«traditional meals in britain.»»Методична розробка уроку на тему...

16
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ НАУКИ І ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ: «Traditional Meals in Britain.»» Підготувала: викладач англійської мови Петрівського професійного аграрного ліцею Роман Тетяна Миколаївна 2019 р.

Upload: others

Post on 17-Jan-2020

8 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕПАРТАМЕНТ НАУКИ І ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ

ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ

АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ:

«Traditional Meals in Britain.»»

Підготувала: викладач англійської мови

Петрівського професійного аграрного ліцею

Роман Тетяна Миколаївна

2019 р.

Page 2: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Становлення особистості на сучасному етапі реформування освіти залежить

від рівня володіння іноземною мовою , зокрема англійською. Знання іноземної

мови сприяє формуванню комунікативної, творчої та конкурентоспроможної

особистості, виховує людину нового часу, людину освічену, нове покоління

працівників, яке адаптується в сучасних умовах життя.

Тому викладач під час планування і проведення уроку повинен стимулювати

зацікавленість учнів до вивчення іноземної мови, зважаючи на швидкий розвиток

міжнародних відносин; створювати умови для постійного збільшення лексичного

запасу учнів і вміння його використовувати; контролювати вміння учнів щодо

використання граматичних конструкцій. Він повинен моделювати ситуації на

уроці, які будуть найбільш наближені до життєвих, навчити учнів розуміти і давати

оцінку життєвим проблемам, які виникають, орієнтуватися у суспільному просторі.

Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.” складена на

основі оновленої навчальної програми для учнів І курсу відображає впровадження

інноваційних технологій у навчання та спрямована на практику мовної діяльності

учнів .Урок є третім уроком розділу Keep Fit! Тема розробки є актуальною, тому

що дозволяє учням першого курсу ( професія «Кухар» ) узагальнити професійно-

орієнтований лексичний матеріал і наблизитися до культури та практичного

повсякденного мовлення англійців . Мета розробки- ознайомити учнів з новою

лексикою, закріпити раніше вивчену, практикувати її в усному мовленні,

розширити кругозір учнів за даною темою та поглибити знання про культуру,

реалії країни, мова якої вивчається;

Page 3: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Тема уроку: Traditional Meals in Britain.

Мета уроку:

Освітня- ознайомити учнів з новою лексикою та закріпити її в усному мовленні,

розширити кругозір учнів за даною темою та поглибити знання про культуру,

реалії країни, мова якої вивчається;

Розвиваюча- розвивати увагу, пам’ять, вміння логічно й послідовно

висловлюватись;

Виховна- виховувати в учнів повагу до мови і традицій, культурної спадщини

нашої країни і країни, мову якої вивчаємо; виховувати зацікавленість у розширенні

свого світогляду, пропагувати культуру здорового способу життя.

Тип уроку: формування умінь та навичок

Обладнання уроку: : підручник, комп’ютер, мультимедійний проектор,

зображення з продуктами харчування, відео сюжет.

ХІД УРОКУ

Вступна частина

І. Організаційна частина

Greeting. Introduction to the lesson

Привітання учнів. Перевірка присутності та підготовки учнів до уроку.Hello, boys

and girls. I am glad to see you. I hope you are well and nice today. Smile each other,

please, and sit down. Let’s begin our work.

ІІ. Повідомлення теми , мети і завдань уроку . (Informing the topic and the aims

of the lesson)

T: Today we’re going to have a very “tasty” lesson. I’m sure that you’ll like the theme of

our lesson. Look at the picture on the blackboard and try to guess what our today’s topic

is (the pictures of food). Right you are. The topic of the today’s lesson is Traditional

Meals in Britain.

Page 4: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

We’ll have a talk about British cuisine and famous dishes. This material will help you to

deep your knowledge about the culture, the reality of the country, the language being

studied; You will be able to maintain a conversation in English, translate the recipes of

the various dishes. At the end of the lesson you’ll be able to speak about the meals in

Britain.

I want you to be active and attentive because your home task will be to write down an

essay about British national cuisine.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. (Motivation of the students’ activity)

Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.

T: Let’s start our lesson! Pupils look at the handouts. There are popular British proverbs

about food but they were mixed. Your task is to match the beginning and the endings.

1. Every cook praises... a) over the spilt milk.

2. Dry bread at home is better... b) into the fire.

3. Too many cooks... c) the kettle black.

4. Out of the frying pan... d) his own broth.

5. Don’t put all your eggs... e) lessen your meals.

6. The proof of the pudding is... f) than roast meat abroad.

7. His bread... g) in the fire.

8. There is no use crying... h) is buttered on both sides.

9. Half a loaf is... i) into one basket.

10. The pot is calling... j) better than none.

11. The fat is... k) spoil the broth (soup).

12. To lengthen your life, l) in eating.

Keys: 1-d, 2-f, 3-k, 4-b, 5-i, 6-1, 7-h, 8-a, 9-j, 10-c, 11-g, 12-e.

Page 5: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

T: Now choose the proverb that you like most of all and comment it with few sentences.

Do not forget to use typical phrases to express your personal opinion:

(Учитель пропонує учням обрати одну з приказок і прокоментувати її за

допомогою фраз, які виражають власну думку).

Phrases to express your personal opinion

In my opinion, ...

As for me…

Frankly speaking, …

From my point of view, ...

I really agree on this statement…

Well, I really like this proverb…

I think, it is true…

I disagree…

I am afraid that is not quite true…

I don't share this idea…

V. Актуалізація опорних знань.

-Vocabulary Practice

Game “What food is it?”

Listen and complete the sentences with the names of dishes from the box.

pechenya holubtsi kvas deruny studynets

mlyntsi varenyky uzvar pampushky borshch

1. … – beet soup often made with meat.

Page 6: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

2. … – boiled dumplings stuffed with fruit, potatoes, cheese and cabbage.

3. … – cabbage rolls stuffed with millet or minced meat with rice.

4. … – crepes served with meat, cheese, fruit or caviar.

5. … – roast pork, lamb, beef or veal.

6. … – jellied meat or fish.

7. … – potato fritters served with sour cream or cottage cheese.

8. … – fried dough, similar to doughnuts.

9. … – a drink made from bread with a sweet-sour taste.

10. … – dried or fresh fruit drink.

-Answer the questions:

1. Are there some similarities between Ukrainian and British food? (British people as

well as Ukrainians like to eat meat. Also we both like to eat porridge for breakfast. And

to drink tea. But Englishmen usually drink it with milk)

2. Do you like cooking? What is your favorite dish to cook?

3. Do you like to eat out and why?

4. Do you like exotic food?

5. What is a traditional English breakfast?

6. What is a traditional Ukrainian breakfast?

7. What is the difference between Ukrainian and British cuisine?

Основна частина уроку

VІ. Вивчення нового матеріалу (Presenting New Information)

Мета цього етапу уроку: вивчення нових лексичних одиниць теми, формування

навичок читання, аудіювання.

- Вивчення нової лексики . Презентація нових лексичних одиниць.

Page 7: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

T: In order to have a talk about British food, recipes of English cuisine we need some

special vocabulary.

Нова лексика подається шляхом тлумачення англійською мовою, учні

здогадуються про значення слів та називають відповідне слово українською

мовою.

Listen, read the words and their definitions translate them .

-Фонетичне відпрацювання лексичних одиниць.(Учні повторюють за вчителем нові

лексичні одиниці)

-Make some sentences with these words.(Вживання нової лексики у мовленні)

Reading. Робота з текстом.

Пред`явлення тексту для читання, Впр 5 с. 38-40 підручника В.М.Буренка.

Pre-reading activity . Етап підготовки до читання.

Вправа «MICROPHONE»

Page 8: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Answer the questions:

1. How many meals a day do the English have?

2. What is the traditional "English breakfast" like?

3.What do the English usually have for dinner?

4. The English are fond of tea, aren't they

5. What is the traditional dish for Christmas table?

6. What other dishes are popular in England?

While-reading activity. Етап власне читання тексту.

Ознайомлювальне читання тексту з метою розуміння основної інформації.

T: You are going to read the texts about English cuisines. Your task is to choose the

correct answers (A, B, C or D)for each of the empty spaces (1—10)

- Учні вголос читають текст один за одним, доповнюючи необхідною лексикою

Page 9: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої
Page 10: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Post-reading activity. Виконання післятекстової вправи

Work in groups. Compare English and Ukrainian meals. Fill in the tables. Add your

variants of English and Ukrainian meals.

English Meals

Breakfast Lunch Dinner Supper

bowl of cornflakes

and a cup of tea

a sandwich and a

glass of juice

meat or fish and

vegetables; —

pudding; — a cup

of tea or coffee

a sandwich and

orange juice

Ukrainian Meals

Breakfast Lunch Dinner Supper

Page 11: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Listening comprehension

Listening and watching

T.: Well done, and now we’re going to watch the video about food in Britain.

https://www.youtube.com/watch?v=w4Y0ZtVLXHM

Before watching

- What do you know about British food?

- What British people eat for breakfast?

- What is the favorite British drink?

While-watching

T.: Fill in the gaps and find out the information Who? When? What? Why? And be

ready to speak.

British food doesn’t have a very good reputation, but fish and chips and a good cup of

English tea are two things you should try if you are ever in Britain.

Fish & chips

Fish and chips became a _______________ meal for working class people in Britain

because of the advances in trawl fishing in the North Sea and the development of the

railway network in the middle of the 19th century. According to the Oxford English

Dictionary the first ________ of the word ‘chips’ to mean fried potatoes appeared in A

Tale of Two Cities by Charles Dickens, which was published in 1859..

Tea

Every day in Britain approximately 165 million cups of tea are ___________, but in fact

the British were one of the last countries in Europe to try tea. It first arrived in Britain in

1662 when Charles II ___________ the Portuguese princess Catherine of Braganza, who

brought her favourite drink to the English court. At that time tea came from China, and

one of the first places in Britain to sell it was Garraway’s coffeehouse in 1667. Tea

drinking ___________ became more popular over the next century, and in the 19th

century tea began to be grown in India and Ceylon (now Sri Lanka).

These are two other traditional dishes from different parts of Britain, but ones you might

Page 12: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

not be so keen to try.

Jellied eels

Jellied eels are a traditional English ___________ that originated in the 18th century,

primarily in the East End of London. The dish consists of chopped eels boiled in a

mixture of water, vinegar and spices. The eel was a ___________, nutritious and readily

available food source for the people of London, particularly the poor. The cooking

process releases proteins from the fish into the water, and when it cools it forms a jelly. It

can be eaten hot or cold.

Haggis

Haggis is a traditional ______________ dish containing sheep’s heart, liver and lungs,

minced with onion, oatmeal, suet and spices. It is then ___________ in the sheep’s

stomach, although most modern commercial haggis is prepared in a casing rather than an

actual stomach. It was a popular dish for the ___________, because it was made from left

over parts of the sheep and was cheap but nourishing.

Post-watching

T.: So, you’ve watched the video about British meal. I want you to work in pairs and

make up the dialogues. Make up the dialogues using the bunch of questions.

Bunch of questions

When?

Who?

What?

Why?

4. Role Play.

T.: Let’s divide into two groups.

Imagine that Julie Robinson comes to Ukraine and now she’s present here at our lesson.

Ask her about traditional British meal.

(Two groups.)

Page 13: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

1. What do you have for breakfast?

(We usually have milk and cereal, toast with jam and marmalade, fruit juice, tea or

coffee)

2. When do you usually have lunch?

(We have lunch at about twelve of one o’clock)

3. Where do you usually buy your food?

(We buy our food from the supermarkets)

4. When do you usually have your evening meal?

(We have our main meal in the evening. It is usually at about six or seven o’clock)

5. Do British people eat o lot of fish and chips?

(Yes, they do)

6. What’s your favorite food?

(My favorite meal is pizza)

7. Do you eat o lot of fruit and vegetables?

(Yes, I do)

VII Первинне закріплення матеріалу (Application of students’ knowledge)

- Play a game. Divide into two teams. One team says a word related to English and

Ukrainian cuisine, the other team makes a sentence using this word. Each correct

sentence gets a point. The team with the most points is the winner.

Заключна частина уроку

Мета цього етапу уроку: усвідомлення учнями досягнення мети уроку Виставлення

оцінок, пояснення домашнього завдання, підсумок уроку, прощання з учнями.

VIII. Reflexion

Учні усвідомлюють досягнення мети уроку, заповнюють self-assessment

Page 14: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

card , роблять висновок про власну діяльність на уроці.

Skills Points (0-3)

I can tell many words connected with

the topic English Cuisine

I can understand the text in

English easily

I can communicate on the topic

I can work in group

I`ve got good listening skills

Results:

18-13 – a very good result

12-7 – rather well

6-0 – not good

IX. Summarizing, marks

T.: You’ve learned new words, read the text, watched the video and made up the

dialogues. Now you are able to speak about British meal, about your likes and dislikes.

T.: Let’s do sum up

-What have you done at this lesson?

(We’ve learned the vocabulary, read the text and watched the video)

-What do you know about British meal? What’s the traditional British food?

T.: You’ve worked hard at this lesson. You were great. I like your working today. You

were very active and took part in our lesson. Your marks are the following: …

X. Homework.

Page 15: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Your home task for the next lesson is to tell about Traditional British Meals. You have to

do a project or to write a recipe of your favourite dish.

The lesson is over. Good-bye. Thank you for hard work, you were brilliant today. Have a

nice day today!

Page 16: «Traditional Meals in Britain.»»Методична розробка уроку на тему «Traditional Meals in Britain.´ складена на основі оновленої

Literature

- Burenko, Valentyna English (Year 10, standard level) : a textbook for the tenth

form of secondary schools / Valentyna Burenko. — Kharkiv: PH «Ranok», 2018.

https://whttp://www.projectbritain.com/food/meals.htm

ww.youtube.com/watch?v=w4Y0ZtVLXHM

http://studopedia.su/20_22609_British-Meals.html