proiect didacticlit2 clasa a viii-a

Upload: laviniav

Post on 19-Oct-2015

604 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Planeta celor doi sori lectie sustinuta la inspectia finala pt. gradul I, limba romana

TRANSCRIPT

  • 1.

    coala Gimnazial Dimitrie Ghica Comneti

    PROIECT DIDACTIC

    Profesor: Teofana Lavinia VRREANU

    Obiectul: Limba i literatura romn

    Data: 13 martie 2014

    Clasa: a VIII a A,

    Subiectul: Planeta celor doi sori, de Horia Aram cele dou fee ale planetei Ahra; universul S.F.

    Tipul leciei: Mixt

    Motivaia leciei

    Perceput din ce n ce mai acut ca un text necesar scoaterii elevilor din monotonia tradiiei lecturii i a interpretrilor, textul tiinifico-fantastic prezint un grad de dificultate crescut pentru nivelul gimnazial, att ca lectur, ct i ca interpretare, dar asigur legtura lecturii tradiionale cu interesele actuale ale elevilor. Abundena neologismelor, mbinat cu incoerena i lipsa de logic a unor texte umbresc prima impresie a cititorului: de libertate absolut n interpretare.

    Studiul literaturii tiinifico-fantastice demonstreaz interesul acordat stimulrii imaginaiei elevilor, precum i accentul pus pe mbogirea vocabularului acestora cu termeni noi. n acest context, consider c stimularea interesului copiilor pentru literatura SF este o form de redescoperire a lecturii pasionate, iar transformarea elevilor n cititori activi i motivai, constituie faete ale unui obiectiv major cultural, la ndeplinirea cruia coala are un rol decisiv, dar nu exclusiv.

    Avnd n vedere noile perspective de abordare a lecturii, viznd deopotriv textul, cititorul i contextul, se impune, cu siguran, o regndire a principiilor de orientare a lecturii elevilor, de evaluare a acesteia. Cunoaterea importanei componentelor triunghiului lecturii, ct i raportarea la realitatea dureroas a timpului nostru determin selectarea unor strategii, metode adecvate, care s conduc spre ntlnirea real a elevului-cititor cu lectura/cartea.

    Competene generale

    Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare;

    Argumentarea n scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar.

  • 2.

    Valori i atitudini

    Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice prin lectura textelor;

    Cultivarea sensibilitii prin receptarea operei literare. Competene specifice i coninuturi:

    2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate; 2.2. Utilizarea ntr-un mesaj oral a categoriilor lexicale diferite;

    3.1. nelegerea unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date; 3.3. Identificarea valorilor etice si culturale ntr-un text, prin exprimarea impresiilor i preferinelor;

    3.4. Susinerea argumentat a unui punct de vedere ntr-o discuie.

    Obiective operaionale:

    a) COGNITIVE

    La finalul leciei, elevii vor fi capabili:

    OC1: de identificare

    OC1. 1- s recunoasc mrcile narativitii din textele date; OC1. 2 s identifice prile componente ale povestirii: ntmplarea narat, etapele naraiunii

    Nivel minimal: numirea mrcilor narativitii; Nivel mediu: identificarea mrcilor narativitii i precizarea felului celor nvate; Nivel maximal: indicarea unui argument care s demonstreze felul mrcilor narativitii identificare.

    OC2: de analiz/descriere OC2. 1. s analizeze modul n care se reconstituie structuri sociale ce aparin unui viitor imaginar, cu profiluri umane determinate de acestea; OC2. 2. s defineasc literatura tiinifico-fantastic, temele i personajele specifice.

    Nivel minimal: identificarea secvenelor care s ilustreze comportamentul omului ziua i noaptea deosebirea indicilor temporali de cei spaiali; Nivel mediu: analiza modului n care se reconstituie structuri sociale ce aparin unui viitor imaginar, cu profiluri umane determinate de acestea; Nivel maximal: definirea literaturii tiinifico-fantastice, precizarea temelor i a tipurilor de personajele specifice.

    OC3: de creaie OC3. 1. s creeze prezentarea diurn i cea nocturn utiliznd procedee artistice din text;

    OC3. 2. s interpreteze viziunea autorului asupra universului i viitorului. Nivel minimal: crearea prezentrii diurne i celei nocturne utiliznd procedeele artistice din text; Nivel mediu: utilizarea corect a elementelor de teorie literar n argumentare; Nivel maximal: interpretarea nuanat a viziunii autorului asupra universului i viitorului.

  • 3.

    b) AFECTIVE

    OA1 (+) vor dovedi interes i motivaie intrinsec pentru lectur;

    OA2 (-) vor lua atitudine fa de nclcarea normelor de exprimare oral i scris.

    c) MOTRICE

    Pe parcursul leciei elevii vor fi capabili:

    OM1 (+) s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes al demersului didactic;

    OM2 (-) s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.

    RESURSE:

    A. BIBLIOGRAFICE:

    A1. oficiale:

    Curriculum Aria Limb i comunicare, Limba i literatura romn, pp. 18-22;

    Sofia Dobra, Florentina Smihaian, Alexandru Crian, Limba romn Manual pentru clasa a VIII-a, Bucureti, Editura

    Humanitas, 2008 pp. 56-67.

    A2. tiinifice:

    Liliana Tomescu Personajul n literatura SF- o tipologie internaional i ipostaze romneti, Tez de doctorat, Bucureti,

    2011, pp. 5-23;

    Horia Aram - Planeta celor doi sori, Bucureti, Editura Cartea Romneasc, 1983;

    Cronici metagalactice (antologie), Bucureti, Editura Tehnic, 1990; realizat de Alexandru MIRONOV i tefan

    GHIDOVEANU; cuvnt nainte de Alexandru MIRONOV;

    Florin Manolescu - Literatura SF, Bucureti, Editura Univers, 1980 p. 280;

    Alexandru Tudoric Note de curs, Universitatea Bucureti, Facultatea de Litere, 1994-1998.

  • 4.

    A3. pedagogice:

    Constantin Cuco, Pedagogie, Iai, Editura Polirom, 2000, pp.127-142.

    A4. metodico-didactice:

    Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura Polirom, 1999, pp. 87-107;

    Vistian Goia, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Cluj-Napoca, Editura Dacia Educaional, 2002,

    pp. 147-158

    Ioni, Florin (coord.), Caietul inteligent, Bucureti, Editura Art, 2012, pp. 100-104.

    Alina Pamfil, Limba i literatura romn n coal. Structuri didactice deschise, Piteti, Editura Paralela 45, 2006.

    B. METODOLOGICE

    Strategia didactic: B1: a) dup gradul de dirijare: semialgoritmic

    b) dup particularitile evolutive ale gndirii: mixt B2: Metode i procedee: ice breaking, Scaunul autorului, Turul galeriei, conversaia euristic, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire,

    problematizarea, metoda cadranelor, diagrama Venn. B3: Mijloace de nvmnt: flip-chart, manualul, fie de lucru, markere, coli de hrtie. B4: Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

    C) TEMPORALE:

    C1: Durata leciei: 50 minute C2: Locul leciei n modul: a III-a din 6

    Ora I,

    Ora a II-a,

    Ora a III-a

    Ora a IV-a

    Ora a V-a

    Ora a VI-a

    Horia Aram, Planeta celor doi sori descifrarea textului; Horia Aram, Planeta celor doi sori lectura aprofundat; spaiul i timpul; logica aciunii; Horia Aram, Planeta celor doi sori lectura aprofundat; cele dou fee ale planetei Ahra; universul S.F; Horia Aram, Planeta celor doi sori lectura aprofundat; personajele; Lectur suplimentar Issac Asimov, Ce-i face omul cu mna lui; Evaluare.

    D) Umane

  • 5.

    Clasa a VIII-a A este o clas parial omogen, cu nivel intelectual mediu. Elevii cunosc coninutul povestirii Planeta celor doi sori, de Horia Aram, momentele subiectului, precum i principalele noiuni de naratologie (tipuri de narator, tipuri de naraiune, perspectiva narativ).

    Colectivul este format din 24 de elevi, de 14-15 ani din care:

    Nivel minimal: 6 elevi

    Nivel mediu: 11 elevi

    Nivel maximal: 7 elevi

    Elemente de teorie literar Suport informativ

    Not: Toate noiunile din prezentul suport informativ au fost adaptate conform programei n vigoare, particularitilor de vrst ale elevilor i posibilitilor lor cognitive!

    Opera literar:

    creaie artistic; univers imaginar; limbaj artistic;

    Limbajul operei epice

    1) modalitile narrii: - RELATAREA (naratorul povestete, spune, nu-i pune personajele s vorbeasc); - REPREZENTAREA (presupune verbul a arta, personajele vorbesc i naraiunea rezult din nlnuirea replicilor acestora,

    evenimentele sunt reprezentate ca pe scen; provine din teatru vorbirea direct a personajelor); - COMENTARIUL NARATORULUI (partitura n care naratorul i afieaz propria-i opinie despre un personaj, o situaie, un eveniment sau pur i simplu face aprecieri generale; vorbirea naratorului n numele propriu).

    Moduri de expunere n opera epic NARAIUNEA presupune reprezentri, relatri de aciuni i evenimente. naraiune linear d iluzia realitii, pentru care mai important e a prea dect a fi; respect momentele subiectului i fidelitatea fa de lumea dat, ca organizare, mod de construcie a mentalitii. DESCRIEREA individualizare a naraiunii n reprezentri particulare de obiecte i personaje, imaginile obinute fiind: tabloul/cadrul, portretul.

  • 6.

    DIALOGUL - schimb de replici ntre personaje, cu inversare de statut de emitor-receptor. Este un prilej de dinamizare a aciunii, de relevare a particularitilor de limbaj i de caracter a personajelor, precum i de actualizare a unui context social. Compoziia unei opere literare presupune mbinarea ntr-o anumit proporie a scenelor dialogate sau dramatice cu descrierea ori naraiunea direct i a ambelor cu rezumatul narativ.

    Structura textului narativ A) Comunicarea n textul narativ

    - se refer la modul de organizare a coninutului textului narativ n funcie de: mijloacele comunicrii (propoziia, secvena, textul) i instanele comunicrii (autor, narator, personaj, cititor).

    Mijloacele comunicrii:

    propoziia enunul narativ cel mai simplu; la nivelul su exist: subiectul (cel care face ori sufer aciunea) = personajul; predicatul (verbul/ adjectivul) care ine de aciune/calitatea personajului.

    secvena succesiune de propoziii; n cadrul su, ntre dou propoziii sunt posibile trei tipuri fundamentale de relaii: logice (conform principiului cauz-efect), temporale (succesiunea cronologic a evenimentelor narate) i spaiale (asemnri ntre cele dou propoziii care prin alturare desemneaz un spaiu specific textului). Exist texte narative care par a fi doar o secven dezvoltat logic(povestirea, nuvela, snoava). Dozajul celor trei tipuri de relaii este diferit de la un text narativ la altul.

    Secvenele se pot combina prin: alternan, inserie, nlnuire. Se pot realiza combinaii ntre tipuri de combinaii. Instanele comunicrii: cel / cei care particip la comunicarea coninutului operei, anume: AUTOR, NARATOR, PERSONAJ, CITITOR. Autor scriitorul operei literare, persoan fizic, eul empiric, cel ce comunic opera prin intermediul naratorului; Narator termen abstract care desemneaz vocea din text care relateaz coninutul operei; delegatul autorului, trimis cititorului; rolul su comunicare este acela de canal de transmitere a mesajului. Personaj cel care acioneaz faptic, evenimenial, mental, afectiv ntr-un text narativ; partea sa n comunicare ine de replicile care-i aparin, de faptele i gndirea ce i se atribuie n cadrul operei; are statutul de actor, actant, n msura n care este produsul unei lumi fabricate i nu a uneia reale; viaa sa se instituie pe hrtie i are sens n cadrul operei respective, de aceea el comunic ceva din interiorul operei. Cititor cel care lectureaz textul. B) Perspectiva narativ punctul de vedere din care se relateaz coninutul operei narative; persoana la care se face acest lucru avnd n vedere consecinele asupra modului de structurare a textului. Perspectiv subiectiv

    - se poate datora emiterii anumitor judeci, aprecieri personale de ctre narator, unei implicri afective a acestuia n cele relatate; sau naratorul poate fi participant la aciunea naraiunii i deci interpreteaz n modul receptrii individuale;

    - presupune o selecie, n funcie de memorie i fluxul contiinei; memoria aduce n prezent evenimentele n funcie de modul n care acestea l-au marcat pe cel ce le povestete, astfel nct odat cu evenimentul se reactualizeaz i starea, trirea ce secondeaz acel eveniment.

  • 7.

    naraiunea la persoana I naratorul nu trebuie confundat cu autorul (naratorul face o confesiune, caracterizndu-se att prin ceea ce relateaz, ct i prin modul relatrii Wellek i Warren);

    C) Tehnici de construcie a subiectului - subiectul se refer la o transpunere a aciunilor umane n i prin povestire;

    Aciunea presupune la cel care acioneaz, raiunea de a aciona, un mobil, ceea ce antreneaz, n plus, responsabilitatea agentului fa de aciunile sale.

    Aciunea ordonat se instituie n funcie de anumite legi care guverneaz aciunile: legi fizice i legi socio-culturale(mentalitatea, obiceiurile) Aciunea ntrerupt (aciunile par a intra pe un fga pentru ca apoi, datorit unei perturbri, s i schimbe cursul)

    Unitatea aciunii

    nlnuire secvenele se niruie imediat una dup alta, ca momente ale subiectului. Timpul

    Temporalitatea n sine nu este suficient pentru a defini un text, ci este corelat cu relaia dintre timpul naratorului i timpul povestirii. Acesta poate fi: de suprapunere (relativ timpul linear), de alternan (timpul interior memoria, fluxul contiinei, asocierea).

    Timpul naraiunii Timpul linear - timpul cronologic, n care se realizeaz o relativ suprapunere a timpului povestirii cu timpul povestitorului; - este redat prin succesiunea momentelor aciunii:

    a) EXPOZIIUNEA prezint punctul de pornire al naraiunii (cadrul spaial, temporal, personaje) necesar nelegerii aciunii; b) INTRIGA desemneaz momentul declanrii conflictului, determin desfurarea aciunii; c) DESFURAREA ACIUNII presupune prezentarea i relatarea tuturor faptelor i evenimentelor din oper; d) PUNCTUL CULMINANT marcheaz momentul de maxim tensiune n cadrul aciunii sau relaiilor dintre personaje; e) DEZNODMNTUL este momentul final al aciunii, rezolvarea ei.

  • 8.

    SCENARIUL DIDACTIC

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    1

    Captarea

    ateniei 1

    OA1

    OM2

    Se va cere elevilor s propun un alt nume pentru planeta Ahra.

    Ceilali vor fi solicitai s noteze pe caiet, dintre

    numele propuse, numele

    celei pe care le-ar plcea s fac o expediie.

    Elevii ascult cu atenie i vor rspunde la ntrebrile profesorului.

    conversaie ice breaking

    conversaie euristic

    Frontal

    Individual

    Frontal

    Observarea

    sistematic a elevilor

    2

    Enunarea temei i a obiectivelor

    2

    OA1

    OM3

    Se prezint obiectivele temei n termeni accesibili.

    Titlul leciei este Planeta celor doi sori, de Horia Aram cele dou fee ale planetei Ahra; universul S.F

    Elevii noteaz titlul leciei pe caiete.

    conversaia introductiv

    Plane cu obiective

    Flipchart

    Tabla

    Frontal Observarea sistematic a elevilor

    3

    Actualizarea

    cunotinelor ancor 3

    OA1

    OC2 OC3 OM1

    Prin metoda Scaunul

    autorului se va verifica

    tema. Elevii au avut de

    realizat o compunere n care s i imagineze o povestire tiinifico-fantastic. Se va dialoga cu elevii

    despre relaia narator-povestitor (implicarea

    afectiv) n textul-suport i despre ciudeniile

    Un elev va veni la

    catedr, pe scaun, i va citi propria

    compunere. Ceilali elevi ascult i apreciaz valoarea stilistic a lucrrii, pe msur ce ascult compunerea, marcnd elementele pe care

    colegul le-a realizat.

    Dup terminarea

    Scaunul autorului

    conversaie problematizarea

    - d

    Frontal

    Individual

    Observarea

    sistematic a elevilor

  • 9.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    planetei Ahra. Elevii vor

    enumera cel puin patru caracteristici care s justifice faptul c textul citat aparine unei opere epice: prezena naratorului, transmiterea

    indirect a sentimentelor prin intermediul

    personajelor i a aciunii, obiectivitatea,

    configurarea unui subiect,

    conflictul etc.

    lecturii textului,

    colegii fac aprecieri

    asupra modului n care a fost ntocmit compunerea. Se fac

    aprecieri pertinente,

    profesorul fiind cel

    care va formula

    concluziile ce se

    impun.

    e

    m

    o

    n

    s

    t

    r

    a

    i

    a

    4. Prezentarea

    coninutului nvrii 4

    OM. 1

    OA. 1

    Profesorul detaliaz

    obiectivele i propune

    elevilor planul de lucru

    rezultat din detalierea

    acestora:

    Elevii primesc cte o fi

    cu exerciii pe care le vor

    lucra att oral, ct i n

    scris. (Anexa 1)

    Li se prezint elevilor resursele (bibliografice,

    metodice) i se face prezena.

    Elevii ascult cu atenie

    Elevii se pregtesc pentru a lucra

    exerciiile individual, frontal sau n perechi.

    Expunerea

    Exerciiul

    Fie de lucru Caietele

    elevilor

    Pe grupe,

    Individual

    Observarea

    comporta-

    mentelor

    elevilor

  • 10.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    5

    Dirijarea

    nvrii

    15

    OA2

    OC1

    OC2

    OM1

    Pe baza metodei Turul

    galeriei elevii sunt

    condui, pe grupe i frontal, s descopere trsturile spaiului i timpului diurn i nocturn i s prezinte aspecte specifice ale populaiei ahriene, din timpul nopii i din timpul zilei. Se vor alctui patru grupe de elevi, crora li se vor repartiza de ctre profesor urmtoarele sarcini: Grupa 1

    Notarea trsturilor spaiului i timpului diurn.

    Natura ziua: cerul uor violaceu, de o nuan dulce, sub lumina blnd a soarelui diurn...Oraul era un savant

    conglomerat de linii

    curbe... ntr-un joc de linii i volume perfect armonic. Grupa 2

    Notarea trsturilor spaiului i timpului nocturn.

    Natura noaptea: n aer domnea un vuiet surd,

    apstor... un val de zgomot... un vacarm, o

    Elevii sunt ncurajai, prin aceast tehnic, s-i exprime opiniile referitoare la soluiile date de colegii lor la

    problema dat.

    Elevii vor numi

    procedeele artistice

    prin care se realizeaz prezentarea diurn i cea nocturn:

    hiperbola, metafora.

    Elevii i vor exprima opinia n legtur cu atitudinea ahrienilor de

    a-i manifesta deschis tririle pozitive i negative

    Noteaz propriile observaii

    Turul Galeriei

    dezbaterea

    problematizarea

    Metoda

    Cadranelor

    explicaia descrierea

    flipchart

    Manualul

    Fie de lucru

    Manualul

    Frontal

    Pe grupe

    Observarea

    sistematic a elevilor

  • 11.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    OC3

    cacofonie de glasuri

    stridente, nestpnite, rostind cuvinte de

    neneles. Oraul era luminat... Orbitoare surse

    de lumin, plasate arbitrar, suprau vederea... Stridenele cromatice, ca i lipsa de logic a liniilor, torturau bunul sim.

    Grupa 3

    Notarea aspectului diurn

    al populaiei ahriene. Oamenii ziua: ... nimeni nu se grbea, nicio fa nu era ursuz, nimeni nu i se bga n suflet... Nicio expresie crispat, nimic aspru, orgolios n privirile ahrienilor sau

    extravagant n vestimentaia lor.

    Grupa 4

    Notarea aspectului

    nocturn al populaiei ahriene.

    Oamenii noaptea: Figuri

    dizarmonice, ochi

    exoftalmici, pr vlvoi, expresii exaltate.

    Rtceau pe strzi ca drogai. Micrile brute,

    Elevii noteaz pe fiele de lucru

    Metoda

    Cadranelor

    Metoda

    Cadranelor

    Manualul

    Fie de lucru

    Manualul

    Fie de lucru

    Pe grupe

  • 12.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    nehotrte, i fceau s se ciocneasc haotic.

    Rezultatele muncii colile vor fi expuse examinrii de ctre celelalte grupe care noteaz la subsolul acestora comentariile lor.

    Dup ce se ncheie turul, grupele vin la loc i i reexamineaz rspunsul lor, comparndu-l cu al celorlali colegi. Pe msur ce se noteaz trsturile acestor spaii (efecte sonore, efecte

    vizuale, trsturi fizice i morale ale locuitorilor

    Ahrei, imaginea celor doi

    sori), se contureaz i trsturile literaturii tiinifico-fantastice. Dup analiza muncii echipelor,

    se fac aprecieri, se

    formuleaz i se noteaz pe tabl de ctre profesor i n caiete de ctre elevi definiia i trsturile literaturii tiinifico-fantastice.

    LITERATURA

    TIINIFICO-FANTASTIC inventeaz lumi, societi i fiine, plasate ntr-un

    Metoda

    Cadranelor

    Conversaia

    Manualul

    Fie de lucru

    Manualul

    Fie de lucru

    Flip-chart

    Tabl

    Pe grupe

    Individual Pe grupe

    Frontal

  • 13.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    context spaio-temporal imaginar, de cele mai

    multe ori n viitor i exploreaz cmpul posibilului, aa cum ne permite tiina s-l ntrezrim, ncercnd s ne ofere impresia de

    verosimil (adevrat). TEMELE predilecte ale

    S.F.-ului sunt: cltoria n spaiu, cltoria n timp mainile i ordinatoarele, omul viitorului cyborg, mutani, sfritul lumii, catastrofa planetar, epoca postatomic, Atlantida, lumile ascunse,

    universurile paralele.

    PERSONAJELE tipice

    sunt: savantul, geniul ru, supereroul sau suberoul,

    roboii, extrateretrii, androizii, mutani etc.

    Elevii noteaz n caiete

    Conversaia

    Tabla

    Caietele elevilor

    Frontal

    Frontal Individual

    6

    Obinerea performanei 8

    OA1 OA2 OC1 OC2 OM2 OM3

    Elevii vor primi fie de lucru individuale

    (Anexa 2), cu itemi de

    completare a spaiilor lacunare, n care li se cere s compare literatura tiinifico-fantastic cu basmul.

    - Asemnri: autorul nareaz ntmplri

    Rezolv fia de lucru

    conversaia euristic problematizarea

    explicaia

    Fie de lucru

    Individual

    Observarea

    sistematic a elevilor

  • 14.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    petrecute ntr-un anumit timp i spaiu (ireale); se prezint personaje cu caliti supranaturale; se prezint imagini opuse (opoziia benefic-malefic); dimensiunea

    variat a timpului i duratei unor aciuni; ntmplri fantastice; - Deosebiri: literatura SF

    neologisme, termeni tehnici i tiinifici, timp viitor, basm arhaisme, regionalisme, timp trecut,

    formule iniiale, mediane i finale.

    7

    Feedbackul

    3

    OM2

    OA1

    OC3.

    Li se cere elevilor s precizeze figurile de stil

    prezente n fragmentul dat. (Anexa 3)

    Munca independent Exerciiul Fia de lucru frontal Analiza rspunsurilor elevilor

    8

    Evaluare

    1+8+1 OA1 OA2 OM3

    Li se cere elevilor s rezolve exerciiile propuse n fia de evaluare. Explic elevilor ce au de fcut. (Anexa 4)

    Elevii ascult cu atenie i rezolv testul propus n fia de evaluare

    Exerciiul

    Fia de evaluare

    frontal Evaluare

    final

    9

    Retenia 1

    OA1

    Elevii sunt solicitai s indice care este

    semnificaia celor doi sori ai planetei Ahra.

    Elevii rspund ntrebrilor profesorului

    conversaia euristic

    Frontal

    Observarea

    sistematic a elevilor

    10

    Transferul

    3 OA1 OC3

    A. INTERN

    A1 retroactiv - Ca

    activitate independent acas, elevii vor avea de

    Elevii i noteaz tema pentru acas.

    expunerea

    Frontal Observarea sistematic a elevilor

  • 15.

    Nr.

    crt.

    Evenimentul

    leciei Ob.

    op.

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare

    Evaluare

    realizat o compunere de

    1-2 pagini n care s argumenteze c opera literar Planeta celor doi sori, de H. Aram este o povestire tiinifico-fantastic. A2 proiectiv - Elevii vor

    avea de imaginat un alt

    deznodmnt al povestirii SF. Pentru orele de

    recapitulare a genului

    epic, elevii trebuie s identifice asemnri i deosebiri dintre speciile

    epice din operele studiate

    sau citite de ei.

    B. EXTERN Li se recomand elevilor s citeasc i alte povestiri sau romane SF care ofer posibilitatea unei

    cunoateri profunde a literaturii SF, de exemplu

    Sfritul copilriei de Arthur C. Clarke.

  • 16.

    AXA LECIEI

    C E A P D O F E R T

    OM1 OM1 OC1. 2 OM1 OC1. 1 OC3. 1 OC3. 2 OC1. 1 OC1. 2 OC2. 2

    OA1 OC2. 1 OA1 OC1. 2 OM1 OA1 OC3. 1 OC2. 1 OA1

    OC2. 2 OC2. 1 OA2 OM2 OA1 OM1 OM1

    OM1 OC2. 2 OA2

    OC3. 1 OM2

    OM1

  • 17.

    SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

    Obiective Sarcini de nvare Instrumentar Evaluare

    OC1 s identifice/ recunoasc mrcile narativitii din textele date i prile componente ale povestirii;

    S1OC1 - numirea mrcilor narativitii; S2OC1 - identificarea mrcilor narativitii i precizarea felului celor nvate; S3OC1 - indicarea unui argument

    care s demonstreze felul mrcilor narativitii identificare.

    ,,Spargerea gheiidezbaterea, explicaia, descrierea, problematizarea.

    Evaluare formativ oral I1OC1 - numii patru argument pentru care textul este epic.

    I2OC2 - precizai tipul de narator, personaj.

    I3OC3 - indicai un argument care s demonstreze felul mrcilor narativitii identificate.

    OC2 s analizeze/ defineasc modul n care se reconstituie structuri sociale, literatura tiinifico-fantastic, temele i personajele specifice;

    S1OC2 - identificarea secvenelor care s ilustreze comportamentul omului ziua i noaptea deosebirea indicilor temporali de cei spaiali; S2OC2 - analiza modului n care se reconstituie structuri sociale ce

    aparin unui viitor imaginar, cu profiluri umane determinate de

    acestea;

    S3OC2 - definirea literaturii

    tiinifico-fantastice, precizarea temelor i a tipurilor de personajele specifice.

    Turul Galeriei, conversaia, Problematizarea, demonstraia, gndii - lucrai n perechi comunicai. Caietele elevilor, manual, fie de lucru, flipchart, tabl.

    Evaluarea formativ oral sau scris I1OC2 indicai indicii temporali ai desfurrii aciunii; I2OC2 analizai comportamentul diurn i nocturn ahrienilor; I3OC3 - definii literatura tiinifico-fantastic, precizai temele i personajele specifice.

    OC3 s creeze/ s interpreteze procedeele artistice prin care se

    realizeaz prezentarea diurn i cea nocturn i viziunea autorului asupra universului i viitorului.

    S1OC3 crearea prezentrii diurne i celei nocturne prin utilizarea

    procedeelor artistice din text;

    S2OC3 utilizarea corect a elementelor de teorie literar n argumentare;

    S3OC3 interpretarea nuanat a viziunii autorului asupra

    universului i viitorului.

    Problematizarea, demonstraia. Caietele elevilor, manual, fie de lucru, flipchart, tabl

    Evaluare formativ I1OC3 creai prezentarea diurn i cea nocturn utiliznd procedeele artistice ntlnite n text. I2OC3 utilizai n prezentarea spaiului i timpului diurn/nocturn elementele de teorie literar nvate. I3OC3 - interpretai viziunea autorului asupra universului i viitorului.

  • 18.

    Anexa 1 Fi de lucru Turul galeriei

    METODA CADRANELOR

    CADRANUL I CADRANUL II

    Sarcina Grupei I spaiu i timp diurn Sarcina Grupei II- spaiu i timp nocturn

    Trsturile spaiului diurn

    - spaiu ireal, imaginar;

    - spaiul diurn ncnttor.

    - ntmplrile se petrec ntr-un ora de pe Ahra o planet de la marginea galaxiei n timpul zilei; - totul eman armonie, linite - cerul uor violaceu cu o nuan dulce, lumina blnd a soarelui, arhitectura oraului, unde liniile zvelte ale cldirilor se mbin cu vegetaia; - bulevardele cu fntni arteziene, parcuri savant ntocmite, conglomerat de linii curbe; - mainile lucrau fr s trepideze sau s se agite; - nimic strident, bttor la ochi sau obositor n reprezentaie; - lucrurile au inspirate pete de culoare.

    Trsturile spaiului nocturn

    - spaiu ireal, imaginar;

    - spaiu nocturn dezagreabil.

    - ntmplrile se petrec ntr-un ora de pe Ahra o planet de la marginea galaxiei pe timpul nopii; - totul este cuprins de un vuiet surd, apstor, un vacarm de nedescris, cacofonie de glasuri

    stridente;

    - culoarea rocat impregna totul din cauza globului de un purpuriu ntunecat al soarelui geamn oraul era luminat suprtor, albul devenise un roz mbcsit, albastrul prea mov, iar galbenul avea sclipiri de incendiu;

    - stridenele cromatice i lipsa de logic a liniilor caracterizau formele nocturne.

    Trsturile timpului diurn i nocturn

    - Timp imaginar , plasat ntr-un viitor ndeprtat deoarece carnavalul de la Rio este considerat antic; - Timpul se poate caracteriza ca fiind tiinifico-fantastic; - Timpul i durata au alte dimensiuni dect pe Pmnt, cci o noapte pe Ahra echivaleaz cu trei sferturi de or terestr; - Singurul element comun cu timpul terestru este succesiunea noapte zi, ntuneric lumin.

    CADRANUL III CADRANUL IV

    Sarcina Grupei III- aspectul diurn al ahrienilor Sarcina Grupei IV- aspectul nocturn al ahrienilor

    Trsturile ahrienilor

    ziua

    Trsturile tinerei

    Riluri ziua

    - impresioneaz prin calm, veselie, discreie, cumptare i echilibru;

    - sugereaz armonia.

    - nimeni nu se grbea, nicio fa nu era ursuz, nimeni nu i se bga n suflet, extremele care marcau comportamentul teretrilor erau evidente de la nceput; - privirea destins, blnd, apropiat; - lipsa de extravagan n vestimentaie;

    - numele sugereaz armonia unui tril; - gtul ei de lebd, prul rocat, chipul candid, expresia direct, lebda roie, oaza de tihn, angelic.

    Trsturile ahrienilor

    noaptea

    Trsturile tinerei

    Riluri

    noaptea

    - ocheaz prin agitaie, vacarm, brutalitate, violene i asimetrie;

    - ocheaz prin extravagan i dezlnuire.

    - figuri dizarmonice, ochi exoftalmici, pr vlvoi, expresii exaltate; rtceau pe strzi ca drogaii; - micri brute, nehotrte, se ciocneau haotic, izbucneau altercaii, violene verbale, ncierri; - veminte asimetrice cu abuz de strlucire i de goliciune;

    - furie dezlnuit, cu prul slbatic i ochii ri, pare s zgrie numai cu privirea; - se aga de gtul unui necunoscut, i acoper faa cu srutri, i sare n crc i i nfige ghearele n buclele vljganului.

  • 19.

    Anexa 1

    Turul galeriei

    METODA CADRANELOR CADRANUL I CADRANUL II

    Sarcina Grupei I spaiu i timp diurn Sarcina Grupei II- spaiu i timp nocturn

    Trsturile spaiului diurn

    Trsturile spaiului nocturn

    Trsturile timpului diurn i nocturn

    CADRANUL III CADRANUL IV

    Sarcina Grupei III- aspectul diurn al ahrienilor Sarcina Grupei IV- aspectul nocturn al ahrienilor

    Trsturile ahrienilor ziua Trsturile tinerei Riluri ziua

    Trsturile ahrienilor noaptea Trsturile tinerei Riluri noaptea

  • 20.

    Anexa 2

    FI DE LUCRU

    Literatura tiinifico-fantastic basmul

    Argumentai afirmaia: Povestirea SF este un basm al timpurilor moderne (sau un basm despre viitor), comparnd povestirea S.F. studiat cu basmul.

    ASEMNRI:

    DEOSEBIRI:

    POVESTIREA S.F.

    BASMUL

  • 21.

    ANEXA 3

    FI DE LUCRU

    Cum s descriu zgomotul acesta? Era un vacarm, o cacofonie de glasuri stridente, nestpnite, rostind cuvinte de neneles. Oraul era luminat, firete, dar de-o manier att de neateptat nct o clip m-am ndoit c este vorba de aceeai localitate. Orbitoare surse de lumin, plasate arbitrar, suprau vederea. iruri de lumini colorate desenau, independent de cldiri, figuri fr noim. Stridenele cromatice, ca i lipsa de logic a liniilor, torturau bunul sim. Era prea interesant ca s rmn mai departe n camera de hotel. Am ieit n strad, amestecndu-m printre nenumraii trectori.

    Ce se petrecuse? Fusese ocupat oraul n vreme ce dormeam? Cei pe care-i ntlneam pe strzi erau total diferii de cei dinainte cu cteva ore. Figuri dizarmonice, ochi exoftalmici, pr vlvoi, expresii exaltate. Rtceau pe strzi ca drogai. Micrile brute, nehotrte, i fceau s se ciocneasc haotic ntr-o adevrat micare brownian. La fiecare pas izbucneau altercaii, violenele verbale mpucate strident, fiind nu o dat urmate de veritabile ncierri.

    (Planeta celor doi sori de Horia Aram)

    Identific, prin transcriere, trei figuri de stil diferite. Numete-le!

  • 22.

    ANEXA 4

    FIA DE EVALUARE

    Citete cu atenie textul de mai jos i rspunde cerinelor formulate:

    Riluri dansa. Ce alt cuvnt ar putea s redea nlnuirea de micri gratuite n care se pierdea de una singur ca ntr-o beie? Dansnd, flutura o earf ca focul. Chipul candid, expresia direct pieriser fr urm. Cu prul slbatic i ochii ri, prea sa zgrie numai cu privirea.

    Am apucat-o de bra cu o micare brusc. N-a fost mirat. - Rtcitorul, a izbucnit n rs. Bezmeticul care gonete fr int prin spaiu, n cutarea

    fantomelor! Nu vrei un strigoi tnr i n putere? Ia-m! n clipa urmtoare ns mica Riluri se smulse de lng mine i se ag de gtul unui

    necunoscut. i acoperi faa cu srutri, dup care i sri n crc. Insul nu prea uimit de manifestare. Bine cldit, o slt pe umeri ct ai clipi, fr s se opreasc d in mers mai mult dect o secund. M-am repezit pe urmele lui. Riluri i nfipsese ghearele n buclele vljganului, care rnjea innd-o de glezne. Am rmas ncremenit, abia urmrind cu privirea earfa de foc a fetei pierzndu-se n mulime. (Planeta celor doi sori de Horia Aram)

    I. Cerine:

    1. Precizai genul literar al textului i dou trsturi ale acestuia. _______________________________________________________________________

    2. Precizai tema textului. ______________________________________________________________________

    3. Precizai dou argumente c textul aparine literaturii SF. _______________________________________________________________________

    4. Motivai n 2-4 rnduri relatarea la persoana I. _______________________________________________________________________

    II. Redactai un text, de 5-7 rnduri, n care s v exprimai opinia despre semnificaia titlului fragmentului citat.

    Vesel Trist Nu tiu (mi-e indiferent)

    Cel mai mult mi-a plcut c ___________________________________________________ Cel mai mult nu mi-a plcut s ___________________________________________________ Recomand profesorului s _____________________________________________

  • 23.