proiect de activitate didacticĂ · proiect de activitate didacticĂ data: 16.01.2019 clasa a ii-a...
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTICĂ Data: 16.01.2019
Clasa a II-a B, Step by Step
Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca
PIP: Bob Crina Florina
Aria:
Limbă și comunicare
Matematică și științe ale naturii
Consiliere și orientare
Arte și tehnologii
Disciplina:
• Comunicare în limba română -CLR
• Matematică și explorarea mediului- MEM
• Dezvoltare personală- DP
• Arte vizuale și abilități practice - AVAP
Subiectul lecţiei:
CLR: Iarna – după Mihail Sadoveanu
MEM: Înmulțirea numerelor naturale când unul din factori este 3
DP: Emoțiile. Îmi stăpânesc emoțiile
AVAP: 1. Farmecul iernii – carte 2. Bucuriile iernii- machetă
Tipul lecţiei:
CLR: Lecţie de comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe
MEM: Lecţie de consolidare
DP: Lecţie de recapitulare şi consolidare
AVAP: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
Unitatea tematică: Farmecul iernii
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate:
Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română,
Dezvoltare personală, Arte vizuale şi abilităţi practice
Competențe generale și specifice
CLR:
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale
MEM:
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Identificarea unor fenomene/ relaţii/ regularităţi/ structuri din mediul apropiat
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
Competențe specifice:
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, produs,
factorii unui produs, , <, >, =, +, -, ·) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele
sau regularităţi din mediul apropiat
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural și social;
4.1. Descrierea unui plan de lucru folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări prin desene şi
operatorii logici „ şi”, „sau”, „nu”
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a·b=x; în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
sau reprezentări schematice
DP:
Competențe generale:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi
Competențe specifice:
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
AVAP:
Competențe generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse
Competențe specifice:
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Organizarea activităţii: activitate frontală, activitate la centre (muncă individuală, în echipă)
Strategia didactică:
➢ Sistemul metodologic:
conversaţia, explicaţia, observaţia, lectura, exerciţiul, proiectul, jocul, cântece , munca independentă,
munca în echipă,
➢ Mijloace de învăţământ:
mesajul zilei, fişe de lucru, foi, carton color, lipici, foarfeci, decor, tablă cu magneţi, coli A3, laptop,
coli de desen A4, imagini diferite, zar,
Resurse interne:
a. CUNOŞTINŢE:
- iarna (familiarizarea cu textul).
- Identificarea emoțiilor transmise de textul studiat.
- Folosirea cuvintelor noi în propoziţii.
- Înmulțirea numerelor naturale când unul din factori este 3- consolidare.
b. CAPACITĂŢI INSTRUMENTALE:
- capacităţi intelectuale: îmbunătăţirea memoriei, rezolvarea fişelor, concentrarea atenţiei,
dezvoltarea imaginației; exersarea actului citirii; aflarea unei sume de termeni egali prin rezolvarea
unor probleme practice; efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-100 , prin adunări repetate sau
utilizând proprietăţi ale înmulţirii; identificarea algoritmului de rezolvare a unor exerciţii;
identificarea semnificaţiei datelor unei probleme;
- capacităţi comunicative: formularea unor întrebări şi răspunsuri orale la întrebări legate de tema şi
mesajul textului audiat, identificarea personajelor dintr-un text audiat, precizarea locului şi timpului
acţiunii prezentate, identificarea enunţurilor adevărate/ false referitoare la text, exprimare verbală
corectă; formularea de răspunsuri la întrebări referitoare la textul audiat („Cine?, Ce?, Cu cine?,
Cum?, Unde?, De ce?, Din ce cauză?, Cu ce scop?” etc.) , construirea unor enunţuri pe baza unui set
de cuvinte date şi/ sau a unui şir de imagini, participarea la discuţii în perechi/ în grup pe teme de
interes; verbalizarea modului de rezolvare a unor exerciţii și probleme
- capacităţi de învăţare: ascultarea celui care vorbeşte, efectuarea de înmulțiri; descoperirea şi
respectarea algoritmului de rezolvare pe fişe; identificarea cuvintelor care sugerează operaţii
aritmetice (înmulțit cu, mărit de... ori, de ... ori mai mare/ mult, dublu, întreit etc); rezolvarea de
probleme folosind obiecte concrete, desene sau reprezentări simbolice
- capacităţi de punere în practică a cunoştinţelor dobândite: folosirea convenţiilor limbajului scris
(scrierea cu majusculă/ cu alineat, utilizarea corectă a semnelor de punctuaţie), exprimarea prin
mimare a diferitelor emoţii şi reacţii, interpretarea emoţiilor şi reacţiilor celorlalţi, realizarea unor
lucrări de tip proiect, cu sprijin din partea cadrului didactic, realizarea portretelor anotimpurilor în
cuvinte, formă şi culoare, utilizarea diferitelor materiale (hârtie albă/colorată) pentru realizarea unor
lucrări având ca temă iarna; realizare de machete simple
c. ATITUDINI ŞI VALORI:
- cultivarea atitudinii pozitive faţă de învăţare;
- atitudine corectă faţă de dascăli, faţă de colegi şi faţă de alte persoane din jurul lor;
- capacitatea de evaluare şi autoevaluare obiectivă, dezvoltare personală continuă;
- Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;
Resurse temporale: 30 minute + 15minute activităţi în completare
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale, analiza produselor activității.
Bibliografie:
– Ministerul Educației Naţionale – Programa școlară pentru Clasa a II-a, 2013
Întâlnirea de dimineaţă
Data : 16 ianuarie 2019
Clasa : a II-a B - Step by Step
Scopul: Formarea capacităţii de exprimare orală şi de relaţionare în cadrul grupului
Obiective:
O1- Să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile şi succesiunea zilelor
O2 - Să identifice emoțiile și modalități de stăpânire a emoțiilor negative
O3- Să desprindă informaţii de detaliu din mesaj și textul lecturat
O4- Să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date
O5- Să participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj
O6- Să manifeste iniţiativă, interes şi o atitudine degajată în comunicarea cu
persoanele cunoscute ( colegi, învăţătoare)
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, jocul, cântece
Mijloace de învăţământ: mesajul zilei, agenda zilei, calendar, planşe, ppt, videoclip,
Mod de organizare: activitate frontală, activitate în echipe
Noutăţi
Mesajul zilei Bună dimineața, copii înfrigurați!
1. Prin zăpadă am venit
Și ..... mă simt!
Ce emoție îți transmite anotimpul iarna?
2. Gândurile rele vreau să le risipesc,
Emoțiile să le controlez
Și să -nvăț să mă calmez.
Cum îmi controlez emoțiile negative?
3. Caută și descoperă cuvinte.
4. Citește fragmentul și descoperă imaginea potrivită. Atașează fiecărei imagini 3 emoții.
BUCURIA
5. În text sunt: fragmente
dialoguri
nume de copii
6. Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. Pe costișă se bucurau de săniuș de 3 ori mai
mulți băieți. Câți băieți se dau acum cu sania?
V C I N C A N T A R E U M
I K A M U Z A M E N T R O
H L R E L A X A R E Z I L
K E N T U Z I A S M N A J
I B A D M I R A R E P R A
Agenda zilei
8 - 850 Întâlnirea de dimineaţă
9 -1130 Activităţi la centre:
• CLR – Iarna după Mihail Sadoveanu
Exerciţii aplicative pe text
• MEM –
Înmulțirea numerelor naturale când unul dintre factori este 3
• DP – Emoții – Îmi stăpânesc emoțiile
• AVAP – Iarna- colaj; machetă
1130 – 1230 Evaluare parțială
1230-13 Pauza de prânz și de relaxare
1310-1340 Intervenţii individualizate
1340-15 Proiectul Iarna
CONŢINUTUL
INSTRUIRII
OBIECTIVE
OPERAȚIONALE
CONCEPEREA, ORGANIZAREA ŞI
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
METODE ŞI
PROCEDEE
FEED-BACK
(EVALUARE)
Momentul noutăţilor
Să împărtăşească colegilor
noutăţile pe care le au.
Să formuleze clar şi corect
enunţuri verbale potrivite
unor situaţii date
Noutăţi :
Elevii înscrişi îşi vor expune noutăţile şi vor răspunde la
eventualele întrebări adresate de colegi.
Cântec: Fulgi de nea
Conversaţia
Cântec
Aprecieri
verbale
Completarea
calendarului
Să intuiască data.
Să marcheze data şi vremea
pe calendar.
Calendarul zilei:
Ghidaţi de învăţătoare, elevii completează calendarul
lunii ianuarie cu data corespunzătoare şi starea vremii;
Conversaţia
Aprecieri
verbale
Prezentarea
agendei zilei
Să se familiarizeze cu
agenda zilei.
Agenda zilei :
Învăţătorul prezintă elevilor agenda zilei.
Agenda zilei
8-9: Întâlnirea de dimineaţă
9-1130: Activităţi la centre (CLR, MEM, AVAP)
1130-1230 : Evaluare
1230-13: Pauza de masă şi de recreere
1310-1340: Jocuri în aer liber
1340-15: Proiectul Iarna
Conversaţia
Aprecieri
verbale
Mesajul zilei:
Captarea atenției
Să identifice emoții și
sentimente transmise de
anotimpul iarna
Să indice soluții pentru
stăpânirea emoțiilor
negative
Mesajul zilei:
Mesajul zilei debutează cu un videoclip.
Cu ajutorul videoproiectorului se realizează captarea
atenţiei printr-un filmuleţ ce prezintă nişte copii care se
dau pe derdeluş, iar elevii trebuie să deducă despre ce va
fi lecţia de azi.
Copiii trebuie să descopere sarcina ascunsă în plicuri, să
citească cerința și să o rezolve.
Conversaţia
Vizionarea
videoclipului
Aprecieri
verbale
ACTIVITATEA DIDACTICĂ
Întâlnirea de dimineaţă
Anunţarea temei și a
obiectivelor lecţiei:
Să participe activ la discuții
Să specifice lunile de iarnă,
semnele anotimpului iarna
Să identifice sărbători și
tradiții specifice
anotimpului iarna
Să răspundă corect, în
propoziţie întrebărilor date.
Să descopere cuvintele
ascunse în careul magic
Să realizeze deducții pe
baza discuțiilor avute
Sarcina 1:
Prin zăpadă am venit
Și ..... mă simt!
Ce emoție îți transmite anotimpul iarna?
Sarcina 2
Gândurile rele vreau să le risipesc,
Emoțiile să le controlez
Și să -nvăț să mă calmez.
Cum îmi controlez emoțiile negative?
Sarcina 3 :
Urmăriți cu atenție prezentarea și participați la discuții
Introducerea efectivă în activitate se va realiza
printr-un ppt „ Farmecul iernii” pe marginea căruia se
vor adresa întrebări, ce se vor regăsi și în sarcinile de la
centrul de Scriere, legate de semnele anotimpului iarna,
forma fulgilor de zăpadă, sărbători și tradiții, sporturi
specifice anotimpului, opere literare în care se regăsește
iarna, precum și bucuriile copiilor.
Sarcina 4
Caută și descoperă cuvinte.
V C I N C A N T A R E U M
I K A M U Z A M E N T R O
H L R E L A X A R E Z I L
K E N T U Z I A S M N A J
I B A D M I R A R E P R A
Anunţarea obiectivelor lecţiei:
Pornind de la comunicarea realizată și jocul de căutare a
cuvintelor, elevii deduc că la CLR vor studia un text
despre iarnă.
Astăzi vom discuta despre anotimpul în care ne aflăm,
adică iarna, aşa cum este descris în operele literare ce le
vom studia în unitatea de învăţare cu titlul Farmecul
iernii. Vom identifica caracteristicile iernii, vom exersa
actul citirii și vom descoperi emoții transmise de textul
Conversația
ppt
Explicația
Conversația
Jocul
Conversația
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Dirijarea învățării
Obținerea performaței
Să descrie imaginea atașată
textului
Să precizeze titlul și autorul
textului
Să utilizeze în enunțuri
cuvintele noi
Să citească corect, coerent ,
cursiv și expresiv un text
lecturat, vom alcătui propoziţii diverse pe această temă,
vom realiza un proiect și o machetă, ne vom juca cu
înmulțirile învățate.
Se discută decorul:
Am încercat să aduc în clasa noastră câteva elemente
ilustrative pentru această povestire. ( vor fi aduse o sanie,
o căciulă, mănuși, fular, geacă, schiuri, patine, o cască,
colac de apă)
Haideți să vedem despre ce va fi vorba în textul de azi.
Deschideți manualul de CLR la pag 60
Se intuiește imaginea din manual:
Ce observați în imagine?
Ce fac copiii? Cum sunt îmbrăcați?
Haideți să citim textul.
Descifrarea textului
Lectura- model ( realizată de învaţător )
Care este titlul lecţiei ? Cine este autorul ?
Cum este aşezat titlul în pagină ?
Ce obiecte prezente în decorul nostru nu se regăsesc în
textul citit?
Care sunt cuvintele noi întâlnite în text?
Elevii alcătuiesc enunțuri în care folosesc cuvintele noi.
Exersarea actului cititului
( procedee diferite de lectură)
o Lectura independentă a textului ( în gând )
Sarcina 5
Fiecare copil va citi câte două propoziții, fiind atent până
unde a citit cel dinaintea lui.
o Citire în lanţ
o Citire selectivă
• Citeşte propoziţia din care aflăm ce anotimp este!
• Citeşte propoziţia în care apare cuvântul,,chiuind”!
• Citeşte întrebarea din text !
• Citeşte propoziţia care exprimă un îndemn !
• Citește enunțul care exprimă bucuria băiatului!
Conversația
Lectura
textului
Exercițiul
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
Să răspundă corect, în
propoziţie întrebărilor date.
Să aplice cunoştinţele
dobândite în diferite
exerciţii, precum și în viața
de zi cu zi
Să integreze cunoștințele
dobândite la alte discipline
Să descopere emoții
transmise de text
Dialogul dirijat, referitor la conţinutul textului.
Sarcina 6 :
Citește cu voce tare întrebarea primită și provoacă un
coleg să răspundă. Fii atent la indiciile date referitoare
la colegul provocat.
Joc :
Întrebările vor fi scrise pe bilețele pe care le vor extrage
dintr-o cutie. Vor adresa aceste întrebări colegilor după
indicațiile de pe bilet ( Provoacă să răspundă la această
întrebare copilul care are ochelari și e blond etc)
Ce anotimp e prezentat în text ?
Cum era iarna ? Cum era pârâul ?
Când are loc întâmplarea ?
Ce a primit băiatul ? De la cine a primit sania ?
Unde au mers copiii cu săniile ?
Cum îl cheamă pe băiat ?Dar pe fratele lui ?
Cine îl învață să cârmuiască sania ?
Ce sfat îi dă Vasile ?
Cum mergea săniuța ?
Ce simți Tudoriță când o porniră la vale?
De ce chiuiau băieții ?
Decodarea textului
Sarcina 7:
Cum te simți când citești ?
Se împart în 3 echipe:
Echipa verde: Citește primul fragment! Alege imaginea
potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții potrivite!
Echipa roșie: Citește al doilea fragment! Alege imaginea
potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții potrivite!
Echipa albastră: Citește al treilea fragment! Alege
imaginea potrivită acestui fragment! Alege 3 emoții
potrivite!
Care e emoția pe care o transmite în final textul?
BUCURIA
Lectura
explicativă
Jocul didactic
Conversația
Explicația
Observația
Conversația
Explicația
Argumentare
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Să rezolve o problemă cu
două operații
Sarcina 8:
Spune câte sunt și vei descoperi ce înmulțiri vei face azi:
Observăm că în text sunt:
fragmente
dialoguri
nume de copii
La MEM vom consolida înmulțirea când unul dintre
factori este 3
Care sunt cuvintele magice ale înmulțirii cu 3?
Alege norișorii potriviți!
Exerciții orale de înmulțire cu 2 și cu 3.
Sarcina 9:
Rezolvă problema! Folosește jetoanele de pe tablă!
Matei și Tudoriță au plecat spre derdeluș. Pe costișă se
bucurau de săniuș de 3 ori mai mulți băieți. Câți băieți se
dau acum cu sania?
Plan de rezolvare
Știu : Câți copii pleacă spre derdeluș? – 2 copii
Nu știu, dar pot afla:Câți băieți erau pe costișă?
Subliniază cuvintele magice ! Ce operație voi face?-„x”
Care e deci prima întrebare a problemei?
1. Câți băieți erau pe costișă? -2x3=6
Care e întrbarea problemei?
2. Câți băieți se dau acum pe derdeluș? 2+6=8
R: 8 copii
Se scrie în caiete data,titlul lecţiei şi autorul .
Observația
Exercițiul
Aprecieri
verbale
Împărţirea la centre
Să participe activ la
activităţile ce vizează noua
temă.
Să scrie corect, lizibil şi
îngrijit texte
Se prezintă si se explică sarcinile de lucru, precum şi
fişele. Se realizează împărţirea elevilor la centrele de
activitate. La schimbarea centrelor se va realiza o
evaluare parţială pentru a lămuri eventualele neclarităţi, a
reaminti sarcinile de lucru şi a asigura succesul final al
activităţii desfăşurate.
Copiii care vor termina un centru, inclusiv Pentru
campioni, vor trece la Centrul Surprizelor unde vor da cu
zarul și vor primi o sarcină distractivă .
Exerciţiul
Observaţia
curentă
Evaluare
continuă
Evaluare
parţială
Evaluarea la Scaunul Autorului Învăţătorul va urmări :
CLR -LECTURĂ
Citirea corectă , coerentă, conştientă şi expresivă Corectitudinea exprimării orale
Obiective ➢ Să citească conștient și expresiv, cu intonația impusă de semnele de punctuație
➢ Să alcătuiască enunțuri cu cuvintele noi
➢ Să descopere mesajul textului lecturat
➢ Să indice tipul textului lecturat
Modalităţi de evaluare :
• Se citeşte câte două enunțuri cu voce tare. Se explică eventualele cuvinte necunoscute. Se argumentează de ce este un text literar narativ
CLR- SCRIERE :
Scrierea corectă şi lizibilă a cuvintelor şi propoziţiilor
Obiective ➢ Să scrie lizibil şi caligrafic enunţurile
➢ Să formuleze corect întrebări pe baza textului citit
➢ Să răspundă corect, în propoziție întrebărilor formulate
➢ Să realizeze un proiect pe un subiect dat
Modalităţi de evaluare :
• Se evidenţiază copiii care au scris foarte frumos şi caligrafic. Se apreciază lucrările realizate și se finalizează cartea Farmecul Iernii
MEM :
Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii
Rezolvarea corectă a exerciţiilor , rezolvarea corectă a problemei
Obiective : ➢ Să completeze înmulțirile cu 3, să reprezinte grafic înmulțirile,
➢ Să efectueze corect operaţiile corespunzătoare expresiilor de... ori mai mari / de ...ori mai multe, înmulțit cu..., mărește de ...ori, întreitul,
Modalităţi de evaluare :
• Se evidenţiază copiii care au scris foarte frumos, caligrafic, corect
DP
Cunoaşterea şi identificarea emoțiilor pozitive și negative
Conoașterea și folosirea unor soluții pentru stăpânirea emoțiilor negative
Obiective : ➢ Să conștientizeze importanța stăpânirii emoțiilor negative
Modalităţi de evaluare :
• Se evidenţiază alegerile făcute
ARTE :
Modul de realizare al lucrărilor
Obiective ➢ Să respecte etapele de lucru
➢ Să asambleze părţile componente ale lucrării, folosind etapele de lucru
➢ Să folosească în mod economic resursele (timp, spaţiu, instrumente de lucru) pentru realizarea unei sarcini;
Modalităţi de evaluare :
• Se apreciază lucrările realizate
Sarcini la centre
CENTRUL DE LECTURĂ
16.01.2019
Iarna
după Mihail Sadoveanu
1. Citește și transcrie pe caietul C1 trei lucruri despre
autor.( Anexa 1A)
2. Transcrie și completează, folosindu-te de jetoanele de pe
masă.
3. Vocabular și enunțuri
4. Descoperă bucuria băiatului
Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!
Nivelul campionilor! Dă cu zarul! Ai căștigat o fișă surpriză!
( Anexa 1B)
CENTRUL DE MATEMATICĂ
16.01.2019
Înmulțirea nr. naturale cu 3
1. Completează cu rezultatele potrivite: ( Anexa 5)
2. Se dau înmulțirile:
a) 2x5 c) 3x7
b) 3x4 d) 2x 8 Model:
Reprezintă pe caiet aceste operații prin colorarea pătrățelelor.
3. Lipește pe caiet căsuța. Deschide ferestrele căsuței și scrie
rezultatul corespunzător fiecărei înmulțiri. ( Anexa 6)
4. În caietul elevului rezolvă :
➢ de la pag. 56 ex. 1 de la Exersez
➢ de la pag. 57 ex. 2,3,4,5
➢ de la pag 57 problema 6 -pe caietul C1 cu plan de
rezolvare
Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!
Nivelul campionilor ( Anexa 7)
3. Cine?
4.Ce? 2. Unde?
5. De ce? 1. Când?
Iarna
CENTRUL DE SCRIERE
16.01.2019
Iarna
după Mihail Sadoveanu
Muncă în grup
1. Realizați în grup un proiect cu tema scrisă pe bilet.
( Anexa 4) – Cartea „Farmecul iernii”
Muncă individuală
2. Formulează cinci întrebări în
legătură cu textul citit.
( Anexa 3)
3. Răspunde în scris la fiecare
întrebare.
4. Rezolvă pe caiet jocul de la pag. 60 din manual
5. Transformă după model:
băieți -băieții
Ai terminat? Felicitări! Treci la următorul nivel!
Nivelul campionilor! Dă cu zarul! Ai căștigat o fișă surpriză!
( Anexa 2)
CENTRUL DE ARTE
16.01.2019
Iarna
Alege o culoare. Citește și rezolvă problema de pe cartonaș.
Colorează și decupează ceea ce îți indică problema.
Macheta „Bucuriile iernii”
MACHETA CLASEI ( Anexa 8)
1. Pe o pârtie schiau 4 fete și de 3 ori mai mulți băieți. Câți copii schiau pe pârtie?
Rezolvare
Colorează atâția schiori câți spune problema.
Decupează-i, pune-i pe schiuri și lipește-i pe pârtie
2. La un concurs de patinaj au participat 5 băieți și de 3 ori mai multe fete. Câți copii au participat la concurs?
Rezolvare
Colorează atâția patinatori câți spune problema.
Decupează-i și lipește-i pe pârtie
3. Pe un derdeluș se dădeau cu sania 2 copii și de 3 ori mai mulți copii urcau costișa. Câți copii erau la derdeluș?
Rezolvare
Colorează atâția copii cu sănii câți spune problema.
Aranjează copiii la derdeluș după indiciile din problemă.
4. Lângă părtie erau 3 brazi mari și de 3 ori mai mulți brăduți. Câți brazi erau lângă pârtie?
Decupează brazii după indiciile din problemă
Rezolvare
Sarcinile copilului cu CES sunt diferențiate ( Anexa 9)
La sfârşitul muncii pe centre se realizează Evaluarea, momentul în care se fixează cunoştinţele nou dobândite, se
prezintă rezultatele muncii la cele patru centre şi se fac aprecieri.