radionica podrškaučenicima-dobar roditelj zlata vredi - priprema

16
УДРУЖЕЊЕ ГРУЖАНСКИХ УЧИТЕЉА ПРИПРЕМА ЗА РАДИОНИЦУ ПОДРШКА УЧЕНИЦИМА „ДОБАР РОДИТЕЉ ЗЛАТА ВРЕДИ“ Тема: Сарадња са родитељима Назив радионице: Добар родитељ злата вреди Категорија : Пројекти у оквиру локалне заједнице Аутор: Биљана Вуловић Реализатори: Биљана Вуловић, Зорица Јовановић, Ивана Пантовић, Јасмина Попадић, Наташа Белић, Злата Вељовић, Гордана Сретеновић, Татјана Трифуновић. Циљеви: Унапређење сарадње са родитељима; Афирмисање наставничког позива; Унапређивање сарадње наставника три основне школе на територији општине Кнић; Оснаживање наставника за реализацију радионица; Задаци: Заинтересовати родитеље и наставнике за сарадњу; Сазнати шта родитељи замерају наставницима и школи; 1

Upload: biljana-vulovic

Post on 17-Jan-2017

51 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

УДРУЖЕЊЕ ГРУЖАНСКИХ УЧИТЕЉА

ПРИПРЕМА ЗА РАДИОНИЦУ

ПОДРШКА УЧЕНИЦИМА

„ДОБАР РОДИТЕЉ ЗЛАТА ВРЕДИ“

Тема: Сарадња са родитељима

Назив радионице: Добар родитељ злата вреди

Категорија : Пројекти у оквиру локалне заједнице

Аутор: Биљана Вуловић

Реализатори: Биљана Вуловић, Зорица Јовановић, Ивана Пантовић, Јасмина Попадић, Наташа Белић, Злата Вељовић, Гордана Сретеновић, Татјана Трифуновић.

Циљеви:

Унапређење сарадње са родитељима; Афирмисање наставничког позива; Унапређивање сарадње наставника три основне школе на територији општине

Кнић; Оснаживање наставника за реализацију радионица;

Задаци:

Заинтересовати родитеље и наставнике за сарадњу; Сазнати шта родитељи замерају наставницима и школи; Навести их да размисле и осмисле које активности би побољшале сарадњу

породице и школе.

Методе: дијалошка, разговор…

Технике:

1

Page 2: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

Облици рада: фронтални, групни, индивидуални.

Наставна средства и помагала: лаптоп, пројектор, пројектно платно, хамери, фломастери, стикери…

Активности учесника радионице: слушају, постављају питања, пишу, објашњавају, образлажу….

Активности наставника: даје упутства, усмерава, презентује

Активности осталих учесника: посматрају ток радионице, а затим износе своја мишљења.

Трајање: Око 120 минута.

ОПИС САДРЖАЈА ПО КОРАЦИМА (АКТИВНОСТИМА)

ПРВИ РЕАЛИЗАТОР

2

Page 3: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

1.Активност (2 минута) - Добродошлица - Обезбедити да учесници знају да су добродошли и да ценимо оно што они доносе (постојеће вештине и искуство).

2.Активност (10 минута) - Представимо се – представљање водитеља радионице, а затим и родитеља прављењем беџева.

Прва верзија: Да бисмо лакше запамтиле имена , родитељи пишу на папирима име, надимак, презиме или како би волели да их ословљавамо. Да би беџ лепше изгледао и имао лични печат оног ко га носи, нацртаћемо нешто на њему. То може бити неки знак, шара, цртеж, било шта што се родитељима допада или што их представља. Када сви направе беџеве свако објашњава свој симбол.

Друга верзија: Свако на беџу напише своје име (ако има и надимак), да ли зна како га је добио, да ли га воли или не и зашто. Да ли би волели да се зову другачије и како ?

3.Активност (5 минута) - Постављање правила -Разговором их наводимо да сами поставе правила за данашњу радионицу . Правила су записана и окачена на видно место за све. Она нам требају јер регулишу начин рада , као и међусобне односе. Правила треба да буду јасна, једноставна за примену, конкретна и позитивно одређена.

4.Активност (1 минут) - Упознавање са активностима:

1.Породица и школа – снаге и слабости

2.Сарадња породице и школе

3.Како побољшати сарадњу породице и школе

3

Page 4: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

4. Улога родитеља у процесу образовања

5.Активност (10 минута) - Кроз презентацију упознајемо родитеље са основним образовањем, циљевима и задацима основног образовања, породицом, функцијама породице…..

4

Page 5: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

5

Page 6: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

6

Page 7: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

6.Активност (10 минута) - Задатак за родитеље:

На стикерима написати зашто је школа важна и зашто је породица важна, у чему је њена снага.Стикери се каче на паноу и образлажу. Потом на стикерима пишу по један проблем, слабост школе и породице.

ШКОЛА ПОРОДИЦА

Када то излистамо добијамо СНАГЕ И СЛАБОСТИ школе и породице.

ДРУГИ РЕАЛИЗАТОР7.Активност (5 минута)- Сарадња школе и породице. За добро функционисање школе и породице потребна је сарадња. Упознајемо родитеље добрим странама сарадње и шта она омогућује, али и са разлозима због којих долази до незадовољства у сарадњи и шта наставници замерају родитељима.

7

Page 8: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

8

Page 9: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

8.Активност (10 минута) - Задатак за учеснике радионице (рад по групама, посебне групе чине родитељи, посебне наставници): Шта замерамо наставницима? Шта замерамо родитељима?Задаци се раде по групама. Групе су формиране по слободном избору.

9. Активност (5 минута) - Излиставање – Разговор о примедбама родитеља које су упућене наставницима и примедбама наставника које су упућене родитељима.

10. Активност (5 минута)- Презентација – Упознајемо учеснике радионице са узроцима размимоилажења родитеља и наставника.

9

Page 10: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

ТРЕЋИ РЕАЛИЗАТОР11.Активност (5 минута) – Упознавање са разлозима због којих долази до размимоилажења између родитеља и наставника….

10

Page 11: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

12. Активност (10 минута)- Задатак за учеснике радионице (рад по групама)– Како побољшати сарадњу – предлози за побољшање сарадње.

Да би се сарадња између породице и школе успешно одвијала потребно је превазићи разлике које постоје између родитеља и наставника.

13.Активност (10 минута)– Излиставање активности за побољшање сарадње и приказ наших предлога који ,можда, нису поменути – упоређивање.

11

Page 12: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

ЧЕТВРТИ РЕАЛИЗАТОР14.Активност (15 минута)– Задатак за учеснике радионице (рад по групама)

12

Page 13: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

15.Активност (10 минута)– Разговор о добијеним исходима задатка

16.Активност (5 минута)- Евалуација

13

Page 14: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

14

Page 15: Radionica Podrškaučenicima-Dobar roditelj zlata vredi - priprema

Литература:

Миле Илић, Радмила Николић, Бранко Јовановић (2006.), Школска педагогија,Ужице;

Радмила Николић, Бранко Јовановић (2005.),Школска и породична педагогија- практикум, Ужице;

Брајковић, С. и Живковић, Ж., (2002.), Jа то могу, Осијек;

Severe, S., (2000.), How to Behave London, Vermilon

www.dfes.gov.uk

www.nea.org/parents

www.cyfc.umn.edu/publications

“Vesele matematičke zgode” autora Gordane Paić-Željka Manzoni. šk,2007.

15