proiect didactic istorie

7
Proiect didactic Data : 27.05.2009 Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Nr. 1 – Bailesti Clasa : a IV – a Invatator : Calin Ionel Catalin Aria Curriculara : Om si societate Disciplina : Istoria romanilor Continutul invatarii : Marea unire de la 1 Decembrie 1918 Tipul lectiei : achizitii de cunostinte Obiective de referinta : 3.2. sa observe si sa compare fapte istorice , punand in evidenta schimbarile survenite ; Obiective operationale : Cognitive : - sa desprinda informatii din textul citit ; - sa exprime idei si sa le argumenteze ; - sa localizeze corect informatiile pe harta ; Afectiv-atitudinale : - sa manifeste interes pentru lectie ;

Upload: catalin-calin

Post on 27-Jun-2015

2.210 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Istorie

Proiect didactic

Data : 27.05.2009 Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Nr. 1 – Bailesti Clasa : a IV – a Invatator : Calin Ionel Catalin Aria Curriculara : Om si societate Disciplina : Istoria romanilor Continutul invatarii : Marea unire de la 1 Decembrie 1918 Tipul lectiei : achizitii de cunostinte Obiective de referinta : 3.2. sa observe si sa compare fapte istorice , punand in evidenta schimbarile survenite ; Obiective operationale : Cognitive : - sa desprinda informatii din textul citit ; - sa exprime idei si sa le argumenteze ; - sa localizeze corect informatiile pe harta ; Afectiv-atitudinale : - sa manifeste interes pentru lectie ; - sa exprime sentimente de dragoste fata de patrie ; Psiho–motorii: - sa pastreze pozitia corecta in banca ; - sa foloseasca in mod corect indicatorul ; Strategia didactica : Resurse procedurale : conversatia, observarea dirijata , problematizarea, explicatia, descrierea , instructajul ; Resurse materiale : plansa , imagini , harti, ravase cu texte, creioane colorate, indicatorul, atlas istoric ; Forme de organizare: frontal si individual Forme de evaluare : continua Locul de desfasurare : sala de clasa Durata : 45 de minute

Page 2: Proiect Didactic Istorie

Desfasurarea lectiei

Etapele Activitatea invatatorului Activitatea lectiei 1. 2. elevilor 3. 1.Moment Asigura ordinea, disciplina si materialul didactic Isi pregatesc organizatoric necesar . rechizitele.

2.Reactualizarea Cer copiilor sa citeasca intrebarile de pe ravase Citesc si cunostintelor si sa raspunda la acestea . raspund .

3. Captarea Prezinta imagini reprezentative pentru continutul Observa si atentiei lectiei si dirijeaza observarea . descriu .

4. Anuntarea Anunta titlul lectiei : Noteaza titlul temei si a “ Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 ” lectiei . obiectivelor Prezinta obiectivele lectiei intr-un mod accesibil . Asculta .

5. Dirijarea Cere elevilor sa citeasca textul suport. Conduce Citesc si invatarii conversatia pentru a evidentia aspecte importante ale raspund la marelui eveniment . intrebari .

Se noteaza la tabla si in caiete ideile principale. Scriu .

6. Fixarea Adreseaza intrebari pentru fixarea cunostintelor Raspund la cunostintelor si ii solicita sa indice la harta Transilvania, Alba intrebari si Iulia, Bucuresti si Romania Mare . indica la harta.

7. Evaluare Cere elevilor sa coloreze pe harta individuala regi- Rezolva unea care s-a unit cu Romania la 1 Decembrie 1918 . sarcina de Anunta timpul de lucru si criteriile de apreciere lucru .

8. Incheierea Face aprecieri generale si individuale asupra Asculta. lectiei modului in care elevii au participat la activitate . Canta si joaca impreuna cu elevii “ Hora Unirii ” . Canta si joaca .

Page 3: Proiect Didactic Istorie

Bibliografie :

- “Curriculum National – programe scolare pentru invatamantul primar “, editura “Humanitas Educational”- Bucuresti,1998 ; - Melania Antoaneta Sarbu – “Sinteze de istorie pentru elevii clasei a IV – a si sugestii metodice pentru cadrele didactice”, editura “ Vox Libris ”, Craiova, 1996 ; - academician Pascu Stefan – “Atlas pentru Istoria Romaniei” Editura Didactica Si Pedagogica , Bucuresti, 1983 ; - Simona Grigore, Adina Berciu – Draghicescu, Niculae Cristea – “Istoria romanilor ”- manual pentru clasa a IV – a , editura Sigma, 1998 ; - Liviu Burlec, Liviu Lazar, Bogdan Teodorescu – “Istoria romanilor “, clasa a IV – a – caietul elevului , editura “All Educational”, Bucuresti, 1998 .

Page 4: Proiect Didactic Istorie

Continutul Invatarii

1. Chestionar : - Cine a fost Carol I ? - Care sunt marile realizari ale lui Carol I ? - Care a fost gestul de recunostinta al poporului nostru fata de marele conducator ?

2. Imagini reprezentative pentru Unire ; 3. Text istoric : “ Adunarea Nationala a tuturor romanilor din Transilvania , Banat si Tara Ungureasca , adunati prin reprezentantii lor la Alba Iulia In ziua de 1 Decembrie 1918 hotaraste unirea acestor romani si a tuturor Teritoriilor locuite de dansii cu Romania .” ( din hotararea Adunarii Nationale de la Alba Iulia )

4. Idei principale : - la 1 Decembrie 1918 Transilvania se uneste cu Romania ; - romanii din toate colturile Transilvaniei S-au adunat la Alba Iulia pentru a hotari Unirea ; - Unirea Transilvaniei cu Romania inseamna implinirea visului de veacuri al poporului nostru ; - la 1 Decembrie sarbatorim Ziua Nationala a Romaniei

5. Harta pentru anul 1918

6. Evaluare : Colorati regiunea care s-a unit cu Romania la 1 Decembrie 1918.

7. Cantec cu joc : Hora Unirii