proiect joc logic ce stii despre mine

3
PROIECT DIDACTIC DATA: 26.03.2015 UNITATEA: GRUPA: mica “B” EDUCATOARE: TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă? PROIECTUL TEMATIC: Din lumea necuvântătoarelor TEMA SĂPTĂMÂNII: “Cumătra vulpe” DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul ştiinţe DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate matematică MIJLOC DE REALIZARE: joc logic TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare TEMA: “Ce ştii despre mine?” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 –să recunoasca cercul şi pătratul din trusa Logi; O2 –să cunoască atributele cercurilor şi pătratelor din trusă (mare-mic;rosu,galben,albastru) O3 –să găsească piese geometrice după caracteristicile enunţate; STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, jocul; Mijloace de învăţământ: trusa Logi; Forme de organizare: frontal.

Upload: unadulce03

Post on 12-Jul-2016

88 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

joc logic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Joc Logic Ce Stii Despre Mine

PROIECT DIDACTICDATA: 26.03.2015

UNITATEA:

GRUPA: mica “B”

EDUCATOARE:

TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?

PROIECTUL TEMATIC: Din lumea necuvântătoarelor

TEMA SĂPTĂMÂNII: “Cumătra vulpe”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul ştiinţe

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate matematică

MIJLOC DE REALIZARE: joc logic

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare

TEMA: “Ce ştii despre mine?”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 –să recunoasca cercul şi pătratul din trusa Logi;O2 –să cunoască atributele cercurilor şi pătratelor din trusă (mare-mic;rosu,galben,albastru)O3 –să găsească piese geometrice după caracteristicile enunţate;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, jocul; Mijloace de învăţământ: trusa Logi; Forme de organizare: frontal.

DURATA: 20 minute

Page 2: Proiect Joc Logic Ce Stii Despre Mine

Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluareinstrumente şi

indicatori1. Introducerea în activitate Pentru o bună desfăşurare a activităţii, se iau în considerare

următoarele aspecte:

- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic;- intrarea ordonată a copiilor.

instructajul

2. Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul unui personaj surpriză. Prichindel a venit la ei şi le-a adus o surpriză: un coş cu piese geometrice. El a auzit ca ei ştiu toate piesele din el şi vrea şi el să le înveţe.

conversaţiaexplicaţia

3. Anunţarea temelor şi a obiectivelor

Astăzi vom juca un joc cu piesele aduse de Prichindel. El se numeşte „Ce ştii despre mine?”. Trebuie să fim foarte atenţi şi să îi arătăm cât de multe ştim despre aceste piese geometrice.

explicaţia

4. Desfăşurarea activităţii

Explicarea regulilor

Jocul de probă

Jocul propriu-zis

Se precizează regulile jocului logic, stabilindu-se criteriile de reuşită şi sistemul de evidenţă a rezultatelor . Pe rând, copilul numit de educatoare va alege din coş o piesă pe care trebuie sa o descrie cu atributele privind forma, marimea şi culoarea.Daca descrierea este corecta, copilul care a raspuns are voie sa aseze piesa.în celălalt coş. Îl aplaudă grupa de copii.Sunt precizate cele trei atribute: forma, marime şi culoare.(copiii sunt ajutati verbal comparând eventual câte două piese).

Pentru a observa dacă au înţeles regulile şi modul de desfăşurare a jocului, voi desfaşura jocul de probă cu ajutorul unui copil.Voi alege un copil care va veni, îşi va alege o piesă, o va arata copiilor iar apoi va descrie piesa cu ajutorul atributelor enumerate: formă (cerc sau pătrat), culoare (roşu, galben sau albastru) şi mărime (mare sau mic).

Jocul se va repeta până cand majoritatea pieselor au fost aşezate în al doilea coş. Se vor identifica piesele geometrice

explicaţia

demonstraţia

demonstraţia

explicaţia

exerciţiul

Observarea comportamentului

Analiza răspunsurilor

Analiza răspunsurilor

Analiza răspunsurilor;