proiect didactic martinica

9
Proiect didactic Întâlnirea de dimineaţă -prezenţa -anotimpul, luna, ziua; -conversaţie: „Nu mi-e frică!“, Mod de evaluare - La sfârşitul zilei copiii vor aşeza în dreptul patului bulina pentru activitatea de dimineaţă pe care o vor lua acasă În cazul în care nu au respectat regulile activităţii vor primi bulină verde, galbenă sau neagră (nu prea e cazul); Activităţi liber alese: CONSTRUCȚII: „Căsuţa iepuraşilor“ JOC DE MASĂ: - puzzle din cuburi ilustrate „Ursul păcălit de vulpe“ BIBLIOTECĂ: citire de imagini: „ Ursul păcălit de vulpe“ Data-09.02.2012 Locaţia- Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfântul Sava“, Iaşi Educatoare- Diana- Gabriela Tănăsoaie Tipul lecţiei: predare- învăţare, activitate integrată Grupa- mică Subiect: - DOS- abilităţi practice: tablou: „Moş Martin“: cercul şi pătratul; - DEC: predare-învăţare: „Era cândva-n bârlogul lui...“ Scop: - Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; - Formarea capacităţilor de exprimare prin muzică şi receptare a lumii sonore; Obiective operaţionale pentru DOS: O1: - Să recunoască formele geometrice pe care le vor folosi în realizarea lucrării; O2: - Să numească poveşti în care personajul acesta a fost întâlnit, prezentând pe scurt întâmplările poveştii; O3: - Să lipească, respectând etapele prezentate de către mine;

Upload: diana-tanasoaie

Post on 02-Aug-2015

17 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Martinica

Proiect didactic

Întâlnirea de dimineaţă -prezenţa -anotimpul, luna, ziua; -conversaţie: „Nu mi-e frică!“, Mod de evaluare -

La sfârşitul zilei copiii vor aşeza în dreptul patului bulina pentru activitatea de dimineaţă pe care o vor lua acasă

În cazul în care nu au respectat regulile activităţii vor primi bulină verde, galbenă sau neagră (nu prea e cazul);

Activităţi liber alese: CONSTRUCȚII:

„Căsuța iepurașilor“ JOC DE MASĂ: - puzzle din cuburi ilustrate

„Ursul păcălit de vulpe“ BIBLIOTECĂ: citire de imagini:

„ Ursul păcălit de vulpe“

Data-09.02.2012Locaţia- Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfântul Sava“, IaşiEducatoare- Diana- Gabriela TănăsoaieTipul lecției: predare- învățare, activitate integratăGrupa- micăSubiect: - DOS- abilități practice: tablou: „Moș Martin“: cercul și pătratul; - DEC: predare-învățare: „Era cândva-n bârlogul lui...“

Scop: - Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;- Formarea capacităţilor de exprimare prin muzică și receptare a lumii sonore;

Obiective operaţionale pentru DOS:

O1: - Să recunoască formele geometrice pe care le vor folosi în realizarea lucrării; O2: - Să numească povești în care personajul acesta a fost întâlnit, prezentând pe scurt întâmplările poveștii; O3: - Să lipească, respectând etapele prezentate de către mine;

Obiective operaţionale pentru DEC:

O4: - Să audieze cu atenție textul cântecelului, prezentând mesajul acestuia;O5: - Să cânte cântecelul, exprimând mesajul textului acestuia prin apel la mijloacele de comunicare nonverbală;O6: - Să îl ajute pe Martinel să învețe cântecelul, completând versurile pe care ea le-a uitat;

Metode şi procedee -conversaţia, observarea, explicația,demonstrația ;Material didactic -pătrate cu latura de 15 cm – ramă pentru tablou; cercuri cu diagonala de 8 cm – pentru cap; semicercuri cu diagonala de 5 cm - pentru urechi; cercuri cu diagonala de 2 cm – pentru ochi; mijloace audio; Resurse umane: 26 copii;Resurse temporale: 25 – 30 min

Page 2: Proiect Didactic Martinica

1. Momentele

activităţii

Ob.op 3. Conţinut instructiv-

educativ

4.Metode şi

procedee

5.Evaluare

formativă

Moment

organizatoric

Introducerea în

activitate

Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Desfășurarea

activității

O1

Se va aerisi sala de grupă şi se vor pregăti

materialele necesare desfăşurării activităţii

Le voi spune copiilor că avem un invitat

surpriză, anume, pe Martinel, care ne-a

adus ceva în dar.

- Bună dimineața, Martinel!

- Bună dimineața, domnișoara educatoare,

bună dimineața, copii!

- Ce ne-ai adus în dar, Martinel?

- V-am adus, copii, un tablou, pentru a vă

aminti de mine. Eu l-am făcut.

- Vai, dar ce frumos este!, nu e așa, copii?

- Da, e foarte frumos!

- Copii, am o idee! Ce ar fi să facem și noi

un tablou cu Martinel? Vreți?

- Daaa!!!

- Atunci, astăzi vom face pentru Martinel

tablouri cu portretul lui, urmând să

învățăm, apoi, un cântecel despre el, care

se numește „Era cândva-n bârlogul lui“.

- Haideți să privim materialele din

care a fost realizat acest tablou!

Cine îmi spune de ce anume avem

nevoie? Ce este acesta?

- Acesta este un pătrat.

- Ce culoare are pătratul?

- Pătratul are culoarea albastră.

- Foarte bine, copii! Dar capul lui

Martinică ce formă are?

- Are formă de cerc.

Conversaţia

surpriza

observarea

Conversaţia

Conversația

euristică

Capacitatea

de

concentrare a

atenţiei asupra

activității

instructiv -

educative.

Gradului de

implicare în

problematica

de zi

abordată.

Capacităţii de

concentrare a

atenţiei şi

capacității de

oferire a unui

feed-back

pozitiv din

partea copiilor

în privința

activității

Page 3: Proiect Didactic Martinica

O1

O2

- Și ce culoare?

- Are culoarea maro.

- Foarte bine, copii!

- Urșii mai pot avea o altă culoare

în afară de maro?

- Da, mai pot fi și albi.

- Da, copii, urșii polari, care trăiesc

în zonele unde este zăpadă tot

timpul, sunt în întregime albi.

- Stați să vedem ce am eu aici.

Le voi arăta câteva imagini cu ursul brun,

ursul polar și ursul panda, pentru a le

discuta și concluziona ce culori poate avea

un urs.

- Noi vom folosi cercuri mari de

culoare maro, pentru a semăna cu

Martinică, el locuind într-o pădure

în țara noastră.

- În ce povești l-am întâlnit noi pe

urs, copii?

- În ursul păcălit de vulpe

- În acestă poveste, ce s-a întâmplat

cu săracul urs?

- A fost păcălit de vulpe să-și bage

coada în apă să prindă pește, iar

fiind frig afară, dimineața, când a

tras ursul coada din apă, a rămas

fără ea.

- În „Capra cu trei iezi“.

- Și ce făcea ursul din „Capra cu trei

iezi“?

- Era fierar. I-a ascuțit lupului dinții

și limba.

- În „Căsuța din oală“.

- Ce a făcut aici ursul?

- S-a așezat pe oală și a spart-o.

- Da, copii, și s-au speriat toate

Conversația

Observarea

Conversația

Anamneza

Evaluarea

capacității de

recunoaștere a

formelor

geometrice, a

dimensiunilor

și culorilor

acestora.

Capacităţii de

numire a unor

povești al

căror

protagonist a

fost ursul, și a

capacității de

exprimare

orală corectă

din punct de

vedere lexico-

gramatical și

semantic.

Page 4: Proiect Didactic Martinica

Asigurarea

retenţiei şi a

feed-back-ului

O2

O3

animalele: Șoricelul, iepurașul,

vulpea, lupul și au fugit departe, în

pădure.

- Bravo,copii.

Ce formă au urechile lui?

- Parcă sunt două jumătăți de cerc.

- Dar ochii?

- Tot formă de cerc.

- Dar sunt cercuri mai mici sau mai

mari?

- Sunt cercuri mai mici.

- Da, copii, sunt cele mai mici

cercuri pe care le vom folosi.

- Care este cercul cel mai mare pe

care îl vom folosi?

- Cercul pe care îl vom pune să fie

capul ursului.

- Așa este, copii!

Acum, haideți să luăm împreună

materialele și să vedem ce trebuie să

facem!

Le voi prezenta etapele de lucru, urmând

apoi să lipim la comanda mea, toți odată

elementele necesare realizării lucrării.

- Gurița i-o vom desena noi cu creionașul,

iar pe marginea ramei veți lipi niște

abțipilduri dintre cele pe care vi le-am

oferit,pentru a o face cât mai frumoasă.

Voi aprecia cele mai frumoase lucrări

realizate, dar și pe celelalte, pentru a-i

încuraja pe copii să fie mai atenți pe viitor.

- Acum, îi voi învăța un cântecel pe copii

despre tine, pentru a ști ce frumos vă jucați

și vă distrați voi, ursuleții.

Le voi propune copiilor să cântăm un

cântecel învățat de noi, împreună, pentru a

vedea cât de frumos cântăm.

Conversația

Conversația

Explicația

Conversația

Page 5: Proiect Didactic Martinica

Încheierea

activităţii

O4

O5

O6

O5

Apoi, ne vom mai încăzi puțin vocile prin

emiterea unor sunete, mai joase sau înalte,

folosind termeni din graiul animalelor.

Le voi cânta copiilor cântecelul cu

ursulețul de două ori, urmând ca apoi să îl

cântăm împreună strofă cu strofă și

interpretând, de asemenea mesajul textului

cu ajutorul mijloacelor verbale și

nonverbale.

Vom cânta cântecelul de 2-3 ori integral și

apoi îl vom ruga și pe Martinel să îl cânte.

Copiii vor trebui să îl ajute, în caz că a

uitat vreun vers.

-Bravo, copii, îi apreciază Martinel. Cine

îmi spune ce ați realizat voi astăzi, ca niște

adevărați artiști?

-Noi astăzi am lipit niște foi în formă de

figuri geometrice, cu ajutorul cărora am

obținut un tablou cu tine.

- Așa este, copii. Și ați cântat și un

cântecel atât de frumos! Haideți, copii, nu

vreți să îl mai cântați odată pentru mine,

înainte de a pleca?

Copiii vor mai cânta o dată cântecelul, cu

ajutorul meu, urmând să ne luăm la

revedere de la Martinică.

Voi face aprecieri verbale individuale şi

colective cu privire la activitatea copiilor

și le voi oferi, în funcție de gradul în care

au participat fiecare dintre ei, încurajându-

i să participe și mai mult.

Exercițiul

vocal

Conversația

Explicația

Evaluarea

capacității de

interpretare

muzicală a

cântecelului

învățat.

Evaluarea

stadiului de

evoluţie a

vocabularului

și a

cunoștințelor

dobândite în

cadrul

activității.