spend smarter. objectives shop smarter spend smarter stretch your money!

Download SPEND SMARTER. Objectives Shop Smarter Spend Smarter Stretch Your Money!

Post on 28-Dec-2015

219 views

Category:

Documents

4 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

  • SPEND SMARTER

  • Objectives

    Shop SmarterSpend SmarterStretch Your Money!

  • SHOPPING

    WATCH FOR PRODUCT PLACEMENTSTORE BRAND vs NAME BRANDUNIT PRICINGBUYING ON SALE- READ THE CIRCULARSMAKE A LIST

  • WATCH FOR PRODUCT PLACEMENTGrocery Stores Place Higher Cost Items At Eye Level Within Easy Reach

    Lower Cost Items Tend To Be Harder to Find & Get To

    Theres A Reason Milk, Eggs & Other Staples Are Always In The Back Of The Store!

  • WATCH FOR PRODUCT PLACEMENTBEWARE OF THE IMPULSE BUY!Stores Strategically Place Impulse Items- Flowers, Gum, Candy, Magazines For Maximum Exposure!

  • STORE BRAND vs NAME BRAND

    When grocery shopping, you can save quite a bit of money by purchasing store brands instead of the brand name of an item. However, what is the difference between store brand and name brand items?

  • STORE BRAND vs NAME BRANDWhen you pick up the brand name and the generic of a certain product, the visual difference is usually quite obvious. The brand name usually has bright colors and large pictures that are there to make you want to buy the product. It also has that brand name in huge letters. The store brand usually has very few colors and small or no pictures. The price difference is may just be a few cents, but when you save cents on every product you buy, it adds up to quite a bit of money.

  • STORE BRAND vs NAME BRANDSO WHAT CAN YOU SAVE WHEN YOU BUY STORE BRAND?

  • MONEY!

  • UNIT PRICINGIt is important to look at the cost per unit and compare this cost. The "unit price" tells you the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume of a food package. It is usually posted on the shelf below the food. The shelf tag shows the total price (item price) and price per unit (unit price) for the food item.

  • UNIT PRICINGCOMPARE UNIT PRICES TO FIND THE BEST BUY Unit prices tell you the cost of one unit, such as an ounce. Find unit price labels on the shelf edge right under the package. Use unit prices to compare costs of different brands of the same food. Unit pricing makes it easy to compare the prices of different sizes of the same brand. Use unit prices to compare different forms (such as fresh, canned, or frozen) of the same food. Choose the food that has the lowest price per unit to save money. Check unit price labels often because prices change.

  • UNIT PRICING

  • UNIT PRICING EXAMPLESWhich Is The Better Deal?

  • UNIT PRICING EXAMPLESWhich Is The Better Deal?

  • BUYING ON SALE- READ THE CIRCULARS

  • SPEND SMARTER!Going Shopping?

    MAKE A LIST!

  • SPEND SMARTER!AT HOMETURN OFF LIGHTS WHEN NOT IN THE ROOMGET ENERGY EFFICENT BULBSONE TV AT A TIME!UNPLUG CHARGERS & SMALL APPLIANCESCONTROL YOUR HEAT- YOU PAY EVEN WHEN YOU DONT!

  • SPEND SMARTER!AT HOME

    TURN OFF LIGHTS WHEN NOT IN THE ROOM.

    Every second that light is on costs youmoney!

  • SPEND SMARTER!

    GET ENERGY EFFICENT BULBS

    Most utility companies will either give them or sell them to you very cheap

  • ONE TV ONAT A TIME!

  • SPEND SMARTER!UNPLUG CHARGERS & SMALL APPLIANCESWHEN NOT IN USE!

    CONTROL YOUR HEAT- YOU PAY EVEN WHEN YOU DONT!

  • Bill Paying TipsKeep bills in a safe place.Write down your bills- how much & when due Consider using a bank/checking account.Send your bill payments before they are due. (or let your debtor know before youre late)

  • THANK YOU FOR YOUR KIND ATTENTION!

Recommended

View more >