rancangan pengajaran (rph) prasekolah suku kata

10
1 NORYUSMANIA JUNAIDI (UPSI DIP PAKK 2010/2011) RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH Kelas : 5 Cantik. Tarikh : 17 Julai 2012. Hari : Selasa. Masa : 30 Minit (9.30 pagi 10.00 pagi) Bil. Murid : 25 orang. Umur : 5 Tahun. Modul : Teras Asas. Tajuk/Tema : Suku Kata Terbuka. Tunjang Utama : (BM 3.0) Kemahiran Membaca. Standard Kandungan : (BM 3.4) Membina dan Membaca Suku Kata. Standard Pembelajaran : (BM 3.4.3) Membina dan Membunyikan Suku Kata Hasil Gabungan Huruf Konsonan dan Huruf Vokal. Kesepaduan Tunjang : Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- (i) membina suku kata berbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’, (ii) menulis suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’ (iii) membunyikan suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,

Upload: yusnia92

Post on 30-Jul-2015

7.434 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

1

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas : 5 Cantik.

Tarikh : 17 Julai 2012.

Hari : Selasa.

Masa : 30 Minit (9.30 pagi – 10.00 pagi)

Bil. Murid : 25 orang.

Umur : 5 Tahun.

Modul : Teras Asas.

Tajuk/Tema : Suku Kata Terbuka.

Tunjang Utama : (BM 3.0) Kemahiran Membaca.

Standard Kandungan : (BM 3.4) Membina dan Membaca Suku Kata.

Standard Pembelajaran : (BM 3.4.3) Membina dan Membunyikan Suku Kata Hasil Gabungan Huruf Konsonan dan Huruf Vokal.

Kesepaduan Tunjang :

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

(i) membina suku kata berbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,

(ii) menulis suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’

(iii) membunyikan suku kata terbuka hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’,

Page 2: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

2

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

Pengetahuan Sedia ada : Murid telah didedahkan tentang huruf konsonan dan huruf vokal ‘a’.

Kemahiran Berfikir (KB) :

Penerapan Nilai (PN) : Keberanian, dan berdisiplin.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Flash card huruf konsonan ‘b’, ‘c’, ‘d’, ‘f’, dan ‘g’, serta flash card huruf ‘a’, papan pintar, lembaran

kerja padan suai suku kata.

Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI) : Kecerdasan linguistik dan kecerdasan interpersonal.

Kosa Kata : ‘ba’, ‘ca’, ‘da’, ‘fa’, ‘ga’.

Page 3: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

3

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

LANGKAH /

MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN / BBM

Set Induksi

(5 Minit)

Mengingat semula

huruf dengan

nyanyian lagu ‘a,b,c’

1. Guru bertanya kepada murid tentang

siapa yang boleh menyebut huruf ‘a’

sehingga ‘z’ mengikut urutan.

2. Guru meminta seorang murid untuk

datang ke hadapan untuk menyebut

huruf ‘a’ sehingga ‘z’ mengikut urutan.

3. Guru memuji dan meminta murid lain

bertepuk tangan untuk murid yang

berjaya menyebut huruf mengikut

urutan.

4. Guru mengajak semua murid untuk

mengingat huruf ‘a’ hingga ‘z’

mengikut urutan dengan menyanyikan

lagu ‘a,b,c’.

1. Seorang murid secara sukarela

datang ke hadapan untuk

menyebut huruf ‘a’ sehingga ‘z’

mengikut urutan.

2. Murid lain bertepuk tangan untuk

rakan mereka yang berjaya

menyebut huruf mengikut urutan.

3. Murid menyanyi lagu ‘a,b,c’

bersama-sama.

PN :

Keberanian.

Berdisiplin.

MI :

Kecerdasan

linguistik (bahasa).

Kecerdasan

interpersonal.

Langkah 1

(10 Minit)

Membina suku kata

terbuka.

1. Guru membawa masuk kotak huruf

dan papan pintar.

2. Guru menerangkan bagaimana cara

untuk bermain permainan membina

suku kata.

3. Guru meminta seorang murid datang

ke hadapan dan mengambil satu huruf

1. Murid mendengar penerangan

guru tentang cara untuk bermain

permainan membina suku kata.

2. Seorang demi seorang murid

datang ke hadapan dan

mengambil satu huruf daripada

kotak huruf.

PN :

Berdisiplin.

Keberanian.

BBM :

Kotak huruf.

Papan pintar.

Flash card huruf

Page 4: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

4

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

daripada kotak huruf.

4. Guru arahkan murid meletakkan huruf

yang diambil tadi pada ruangan pada

papan pintar.

5. Guru terus minta 4 orang murid lain

ambil huruf dari kotak huruf sehingga

semua ruang di papan pintar penuh.

3. Kemudian murid letakkan huruf

yang diambil pada ruangan pada

papan pintar.

4. Teruskan sehingga semua ruang

di papan pintar penuh.

konsonan ‘b’, ‘c’,

‘d’, ‘f’, dan ‘g’.

Flash card huruf

vokal ‘a’.

MI :

Kecerdasan

linguistik (bahasa).

Kecerdasan

interpersonal.

Langkah 2

(5 Minit)

Menulis suku kata

terbuka :

b + a = ba

c + a = ca

d + a = da

f + a = fa

g + g = ga

1. Guru menunjukkan contoh cara

menulis suku kata yang telah dibina.

2. Guru menulis di ruangan terakhir pada

salah satu suku kata yang telah dibina

pada papan pintar.

3. Guru meminta murid secara sukarela

datang ke hadapan dan menulis di

ruangan terakhir pada setiap suku

kata yang telah dibina pada papan

pintar.

1. Murid melihat contoh dan cara

menulis suku kata seperti yang

ditunjukan oleh guru.

2. Murid secara sukarela datang ke

hadapan dan menulis di ruangan

terakhir pada setiap suku kata

yang telah dibina pada papan

pintar.

PN :

Keberanian.

Berdisiplin.

BBM :

Whiteboard

marker.

Papan pintar.

MI :

Kecerdasan

linguistik (bahasa).

Kecerdasan

interpersonal.

Page 5: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

5

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

Langkah 3

(5 minit)

Membunyikan suku

kata terbuka :

‘ba’,

‘ca’,

‘da’,

‘fa’,

‘ga’

1. Setelah siap menulis suku kata guru

mengajar murid untuk membunyikan

suku kata tersebut satu persatu

dengan guru menyebut satu persatu

dan kemudian diikuti oleh murid.

2. Kemudian guru sebut semua suku

kata dan murid ikut sambil guru

menunjukkan suku kata yang

disebutkan.

3. Guru meminta beberapa murid untuk

berdiri dan menyebut dan

membunyikan suku kata yang dibina.

1. Murid mendengar suku kata yang

dibunyikan oleh guru.

2. Murid ikut atau meniru bunyi

suku kata yang disebut oleh guru

satu persatu.

3. Murid membunyikan semua suku

kata yang ditunjuk oleh guru.

4. Beberapa orang murid berdiri

serta menyebut dan

membunyikan suku kata yang

dibina.

PN :

Keberanian.

Berdisiplin.

BBM :

Whiteboard

marker.

Papan pintar.

MI :

Kecerdasan

linguistik (bahasa).

Kecerdasan

interpersonal.

Penutup

(5Minit)

Lembaran kerja,

melengkapkan suku

kata terbuka.

1. Guru menanggalkan papan pintar

yang diletakkan di hadapan kelas.

2. Guru mengedarkan lembaran kerja

untuk semua murid bagi menguji

kefahaman murid terhadap

pengajaran.

3. Guru menerangkan kepada murid cara

untuk menyiapkan lembaran kerja

yang diberi.

4. Setelah murid berjaya menyiapkan

lembaran kerja yang diberi, guru

1. Murid mendengar penerangan

guru.

2. Murid menyiapkan lembaran

yang diberikan.

3. Murid serahkan semuala

lembaran kerja tersebut apabila

mereka telah menyiapkannya.

4. Murid menyatakan pendapat

mereka tentang aktiviti yang

dijalankan.

PN :

Keberanian.

Berdisiplin.

BBM :

Lembaran kerja.

MI :

Kecerdasan

linguistik (bahasa).

Kecerdasan

interpersonal.

Page 6: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

6

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

kumpulkan semula lembaran kerja

tersebut dan menyemaknya kemudian.

5. Guru bertanya pendapat murid

mengenai aktiviti yang dijalankan.

Refleksi Guru:

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

Refleksi Murid:

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

Page 7: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

7

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

LAMPIRAN

“FLASH CARD HURUF”

Page 8: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

8

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

PAPAN PINTAR SUKU KATA

Page 9: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

NAMA : _____________________________________

ARAHAN : Cantumkan huruf di bawah untuk membentuk sukukata terbuka (KV).

d a

c a

g a

b a

f a

Page 10: rancangan pengajaran (RPH) PRASEKOLAH SUKU KATA

10

NORYUSMANIA JUNAIDI

(UPSI DIP PAKK 2010/2011)

NAMA : _____________________________________

ARAHAN : Padankan suku kata terbuka (KV) yang sama.

ga fa

fa ca

da ga

ca ba

ba da