proiect de lectie - tesuturile vegetale

7
Evenimentel e lecţiei Obiectiv ele operaţio nale Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee didactice Materiale şi mijloace didactice Resurse de timp Modalită ţi de evaluare Moment organizator ic Captarea atenţiei O 1) O 2) O 3) -salut - notarea absenţelor - verificarea materialului didactic necesar -se pregătesc pentru lecţia ce urmează să fie predată (îşi pregătesc cărţile, caietele, creioanele) 3’ Reactualiza rea unor cunoştinţe predate anterior -solicită amintirea definiţiei şi alcătuirii generale ale celulei vegetale -elevii răspund Conversaţ ia euristică 5’ Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelo r acesteia -spune că astăzi vor învăţa despre ţesuturile vegetale -scrie pe tablă titlul lecţiei -elevii notează titlul in caiete 2’

Upload: starlit-mv

Post on 02-Jul-2015

1.408 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie - Tesuturile Vegetale

Evenimentele lecţiei

Obiectivele

operaţionale

Activitatea profesorului

Activitateaelevului

Metode şi

procedee didactice

Materiale şi

mijloace didactice

Resurse de timp

Modalităţi de

evaluare

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

O 1)

O 2)

O 3)

-salut

- notarea absenţelor

- verificarea materialului didactic necesar

-se pregătesc pentru lecţia ce urmează să fie predată (îşi pregătesc cărţile, caietele, creioanele)

3’

Reactualizarea unor cunoştinţe predate anterior

-solicită amintirea definiţiei şi alcătuirii generale ale celulei vegetale

-elevii răspund Conversaţia euristică 5’

Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor acesteia

-spune că astăzi vor învăţa despre ţesuturile vegetale

-scrie pe tablă titlul lecţiei

-enumeră obiectivele lecţiei

-elevii notează titlul in caiete

2’

Prezentarea continutului şi dirijarea

-defineşte noţiunea de ţesut

-elevii notează informaţiile importante in

Conversaţia

Atlase botanice

25’

Page 2: Proiect de Lectie - Tesuturile Vegetale

Evenimentele lecţiei

Obiectivele

operaţionale

Activitatea profesorului

Activitateaelevului

Metode şi

procedee didactice

Materiale şi

mijloace didactice

Resurse de timp

Modalităţi de

evaluare

învăţării -enumeră tipurile principale de ţesuturi

-prezintă caracteristicile şi alcătuirea fiecărui tip de ţesut, exemplificând pe material vegetal şi cu atlase

- desenează schematic tipuri de ţesuturi

-precizează funcţia fiecărui tip de ţesut

caiete, pun intrebări

-elevii desenează tipurile de ţesut

euristică

Descrierea

Explicaţia

Observaţia

Planşe

Material vegetal

Desene

Conexiunea inversă

Fixarea noilor cunoştinţe

-recapitulează definiţia ţesutului

- reaminteşte cele 6 tipuri principale de ţesuturi şi funcţiile lor

-elevii sunt antrenaţi să răspundă (lecţia având caracter activ-participativ)

Conversaţia euristică

Conversaţia de fixare

Descrierea

Explicaţia

5’

Page 3: Proiect de Lectie - Tesuturile Vegetale

Evenimentele lecţiei

Obiectivele

operaţionale

Activitatea profesorului

Activitateaelevului

Metode şi

procedee didactice

Materiale şi

mijloace didactice

Resurse de timp

Modalităţi de

evaluare

Evaluarea

Temă pentru acasă

O 4)

-împarte rebusul ce conţine noţiuni din lecţia predată şi care va fi rezolvat individual

- de invăţat lecţia Ţesuturile vegetale

-elevii rezolvă rebusul

Conversaţia euristică

Fişa de evaluare individuală (rebus) 10’

Fişa de evaluare individuală (rebus)

Page 4: Proiect de Lectie - Tesuturile Vegetale

PROIECT DE LECŢIE

Data : Profesor : Disciplina : BiologieClasa : a V-aTitlul lecţiei : Ţesuturile vegetaleScopul lecţiei : Cunoaşterea de către elevi a tipurilor de

ţesuturi vegetale în vederea corelării structură-funcţie.

Tipul lecţiei : Lecţie mixtăDurata lecţiei : 45’

Obiectivele operaţionale : Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul acesteia, pe baza informaţiilor predate şi a observării materialului didactic (atlase botanice, planşe, material vegetal), elevii vor fi capabili 

1) Să definească noţiunea de ţesut 2) Să enumere tipurile de ţesuturi existente la plante3) Să recunoască tipurile de ţesuturi4) Să rezolve un rebus de evaluare individual

Strategia didactică :

a) Metode şi procedee didactice : conversaţia euristica, descrierea, explicaţia, observaţia, conversaţia de fixare

b) Materiale şi mijloace didactice : atlase botanice, planşe, desene, fişe de evaluare individuală

c) Forme de organizare a activităţii : - Frontal – pentru recapitularea cunoştinţelor

asimilate anterior- Individual – fiecare elev are de completat un rebus

de evaluare la sfârşitul lecţieid) Surse informaţionale (bibliografie):

1. Mohan Gh., Mihail A., Ardelean A. – Manual Biologie clasa a V-a, Bucureşti, editura ALL, 2005, pg. 25-27

e) Anticiparea dificultăţilor : - dificultatea inţelegerii unor termeni noi ce definesc componente ale unor tipuri de ţesuturi

Page 5: Proiect de Lectie - Tesuturile Vegetale

Competenţe generale şi specifice

1. Receptarea informaţiilor din lumea vie 1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu-plante1.3 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu

flori

2. Explorarea sistemelor biologice2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate

explorării/investigării lumii vegetale

3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii

3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor

4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi

5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală