rancangan pengajaran harian

9
APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203) Rancangan Pengajaran Harian Bidang : Membentuk dan Membuat binaan (Topeng Muka Kucing) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 3 Arif Tarikh : 24 Ogos 2012 Masa : 60 minit (1 jam) Bilangan Murid : 28 orang Bidang : Membentuk dan membuat binaan Aktiviti : Topeng Tajuk : Muka Kucing Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melukis gambar binatang Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: 1) Menyatakan alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng 2) Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng. Nilai-nilai Murni : tolong menolong, berhati-hati 1

Upload: azah-faridah

Post on 28-Jul-2015

1.815 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Rancangan Pengajaran Harian

Bidang : Membentuk dan Membuat binaan (Topeng Muka Kucing)

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 3 Arif

Tarikh : 24 Ogos 2012

Masa : 60 minit (1 jam)

Bilangan Murid : 28 orang

Bidang : Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti : Topeng

Tajuk : Muka Kucing

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melukis gambar binatang

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

1) Menyatakan alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng

2) Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng.

Nilai-nilai Murni : tolong menolong, berhati-hati

Unsur Kemahiran Berfikir : Menghubungkait

1

Page 2: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Bahan Bantu Pengajar : Gambar kucing

Alatan : Gunting

Bahan : Kad manila, krayon, gam, getah, pensel

2

Page 3: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Rancangan Pengajaran Harian

Langkah /

Masa:

Isi Pelajaran: Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Catatan:

Set Induksi

(5 minit)

Gambar kucing. 1) Guru menunjukkan beberapa keping

gambar kucing kepada murid-murid.

2) Guru menanyakan soalan dan murid

menjawab soalan.

3) Guru mengaitkan gambar yang di

tunjukkan dengan pembelajaran pada

hari tersebut.

Strategi:

Berpusatkan

Murid

KB:

Menghubungkait

BBM:

Gambar kucing

3

Page 4: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Menyoal soalan:

- Apakah haiwan yang

terdapat di dalam

gambar-gambar ini?

Jawapan:

- Kucing

Langkah 1

(5 minit)

Memperkenalkan alat-alat

- Kad manila

- Krayon

- Gunting

- Getah

- Pensel

- Gambar muka kucing

1) Guru meminta murid menyatakan

alat-alat yang diperlukan untuk

membuat topeng.

2) Guru memperkenalkan alat-alat yang

diperlukan.

KB:

Menghubungkait

BBM:

Kad manila,

krayon, gunting,

getah dan

gambar muka

kucing.

4

Page 5: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Langkah 2

(15 minit)

Topeng muka kucing

Melukis mata, hidung,

mulut dan telinga di atas

kad manila.

1) Guru mempamerkan topeng muka

kucing yang telah siap di hadapan

kelas.

2) Guru meminta murid mengeluarkan

kad manila yang dibawa oleh mereka.

3) Guru menunjukkan cara melukis

muka kucing dimana guru melukis

mata, hidung, mulut dan telinga di

atas papan hitam.

4) Guru bersama-sama dengan murid

melukis mata, hidung, mulut dan

telinga kucing di atas kad manila

tersebut.

KB:

Menjana Idea

BBM:

Topeng muka

kucing

Nilai:

Bersungguh-

sungguh

Langkah 3

(10 minit)

Menggunting muka kucing

serta menebuk matanya.

1) Guru menunjukkan cara untuk

menggunting muka kucing.

2) Guru bersama-sama dengan murid

menggunting muka kucing yang telah

siap dilukis.

Nilai:

Ketekunan

5

Page 6: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Langkah 4

(15 minit)

Mewarnakan muka kucing. 1) Guru meminta murid mewarnakan

muka topeng tersebut mengikut

kreativiti masing-masing.

2) Guru memantau murid mewarna.

Nilai:

Kreatif

Langkah 5

(5 minit)

Membuat dua lubang kecil

di dua belah topeng serta

mengikat getah di lubang

tersebut.

1) Guru menunjukkan cara membuat

dua lubang kecil di dua belah topeng.

2) Guru memantau murid membuat

lubang.

3) Guru meminta murid mengikat getah

di kedua-dua lubang tersebut.

Nilai:

Patuh arahan

6

Page 7: Rancangan pengajaran harian

APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)

Penutup

(5 minit)

Mempamerkan topeng. 1) Guru mengambil beberapa contoh

topeng yang telah siap dan

menunjukkan di hadapan kelas.

2) Guru meminta murid mengemas

kelas.

KP:

Menghargai

karya

Nilai:

Menjaga

Kebersihan

7