strategije upravljanja gotovinom
DESCRIPTION
ZadatakTRANSCRIPT
Strategije upravljanja gotovinom – primer
Ukupni izdaci gotovine godišnje = 12.000.000 RSDstopa prinosa na oročena sredstva = 10%
prosečna starost zaliha = 50 dana, koeficijent obrta zaliha = 7,2prosečna starost kupaca = 30 dana, koeficijent obrta kupaca = 12prosečna starost dobavljača = 20 dana, koeficijent obrta dobavljača = 18
gotovinski ciklus = 50+30-20 = 60 danakoeficijent obrta gotovine = 360/60 = 6
prosečan saldo gotovine = 12.000.000/6 = 2.000.000troškovi držanja salda = 2.000.000*10% = 200.000
Prolongiranje isplate obaveza prema dobavljačimaprosečna starost dobavljača = 30 dana, koeficijent obrta dobavljača = 12
gotovinski ciklus = 50+30-30 = 50 danakoeficijent obrta gotovine = 360/50 = 7,2
prosečan saldo gotovine = 12.000.000/7,2 = 1.666.667troškovi držanja gotovine = 1.666.667*10% = 166.667
Ubrzanje naplate potraživanja od kupacaprosečna starost kupaca = 25 dana, koeficijent obrta kupaca = 14,4
gotovinski ciklus = 50+25-20 = 55 danakoeficijent obrta gotovine = 360/55 = 6,54
prosečan saldo gotovine = 12.000.000/6,54 = 1.834.862troškovi držanja gotovine = 1.834.862*10% = 183.486
Efikasnije upravljanje zalihamaprosečna starost zaliha = 35 dana, koeficijent obrta zaliha = 10,3
gotovinski ciklus = 35+30-20 = 45 danakoeficijent obrta gotovine = 360/45 = 8
prosečan saldo gotovine = 12.000.000/8 = 1.500.000troškovi držanja gotovine = 1.500.000*10% = 150.000
Primer:ukupni izdaci gotovine = 10.000.000koeficijent obrta zaliha = 8koeficijent obrta kupaca = 7koeficijent obrta dobavljača = 6
Ako su propušteni prihodi od gotovine 10%, odrediti finansijske efekte primene sledećih strategija u uslovima: (a) skraćenja proizvodnog ciklusa za 10 dana, (b) produženja perioda isplate obaveza prema dobavljačima za 7 dana, (c) skraćenja perioda naplate potraživanja od kupaca za 5 dana.