proiect didactic · proiect didactic acest proiect trateaza proiect didactic. in acest pdf poti...

3
Proiect Didactic Acest proiect trateaza Proiect Didactic. In acest PDF poti vizualiza cuprinsul si bibliografia (daca sunt disponibile) si aproximativ doua pagini din documentul original. Arhiva completa de pe site contine un fisier, intr-un numar total de 6 pagini. Fisierele documentului original au urmatoarele extensii: doc. Extras Proiect didactic 1. UNITATEA DE INVATARE: Excel-Calcul Tabelar (Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari) 2. SUBIECTUL: Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari 3. OBIECTIVE OPERATIONALE (PERFORMATIVE): O1: Sa reproduca corect introducerea datelor in foaia de lucru tabelara; O2: Sa caracterizeze operatiile de formatare, legate de aspectul exterior al documentului; O3: Sa aleaga variantele corecte si sa argumenteze prelucrarea datelor din punct de vedere matematic, astfel incat totalurile sa fie executate corect; O4: Sa foloseasca corect notiunile teoretice insusite, in scopul realizarii de aplicatii practice propuse spre rezolvare; O5: Sa elaboreze strategic si economic tema dorita, astfel incat operatiile de gestiune interna tiparirea si salvarea datelor sa se faca in timp util; O6: Sa rezolve corect prin activitate independenta aplicatii propuse spre rezolvare. 4.OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITATII: -Obiective cognitive: -sa defineasca corect notiunile teoretice insusite; calculul sumelor, a mediei aritmetice; - sa identifice corect situatii in care se cere utilizarea unui anumit tip de calcul tabelar: a sumelor, a mediei aritmetice - sa recunoasca in apicatii anumite formate de calcul a mediei si a sumelor; - sa aplice corect notiunile insusite in aplicatii concrete; - sa compare diferite structuri de tabele; - sa analizeze modul de functionare a calculului tabelar. -Obiective afective: - sa compare diferite tipuri de calcule intre colegi si sa se ajute colegial in rezolvare; - sa argumenteze anumite situatii create in etapele de rezolvare a unei aplicatii practice;

Upload: buikhanh

Post on 27-Jun-2018

273 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic · Proiect Didactic Acest proiect trateaza Proiect Didactic. In acest PDF poti vizualiza cuprinsul si bibliografia (daca sunt disponibile) si aproximativ doua pagini

Proiect DidacticAcest proiect trateaza Proiect Didactic.In acest PDF poti vizualiza cuprinsul si bibliografia (daca sunt disponibile) si aproximativ doua pagini dindocumentul original.Arhiva completa de pe site contine un fisier, intr-un numar total de 6 pagini.Fisierele documentului original au urmatoarele extensii: doc.

ExtrasProiect didactic

1. UNITATEA DE INVATARE: Excel-Calcul Tabelar (Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari)

2. SUBIECTUL: Subtotaluri si calcule cu seturi de inregistrari

3. OBIECTIVE OPERATIONALE (PERFORMATIVE):

O1: Sa reproduca corect introducerea datelor in foaia de lucru tabelara;

O2: Sa caracterizeze operatiile de formatare, legate de aspectul exterior al documentului;

O3: Sa aleaga variantele corecte si sa argumenteze prelucrarea datelor din punct de vedere matematic,astfel incat totalurile sa fie executate corect;

O4: Sa foloseasca corect notiunile teoretice insusite, in scopul realizarii de aplicatii practice propuse sprerezolvare;

O5: Sa elaboreze strategic si economic tema dorita, astfel incat operatiile de gestiune interna tiparirea sisalvarea datelor sa se faca in timp util;

O6: Sa rezolve corect prin activitate independenta aplicatii propuse spre rezolvare.

4.OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITATII:

-Obiective cognitive:

-sa defineasca corect notiunile teoretice insusite; calculul sumelor, a mediei aritmetice;

- sa identifice corect situatii in care se cere utilizarea unui anumit tip de calcul tabelar: a sumelor, a medieiaritmetice

- sa recunoasca in apicatii anumite formate de calcul a mediei si a sumelor;

- sa aplice corect notiunile insusite in aplicatii concrete;

- sa compare diferite structuri de tabele;

- sa analizeze modul de functionare a calculului tabelar.

-Obiective afective:

- sa compare diferite tipuri de calcule intre colegi si sa se ajute colegial in rezolvare;

- sa argumenteze anumite situatii create in etapele de rezolvare a unei aplicatii practice;

Page 2: Proiect Didactic · Proiect Didactic Acest proiect trateaza Proiect Didactic. In acest PDF poti vizualiza cuprinsul si bibliografia (daca sunt disponibile) si aproximativ doua pagini

- sa aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti membrii ai echipei.

-Obiective psihomotorii:

- sa recunoasca tipurile de formule de calcul;

- sa utilizeze corect notiunile teoretice insusite;

- sa conceapa un mod de lucru simplu pentru realizarea de aplicatii.

5. OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: asimilarea, insusirea, dobandirea de noi cunostiinte privind:

- utilizarea corecta a calculului subtotalurilor d.p.d.v. tabelar;

- transpunerea datelor in foaia de calcul;

- prelucrearea datelor din punct de vedere mathematic;

- modul de a decide cand trebuie facuta o operatie de formatare, legata de aspectul exterior aldocumentului;

- realizarea de calcule conform datelor din table;

- salvarea si tiparirea la imprimanta.

6. TIPUL LECTIEI: lectie de asimilare, insusire, dobandire de noi cunostiinte

7 VARIANTA LECTIEI: lectie mixta

8.FORMA DE DESFASURARE: intensiv- participativa

9. METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, conversatia, problematizarea, exercitiul si muncaindependenta sau in echipa;

10. MATERIALUL DIDACTIC:

• Documentatie

• Discheta cu exemple

• Computerul

11. DURATA OREI: 50 minute

12. DATA: 28-IX-2006

13. LOCUL DE DESFASUARARE: laboratorul de informatica

14. NIVELUL INITIAL AL CLASEI:

- Elevii si-au insusit toate notiunile introductive teoretice legate de introducerea textului si a datelor infoaia de calcul;

- Elevii utilizeaza corect aceste notiuni in aplicatii simple.

15. BIBLIOGRAFIE:

• TEHNOLOGIA INFORMATIEI. INFORMATICA- TEHNOLOGII ASISTATE DE CALCULATOR- manual pentru clasaa 10-a, Anca Elena Voicu si Robert Aurelian Soava, Editura ALL EDUCATIONAL, 2001, pag. 14-21

Page 3: Proiect Didactic · Proiect Didactic Acest proiect trateaza Proiect Didactic. In acest PDF poti vizualiza cuprinsul si bibliografia (daca sunt disponibile) si aproximativ doua pagini

DESFASURAREA LECTIEI

I. MOMENTUL ORGANIZATORIC (2,3 MINUTE):

- prezenta;

- asigurarea conditiilor didactico- materiale necesare pentru desfasurarea lectiei (verificareacalculatoarelor la pornire, existenta in retea a fisierului introdus de pe discheta cu exemple, existentamarker-ului la tabla, aerisirea clasei, tabla curate, “buna functionare a retro-proiectorului” legat lacalculatorul central)

II. PREZENTAREA UNITATII DE INVATARE(35 MINUTE): Excel- Calcu tabelar- Subtotaluri si calcule cu seturide inregistrari.

Se face legatura cunostiintelor predate in lectia veche cu lectia noua prin evaluarea cunostiintelor cuajutorlu unei fise de lucru ce se va realiza practic pe computer de catre elevi. Pe baza tabelului construitpe baza fisei de lucru data, se vor stabili cunostiintele matematice privind calculul tabelar, iar apoicunostiintele primare de executie a acestor calcule.

Se vor prezenta notiuni teoretice (verbal) si practice (exemple de pe discheta) privind calculul tabelar.

Prezentarea notiunilor teoretice se face dupa o schema ce se scrie la tabla.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Documentul complet de 6 pagini il poti citi daca il descarci din Biblioteca.RegieLive.ro

Imagini din documentul complet:

Mai multe detalii se gasesc in pagina documentului din Biblioteca.RegieLive.ro