rancangan pengajaran harian matematik tahun 5 (pecahan) latest
DESCRIPTION
pecahanTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5
Mata pelajaran : Matematik
Kelas : 5 Amanah
Tarikh : 21 Jun 2013
Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi
Topik : Pecahan
Sub topik : Mendarab pecahan dengan nombor bulat
Bilangan pelajar : 30 Orang
Objektif pembelajaran : Murid dapat memahami konsep mendarab pecahan
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Mendarab nombor bulat dengan pecahan
2. Mendarab pecahan dengan nombor bulat
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui konsep mendarab dan pecahan
Kemahiran berfikir : Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan bekerjasama
Nilai murni : Beri tumpuan, menghayati, memahami konsep dan aplikasi
Alat bantu mengajar : Model pecahan, gambar rajah pizza dan tudung botol, jalur kertas, kad permainan,
pen marker dan lembaran kerja
LANGKAH /
MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
1. Gambar rajah pizza :
Rajah 1
Rajah 2
1. Murid-murid mengucapkan salam
dan membaca doa sebelum menuntut
ilmu.
2. Murid-murid ditunjukkan beberapa
gambar rajah mengenai pecahan yang
menarik.
3. Murid ditanyakan beberapa soalan
oleh guru.
4. Murid diminta membincangkan apa
yang dilihat dan bentangkan dihadapan
kelas.
BBB :
Gambar rajah
pizza
Nilai :
Memberikan
tumpuan,
menghayati
Kbkk :
Menjana idea
Teknik/Kaedah :
Penyoalan
Rajah 3
Rajah 4
Rajah 5
Rajah 6
Langkah 1
(15 Minit)
1. Pendaraban nombor bulat dengan
pecahan menggunakan jalur kertas.
( Konsep penambahan berulang )
4 x ½ =
½ ½ ½
½
=
+
½ ½
+
½ ½
=
2
1. Murid diperkenalkan dengan konsep
pendaraban nombor bulat dengan
pecahan menggunakan jalur kertas.
2. Murid melihat langkah-langkah yang
ditunjukkan oleh guru di papan putih.
BBB :
Jalur kertas
Nilai :
Memberikan
tumpuan,
menghayati dan
memahami
konsep
Kbkk :
Menjana idea
dan membina
konsep
Teknik/Kaedah :
Perbincangan
2. Rumusan daripada hasil kerja,
pendaraban nombor bulat dengan
pecahan kaedah penambahan berulang
pecahan.
4 x 1/2 = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2
= 4/2
= 2
3. Contoh soalan :
- 3 x 1/3 =
- 4 x 1/4 =
- 6 x 1/2 =
3. Murid-murid berbincang dengan guru
mengenai bagaimana menghasilkan
pendaraban nombor bulat dengan
pecahan.
4. Murid di minta membuat pendaraban
nombor bulat dengan pecahan di papan
putih.
Langkah 2
(15 Minit)
1. Pendaraban pecahan dengan nombor
bulat. ( konsep pengumpulan bahan
‘daripada’ )
1/4 x 8 =
Langkah 1 :
( 8 tudung botol )
Langkah 2 :
( 8 tudung botol dibahagikan kepada 4
kumpulan )
1. Murid diperkenalkan dengan konsep
pendaraban pecahan dengan nombor
bulat menggunakan tudung botol.
2. Murid melihat langkah-langkah yang
ditunjukkan oleh guru di papan putih.
BBB :
Gambar rajah
tudung botol
Nilai :
Memberikan
tumpuan,
menghayati dan
memahami
konsep
Kbkk :
Menjana idea
dan membina
konsep
Teknik/Kaedah :
Perbincangan
Langkah 3 :
( Ambil 1 kumpulan daripada 4 kumpulan
tudung botol )
Langkah 4 :
1/4 daripada 8 ialah 2
Langkah 5 :
1/4 x 8 = 2
2. Rumusan daripada hasil kerja,
pendaraban pecahan dengan nombor
bulat ialah kaedah pengumpulan bahan
‘daripada’.
1/4 x 8 = ?
1/4 daripada 8 = ?
1/4 x 8 = 2
3. Murid-murid berbincang dengan guru
mengenai bagaimana menghasilkan
pendaraban pecahan dengan nombor
bulat.
3. Contoh soalan :
- 2/7 x 14 =
- 3/6 x 12 =
- 4/5 x 15 =
4. Murid di minta membuat pendaraban
pecahan dengan nombor bulat di papan
putih.
Langkah 3
(20 Minit)
1. Aktiviti permainan yang bertajuk ‘Siapa
cepat dia dapat’.
2. Arahan dan peraturan permainan
kepada murid-murid.
- Setiap kumpulan mesti mengeluarkan
wakil untuk menjawab soalan dipapan
putih.
- Tidak dibenarkan pelajar yang sama
menjawab soalan di papan putih.
- Markah akan diberikan sebanyak 5
markah kepada kumpulan yang
berjaya menjawab soalan dengan
betul manakala 3 markah kepada
kumpulan yang salah
.
1. Murid menjalankan aktiviti permainan
yang bertajuk ‘Siapa cepat dia dapat’.
2. Murid dipecahkan kepada tiga
kumpulan.
Kumpulan Astro Ria
Kumpulan Astro Prima
Kumpulan Astro Warna
3. Murid diperdengarkan arahan dan
peraturan permainan oleh guru.
4. Murid mula bermain dibawah
kawalan guru.
BBB :
Kad permainan
Nilai :
Memberikan
tumpuan dan
mengaplikasi
Kbkk :
Berkerjasama
Teknik/Kaedah :
Pemusatan
murid dan
pemusatan
bahan
3. Contoh soalan yang diberikan :
- 5 x 1/2 =
- 6 x 1/4 =
- 1/2 x 6 =
- 2/6 x 12 =
Penutup Kognitif :
- Guru merumuskan hasil pembelajaran
bersama-sama murid-murid.
Sosial :
- Guru mengucapkan tahniah kepada
murid-murid yang berjaya mencapai
objektif yang diingini dan berharap agar
murid-murid membuat latihan yang
diberikan.
1. Murid-murid berbincang dengan guru
mengenai apa yang diperolehi pada
sesi pengajaran dan pembelajaran
pada hari ini.
2. Murid-murid diberikan lembaran kerja
berkaitan dengan isi pelajaran sebagai
kerja rumah.