rancangan pengajaran harian muzik tiara
DESCRIPTION
pendidikan muzikTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN MUZIK (MASALAH PEMBELAJARAN)
SEKOLAH KEBANGSAAN LELAKI JALAN BATU, KUALA LUMPUR.
Tarikh : 12 Februari 2014
Hari : Rabu
Masa : 8.40 pagi – 9.10 pagi
Mata pelajaran : Pendidikan Muzik
Kelas : Tiara
Bil. Murid : 5 orang
Kumpulan Nama Masalah Kehadiran
Kumpulan 1
1. Mohammad Fadli bin
Bakhtaruddin
2. Amir Rasyidi bin Mohd Razali
Kumpulan 2
3. Nazmi Amir bin Latif
4. Abdul Najri bin Yusuf
5. Tey Jian Heng
Tajuk : 1. Nyanyian
Objektif : Membolehkan murid ,
1.1 menguasai kemahiran mendengar
Kandungan : 1.1.1 Jenis-jenis bunyi dan nada
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat,
Kumpulan 1 :
1. mewarnakan 5/5 haiwan yang didengar daripada
lagu.
2. membuat 5/5 pergerakan haiwan yang terdapat di dalam
lagu.
Kumpulan 2 :
1. mewarnakan 3/5 haiwan yang didengar daripada lagu
dengan bimbingan guru.
Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui nama haiwan.
Penggabungjalinan :-
i) Ilmu : Pendidikan Seni, Pendidikan Jasmani
ii) Tatabahasa : Kata nama (itik, singa, lembu, ayam, kucing)
iii) Nilai : Kerjasama, kerajinan, kesyukuran
Bahan bantu mengajar : kotak misteri, muzik, pembesar suara, topeng haiwan, lirik
lagu “Bunyi-bunyi Haiwan”, lembaran kerja, pensel warna,
rakaman lagu “Bunyi-bunyi Haiwan”
Terapi : Muzik, pergerakan, warna, nyanyian dan muzik
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
BBM / CATATAN
Set induksi
(3 minit)
Kotak muzik 1. Murid diberikan sebuah kotak
misteri.
2. Murid menyerahkan kotak
tersebut pada rakan di sebelah
apabila muzik dimainkan.
3. Murid membuka kotak dan
mengambil topeng haiwan.
4. Murid memakai topeng yang
diperoleh.
5. Murid meneka topik pelajaran.
Nilai :
1. Kerjasama
Ilmu :
1. Bahasa Melayu
BBM :
1. Kotak misteri
2. Muzik
3. Pembesar suara
4. Topeng haiwan
itik
singa
ayam
lembu
kucing
Terapi :
1. Terapi muzik
Langkah 1
(10 minit)
Perkenalkan lirik lagu dengan pergerakan
“ Bunyi-bunyi Haiwan’
1. Murid diperkenalkan dengan lirik
lagu.
2. Murid membaca lirik lagu tanpa
iringan muzik.
3. Murid mengikut pergerakan
yang ditunjukkan guru tanpa
menyanyi.
4. Murid mengikut pergerakan
guru dengan nyanyian dan
muzik.
5. Murid menyanyikan lagu dengan
pergerakan tanpa bimbingan
guru.
Nilai :
1. Kerajinan
Ilmu :
1. Pendidikan Jasmani
BBM :
1. Lirik lagu
2. Rakaman lagu
3. Pembesar suara
4. Topeng haiwan
Terapi :
1. Terapi pergerakan
2
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
BBM / CATATAN
Langkah 2
(14 minit)
Mewarna 1. Murid mewarnakan gambar
haiwan yang terdapat pada lirik
lagu yang dinyanyikan.
2. Murid menunjukkan hasil
kepada kelas.
Nilai :
1. Kerajinan
Ilmu :
1. Pendidikan Seni
BBM :
1. Lembaran kerja
2. Pensel warna
Terapi :
1. Terapi warna
Penutup
(3 minit)
Nyanyian 1. Murid menyanyikan semula
yang dipelajari.
2. Murid memberitahu pergerakan
haiwan yang dipelajari.
Nilai :
1. Kesyukuran
Ilmu :
1. Bahasa Melayu
BBM :
1. Rakaman lagu
2. Pembesar suara
3. Topeng haiwan
Terapi :
1. Terapi nyanyian dan
muzik
Refleksi Guru Pelatih :
3
Kekuatan :
Kelemahan :
Cadangan Penambahbaikan :
Komen Guru Pembimbing :
Kekuatan :
Kelemahan :
Cadangan Penambahbaikan :
Komen Pensyarah Pembimbing :
Kekuatan :
4
Kelemahan :
Cadangan Penambahbaikan :
Disemak oleh, Disemak oleh,
……………………………………………… …………………………………………
(CIK SITI NOOR BAIEN BINTI ABD LATIF) (ENCIK MOHD YUSOF BIN MD NOR)
Guru Pembimbing, Pensyarah Pembimbing,
SK Lelaki Jalan Batu. IPG Ilmu Khas.
Tarikh : ………………………………. Tarikh: ………………………………
5
LIRIK LAGU
‘BUNYI-BUNYI HAIWAN’
Ayam berkokok,
Kok kok kok.
Itik menguek,
Kuek, kuek, kuek.
6
LIRIK LAGU
‘BUNYI-BUNYI HAIWAN’
Ayam berkokok,
Kok kok kok.
Itik menguek,
Kuek, kuek, kuek.