rph pualaman psv thun 4
TRANSCRIPT
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4
PUALAMAN
NIRMALA A/P RAMANSAMISANTHI A/P VAYAHAN
SOBA A/P THEVAGASEGAMANISURITHA A/P BASKARAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN1 MINGGU 2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut Hadiah
2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.1.32.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 2.1.2.2
2.2.1 Media 2.2.1.1 2.2.1.22.2.2 : Teknik & Proses2.2.2.1
2.3.1 2.3.2 2.3.3
2.4.12.4.2 2.4.3i
2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman.2. Menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni pualaman.3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visua.l
1. Guru menunjukkan contoh hasil teknik pualaman dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik pualaman (EK2)3. Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni pualaman (EK3) (EK4)4. Murid mempamer dan menghargai hasil karya sendiri dan rakan serta menceritakan pengalaman dalam proses penghasilan (EK5).
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK4 TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pualaman berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD,Cat minyak,lidi,kertas lukisan,besen.Pencair cat (tinner)
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan - Pualaman
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU
2 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Pualaman Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut Hadiah
2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.1.32.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 2.1.2.2
2.2.1 2.2.1.12.2.1.22.2.2 2.2.2.1
2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman2. Menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan hasil seni teknik pualaman3. Membuat apresiasi seni terhadap karya berpandukan bahasa seni visual
1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik pualaman (EK2)3. Murid meluahkan idea melalui bimbingan guru dalam penghasilan corak teknik pualaman (EK3)
(EK4)
Rhadap has1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK4), TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak pualaman berdasarkan dua Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD,Cat minyak,Lidi,Besen,Pencair cat (tinner)
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA
Alatan dan bahan Tuang air ke dalam bekas Masukkan cat minyak ke dalam bekas berisi air
Gunakan lidi untuk serakkan cat minyak di atas permukaan air untuk menghasilkan corak jalinan tampak
Hasil serakkan cat minyak Lekapkan kertas lukisan di atas permukaan cat minyak
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA
Angkat kertas lukisan dan dikeringkan
Hasil corak pualaman
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 22 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
TAHUN 4 PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa : 60 minitKelas : 4 Valluvar
Bidang : Membuat corak dan Rekaan- PualamanTema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia – Pembalut Hadiah
2.3.1 2.3.2 2.3.3
2.4.12.4.22.4.3
2.3 EKSPRESI KREATIF
2.4 APRESIASI SENI
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1.Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat pualaman2.Menghasilkan pembalut hadiah menggunakan hasil seni teknik pualaman3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
1. Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas(EK1)2. Murid memulakan aktiviti proses penghasilan pembalut hadiah menggunakan hasil pualaman
(EK2)3. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan dan menghargai hasil karya sendiri
dan rakan. (EK5)
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,dan EK5) TMK dan Nilai murni
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pualaman berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 32 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 8 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD, Cat minyak, Lidi,Besen, Pencair cat (tinner)
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA
Alatan dan bahan Sebuah kotak diletakkan diatas kertas corak pualaman
Ukur kertas lukisan corak pualaman untuk mendapatkan saiz yang sesuai untuk membalut kotak.
Lipat kertas mengikut balutan hadiah.Kemudian lekat dengan selotap. Gunting bahagian kertas yang
tidak diperlukan. Hias kotak mengikut kreativiti.