proiect de activitate integrata diana

18
Grădiniţa cu program prelungit „Sf. Sava”, Iași Proiect de activitate integrată 1

Upload: diana-tanasoaie

Post on 02-Aug-2015

897 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Integrata Diana

Grădiniţa cu program prelungit „Sf. Sava”,

Iași

Proiect de

activitate

integrată

1

Page 2: Proiect de Activitate Integrata Diana

Educatoare Tănăsoaie

Diana Gabriela

Proiect didactic

Data: 22. 03. 2012

Grupa: mică

Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?

Subtema săptămânii „Rândunica a sosit, primăvara a

venit!“

Tema activităţii: „Rândunica“

Forma activităţii: Activitate integrată

Tipul activităţii: verificare de priceperi si deprinderi

Scopul:

Consolidarea deprinderii de a forma mulţimi

de obiecte de acelaşi fel şi a deprinderii de a

asocia numărul la cantitate;

Dezvoltarea limbajului matematic

Dezvoltarea comportamentului de cooperare

2

Page 3: Proiect de Activitate Integrata Diana

Activităţi de învăţare:

ADP:

Întâlnirea de dimineaţă „Rândunica”

Tranziţii: audiţie „Vine, vine, primăvara”

Rutine: „Singurel mă îngrijesc”

ALA1:

1. Artă: colorare in contur „Rândunica”

2. Construcţii: „Cuibul rândunicii”

ADE:

1. DŞ- Activitate matematică- joc didactic „Puii

se joacă de-a ascunselea”

ALA 2:

1. Joc de mişcare: „Rândunelele”

Obiective operaţionale:

ALA1

Artă:colorare după contur: „Rândunica“:

O1: Să recunoască pasărea pe care trebuie să o

coloreze,

O2: Să precizeze culorile necesare pentru

efectuarea sarcinii de lucru,

3

Page 4: Proiect de Activitate Integrata Diana

O3: Să coloreze respectând conturul

elementelor reprezentate;

Construcţii:

O4: să colaboreze în executarea sarcinii;

O5: să construiasca cuiburi pentru rândunele;

ADE:

O6: - să precizeze numărul rândunicilor si al

berzelor găsite sub fiecare

cutie;

O7: - să formeze multimi de obiecte după criteriul

formei si mărimii;

O8: - Să numere în concentrul 1-3;

ALA 2:

O9: să respecte regulile jocului

O10: să execute mişcări conform indicaţiilor

educatorei

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,

observarea, demonstraţia, exerciţiul, jocul

Material didactic:

ALA1:

Artă :creioane colorate, foi A5

4

Page 5: Proiect de Activitate Integrata Diana

Construcţii: piese lego mari

ADE:

Bibliografie:

Elena Bojin, Silvia Dima, Elena Firea, Ileana Sima, Jocuri și

exerciții pentru dezvoltarea fizică a preșcolarilor, Editura didactică

și pedagogică, București, 1974

Scenariul zilei

5

Page 6: Proiect de Activitate Integrata Diana

Activitaţile vor începe după servirea micului dejun.

Primul moment este întâlnirea de dimineaţa. În cadrul

acestui moment copiii stau pe scăunele, în semicerc.

Se va repeta tema săptămânii şi se va face prezenţa. În

continuare se vor executa câteva exerciţii de dezgheţ.

Acestea vor avea drept scop atât antrenarea muşchilor

mâinii cât şi amuzarea şi captarea atenţiei copiilor.

„Eu am o casă mică”

Eu am o casă mică

Aşa, şi-aşa

Şi fumul se ridică

Aşa, şi-aşa

Îmi lustruiesc pantofii

Aşa, şi-aşa

Şi bat la uşa casei

Aşa, şi-aşa

Alte exerciţii de dezgheţ vor fi „Strângem pumnii”,

„Batem din palme”, „Ploaia”

În continuare se va completa calendarul naturii, iar

apoi se vor anunţa noutăţile zilei şi se va discuta tema

zilei. Tema întâlnirii de dimineaţă va fi „Rândunica”. În

6

Page 7: Proiect de Activitate Integrata Diana

cadrul acestui moment se va discuta despre rândunica,

despre caracteristicile sale. De asemenea se va repeta

poezia „Rândunica”. Copiii vor fi încurajaţi sa se

exprime în corect. Se vor prezenta centrele de lucru

deschise şi sarcinile de lucru, dupa care va urma

tranziţia. Copiii vor fi distribuiţi în centre.

Tranziţii: audiţie „Vine, vine, primăvara ”

7

Page 8: Proiect de Activitate Integrata Diana

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele

lecţiei

Ob.

op

Conţinut instructiv- educativ Metode şi

procedee

Evaluare

ALA1

Captarea atenţiei se face în timpul

„Întâlnirii de dimineaţă”

1.Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Artă:

Se vor intui materialele de lucru: creioane

colorate şi foi cu desene.

Li se va explica sarcina de lucru copiilor,

colorarea în contur a rândunicii.

Construcţii

În centrul de Construcţii copii au pregătite

piese lego mari. Ei vor avea ca sarcină de

lucru să construiască „Cuibul rândunicii”

Conversaţia

Explicaţia

2. Dirijarea

învăţării

Artă + Construcţii

Li se vor adresa câteva întrebări şi vor fi

încurajaţi să colaboreze în rezolvarea

sarcinii

Vor fi încurajaţi să adreseze întrebări dacă

au vreo neclaritate.

La centrul de Construcţii vor fi încurajaţi

să colaboreze.

Copiii vor executa sarcina de lucru.

exerciţiul

3.Încheierea

activităţii

Se vor face aprecieri verbale cu privire la

activitatea desfăşurată şi la lucrările

realizate.

8

Page 9: Proiect de Activitate Integrata Diana

ADE

Momentele

lecţiei

Ob.

op

Conţinut instructiv- educativ Metode şi

procedee

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Pregătirea climatului propice desfăşurării

activităţii instructiv- educative; aerisirea

sălii de grupă; pregătirea materialelor

necesare;

2.a.Introducerea

în activitate

2.b.Anunţarea

temei noi

- Dacă tot am vorbit astăzi despre

rândunele şi am aflat că au venit și încă

mai vin în ţara noastră, vom contina să

discutăm despre ele pentru a afla cât mai

multe lucruri frumoase şi interesante

despre ele.

Să vedem, copii, cine îmi amintește

poezioara învățată de noi despre

rândunele?

Voi numi 2-3 copii să o recite, după care îi

voi anunța că astăzi vom juca un joculeț

foarte frumos intitulat „Puii se joacă de-a

ascunselea“.

Voi pune 3-4 copii să repete titlul jocului,

urmând apoi a le explica modul în care v-a

decurge acțiunea acestuia.

Conversaţia

3.Desfăşurarea

activităţii

O1

O2

Le voi expune inițial regulile copiilor:

- Copii, ceea ce trebuie să facem noi este să

fim foarte atenți și buni detectivi, după cum

am mai descoperit și alte dăți că sunteți.

Mama rândunică își caută puii, așa că noi,

cum suntem harnici și buni, o vom ajuta să

îi găsească și i-i vom aduce înapoi în

cuibușor, nu e așa, copii?

-Daaa!

Vom fi atenți, și cei mai cuminți copii, care

Observare

Problematiza

rea

Explicaţia

Capacitatea de

concentrare a

atenţiei asupra

activităţii

instructiv-

educative.

Capacitatea de

exprimare corectă

din punct de vedere

9

Page 10: Proiect de Activitate Integrata Diana

O1

O3

vor ridica frumos mânuța sus, vor putea

veni să o ajute pe mămică să găsească

rândunelele.

Mai întâi, când auzim formula: 1, 2, 3,

închidem ochii, toți copiii trebuie să

închidă ochii. Nu trișăm, nu ne uităm pe

furiș, pentru că cine nu va juca cinstit, ne

vom supăra pe el și va ieși din joc.

Când detectivii le vor găsi, vor spune câți

puișori au găsit în prima cutie, roșie și câți

în a doua,cea albastră, ducându-i la mămica

lor.

După ce rândunelele jucăușe se tot ascund

ba într-o cutie, ba în cealaltă de vreo 10-12

ori se va realiza complicarea jocului care

se realizeză prin apariția unui nou personaj,

barza-mamă, care plânge pentru că nu știe

unde au plecat frații și puișorii săi.

- Vai, copii, dar ce plânge mama-barză!

Oare cum o putem ajuta?!

-Putem să o ajutăm căutându-i puișorii și

frații.

-Așa este copii! Vreți să o ajutăm și pe

barză?

-Da!

-Atunci, voi rosti formula magică și toți

copiii vor închide ochișorii:

„Un, doi, trei, închide-ți ochii!“

-Îi putem deschide. Haideți să vedem un alt

detectiv priceput care v-a descoperi

puișorii de rândunică, care s-au ascuns din

nou de mama lor, pe cei de barză și frații

mari ai berzei, care și ei au chef de joacă.

Copiii vor trebui din nou să numească

Jocul

didactic

Demonstrația

Exerciţiul

Conversaţia

lexico-gramatical şi

semantic.

10

Page 11: Proiect de Activitate Integrata Diana

păsările găsite sub fiecare cutie, numărul

lor, formând grupa rândunelelor mici,

grupa berzelor mici și a celor mari.

- Bravo,copii, sunteți niște adevărați

detectivi!

4.Fixarea

conţinutului şi

asigurarea feed-

back-ului

- V-a plăcut joculețul de astăzi?

-Daaa!

-Cine-mi poate aminti cum anume s-a

numit?

-Jocul s-a numit „Puii se joacă de-a

ascunselea“.

-Așa este, copii! Și ce am făcut în cadrul

acestui joculeț?

- Am ajutat rândunica, și apoi pe mama-

barză să își găsească puișorii.

- Pe barză am mai ajutat-o să mai găsească

pe cineva, pe cine?

- Pe frații săi.

-Da, pe frații săi, care erau berze mici sau

mari?

-Erau berze mari.

-Da, copii, așa este, bravo!

Conversaţia

Capacităţii de

concentrare a

atenţiei asupra

desfăşurării

activităţii

instructiv-educative

şi a cunoştinţelor

dobândite pe

parcursul acesteia.

5.Încheierea

activităţii

Voi face aprecieri individuale şi colective

şi le voi oferi câteva floricele vesele, pe

care le voi lipi în piept celor mai harnici şi

mai activi copii.

Explicaţia

ALA 2

Momentele

lecţiei

Ob.

op

Conţinut instructiv- educativ Metode şi

procedee

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Se va pregăti spaţiul de joc astfel încât să

fie luate toate mesele şi scaunele din

spațiul rezervat activităţilor cu tot grupul.

11

Page 12: Proiect de Activitate Integrata Diana

Voi desena cercul, ce va reprezenta casa

pisicii, și un semicerc într-un colț al sălii de

grupă ce va fi casa rândunelelor.

2. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

-Vom juca un joculeț care sper să vă

placă! Acesta se numește „Rândunelele“

3 Desfăşurarea

jocului

-Noi, copii, vom fi rândunele, în afară de

un copil, care va fi pisicuța care doarme.

Le voi arăta cuibul în care vor sta toate

rândunelele și căsuța în care va sta pisica.

-Vedeți copii, voi alege pisica rostind

formula magică.

Pisicuța nu are voie să iasă din casa ei, iar

rândunelele care sunt atinse de pisicuțe se

vor transforma și ele în pisicuțe, iar

doamna va da, după aceasta, din nou startul

jocului: „Haideți, haideți rândunele,

mergeți și căutați mâncare!“

Cine trișează, iese din joc, aveți grijă!

Pisica se va trezi când rândunelele, venind

în căsuța ei, ciripesc și deranjează pisicuța,

care imediat vrea să-i prindă.

Jocul

Capacitatea de a

respecta regulile

jocului

4.Încheierea

activităţii

Voi face aprecieri generale și individuale

asupra respectării regulilor jocului, dar și

asupra întregilor activități ale zilei, urmând

ca preșcolarii să meargă să ia masa.

12