proiect didactic - camp cu flori

15
DATA : 16.03.2015 CLASA : a III – a C DISCIPLINA : Educaţie plastică ÎNVĂŢĂTOARE : Caraman Olga

Upload: okchean

Post on 30-Jan-2016

279 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

DATA : 16.03.2015

CLASA : a III – a C

DISCIPLINA : Educaţie plastică

ÎNVĂŢĂTOARE : Caraman Olga

Page 2: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

TIPUL LECŢIEI : de formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU :

- Cunoaşterea şi utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru şi a unor tehnici specifice artelor plastice;

- Exprimarea prin şi despre compoziţii plastice.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

- să compună spaţiul plastic valorificând potenţialul expresiv al dominantei cromatice, conform propriilor intenţii;

- să realizeze compoziţii într-o dominantă cromatică intenţionată, folosind linia în diferite ipostaze şi pata picturală;

- să utilizeze criterii evaluative în analiza propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi;

SCOPUL : Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, sensibilităţii şi a gustului pentru frumos şi dezvoltarea capacităţii de a realiza o compozitie plastică după o temă plastică dată şi un subiect adecvat;

Page 3: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

a)COGNITIVE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

OC1 – să prezinte semnificaţia dominantei de culoare;

OC2 – să obţină dominanta de culoare prin folosirea unei culori în cantitate mai mare, atât în amestec cât şi în întindere pe suport;

b) MOTRICE: OM1 – să utilizeze instrumentele de lucru în condiţii de igienă; c) AFECTIVE: OA1 – să se mobilizeze în vederea realizării compoziţiei; OA2 – să colaboreze cu învăţătorul pentru atingerea obiectivelor propuse; OA3-să îşi exprime părerea faţă de lucrările colegilor;

¨ RESURSE :

a) Metodologice : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, munca independentă, analiza lucrărilor ;

b) Materiale : acuarele, pensule;

Page 4: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

Secvenţele lecţiei

Ob. Timp Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Strategii didactice Modalităţi de evaluareMetode Mijloace Forme de

organizare1. Captarea şi orientarea atenţiei

2. Reactualiza-rea cunoştinţe-lor anterioare

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştiiÎndrum activitatea de pregătire a copiilor.

Voi purta o discuţie cu elevii pentru reactualizarea conoştinţe-lor teoretice necesare orei de educaţie plastică , în scopul desfăşurării cu succes a lecţiei.voi adresa un set de întrebări:

Îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei de educaţie plastică.

Participă la discuţie şi îşi reactualizează cunoştinţele teoretice dobândite anterior pe parcursul orelor de educaţie plastică.

conversaţia

explicaţia

frontală observare sistematică

aprecieri

Page 5: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

3.Discutie pregatitoare

-Care sunt culorile calde?-Care sunt culorile reci?-Care sunt culorile primare, binare? În continuare voi solicita elevii să numească fiecare culoare şi să spună ce semnifică fiecare şi să dea exemple din natură.

Se spune că ochiul are nevoie de culoare cum are nevoie de lumină,căci aşa cum nu putem vedea în întuneric, nici nu putem trăi într-o lume lipsită de culori,care n-ar fi numai tristă, ci ar părea moartă.Natura ne oferă o gamă largă de culori de la cele vii, strălucitoare şi atât de variate ale primăverii şi verii însorite, cu cer senin şi pajişti multicolore până la culori ce se reduce la cafeniu,cenuşiu,negru,alb

Denumesc culorile spectrului cromatic şi găsesc corespondentul în natură.

Ascultă cu atenţie,fiind captaţi de cuvintele învăţătoarei. Receptează informaţiile şi sunt concentraţi la explicaţii.

conversaţiafrontală

verbale

Page 6: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

specifice toamnei târzii şi iernii,care totuşi ne încântă prin strălucirea zăpezii.Solicit elevii să-şi exprime preferinţa pentru o anumită culoare.

În funcţie de preferinţă,elevii

menţionează culorile : roşu, galben, verde,

albastru, roz, orange

4Anunţarea temei şi a obiectivelor

Exerciţiu de imaginaţiePe un fond muzical liniştitor , închideţi ochii şi imaginaţi-vă că sunteţi în mijlocul naturii Ce fel de copaci cu flori vedeţi ?

♦Se anunţă titlul lecţiei şi se enumeră obiectivele pe care trebuie să atingă la sfârşitul orei în termeni accesibili elevilor . Vom realiza şi noi astăzi o compoziţie, compunând un spaţiu

Participă la exerciţiul de imaginaţie exprimându-şi preferinţa pentru o anumită floare.

♦Receptează mesajul transmis de învăţătoare

exerciţiu de imaginaţie

conversaţia

explicaţia

frontal

frontal

aprecieri verbale

Page 7: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

plastic specific primăverii, utilizând diferite tehnici de lucru evidentierea centrelor compozitionale

observarea sistematică a comporta-

mentuluielevilor

5.Realizarea compoziţiei

Supraveghez copiii,urmărind :*modul de compunere a spaţiului plastic;*respectarea regulilor de organizare corectă a elementelor plastice în compoziţie *încadrarea în pagină, proporţie, echilibru compoziţional, armonie; Ajut unde este cazul,intervin cu

Vor trece la efectuarea lucrării respectând succesiunea etapelor de lucru şi criteriile de evaluare.

Conversaţia

exerciţiul

individual observarea sistematică a comporta-

mentuluielevilor

Page 8: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

explicaţii sau atenţionări.

6.Evaluarea lucrărilor

După ce elevii vor finaliza planşa, se vor analiza şi discută planşele ţinând cont de urmatoarele criterii:

- să fie realizată prin intermediul tehnicii noi

- sa fie completată cu pensula cu diverse culori

- sa fie finalizată

Discută planşele realizate din punctul de vedere al respectării criteriilor prezentate anterior

individuală evaluare individuala

7. Aprecieri şi concluzii

Se va organiza “Turul galeriei” fiecare elev analizând lucrările colegilor săi şi formulându-şi propria părere în legătură cu aceasta.

. Elevii participă la analiza lucrărilor spunându-şi părerea despre lucrările colegilor şi propriile lucrări ţinând cont de criteriile stabilite.

conversaţia

explicaţia

Turul galeriei

frontală evaluare

reciprocă

Page 9: Proiect Didactic - Camp Cu Flori

.Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor elevilor: - încadrarea corectă pe foaia de desen;- respectarea temei plastice;- realizarea sugestivă a subiectului, prin expresivitatea plastică; - sesizarea nuanţelor şi amestecurilor pe lucrare;- folosirea elementelor de limbaj plastic;Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări şi se notează.Se fac precizări pentru activitatea din ora următoare.Se coordonează activitatea de încheiere a orei.

Elevii îşi notează materialele necesare pentru următoarea activitate.Strâng materialele şi fac curăţenie.

analiza rezultatelor activităţii

planşele realizate de elevi în oră

evaluare reciprocă

autoevalu-are

evaluare

reciprocă

Page 10: Proiect Didactic - Camp Cu Flori
Page 11: Proiect Didactic - Camp Cu Flori