proiect didactic vi -păsări
DESCRIPTION
Proiect lecţieTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Ruştioru AngelaŞcoala Gimnazială,, Iustin Pîrvu’’ Poiana TeiuluiClasa: a VI-aDisciplina : BiologieTema lecţiei:Caractere generale ale păsărilorTipul lecţiei: Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de păsări şi a adaptărilor acestora la mediul de viaţă.
COMPETENŢE DERIVATE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:C1- să precizeze principalele adaptări ale păsărilor la mediul de viaţă;C2- să indice grupele de păsări studiate;C3- să recunoască şi să compare grupele de păsări pe baza caracterelor morfologice;C4- să caracterizeze reprezentanţi ai diferitelor grupe de specii;C5- să explice valoarea practică a păsărilor; STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, ciorchinele, exerciţiul, explicaţia;turul galeriei
Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul de biologie, imagini, calculator, atlas Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe; Resurse : capacităţile de învăţare ale elevilor , cunoştinţele lor anterioare;
BIBLIOGRAFIE: 1. Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne, Biologie- Manual pentru clasa a VI a, Editura
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2005;
2. Programa de biologie, clasa a VI- a;
3. Aglaie Ionel, Zoe Partin, Manual de biologie pentru clasa a VI-a, Editura Humanitas
Educational, Bucureşti, 2000;
4. Camelia Pădure, Coca Alexandru, Gheorghe Drăguşoiu, Evaluări în Biologie şi noţiuni
generale de ecologie mondială, Editura Printeuro, Ploieşti, 2005.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţieiDurata
CS. Conţinutul ştinţific al lecţiei Strategia diactică EvaluareMetode şi procedee
Mijloace didactice
Organizarea clasei
(1min)
Notarea absenţelor,stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lecţiei
Anunţarea temei
(1min)
Caractere generale ale păsărilor
conversaţia
SistematizareaŞi consolidarea cunoştinţelor
(30min)
C1
C2
C3
Prezintă activităţile ce se vor desfăşura în cadrul lecţiei: - vizionarea unui material recapitulativ despre clasa Păsări şi rezolvarea exerciţiilor recapitulative; competenţele pe care le vor dobândi,Folosind metoda ciorchinelui(Anexa 1) voi cere elevilor să-şi amintească grupele de păsări studiate. Elevii vor fi împărţiţi pe grupe ,iar prin tragere la sorţi vor primi câte o fişă de lucru în care vor avea întrebări referitoare la câte o grupă reprezentativă de păsări.(Anexa 2)Fiecare grupă va posta fişa de lucru iar câte un reprezentat din fiecare va corecta eventualele greşeli pe baza celor discutate se va întocmi schema lecţiei la tablă.
ConversaţiaExplicaţia
Ciorchinele
Descrierea
Exerciţiul
Turul galeriei
Videoproiector
Fişe de lucru
Atlase
Manual
Orală
scrisă
Obţinerea performanţei(10 min)
C4C5
Fiecare elev va completa o analiză comparativă cu grupele de păsări.
Fişe de analiză comparativă
Evaluare (5min)
C4 Joc didactic- Poziţionaţi membrele inferioare pentru categoria de păsări căreia îi aparţine
Jocul didactic Fişe de lucru scrisă
ANEXA 1
PĂSĂRIPĂSĂRI
SCURMĂTOARE
ÎNOTĂTOAREALERGĂTOARE
RĂPITOARE
AGĂŢĂTOARE
PICIOROANGE
SCHEMA LECŢIEI CARACTERE GENERALE ALE PĂSĂRILOR
• Sunt vertebrate tetrapode adaptate la zbor
• Corpul are formă aerodinamică şi este acoperit de pene, fulgi şi puf (penajul)
• Temperatura corpului este constantă(42 grade C)
• Membrele anterioare transformate în aripi
• Membrele posterioare au 4 degete şi servesc la mers, înot, agăţat, scurmat
• Oasele sunt pneumatice (pline cu aer) la păsările bune zburătoare
• Sternul prezintă carena pe care se prind muşchii aripilor
• Maxilarele sunt acoperite de teci cornoase şi formeaza ciocul
• Aparatul digestiv are cavitate bucală fără dinţi, guşa, stomacul cu 2 compartimente ( stomac glandular şi musculos(pipota), intestinul subţire, intestinul gros ce se termină cu cloacă
• Respiraţia este pulmonară; plămânii sunt în legatură cu 9 saci aerieni
• Lipseşte vezica urinară
Înmulţirea prin ouă, pe care le clocesc
ANEXA 2 FIŞĂ DE LUCRU
Grupa 1.
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi!
Păsări înotătoare şi scurmătoare
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări înotătoare.
Grupa 2.
FIŞĂ DE LUCRU
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi! Păsări răpitoare: Uliul şi bufniţa
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări răpitoare.
Grupa 3.
FIŞĂ DE LUCRU
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi! Păsări picioroange şi agăţătoare
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări picioroange.
Grupa 4.
Fişă de lucru
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi! Găina şi alte păsări scurmătoare
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări scurmătoare.
Grupa 5.
Fişă de lucru
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi! Păsări agăţătoare
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări agăţătoare.
Grupa 4.
FIŞĂ DE LUCRU
Gândiţi !
Lucraţi în grup !
Comunicaţi! Păsări alegătoare
- mediul de viaţă;
- caractere de recunoaştere;
- adaptări la mediul şi modul de viaţă;
- redaţi prin desen piciorul şi ciocul;
- alte păsări alergătoare
I.Joc didactic - Poziţionaţi membrele inferioare pentru categoria de păsări căreia îi aparţine:
Denumirea
grupei
Scurmătoare Înotătoare Picioroange Agăţătoare Răpitoare Alergătoare
Piciorul
II . Asociaţi coloanele:
A. cucul, ghionoaia 1. păsări scurmătoare a. au simţurile bine dezvoltate
B. şoimul, acvila, bufniţa 2. păsări înotătoare b. au degete unite doar la bază
C. struţul 3. pasăre agăţătoare c. au glande uropigiene
D. fazanu, prepeliţa 4. păsări picioroange d. două degete anterior şi
două posterior
E. pelicanul, lebăda 5. păsări răpitoare e. este cea mai mare pasare
actuală
F. Stârc, egretă lopătar 6. păsări alergătoare f. adaptate secundar şi la
mediul terestru
Data:............................... Disciplina: Biologie Clasa: a VI-a Nume:.......................................................................
ANALIZĂ COMPARATIVĂ
TIPUL DE PASĂRE
REPREZENTANŢI
MEDIUL
DE VIAŢĂ
ADAPTĂRI LA
MEDIUL DE VIAŢĂ
PICIOARE
HRĂNIRE
ÎNMULŢIRE
IMPORTANŢĂ
PĂSĂRI DE
CURTE
PĂSĂRI
PICIOROANGE
PĂSĂRI
AGĂŢĂTOARE
PĂSĂRI RĂPITOARE
PĂSĂRI
ALERGĂTOARE
ANEXA 3
Fişa de evaluare
1. Enumeraţi cel puţin trei păsări:
- răpitoare………………………………………………………………..
- picioroange……………………………………………………………..
- înotătoare……………………………………………………………….
2. Recunoaşteţi şi notaţi, în dreptul literei corespunzătoare, grupa de păsări căreia îi aparţin desenele de mai jos
3. Redaţi cel puţin trei caractere de adaptare ale raţelor la mediul de viaţă acvatic:
………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………
………………………………………………………………