proiect didactic - camp cu flori.doc
TRANSCRIPT
ŞCOALA DE ARTE ŞI MESERII PETRICANISTRUCTURA ŢOLICI
DATA : 24 aprilie 2009
CLASA : a III – a B
ARIA CURRICULARĂ : Arte
DISCIPLINA : Educaţie plastică
ÎNVĂŢĂTOARE : Balercă Vasilica
TIPUL LECŢIEI : de formare de priceperi şi deprinderi
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Culoare, fantezie, armonie
CONŢINUTUL : Compoziţii figurative şi nonfigurative folosind amestecurile şi dominanta de
culoare
OBIECTIV CADRU :
- Cunoaşterea şi utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru şi a unor tehnici specifice artelor plastice;
- Exprimarea prin şi despre compoziţii plastice.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
- să compună spaţiul plastic valorificând potenţialul expresiv al dominantei cromatice, conform propriilor intenţii;
- să realizeze compoziţii într-o dominantă cromatică intenţionată, folosind linia în diferite ipostaze şi pata picturală;
- să utilizeze criterii evaluative în analiza propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi;
SCOPUL : Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, sensibilităţii şi a gustului pentru frumos şi dezvoltarea capacităţii de a realiza o compozitie plastică după o temă plastică dată şi un subiect adecvat;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
a)COGNITIVE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
OC1 – să prezinte semnificaţia dominantei de culoare;
Nivel minimal- identificarea culorilor dominante din diferite lucrări prezentate; Nivel mediu – extragerea semnificaţiei noţiunii de culoare dominantă; Nivel maximal – precizarea semnificaţiei culorii dominante şi a importanţei ei în compunerea spaţiului plastic; OC2 – să obţină dominanta de culoare prin folosirea unei culori în cantitate mai mare, atât în amestec cât şi în întindere pe suport;
Nivel minimal-obţinerea dominantei de culoare prin utilizarea unei culori calde sau reci; Nivel mediu- obţinerea dominantei de culoare utilizând şi tonurile prin amestec cu alb şi negru ; Nivel maximal- obţinerea dominantei de culoare prin utilizarea diferitelor tehnici de lucru învăţate ; b) MOTRICE:
OM1 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător; OM2 – să utilizeze instrumentele de lucru în condiţii de igienă;
c) AFECTIVE:
OA1 – să se mobilizeze în vederea realizării compoziţiei; OA2 – să colaboreze cu învăţătorul pentru atingerea obiectivelor propuse;
OA3-să îşi exprime părerea faţă de lucrările colegilor; ¨ RESURSE :
a) Metodologice : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, munca independentă, analiza lucrărilor ;
b) Materiale : planşe didactic, acuarele, pensule;
c) Bibliografice : *Cernea P., Constantin F, Vederea culorilor, Craiova, Editura “Scrisul românesc”, 1977;
*Şuşală N., Culoarea cea de toate zilele, Bucureşti, Editura “Albatros”, 1982;
*Gheorghe Maria, Paleta copilăriei, Bucureşti, Editura Tedit Fzh, 1998;
Secvenţele lecţiei
Ob. Unităţi de conţinut
Emiterea sarcinilor şi informaţiilor
Rezolvarea sarcinilor Strategii didactice Modalităţi de evaluareMetode Mijloace Forme de
organizare1. Captarea şi orientarea atenţiei
Punctul de intrare care stârneşte interesul pentru lecţie
Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştiiÎndrum activitatea de pregătire a copiilor. Se spune că ochiul are nevoie de culoare cum are nevoie de lumină,căci aşa cum nu putem vedea în întuneric, nici nu putem trăi într-o lume lipsită de culori,care n-ar fi numai tristă, ci ar părea moartă.Natura ne oferă o gamă largă de culori de la cele vii, strălucitoare şi atât de variate ale primăverii şi verii însorite, cu cer senin şi pajişti multicolore până la culori ce se reduce la cafeniu,cenuşiu,negru,alb specifice toamnei târzii şi iernii,care totuşi ne încântă prin strălucirea
Îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei de educaţie plastică.
Ascultă cu atenţie,fiind captaţi de cuvintele învăţătoarei. Receptează informaţiile şi sunt concentraţi la explicaţii.
conversaţia
explicaţia
frontală observare sistematică
aprecieri verbale
10 min.
zăpezii.Solicit elevii să-şi exprime preferinţa pentru o anumită culoare.
În funcţie de preferinţă,elevii menţionează culorile : roşu, galben, verde, albastru, roz, orange.
conversaţia frontală
2. Reactualiza-rea cunoştinţe-lor anterioare
Voi purta o discuţie cu elevii pentru reactualizarea conoştinţe-lor teoretice necesare orei de educaţie plastică , în scopul desfăşurării cu succes a lecţiei. Voi prezenta planşa cu “Steaua culorilor” şi voi adresa un set de întrebări:-Care sunt culorile calde?-Care sunt culorile reci?-Care sunt culorile primare, binare? În continuare voi solicita elevii să numească fiecare culoare şi să spună ce semnifică fiecare şi să dea exemple din natură.Exerciţiu de imaginaţiePe un fond muzical liniştitor , închideţi ochii
Participă la discuţie şi îşi reactualizează cunoştinţele teoretice dobândite anterior pe parcursul orelor de educaţie plastică.
Denumesc culorile spectrului cromatic şi găsesc corespondentul în natură.
Participă la exerciţiul de imaginaţie exprimându-şi preferinţa pentru o anumită floare.
conversaţia
explicaţia
conversaţia
exerciţiu de
fond muzical
frontal
frontal
frontal
aprecieri verbale
observarea sistematică a comporta-
mentului
10 min.
şi imaginaţi-vă că sunteţi în mijlocul naturii şi aveţi în faţa voastră un câmp plin cu flori. Le simţiţi mirosul? Ce fel de flori vedeţi ?Prezentarea a diferite planşe ce prezintă un câmp cu flori fiecare planşă având câte o culoare dominantă. Se discută despre realizarea acestora şi tehnicile folo-site.
imaginaţie
frontal
elevilor
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
2 min.
Câmp cu flori
♦Se anunţă titlul lecţiei şi se enumeră obiectivele pe care trebuie să atingă la sfârşitul orei în termeni accesibili elevilor . Vom realiza şi noi astăzi o compoziţie, compunând un spaţiu plastic specific primăverii, utilizând diferite tehnici de lucru de obţinere a culorilor şi formelor şi a unei culori dominante.
♦Receptează mesajul transmis de învăţătoare.
conversaţia frontală
4.Realizarea compoziţiei
Supraveghez copiii,urmărind :*modul de compunere a spaţiului plastic;
Vor trece la efectuarea lucrării respectând succesiunea etapelor de lucru şi
exerciţiul planşe
acuarele
individuală evaluare reciprocă
15 min.
*respectarea regulilor de organizare corectă a elementelor plastice în compoziţie *încadrarea în pagină, proporţie, echilibru compoziţional, armonie; Ajut unde este cazul,intervin cu explicaţii sau atenţionări.
criteriile de evaluare.
5.Evaluarea lucrărilor
5 min.
Analiza lucrărilor
După ce elevii vor finaliza planşa, se vor analiza şi discută planşele ţinând cont de urmatoarele criterii:
- să fie realizată prin intermediul tehnicii noi
- sa fie completată cu pensula cu diverse culori
- sa fie finalizatăSe va organiza “Turul galeriei” fiecare elev analizând lucrările colegilor săi şi formulându-şi propria părere în legătură cu aceasta.
Discută planşele realizate din punctul de vedere al respectării criteriilor prezentate anterior.
conversaţia
explicaţia
Turul galeriei
frontală evaluare
reciprocă
6. Aprecieri şi concluzii
Aprecieri verbale
Se fac aprecieri asupra modului de lucru al
Elevii participă la analiza lucrărilor evaluare
evaluare
3 min.
tuturor elevilor: - încadrarea corectă pe foaia de desen;- respectarea temei plastice;- realizarea sugestivă a subiectului, prin expresivitatea plastică; - sesizarea nuanţelor şi amestecurilor pe lucrare;- folosirea elementelor de limbaj plastic;Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări şi se notează.Se fac precizări pentru activitatea din ora următoare.Se coordonează activitatea de încheiere a orei.
spunându-şi părerea despre lucrările colegilor şi propriile lucrări ţinând cont de criteriile stabilite.
Elevii îşi notează materialele necesare pentru următoarea activitate.Strâng materialele şi fac curăţenie.
analiza rezultatelor activităţii
planşele realizate de elevi în oră
reciprocă
autoevalu-are
reciprocă