rph rock climbing (prusiking)
DESCRIPTION
PrusikingTRANSCRIPT
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TINGKATAN 4 (ROCK CLIMBING)
Tarikh : 29 April 2015 Bilangan Pelajaran : 9 Tingkatan : 4 Etika
Hari : Rabu Minggu : 10 Bilangan Pelajar : 21 orang
Masa : 8.00 pagi 8.40 pagi Jantina : Lelaki dan Perempuan
Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Rekreasi
Bidang Pembelajaran : Rock Climbing
Unit/Fokus Pembelajaran : Prusiking (Mendaki)
Pengetahuan Sedia ada Pelajar : Pelajar pernah melihat aktiviti prusiking di laman You Tube.
Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat :
Psikomotor : Pelajar dapat melakukan sekurang-kurangnya sekali percubaan dalam aktiviti prusiking
(mendaki) dengan gaya dan teknik yang betul.
Kognitif : Pelajar dapat menyatakan secara lisan sekurang-kurangnya tiga 3 peralatan pendakian dalam aktiviti
prusiking ini dengan betul
-
Afektif : Pelajar dapat menunjukkan semangat penyertaan semasa fasa kemuncak dalam aktiviti prusiking
(mendaki) bagi aktiviti rock climbing.
Strategi Mengajar : Arahan
KBKK/Nilai/Kemahiran Proses Sains: Pelajar dapat menggunakan kemahiran berfikir secara kreatif semasa aktiviti prusiking (mendaki) bagi
aktiviti rock climbing.
PERSEDIAAN PELAJAR : Pakaian yang sesuai untuk aktiviti prusiking(sport attire)
PERSEDIAAN GURU : Tali statik 50 meter, harness, karabiner, helmet, figure of 8, tali prusik, sling dan tembok pendakian.
-
FASA / MASA AKTIVITI BUTIRAN P&P ORGANISASI CATATAN
Permulaan
Set induksi
(5 minit)
Pengurusan kelas dan pengenalan tajuk
Pemanasan badan
Guru bertanya tentang kehadiran dan kesihatan pelajar.
Guru menerangkan kepada pelajar tujuan aktiviti prusiking
ini dilakukan oleh pendaki.
Riadah
Pendakian
Menyelamat
Pelajar akan melakuan regangan secara dinamik.
Petunjuk :
: guru
: pelajar
-
Perkembangan
Fasa 1
Guru menerangkan fungsi
setiap ikatan dan
peralatan
Klemheisht
Ikatan klemheisht dibuat pada tali untuk kegunaan kaki.
Prusik
Ikatan prusik dibuat pada tali untuk menyokong badan
Ikatan ini akan dihubungkan pada carabiner
Harness
Wajib dipakai oleh pendaki bagi tujuan keselamatan dan
menghubungkan tali atau
karabiner.
Karabiner
Sebagai penghubung untuk peralatan lain.
Belay device (crab dan figure of 8)
Untuk aktiviti prusiking, belay device berfungsi sebagai lock
rope sebelum pendaki
melakukan penurunan.
Objektif
pembelajaran
psikomotor
tercapai
-
Fasa 2
Prosedur aktiviti
prusiking
Kaki memijak pada sling klemheisht dan tangan menolak
sling klemheisht ke atas dalam
kedudukan yang selesa.
Selepas sling klemheisht ditolak ke atas, pendaki akan menolak
tali prusik ke atas.
Jarak untuk mendaki adalah 3meter.
Selepas 3meter, pendaki akan berhenti dan melakukan lock
rope menggunakan belay device.
Selepas selesai melakukan lock rope, pendaki akan memijak
sling klemheisht dan melonjak ke
atas untuk membuka tali prusik.
Selepas tali prusik dibuka, pendaki akan membuka lock
rope dengan menggunakan
tangan kiri(bukan tangan
dominan) dan tangan
dominan(tangan kanan)
dibelakang punggung(dalam
keadaan lock) untuk persedian
sebelum lock rope dilepaskan.
Sebelum turun ke bawah, pendaki akan membuka sling
klemheisht terlebih dahulu.
Selepas itu, pendaki akan turun secara abseiling ke bawah.
Objektif
pembelajaran
psikomotor
tercapai
-
Fasa 3
Kemuncak
(10 minit)
Guru menunjukkan
demonstrasi penuh
Mendaki wall climbing
menggunakan cara
yyyprusiking
Selepas menerangkan prosedur
kepada pelajar, guru membuat
demonstrasi kepada pelajar supaya
pelajar dapat melihat keadaan yang
sebenar untuk melakukan aktiviti
prusiking ini.
Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan A dan B samarata
lelaki dan perempuan
2 road A dan B akan dipasang pada wall
Kumpulan A akan melakukan aktiviti prusiking A dan
kumpulan B akan melakukan
aktiviti prusiking pada road B.
Setiap pelajar akan mengaplikasi aktiviti prusiking sepertimana
yang telah dipelajari
Setiap pelajar akan melakukan aktiviti prusiking sehingga ke
plate 3.
Guru akan membiarkan terlebih dahulu pelajar melakukan aktiviti
Objektif
pembelajaran
psikomotor
tercapai
-
Penutup
Penyejukan badan
Refleksi
prusiking dan akan membetulkan
cara lakuan pelajar jika terdapat
kesalahan.
Melakukan aktiviti kelonggaran otot secara statik.
Seorang pelajar akan dipilih untuk mengetuai aktiviti
menyejukkan badan.
Guru menanyakan soalan kepada pelajar :
S: Apakah aktiviti yang
dipelajari ?
J: Prusiking
S: Bahagian badan manakah yang
paling banyak digunakan untuk
melakukan aktiviti prusiking ini
J: Upper body
S: Apakah 4 peralatan yang
digunakan untuk melakukan
aktiviti prusiking.
J: Karabiner,harness,figure of eight
dan sling
Petunjuk :
: guru
: pelajar
Objektif
pembelajaran
afektif tercapai
Objektif
pembelajaran
kognitif tercapai
-
Penilaian Kendiri : _____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Penilaian Penyelia : _____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________