rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 20 Mac 2012
Hari : Isnin
Tahun : 4 Arif
Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi
Bilangan Murid : 18 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Topeng Haiwan
Konsep Utama : Pemahaman dan penghargaan
Aktiviti : Menghasilkan sebuah topeng haiwan menggunakan pinggan kertas
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
i. Membentuk dan membina sebuah topeng dengan menggunakan pinggan kertas.
ii. Menghias topeng muka tersebut dengan warna dan corak.
iii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu topeng .
Penerapan nilai : Memahami dan menghargai keindahan ciptaan tuhan, kerjasama,
ketelitian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa alat dan
bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membentuk dan
Membuat Binaan menerusi penggunaan ICT dan contoh aktiviti.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan dan
mereka bentuk
BBM / ABM : LCD – Projektor ,gunting, gam, krayon, pinggan kertas, gelang getah,
kertas warna, carta aliran dan slaid power point dan buku rujukan Teks
Pendidikan Seni Tahun 4.
Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni
Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan
Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan
Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni
Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Guru membawa Topeng 2
dimensi rupa muka kucing
Soalan :
1. Apakah benda yang
sedang dipegang
guru ?
2. Adakah ianya jenis
topeng manusia
atau binatang ?
3. Siapa pernah beli
topeng ?
Jawapan :
1. Topeng.
2. Topeng binatang.
3. Beberapa murid
1. Guru menayangkan / menunjukkan
topeng kucing kepada murid-murid.
2. Guru menanyakan beberapa soalan
ringkas.
3. Murid memerhati dan membuat
analisa tentang topeng tersebut.
4. Jawapan murid akan dikaitkan
dengan aktiviti pembelajaran pada
hari tersebut.
BBM : Topeng muka
Sikap : Sikap ingin
tahu pelajar.
Pengetahuan sedia
ada : Murid telah
mengetahui apa itu
topeng.
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
atau semua akan
mengangkat tangan.
Langkah 1
(5 minit)
Jenis-jenis topeng haiwan
1. Guru menayangkan slaid power
point tentang jenis-jenis topeng yang
boleh di buat sendiri atau berada di
pasaran.
2. Murid menonton tayangan slaid
guru.
ABM : Komputer Riba,
projektor, Slaid
Power Point.
Strategi Berasaskan
Sumber
Langkah 2
(5 minit)
Reka bentuk penghasilan
topeng muka.
1. Guru mengedarkan bahan dan alat
kepada semua murid.
2. Guru menunjukkan langkah-langkah
untuk menghasilkan topeng haiwan
menggunakan bantuan carta
langkah.
BBM : Pinggan kertas,
kertas warna, gelang
getah, lidi dan carta
langkah.
ABM : Gunting,
krayon dan gam.
Strategi Pemerhatian
Strategi Berasaskan
Sumber
Kaedah Demonstrasi
Langkah 3
(35 minit)
Penghasilan topeng muka
2 dimensi.
1. Murid memulakan aktiviti seperti :
(i) Menyediakan bahan-bahan
dan alatan yang diperlukan.
BBM : Pinggan kertas,
kertas warna, gelang
getah, gam, pensil
dan gunting.
Strategi Berpusatkan
Murid
Mereka cipta.
Menjana idea.
(ii) Melakar rupa muka kucing
pada permukaan pinggan
kertas.
Pendekatan Induktif
Strategi Kolaboratif
(iii) Mewarnakan topeng muka
tersebut
(iv) Memotong bentuk yang
diinginkan menggunakan
gunting.
(v) Menebuk lubang pada
bahagian telinga topeng
pinggan kertas tersebut.
(vi) Mengikat getah pada lubang
di bucu topeng.
(vii) Topeng yang telah pun siap.
2. Guru memantau dan membantu
sekiranya murid memerlukan
bantuan.
Langkah 4
(5 minit)
Sesi apresiasi dan refleksi 1. Guru meminta murid-murid
mengangkat dan menunjukkan
hasilan kreativiti topeng mereka.
2. Murid mengangkat dan
menunjukkan hasil kreativiti masing-
masing.
3. Secara rawak, guru bertanyakan
perasaan murid-murid sepanjang
penghasilan topeng kertas tersebut.
4. Murid yang dipilih bangun dan
bercerita secara ringkas perasaan
mereka.
Membanding beza.
Menganalisi.
Pendekatan Induktif
Kaedah Bercerita
Verbal Linguistik.
Langkah 5 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang diajar.
(5 minit)