prprema za istoriju

6
SCENARIJ ZA PONAVLJANJE NASTAVNE TEME: I SVJETSKI RAT (1914-1918) PREDGOVOR, S OBZIROM DA JE FAZA PRIPREME JEDNA OD NAJVAŽNIJIH FAZA ORGANIZACIJE NASTAVE PO MODELU INTERAKTIVNE NASTAVE KONCEPTUALIZACIJU VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA OZNAČILA SAM KAO SCENARIO, A NE KAO PRIPREMU OSNOVU ZA IZRADU SCENARIA ČINI NASTAVNI PLAN I PROGRAM. TABELA 1: 182.STRANA Tabela 1: Izvori iz Nastavnog plana i programa za nastavnu temu I svjetski rat (12 časova) Standardi znanja Smjernice za nastavnika Nastavne metode i oblici

Upload: milanka

Post on 02-Apr-2015

145 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: prprema za istoriju

SCENARIJ ZA PONAVLJANJE NASTAVNE TEME:

I SVJETSKI RAT (1914-1918)

PREDGOVOR,S OBZIROM DA JE FAZA PRIPREME JEDNA OD NAJVAŽNIJIH FAZA ORGANIZACIJE NASTAVE PO MODELU INTERAKTIVNE NASTAVE KONCEPTUALIZACIJU VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA OZNAČILA SAM KAO SCENARIO, A NE KAO PRIPREMU OSNOVU ZA IZRADU SCENARIA ČINI NASTAVNI PLAN I PROGRAM.

TABELA 1: 182.STRANA

Tabela 1: Izvori iz Nastavnog plana i programaza nastavnu temu I svjetski rat (12 časova)

Standardi znanja

Smjernice za nastavnika

Nastavne metode i oblici

Učenik će biti sposoban da;-objasni povod i uzrok I svjetskog rata,-nabroji zaraćene strane u I svjetskom ratu,-definiše ciljeve zaraćenih strana-imenuju glavne frontove i velike bitke u Isvjetskom ratu,-objasni ulogu Rusije i SAD u I svjetskomratu,-Objasni karakter i poslijediceI svjetskog rata,-Objasni povod ulaska Srba u rat-nabroj najveće bitke i njihove rezultate,-objasni golgotu Srba,-objasni značaj Solunskog fron-ta u I svjetskom ratu,-objasni posljedice Sarajevskogatentata za Srbe u BiH-prepozna proces stvaranja Kraljevine SHS

-uđbenik, istorijske karte i istorijskeilustracije,-grafoskop igrafofolija,-CD i video,-izrada zidnogpanoa,-istorijski tekstovi,-pjesma “Plavagrobnica“-diskusija i razgovor,-fotografije,-kontrolni rad-posjeta muzeju,istorijskimspomenicima -istorijski izvori,-kompjuter

MP,MR,MRT,DEM,MIL,IU,

Grupni rad, frontalni

Page 2: prprema za istoriju

1.0 FAZA: PRIPREMA NASTAVNIKA1.1 IZRADA KONEPCIJE SCENARIJAŠKOLA: Osnovna škola ,,Jovan Cvijić“NASTAVNIK: Stevandić MiraRAZRED I ODJELJENJE: IXNASTAVNA TEMA: I SVJETSKI RATNASTAVNE JEDINICE:

-SRBIJA I CRNA GORA U I SVJETSKOM RATU -SRBIJA I BiH U I SVJETSKOM RATU

CILJEVI NASTAVNOG RADA: UČENICI TREBAJU DA: OVLADAJU OSNOVNIM POJMOVIMA I ČINJENICAMA O RAZVOJU

LJUDSKOG DRUŠTVA; SHVATE POJAM VREMANA; RAZLIKUJU ISPORIJSKE PROCESE I PROŠIRE OPŠTU KULTURU; FORMIRAJU OSNOVNA ZNANJA O TRADICIJI SRPSKOGA NARODA

KAO I O NJEGOVOM KULTURNOM BOGATSTVU SAMOSTALNO SE SLUŽE ISTORIJSKIM KARTAMA,ISTORIJSKIM

ILUSTRACIJAMA; OSPOSOBE SE ZA KORIŠĆENJE SREDSTAVA MASOVNE

KOMUNIKACIJE; NAUČE DA POŠTUJU VLASTITU VJERU I KULTURI,NACIONALNU

PRIPADNOST I SLOBODU; NA NASTAVNIM SADRŽAJIMA NJEGUJU RADNO MORALNO I

ESTETSKO VASPITANJE; OSPOSOBE SE ZA KRITIČKO MIŠLJENJE I RAZUMJEVANJA.

OBLIK NASTAVNOG RADA: U REALIZACIJI OVE NASTAVNE TEME KORISTIĆU GRUPNI RAD UZ

KORIŠĆENJE FRONTALNOG OBLIKA RADA(SAMO ZA KOMENTARE POJEDINIH CIJELINA);

NASTAVNE METODE: METODA PREDAVANJA (MP) METODA RAZGOVORA (MR) METODE RADA SA TEKSTOM (MRT) METODA DEMONSTRACIJE (DEM) INTERAKTIVNO UČENJE (IU)

1.2 FAZA FORMULISANJA TEZA PREMA ZAHTJEVIMA NASTAVNOG PLANA I PROGRAMADA BI FORMULISALI TEZE OD VELIKE POMOĆI SU MI STANDARDI ZNANJA KOJI SU NAVEDENI U NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU

TEZE:

Page 3: prprema za istoriju

UZROK I POVOD I SVJETSKOG RATA CILJEVI ZARAĆENIH STRANA FRONTOVI VELIKE BITNKE KARAKTER I REZULTATI RATA

KRITIČKI OSVRT NA: SARAJEVSKI ATENTAT GOLGOTU SRBA SOLUNSKI FRONT POSLJEDICE I SVJETSKOG RATA

1.3 FAZA FORMIRANJE GRUPA U DOGOVORU SA UČENICIMA PRVA GRUPA (IME ĆE DATI SAMI SEBI)

OBJAŠNJENJE ZA PRVU GRUPU: VAŠA GRUPA ĆE DA UTVRDI ŠTA SE DEŠAVALO PRED IZBIJANJE

RATA I RATNU 1914.GOD. U TOKU PONAVLJANJA POSLUŠAĆEMO I DIO DOKUMENTARNOG

FILMADRUGA GRUPA

PONOVITE ŠTA SE ZBIVALO U RATNOJ 1915. I 1916.GOD. POGLEDAJMO I DIO DOKUMENTARNOG FILMA

TREĆA GRUPA PONOVIĆEMO RATNU 1917. I 1918.GOD. POGLEDAĆEMO I DIO DOKUMENTARNOG FILMA

2.0 FAZA REALIZACIJE2.1 PREDSTAVLJANJE TEZA I PITANJA JE NAJVAŽNIJA FAZA AKTIVNOG UČENJA. SVRHA POSTAVLJANJA PITANJA JE DA USMJERI PAŽNJU UČENIKA NA JASAN I KONKRETAN SADRŽAJ, TE DA SELEKCIONIŠE BITNE OD NEBITNIH ELEMENATA. POSTAVLJANJEM PITANJA RAZVIJĆE SE I TAKMIČARSKI DUH I POZITIVNA ,,KLIMA“ U RAZREDU.

PITANJA ZA I GRUPU:1. ŠTA JE UZROK I SVJETSKOG RATA?2. GDJE SU IZBIJALE POLITIČKE KRIZE?3. ŠTA JE BIO POVOD ZA RAT?4. KOJI SU GLAVNI FRONTOVI?5. KO SU ZARAĆENE STRANE?6. GDJE SU SE OBRAČUNALE NAJZNAČAJNIJE BITKE?

PITANJA ZA II GRUPU1. ŠTA SE DEŠAVA SA ITALIJOM U 1915 GODINI?2. KOJI FRONT STVARAJU BRITANSKE SNAGE U GRČKOJ OKTOBRA

1915?3. KOJE SU VELIKE BITKE NA ZAPADNOM FRONTU U 1916 GODINI?4. KAKO JE POČELA OFANZIVA NA SRBIJU OKTOBRA 1915 GODINE?

Page 4: prprema za istoriju

5. KUDA SE POVLAČILA SRPSKA VOJSKA?

PITANJA ZA III GRUPU1. ŠTA SE DESILO U RUSIJI 1917 GODINE?2. ZAŠTO JE AMERIKA UŠLA U RAT NA STRANI ANTANTE?3. KAKO SE BUGARI PONAŠAJU U OKUPIRANOJ SRBIJI?4. KOJI DOKUMENT JE POTPISAN NA KRFU 1917 GODINE?5. GDJE JE PREBAČENA OPORAVLJENA SRPSKA VOJSKA SA KRFA?6. KADA POČINJE PROBOJ SOLUNSKOG FRONTA?

3. FAZA PREZENTACIJE

Ovo je finalna faza u kojoj učenici prezentuju dokazanu građu i izlažu svoja saopštenja.

Ovakav način rada omogućuje učenicim akoji nisu motivisani da uz minimalne napore zadovolje zahtjevima koji su pred njih postavljeni dok učenici koji imaju veće aspiracije mogu da se dodatno angažuju i dobiju dodatne infirmacije

AKTIVNOSTI NASTAVNIKA U FAZI PREZENTACIJE

3.1 ORGANIZOVATI REDOSLJED IZLAGANJA GRUPA ILI POJEDINACA.3.2 KONTROLISATI TOK I DINAMIKU PREZENTACIJE.3.3 PODSTIČE KOMENTARE, DISKUSIJU I POSTAVLJANJE PITANJA.3.4 USMJERAVA DISKUSIJE: PODUČAVA UČENIKA NA SPROSTAVLJANJE

NA PRIHVATLJIV NAČIN.

VAŽNO UPOZORENJE:

INTERAKTIVNA NASTAVA OMOGUĆAVA UČENICIMA DA IZLAŽU RAZLIČITE STAVOVE, UVJERENJA I POGLEDE O ISTIM DOGADJAJIMA.

U OBRADI OVE TEME POSTOJI SIROK SPEKTAR KONTRAVERZNIH I OSJETLJIVIH PITANJA.

4. FAZA EVALUACIJE

Ovdje ću učenike prepustiti kritičkoj procjeni cjelokupnog pa i nastavnickog rada.