proiect de activitate integrata

7
7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 1/7 PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa: Mijlocie “B” - Institutor I – Bilinschi Ruxandra - Laura Tema zilei: “Avem grija de corpul nostru” Sopul: Consolidarea cunostintelor referitoare la modul de ingrijire a propriului corp  Domenii experientiale: Stiinta si Estetic si Creativ:  Activitate matematica: Formare de grupe dupa diferite criterii -“Obiecte de igiena  personala”  Activitate artistico-plastica: stampilare - “Manuta mea” Joc de rol: « De-a doctorul » « De-a mamicile » Stiinte: - Sortam hainute pentru papusi in functie de conditiile meteo –  joc de masa – « Imbraca  papusa » Arta: -colorare pe contur “Fata si  baiatul” -stampilare “Amprente” Biblioteca: -citire de imagini din enciclopedia pentru copii Joc de miscare: -“Mi-am pierdut o batistuta”

Upload: madalina-musat

Post on 30-Oct-2015

51 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 1/7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Grupa: Mijlocie “B” - Institutor I – Bilinschi Ruxandra - Laura

Tema zilei: “Avem grija de corpul nostru”

Sopul:

• Consolidarea cunostintelor referitoare la modul de ingrijire a propriului corp

 Domenii experientiale: Stiinta si Esteticsi Creativ:

 Activitate matematica: Formare de grupe

dupa diferite criterii -“Obiecte de igiena

 personala” 

 Activitate artistico-plastica: stampilare -

“Manuta mea” 

Joc de rol:

« De-a doctorul »

« De-a mamicile »

Stiinte:

- Sortam hainute pentru papusiin functie de conditiile meteo – 

 joc de masa – « Imbraca

 papusa »

Arta:

-colorare pe contur “Fata si

 baiatul”

-stampilare “Amprente”

Biblioteca:

-citire de imagini din

enciclopedia pentru copii

Joc de miscare:

-“Mi-am pierdut o batistuta”

Page 2: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 2/7

 

OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE:

STIINTE:

• Sa grupeze diferite obiecte dupa rolul acestora;

• Sa defineasca notiunea de grupa de obiecte ;

• Sa diferentieze obiectele din grupe diferite.

ESTETIC SI CREATIV:

•Sa prezinte materialele utilizate in cadrul activitatii artistico-plastica;

• Sa realizeze tema plastica utilizand corect tehnica stampilarii;

• Sa-si aprecieze lucrarea plastica proprie tinand cont de criteriile de evaluare .

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

BIBLIOTECA – Sarcini de lucru:

• Sa citeasca imagini din enciclopedia pentru copii

Page 3: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 3/7

Materiale folosite: enciclopedii, mulaje

JOC DE ROL - Sarcini de lucru:

• Sa initieze jocuri cu o tema data

Materiale folosite: trusa si carucior de doctor, imagini, jucarii

JOC DE MISCARE - Sarcini de lucru:

• Sa execute corect sarcinile jocului de miscare;

• Sa respecte regulile jocului

Materiale folosite: batistute de hartie

ARTA - Sarcini de lucru:

• Sa realizeze amprente prin stampilare;

• Sa coloreze pe contur fata si baiatul

Materiale folosite: acuarele, bloc de desen, fise

STIINTA - Sarcini de lucru:

• Sa sorteze hainute pentru papusi in functie de conditiile meteo ;

• Sa motiveze alegerea facuta.

Materiale folosite: joc de masa « Imbraca papusa »

Page 4: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 4/7

STRATEGII DIDACTICE: explicatia, conversatia, exercitiul, observatia, metoda interactiva “Invatarea reciproca”

Secventa didactica Continutul abordat EvaluareCaptarea atentiei Educatoarea prezinta sub forma de surpriza un

ursulet care aduce cu el un plic cu o scrisoare,

si o gentuta cu obiecte de igiena personala.

El cere ajutorul copiilor sa descopere rolul

fiecarui obiect din gentuta.

Reactualizarea cunostintelor Se discuta cu copiii despre caracteristicile

corpului uman si modul de ingrijire a acestuia.

Educatoarea atrage atentia copiilor asupra

obiectelor de igiena personala aduse de ursulet

in gentuta sa si se discuta cu copii modul de

intrebuintare si necesitatea fiecarui obiect.

Frontala

Enumera caracteristicile corpului uman si

 precizeaza modul de ingrijire a acestuia

Observa si discuta despre obiectele de igiena

 personala

Enuntarea obiectivelor Pentru ca astazi avem un musafir insemnat,

vom invata sa grupam obiecte in functie de

rolul acestora si vom executa stampile cu

manutele.

Prezentarea noului continut si conducerea

invatarii

Dupa prezentarea sarcinilor de lucru de la

fiecare arie de stimulare, copiii lucreaza.

Educatoarea solicita la unul-doi copii de la

Page 5: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 5/7

“Biblioteca” sa citeasca imagini din

enciclopedia pentru copii. La sfarsit copiii sunt

solicitati sa descrie cu propriile cuvinte

imaginile.

Alt grup de copii realizeaza “Amprente” prin

stampilare pe o plase de bloc individuale.

La alta masa se vor realiza“Fata si baiatul”

 prin colorare pe contur.

La sectorul « Stiinte », copiii sorteaza hainute

 pentru papusi in functie de conditiile meteo – 

 joc de masa – « Imbraca papusa »

La sectorul “Joc de rol”, alt grup de copii se

vor juca « De-a doctorul » si « De-a

mamicile », utilizand trusa si caruciorul de

doctor, cat si diferite obiecte de uz personal,

verbalizand si motivand actiunile facute.

Se pune in evidenta necesitatea acestora pentru

sanatatea corpului uman.

Se prezinta diferite obiecte si se cere copiilor 

sa sorteze toate obiectele de uz personal. Se

introduce notiunea de grupa de obiecte si se

cere copiilor sa formeze diferite grupe de

Citesc imagini din encyclopedia pentru copii.

Realizeaza amprente prin stampilare.

Realizeaza desenul prin colorare pe contur.

Modeleaza fulgi

Sorteaza obiectele de uz personal.

Formeaza grupe de obiecte.

Realizeaza fisa din caietul special.

Page 6: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 6/7

obiecte dupa diferite criterii.

Se cere copiilor realizarea fisei din caietul

special.

Se canta cu ajutorul casetofonului “Cu

degetele ne jucam »

(Realizarea tranzitiei)

Se cere copiilor sa se aseze la masute din nou

si sa denumeasca toate materialele de pe masa

de lucru, apoi prin tehnica stampilarii sa

execute « Manuta mea »

Interpreteaza cantecul : “Cu degetele ne

 jucam »

Denumesc materialele.

Executa exercitiile de incalzire a muschilor 

mici ai mainii.

Realizeaza lucrarea prin tehnica stampilarii.

Apreciaza propria lucrare precizand criteriile

de evaluare a unei lucrari.

Obtinerea performantei Se finalizeaza fisa de munca individuala si se

expun caietele.

Se finalizeaza lucrarile artistico-plastice,

apreciindu-se propria lucrare in functie de

criteriile de evaluare cunoscute.

Finalizarea lucrariilor 

Asigurarea feed-beack-ului Se aplica metoda interactive

“Invatare reciproca”

Grupa “Artistilor” – realizeaza o expozitie delucrari.

Grupa “Matematicienilor” – formeaza grupa

 bebelusilor.

Realizeaza expozitia de lucrari.

Formeaza grupa bebelusilor 

Incheierea activiatii Se fac aprecieri asupra activitatii fiecarui

Page 7: Proiect de Activitate Integrata

7/15/2019 Proiect de Activitate Integrata

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-activitate-integrata-5633841b60eb2 7/7

copil.

Se acorda recompense.

Se realizeaza jocul de miscare “Mi-am pierdut

o batistuta”