traistuta cu povesti
TRANSCRIPT
,, Iubiţi poveştile copii, Ele ne învaţă Cum să ne purtăm în viaţă!”
PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
EDUCATOARE:
GRUPA: Mijlocie A ,, Albinuţele”
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ În lumea poveştilor”
TEMA ZILEI: „Trăistuţa cu poveşti”
MESAJUL ZILEI: ,, Iubiţi poveştile copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADP + ALA + ADE (DLC- Educarea limbajului) + ALA(AR)
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi didactice alese/ joc didactic/ dramatizare/ dans tematic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE:
DLC- Educarea limbajului
Să selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;
Să plaseze silueta la povestea potrivită;
Să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii;
Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare;
ALA:
2
1) Activităţi pe centre de interes:
Artă:
Să coloreze în contur imagini cu personaje din poveşti;
Să lipească imaginile colorate pentru realizarea afişului;
Joc de masă:
Să aleagă numai piesele corespunzătoare poveştilor precizate;
Să reconstituie din cuburi ilustrate numai scenele din poveştile precizate ;
Nisip şi apă:
Să coopereze cu colegii în realizarea temei.
Bibliotecă:
Să „citească” imagini din poveşti;
Să ordoneze imaginile date, respectând succesiunea logică a evenimentelor din poveste;
Joc de rol:
Să reproducă scene din poveştile învăţate;
2) Activităţi recreative:
Joc distractiv:
Să execute mişcări ritmice specifice dansului;( valorificarea poveştii ,,Povestea celor şapte raţe”)
Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Coliba iepuraşului”
Să interpreteze rolurile versificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmul versurilor;(valorificarea poveştii ,,Turtiţa”)
Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Iedul cu trei capre”;
Dans tematic:
Să execute mişcări ritmice specifice dansului;
Să coordoneze mişcările cu muzica.
3
STRATEGII DIDACTICE :
a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul pe grupe, jocul de rol, jocul, problematizarea, ,,Bingo”, ,,Blazonul”, ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”, ,,Eticheta martor”; elemente de joc: surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, mişcarea.
b)material didactic:
Întâlnirea de dimineaţă: panoul ,,Astăzi sunt prezent”, albinuţe cu fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele săptămânii, starea vremii, data.
Artă: imagini din poveşti, coală flip-chart, ceracolor, lipici;
Joc de masă: puzzle cu imagini din poveşti, cuburi scene din poveşti;
Bibliotecă: imagini din poveşti;
Nisip şi apă: masă nisip apă, siluete, nisip, apă, forme;
Joc de rol: costume de lup, Scufiţa roşie, bunicuţa
Educarea limbajului: 3 tablouri cu imagini din poveştile Capra cu trei iezi, Scufiţa Roşie, Ursul păcălit de vulpe, siluete cu personaje ce aparţin poveştilor, pioneze colorate, ghicitori, baghetă, ecusoane cu personaje din poveşti, brăţări colorate ( 3 culori).
Activitate recreativă: costume specifice rolurilor interpretate, CD, calculator, căsuţă, decor adecvat pentru dramatizarea poveştilor.
c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
RESURSE:
umane: educatoarea şi grupa de copiii; temporale : o zi bibliografice:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008
- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de grup” – ghid metodic, editura Arves
- Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă
(Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008
4
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
I. SALUTUL
La sosirea în sala de grupă îşi întorc ,,albinuţa” la panoul ,,Astăzi sunt prezent” şi prin metoda ,,mâna oarbă” extrag un ecuson şi şi-l pun în piept. După servirea micului dejun îi reunesc spunând:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Cântăm împreună ,, Bună dimineaţa”: „Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!
Ritmul de înviorare
I-a cuprins pe fiecare,
După ce şi-au făcut patul
A urmat apoi spălatul,
In urechi, pe subţiori,
Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat.” apoi ne salutăm:
,, Bună dimineaţa albinuţelor
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
PREZENŢA:5
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”
(Se verifică copiii absenţi).
CALENDARUL NATURII:
Se lucrează pe panou:
În ce anotimp suntem ?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea ?
II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:
Joc : ,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să fii?” (Copiii denumesc personajul îndrăgit bătând palma cu educatoarea). Mai închidem o dată ochişorii (Educatoarea se dezbracă repede de pelerină) şi când îi deschid...o văd pe Zâna Poveştilor care rosteşte:
„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,
Zâna Zânelor m-a transformat!
În strai nou m-a îmbrăcat
Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat
Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat
Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:
- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe copiii mai mici să iubească poveştile pentru că:
III. NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:
Mesajul zilei : ,, Iubiţi poveştile copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”(baner)
6
Ea mi-a spus că în trăistuţă vom găsi indicaţii pentru a rezolva mai multe sarcini prin care să dovedim că-i putem îndeplini dorinţa- de a merge la grupa mică să fiţi actori pentru o zi. Să vedem…- se extrage din trăistuţă biletul cu obiectivele zilei. Oare ce sarcini avem de rezolvat? Zâna Zânelor doreşte să: ordonăm imagini din poveşti, să ne reamintim personajele din poveştile învăţate şi să şi dansăm puţin pentru a-i putea înveseli pe spectatori.
Dacă toate sarcinile pentru a-i îndeplini dorinţa le vom rezolva
La sfârşit multe surprize ne vor aştepta.!
Se solicită acordul copiilor. Toţi actorii înainte de premieră fac o repetiţie generală cu câţiva spectatori. Iată ce vă propun: Vom face şi noi o repetiţie. Musafirii vor fi spectatorii. Le vom da şi lor o misiune- dacă vom rezolva corect o sarcină ne vor răsplăti cu câte un ,,Zâmbărici”, aşa vom şti că suntem aproape de a-i îndeplini dorinţa Zânei .
RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un anumit lucru;
Tranziţie: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt
Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezintă sarcinile la fiecare sector. Copiii vor lucra independent sau pe grupe. Copiii vor „citi” imagini din povesti, le vor ordona conform desfăşurării acţiunii, vor realiza puzzle, vor colora imagini din poveşti, le vor lipi pentru a realiza un afiş, vor reconstitui drumul Scufiţei Roşii la bunica şi vor reproduce scene din povestea ,,Capra cu trei iezi”. Prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” se realizează evaluarea activităţilor pe centre.
Tranziţie: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”
DLC- Educarea limbajului: Copiii vor juca jocul ,,Ghici, ghici” unde vor trebui să numească povestea din care face parte tabloul, să recunoască personajele din poveşti după siluete, să plaseze silueta la povestea corectă şi să se grupeze în funcţie de insemnul primit.
Tranziţie: ( recitare ritmică):
,, Unu-doi, unu-doi
Mergem toţi în pas vioi.
În costume să ne-mbrăcăm
De dans să ne apucăm.”
,,Cântecul Turtiţei”
7
Joc distractiv: ,,Trenul personajelor din poveşti”. Copiii vor executa mişcări ritmice specifice dansului (valorificarea poveştii ,,Povestea celor şapte raţe”), vor prezenta mesajul educativ al poveştilor ,,Coliba iepuraşului” şi ,,Iedul cu trei capre” şi vor interpreta roluri versificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmul versurilor (valorificarea poveştii ,,Turtiţa”).
La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii concluzionând: Zâna este foarte mulţumită. I-am demonstrat prin repetiţia de astăzi că-i putem îndeplini dorinţa. Putem merge deci la grupa mică să fim actori pentru o zi şi să-i îndemnăm şi pe cei mici:
,, Iubiţi poveştile copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”
Fiecare copil va primi în dar un CD cu poveşti din Trăistuţă, cu mesajul zilei pe carcasă.
8
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Activităţi pe domenii experienţiale:
DLC: „GHICI, GHICI”
=joc didactic=
Activităţi liber alese
ARTĂ:
„AFIŞ PENTRU SPECTACOL”
Activităţi liber alese:
BIBLIOTECA:
„ORDONĂM IMAGINILE ÎN ORDINEA
DESFĂŞURĂRII ACŢIUNII”
Activităţi de dezvoltare personală:
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să
fii?”
Rutine: ,,Îmi aştept rândul”(deprinderea de a anunţa
prin ridicarea mâinii când solicită un anumit lucru);
Tranziţii: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt
,,Trei iezi cucuieţi…”- cântec ,,Cântecul Turtiţei” Recitări ritmice
Activităţi liber alese
JOC DE MASĂ:
”PUZZLE CU IMAGINI DIN
POVEŞTI”
,,CUBURI ILUSTRATE”
Activităţi recreative
„TRENUL PERSONAJELOR DIN POVEŞTI” – joc distractiv:
,,DANSUL PERSONAJELOR DIN POVEŞTI”- dans tematic
Activităţi liber alese
NISIP ŞI APĂ
,,DRUMUL SCUFIŢEI LA BUNICA”
Activităţi liber alese
JOC DE ROL
„DE-A CAPRA CU TREI IEZI ”
9
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
0. 1. 2. 3. 4. 5.
1. Moment organizatoric
Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.
2.Captarea
atenţiei
Educatoarea recită:
„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,/ Zâna Zânelor m-a transformat!
În strai nou m-a îmbrăcat/ Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat/ /Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:
- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe copiii mai mici să iubească poveştile pentru că:
Se citeşte mesajul zilei:
,, Iubiţi poveştile copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”
Se solicită acordul copiilor. Bagheta fermecată se aprinde.
TRANZIŢIE: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt
Recitare ritmică
surpriza
Baghetă
Trăistuţă
Costumaţia Zânei
Baner cu mesajul zilei
Frontal
Stimularea interesului pentru activitate
3. Reactualizarea cunoştinţelor
Copiii se îndreaptă către cele 5 centre deschise. După intuirea materialelor se formează grupele de lucru:
Explicaţia
Artă: - selectează imagini pentru tema propusă;
-colorează în contur imaginile date pentru realizarea temei;
- întind pasta de lipit pe spatele imaginii colorate;
- lipesc imaginea pe suprafaţa dată.
- concep un afiş din imaginile colorate
Bibliotecă: - „citesc” imagini din poveştile planificate;
-ordonează imaginile date, respectând succesiunea evenimentelor;
Nisip şi apă: - umezesc, modelează şi aşează elemente decorative specifice poveştii ,, Scufiţa Roşie”;
Joc de masă: - reconstituie imagini din piesele date;
- reconstituie scene din poveşti din cuburi ilustrate;
Joc de rol: - povestesc, redau, reproduc scene din poveşti;
Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate.
Tehnica Blazonului
Exerciţiul
Lucrul pe grupe
Exerciţiul
Exerciţiul
Joc de rol Exerciţiul
,,Veniţi, povestiţi
Imagini cu personaje din poveşti
Coală A3
Lipici
Ceracolor
Imagini din cele trei poveşti
Masă Nisip apă
Forme Siluete personaje
Puzzle
Cuburi imagini din poveşti
Costume specifice rolurilor
Pe grupe
Individual
Pe grupe
Pe grupe
Individual
Pe grupe
Aprecierea modului de
cooperare cu ceilalţi copii pentru a finaliza lucrarea.
Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;
Aprecierea respectării sarcinii date
Aprecierea modului de cooperare cu ceilalţi copii pentru a finaliza lucrarea.
Aprecierea rezolvării corecte a
11
TRANZIŢIE: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”
aplaudaţi”
Conversaţia
Pe grupe sarcinilor date;
Aprecierea rezultatului activităţii de grup.
4. Anunţarea temei şi a
obiectivelor activităţii
Se propune desfăşurarea jocului ,,Ghici, ghici”. Copiii:
- recunosc personajele din poveşti după siluete,
- numesc povestea din care fac parte aceste personaje,
- recunosc personajele după descrierea făcută de educatoare,
- stabilesc valoarea de adevăr a unei propoziţii.
expunerea
explicaţia
baner Frontal Stimularea interesului pentru activitate
5. Dirijarea învăţării
a) Explicarea regulilor de joc:
- gruparea se face în funcţie de insemnul primit;
- răspunsul la ghicitori se dă prin ridicarea în picioare şi rostirea unei onomatopee sau a unei replici specifice personajului;
- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei;
- răspunsurile corecte sunt apreciate cu ,,Zâmbărici”.
b) Jocul de probă:
Se aşează pe covor cele trei tablouri specifice poveştilor ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”. Se formează grupele de lucru după insemnul primit.(brăţări- 3culori). Copiii selectează doar
explicaţia
demonstraţia
,,Eticheta martor”
Baghetă
Trăistuţă
Siluete cu personaje
Tablouri specifice poveştilor: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”
Frontal
Frontal
Aprecierea rezolvării corecte a
12
personajele care fac parte din poveste şi le amplasează pe tablou.
c) Desfăşurarea jocului
Varianta I
Copiii denumesc povestea din care face parte tabloul, aleg şi aşează numai personajele din poveste
Varianta II
Zâna Poveştilor spune câte o ghicitoare pentru fiecare personaj din cele trei poveşti. Copiii recunosc în răspunsul la ghicitoare personajul de pe ecuson şi se ridică în picioare rostind numele personajului;
,,Atenţi de veţi fi
Pe ecuson de veţi privi
Personajul veţi ghici,
Şi-n picioare veţi sări!”
El e cel ce-a ascultat / Şi-n cuptor s-a furişat/ Iar când mama a venit/ Iute-n braţe i-a sărit./ Ghici, ghici cine este? (Ied mic)
Pe cărare tot mergând/ A-ntâlnit lupul flămând./ De sfatul mamei a uitat/ Şi greşeala a costat!/ Ghici, ghici cine este? (Scufiţa Roşie)
A avut o coadă lungă,/ Lungă, mare şi stufoasă/ Şi o mai avea şi astăzi/ Dacă nu se lăcomea/ Să prindă peşte mult din baltă/ Precum vulpea l-a-nvăţat!/ Ghici, ghici cine este? (Ursul)
E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ Şi-a
,,Eticheta martor”
Exerciţiul
Problematizarea
,,Zâmbărici”.
,,Supărici”
Siluete cu personaje
Tablouri specifice poveştilor: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”
Ecusoane cu personaje din poveştile: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”
Pe grupe
Frontal
Frontal
sarcinilor date;
Aprecierea răspunsurilor date.
Aprecieri
13
pedepsit fără de veste/ Tot un lup dintr-o poveste!/ Ghici, ghici cine este? (Vânătorul)
Lupul rău m-a păcălit./ Crezând că-i nepoata mea/ Înăuntru l-am poftit/ Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/ Ghici, ghici cine este? (Bunica)
Sub covată s-a băgat/ Iar când lupul a strănutat/ Sănătate i-a urat! / Ghici, ghici cine este? (Ied mijlociu)
Poveţe bune eu i-am dat/ Să nu stea cu nimeni la sfat,/ La bunica repede s-ajungă/ Că-i bolnavă şi bătrână!/ Ghici, ghici cine este? (Mama)
De cel mic n-a ascultat/ După uşă s-a ascuns/ Şi zăvorul el a tras!/ Ghici, ghici cine este? (Ied mare)
Şi pe iezi şi pe Scufiţă/ Imediat i-a înghiţit./ Dar i-a venit de hac cumătra/ Şi vânătorul iscusit!/ Ghici, ghici cine este? (Lup)
Un cântec i-a învăţat/ Dar ei nu au ascultat/ Şi drumul la uşă au dat!/ Ghici, ghici cine este? (Capra)
Tare-i greu să fii ca ea/ Că toţi o vorbesc de rău:/ Spun că-i hoaţă, că-i vicleană/ Ori că minte…şi-i pare rău!/ Ghici, ghici cine este? (Vulpea)
Vulpea rău l-a păcălit,/ În mijlocul drumului s-a trântit./ El, crezând că este moartă,/ În carul plin cu peşte a aruncat-o-ndată./ Ghici, ghici cine este? (Ţăran)
Varianta III
,,Jocul păcălelilor” (Recunoaşterea variantei adevărate prin deplasarea de la un punct la altul al grupei).
- Iedul cel mic s-a ascuns după uşă.
Exerciţiul
Problematizarea
Exerciţiul
Problematizarea
Ghicitori
Ecusoane cu personaje din poveştile: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”
Ghicitori
2 foi A4 scrise cu Adevărat şi Fals
Frontal
Frontal
verbale;
Aprecierea respectării
14
- Vulpea a rămas fără coadă.
- Capra l-a pedepsit pe lup.
- Scufiţa Roşie s-a întâlnit cu ursul.
- Ursul şi-a băgat coada în baltă.
sarcinii date
6. Asigurarea retenţiei, a
transferului de cunoştinţe şi
obţinerea performanţei
Se cere copiilor ca la semnalul dat să plece în căutarea altui copil care are pe foaie acelaşi personaj din poveste ca el. În momentul în care l-a găsit îl ia de mână şi ies în faţă strigând: ,,Bingo!”TRANZIŢIE: ( recitare ritmică):
,, Unu-doi, unu-doi
Mergem toţi în pas vioi.
În costume să ne-mbrăcăm
De dans să ne apucăm!” ,,Cântecul Turtiţei”
Explicaţia
,,Bingo”
Exerciţiul
Foi A4 cu personaje din poveştile: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”
Frontal Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;
7. Încheierea activităţii
,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Zâna va fi mulţumită!
Dar…am găsit încă ceva./ Trebuie să ne grăbim
Fiindcă timp mai e puţin./ Şi ultima sarcină de-o vom îndeplini
Surprize vom primi!
Ziua se încheie prin desfăşurarea jocului distractiv: „Trenul personajelor din poveşti” prin care se valorifică poveştile: ,,Turtiţa”/ ,,Povestea celor şapte raţe”/ ,,Coliba iepuraşului”/ ,,Iedul cu trei capre”.
Urcă în tren:- personajele poveştii ,,Turtiţa” dacă ne arată Cine şi cum a păcălit pe Turtiţă? Exerciţiul Costume
adecvate
Frontal
15
- personajele poveştii ,,Povestea celor şapte raţe” dacă nu se mai ceartă ci se bucură dansând împreună!
- personajele poveştii ,,Coliba iepuraşului” dacă ne spun Ce înseamnă să ai prieteni şi cum ţi-i alegi?
- personajele poveştii ,,Iedul cu trei capre” dacă ne povestesc Ce a învăţat iedul din cele ce a păţit?
Şi ,,Dansul personajelor din poveşti”- dans tematic
Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şi sublinierea acestuia:
,, Iubiţi poveştile copii,
Ele ne învaţă
Cum să ne purtăm în viaţă!”
Se oferă stimulente copiilor.
Joc de rol
Mişcarea
Dansul
CD, calculator
CD-uri cu poveşti cu mesajul zilei
Pe grupe Apreciri stimulative,
aplauze.
16
17