rancangan pengajaran harian rabu math
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK MASALAH PEMBELAJARAN
SEKOLAH KEBANGSAAN LELAKI JALAN BATU, KUALA LUMPUR.
Tarikh : 19 Februari 2014
Hari : Rabu
Masa : 10.30 pagi – 11.00 pagi
Mata pelajaran : Matematik
Kelas : Iswara
Bil. Murid : 3 orang
Bil Nama Masalah Kehadiran
1 Biyaming Abdul bin Abdullah
2 Muhammad Firdaus bin Abdullah
3 Muhammad Nor Faizzi bin Abdullah
Tajuk : 3. Operasi Tambah
Objektif : Membolehkan murid ,
3.1 menyatakan situasi tambah dalam bahasa harian
3.2 menambah sebarang dua nombor
Kandungan : 3.1.1 Penyatuan dua kumpulan
3.1.2 Penambahan dengan membilang semua
3.2.1 Dalam lingkungan fakta asas
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat,
1. Menambah objek kepada himpunan yang ada bagi
memahami fakta asas tambah.
2. Menulis ayat matematik berdasarkan kepada objek
yang diberikan.
Pengetahuan sedia ada : Murid boleh mengira nombor 1-50
Penggabungjalinan :-
i) Ilmu : Pendidikan Muzik, Bahasa Melayu.
ii) Nilai : Keberaniaan, kasih-sayang, keyakinan
Teknik : Soal jawab
Bahan bantu mengajar : Kad nombor, 10 biji buah epal, gambar objek.
Terapi : Cara kerja, nyanyian.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN1
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
BBM / CATATAN
Set induksi
(3 minit)
Nyanyian
“Sayang
Semuanya”
Satu satu saya
sayang ibu,
Dua dua saya
sayang ayah,
Tiga tiga sayang
abang kakak,
satu dua tiga
sayang semuanya.
1. Murid menyanyikan lagu
bersama-sama sambil guru
menunjukkan kad nombor.
2. Murid bersoal jawab dengan
guru tentang bilangan adik-
beradik, bilangan kakak dan
bilangan abang.
3. Murid diperkenalkan dengan
aktiviti pembelajaran.
Nilai :
1. Kasih-sayang
Ilmu :
1. Pendidikan Muzik
BBM :
1. Kad nombor
Terapi :
1. Nyanyian
Teknik :
1. Soal jawab
Langkah 1
(12 minit)
Menambah
nombor dalam
lingkungan fakta
asas
1. Murid diarahkan ke hadapan
kelas.
2. Murid tersebut mengambil
sebiji epal dan
meletakannya ke dalam
bakul.
3. Murid memberitahu jumlah
epal yang ada di dalam
bakul tersebut.
Contoh :
Ada berapa biji epal?
Sebiji.
4. Murid menambah lagi sebiji
epal ke dalam bakul dan
meminta murid lain mengira
buah epal di dalam bakul
tersebut.
Contohnya:
Nilai :
1. Keberaniaan
BBM :
1. Bakul
2. Buah epal
Ilmu:
1. Bahasa Melayu
Terapi :
1. Terapi cara kerja
Teknik :
1. Soal jawab
2
Ali memasukkan 1 biji epal
lagi ke dalam bakul.
Berapa biji epal yang ada
sekarang?
5. Murid terus menambah sebiji
demi sebiji epal hingga
menghasilkan 10 biji buah
epal di dalam bakul.
6. Murid diterangkan dengan
konsep asas tambah.
Contoh :
0+1 = 1
0+2 = 2
0+3 = 3
0+4 = 4
0+9 = 9
Langkah 2
(10 minit)
Menambah
bilangan objek
1. Murid menulis ayat
matematik untuk mewakili
gambar objek yang diberi.
Contoh :
Nilai :
1. Keyakinan
BBM :
1. Ayat matematik
Terapi :
1. Cara kerja
Penutup
(3 minit)
Soal jawab 1. Murid mengaitkan aktiviti
tambah dengan kehidupan
seharian.
2. Murid mengimbas kembali
pembelajaran dengan
bimbingan guru.
Nilai :
1. Keyakinan
BBM :
1. Kad nombor
2. Kad simbol
3
i.
ii.
4