proiect de activitate didactica. plante medicinale. motoc camelia

14
Proiect de activitate didactică Data : 07.06.2013 Școala : Iosif Catrinescu Dragoslavele Clasa : a V a Obiectul : Biologie Subiectul : Plante medicinale Tipul lecției : de predare Scopul : Cunoașterea importanței plantelor medicinale Obiective operaționale Obiective cognitive: - recunoască florile pentru completarea rebusului - Să definească plantele medicinale - Să cunoască cele mai utilizate plante medicinale - Să cunoască parțile plantei folosite în scopuri medicinale - Să înțeleagă intrebuințarea fiecărei plante medicinale - Să completeze fișa de lucru cu noțiunile învatate în lecție Obiective afective: - Să dovedească interes pentru activitate - Să participe activ și conștient la ore Metode și procedee : conversația, observația, exercițiul, munca independența, învățarea prin descoperire.

Upload: manole-oana-maria

Post on 03-Jan-2016

810 views

Category:

Documents


13 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Proiect de activitate didactică

Data : 07.06.2013

Școala : Iosif Catrinescu Dragoslavele

Clasa : a V a

Obiectul : Biologie

Subiectul : Plante medicinale

Tipul lecției : de predare

Scopul : Cunoașterea importanței plantelor medicinale

Obiective operaționale

Obiective cognitive:- Să recunoască florile pentru completarea rebusului

- Să definească plantele medicinale

- Să cunoască cele mai utilizate plante medicinale

- Să cunoască parțile plantei folosite în scopuri medicinale

- Să înțeleagă intrebuințarea fiecărei plante medicinale

- Să completeze fișa de lucru cu noțiunile învatate în lecție

Obiective afective:- Să dovedească interes pentru activitate

- Să participe activ și conștient la ore

Metode și procedee : conversația, observația, exercițiul, munca independența, învățarea prin descoperire.

Mijloace de învățământ : imagini, fișa de lucru, material natural, manualul de biologie, atlas botanic, plicuri de ceai.

Page 2: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Etapele lecției Strategie didactică Metode și procedee1. Moment organizatoric Elevii își scot pe bănci cele

necesare pentru buna desfășurare a orei.

Conversația

2. Verificarea lecției anterioare

Se va verifica lecția.Plantele uitle anului.Îi voi intreba pe elevi ce importanța au plantele alimentare și plantele textile.La ce se folosesc plantele uleioase. Dar plantele de nutreț?Le cer exemple din fiecare categorie.

Conversția

3. Captarea atenției Elevii sunt solicitați să completeze un rebus cu ajutorul unor imagini din care reiese pe verticala A – B cuvantul „PLANTE” explicand apoi ceea ce înseamnă acest cuvânt și care sunt părțile principale ale plantei.

Explicația

Munca prin descoperire

4. Anunțarea subiectului lecției noi

Astăzi vom învăța o nouă lecție „plantele medicinale” și se notează titlul pe tablă și pe caiete.

Conversația

5. Desfasurarea activității

Voi introduce noțiunea de plante medicinale.Se numesc plante medicinale pentru că, conțin în diferite organe substanțe cu proprietăți vindecatoare.La ce se folosesc plantele medicinale?Plantele medicinale se folosesc pentru vindecarea unor boli și obținerea unor medicamente.Stiți în ce stare întâlnim plantele medicinale?Unele plante se găsesc în stare salbatică, altele sunt cultivate și pe câmp sau în grădini ( macul, mușețelul etc.) pentru obținerea unor medicamente.Ce părți putem folosi de la aceste plante?

Conversația

Observația

Explicația

Page 3: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

De la aceste plante se pot utiliza diferite părți : rădăcini, rizomi, tulpini aeriene, frunze, flori, fructe.Stiți care sunt cele mai folosite metode de tratament?Cele mai folosite metode de tratament sunt ceaiurile sub forma de infuzii, cataplasmele, băile de plante, vinurile medicinale.Le explic cum se fac infuziile și cataplasmele.În timpul prezentării elevii vor primi și pliculețele de ceai cu aceste plante medicinale.Stiți care sunt cele mai folosite plante medicinale?Cele mai folosite plante medicinale sunt :Mușețelul. Organul folosit : florile – infuzie și cataplasme.Boli : de stomac, diferite rani infectate.Teiul. Organul folosit : florile – infuzie.Boli : calmant în crizele de tuse, bronșite, insomnii.Izma. Organul folosit : frunzele și părțile înflorite din vârful tulpinilor – infuzie.Boli : diaree, stări de vomă, infecții la stomac și intestine.Măceșul. Organul folosit : fructele – ceaiuri, siropuri, vinuri.Pătlagina. Organul folosit : frunzele – ceaiuri, siropuri, cataplasme.Boli : respiratorii, răni infectate.Socul. Organul folosit : florile și fructele – infuzii, siropuri, vinuri.Boli : răceli, unele boli ale rinichilor, pentru slabire.

Explicația

Observația

Explicația

Învățare prin descoperire

6. Obținerea Se fixează cunoștiințele

Page 4: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

performanței răspunzând la urmatoarele întrebări:Despre ce am discutat ora aceasta?Care sunt cele mai utilizate plante medicinale?La ce se folosesc plantele medicinale?Dați exemple și de alte plante medicinale.

Conversația

7. Evaluarea performanței

Elevii sunt solicitați să completeze individual un tabel referitor la plantele medicinale ( Anexa 2).La finalul lecției se vor face aprecieri cu privire la modul în care elevii au participat la lecții.

Munca independentă

Conversația

Page 5: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Planificare unității de învățare nr. 7

Influența omului asupra vegetației

Nr. Crt.

Conținuturi O. R.

Strategii didactice Nr. ore

Data Obs.

1.

2.3.4.5.

6.

Importanța plantelor în viața omului

Relația plante – om

Plante utile omuluiPlante medicinale

Plante ornamentaleInfluența omului supra

plantelorOcrotirea plantelor în țara

noastră

2.1

2.2

2.3

Observarea dirijatăConversațiaExplicația

ExercițiulActivitate frontalăActivitate în grupe

Activitate independentă

1

1111

1

Page 6: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Anexa 1

Schema lecției

Plante medicinale

Mediul de viață

Plante medicinale :

- salbatică ( ex : măceșul, coada șoricelului, pătlagina)

- cultivată (ex : macul, chimenul, muștarul)

Se utilizează diferite părți ale plantei:

- rădăcini

- rizomi

- tulpini aeriene

- frunze

- flori

- fructe

Metode de tratament :

- ceaiurile

- cataplasmele

- băile de plante

Cele mai utilizate plante medicinale :

Mușețelul :- Organul folosit : florile – infuzie și cataplasme

- Boli : de stomac, diferite răni infectate Teiul :

- Organul folosit : florile – infuzie

- Boli : calmant în crizele de tuse, bronșite, insomnii Izma

- Organul folosit : frunzele și părțile înflorite din vârful tulpinilor – infuzie

- Boli : dairee, stări de vomă, infecții la stomac și intestine

Page 7: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Măceșul : - Organul folosit : fructele – ceaiuri, siropuri și vinuri

- Boli : în lipsa unor vitamine, în anemii, tulburări de circulația sangelui Pătlagina :

- Organul folosit : frunzele – ceaiuri, siropuri, cataplasme

- Boli : respiratorii, răni infectate Socul :

- Organul folosit : florile și fructele – infuzii, siropuri, vinuri

- Boli : răceli, unele boli ale rinichilor, pentru slăbire.

Page 8: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Fig. 1 Mușețelul Fig. 2 Teiul Organul folosit : florile – infuzie și cataplasma

Boli : de stomac, diferite răni infectate Organul folosit : florile – infuzie Boli : calmant în crizele de tuse, bronșite, insomnii

Fig.3 Izma

Organul folosit : frunzele și părțile înflorite din

vârful tulpinilor – infuzie

Boli : dairee, stări de vomă, infecții la stomac și intestine

Fig. 4 Pătlagina

Organul folosit : frunzele – ceaiuri, siropuri

Boli : respiratorii, răni infectate

Page 9: Proiect de Activitate Didactica. Plante Medicinale. Motoc Camelia

Fig. 5 Măceșul

Organul folosit : fructele – ceaiuri, siropuri și vinuri

Boli : în lipsa unor vitamine, în anemii, tulburări de circulația sangelui

Fig.6 Socul

Organul folosit : florile și fructele – infuzii, siropuri, vinuri

Boli : răceli, unele boli ale rinichilor, pentru slăbire.