proiect clr model

17
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT (citit/scris -2 ore) DATA: 24. 03. 2015 UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Grigore Moisil CLASA : I PROF.INV.PRIMAR: Mușat Mădălina ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Comunicare in limba romana DISCIPLINE INTEGRATE: DP,MEM, MM,AVAP, UNITATEA TEMATICA: O lume minunată FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul si litera ,,h” de tipar si de mana Text suport: ,,O zi de sâmbătă” DURATA: 2 ore TIPUL LECTIEI: predare-invatare-evaluare SCOP: Familiarizarea cu sunetul si litera ,,h”de tipar si de mana; Intelegerea textului COMPETENTE SPECIFICE: Comunicare in limba romana 1

Upload: madalina-musat

Post on 06-Jul-2016

97 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect clr model

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect CLR Model

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT(citit/scris -2 ore)

DATA: 24. 03. 2015UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Grigore MoisilCLASA : IPROF.INV.PRIMAR: Mușat MădălinaARIA CURRICULARA: Limba si comunicareDISCIPLINA: Comunicare in limba romanaDISCIPLINE INTEGRATE: DP,MEM, MM,AVAP,UNITATEA TEMATICA: O lume minunatăFORMA DE REALIZARE: Activitate integrataSUBIECTUL LECTIEI: Sunetul si litera ,,h” de tipar si de mana Text suport: ,,O zi de sâmbătă”DURATA: 2 oreTIPUL LECTIEI: predare-invatare-evaluareSCOP: Familiarizarea cu sunetul si litera ,,h”de tipar si de mana; Intelegerea textului

COMPETENTE SPECIFICE:Comunicare in limba romana1.3. identificarea unor sunete, silabe, cuvinte in enunturi rostite cu claritate;2.2.transmiterea unor informatii prin intermediul mesajelor simple;3.2. Indentificarea mesajului unui text care prezinta intamplari, fenomene, evenimente familiare4.1. scrierea literelor de mana;

Competente activate:1

Page 2: Proiect CLR Model

Dezvoltare personala:2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;

Matematica si explorarea mediului:4.2.Identificarea unor consecinte ale unor actiuni,fenomene, procese simple;

Arte vizuale si arte plastice:1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-o varietate de elemente artistice;2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

Muzica si miscare:2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

OBIECTIVE OPERATIONALE: 1.3.1 - să recunoască sunetul şi litera ,,h” in cuvinte date; - obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil recunoaşte cel putin doua cuvinte care contin sunetul şi litera ,,h”;

1.3.2 – sa dea exemplu de cuvinte care contin sunetul ,,h” (la inceput, in interior sau la sfarsit);- obiectivul este realizat daca fiecare copil da exemplu cel putin doua cuvinte care contin sunetul ,,h”/ cu ajutorul imaginilor.

1.3.3 - sa schimbe sensul unui cuvant prin schimbarea sunetului initial;- obiectivul este realizat daca fiecare elev inlocuie litera cel putin in doua cuvinte;

2.2.1 - sa formuleze enunturi simple, corecte,coerente, referitoare la desene animate;- obiectivul este realizat daca fiecare copil formuleaza cel putin cate un enunt /sprijin imagini ,referitor la desene animate.

2

Page 3: Proiect CLR Model

3.2.1 - sa citeasca in ritm propriu, corect,constient silabe, cuvinte, propozitii ;- obiectivul este realizat daca toti elevii citesc in ritm propriu sau cu sprijin din partea invatatorului, cuvinte , propozitii.

3.2.2 –sa asocieze litera invatata cu imaginile potrivite;- obiectivul este realizat daca fiecare copil asocieaza doua imagini corect/unde este cazul cu sprijin;

4.1.1 - sa scrie corect litera ,,h” izolat si in cuvinte;- obiectivul este realizat daca toti elevii scriu litera ,,h” , izolat si in cuvinte, singuri sau cu sprijin din partea invatatorului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. METODE ŞI PROCEDEE: - metoda fonetica analitico- sintetica, conversaţia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca independentă,joc didactic ;2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual, in perechi;RESURSE MATERIALE: manualul tiparit/ digital editura CD Press ,fişe de lucru, laptop ,video proiector , planse, text suport:,, O zi de sâmbătă”,alfabetar;

Temporale

- 35 minute activitatea propriu-zisă x 2- 15 minute activităţi recreative x2

RESURSE UMANE: 28 eleviFORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica( lista de verificare -da/nu,metoda semaforului, evaluare scrisa, aprecieri verbale, evaluare orala.

3

Page 4: Proiect CLR Model

BIBLIOGRAFIE: 1. Curs formare: “Abilitarea cadrelor didactice de a preda la clasa pregatitoare”2. MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013;

3. „Ghidul cadrului didactic - clasa I, editura CD Press.4. Didactica ,,Comunicare in limba romana” si ,,Limba si literatura romana” din invatamantul primar, de Vasile

Molan. 5. Manualul : Comunicare în limba română –

4

Page 5: Proiect CLR Model

DESFĂSURAREA LECŢIEIPARTEA I (prima ora)

Etapele lecţiei

Ob. op. Activitatea invatatorului Activitatea

elevilor

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee Mijloace

didactice

Forme deorganizare Evaluare

Moment organizato

ric4

DP2.2

MM2.1

- Asigur climatul necesar desfasurarii orei de comunicare in limba romana in bune conditii.- Pregatesc materialele didactice necesare .Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa,calendarul naturii, mesajul zilei.,,Haideţi să ne adunăm,Un semicerc să formăm.Invitaţii-i salutăm: Bună dimineaţa!Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!

Se pregatesc pentru inceperea orei de comunicare in limba romana

-saluta-completeaza calendarul

conversaţia Calendarul naturii

frontal Aprecieri verbale

Captarea atentiei

5

2.2.1AVAP2.3

Stirea zilei Descopar impreuna cu copii un plic cu un bilet prins de mascota clasei.Citesc biletul.

Elevii asculta cu atentie Descopera personajul –un

Explicatia Conversatia

Jocul didactic

Scrisoareapazzal

FrontalPe grupe

Observarea

5

Page 6: Proiect CLR Model

Daca veti realiza corect acest puzzle, in grup ,veti descoperi un animal/ personaj de desene animate care ne va insoti intreaga zi, in activitatile noastre.Recunoaste-l!Spune ,,Personajul tau preferat”

cal ,,Amadeus”

Spune personajul preferat

Reactualizarea

cunostintelor3

3.2.2

Verificarea temei din punct de vedere cantitativ.Joc didactic: ,,Observa,citeste, potriveste si descopera intrusul,,! Cum se numeste intrusul?(hipopotam)Elevii sunt solicitati sa faca schimb de fise intre banci .

Elevii realizeaza corespondenta intre fiecare cuvant si imagine si descopera intrusul.Schimba fisele

Conversatia observatia

explicatia

Fisa de lucru

In perechi Aprecieri verbale

Interevaluarea

Anunţarea temei şi a

obiectivelor3

Elevii sunt anunţaţi că astăzi la ora de Comunicare în limba română vom fi insotiti de personajul din desene animate ,,Amadeus” in descoperirea si invatarea literei /sunetului care incepe cuvantul ,,hipopotam”, ,,h” Lecţia noastră se numeşte: ,,Litera si sunetul ,,h” Scrierea titlului la tabla.Vom recunoaste litera ,,h,, in cuvinte,vom intalni personaje noi din desene animate,vom descoperi anotimpul din imagine,vom citi cuvinte si propozitii ,vom scrie litera ,,h” izolat / in cuvinte.

Elevii asculta cu atentie

Explicatia

Imaginea din manual

Frontal

6

Page 7: Proiect CLR Model

Dirijarea învăţării

25 DP2.21.3.2

1.3.1

3.2.1

- Prezentarea cuvantului ,,hipopotam,, a literei de tipar, pronuntarea demonstrativa a sunetului ,,h”- elevii sunt solicitati sa dea exemple de cuvinte care incep/contin sunetul ,,h,,- Se prezinta desene cu diverese imagini si solicit elevii sa descopere imaginile in care se afla sunetul, sa desparta cuvintele in silabe si sa descopere locul sunetului nou.- Se prezinta cuvintele din manualul digital - Se va trece la citirea coloanei de cuvinte din manual, sublinierea literei ,,h” si explicarea cuvantului ,,ham” si ‚’haina’’care desi se scriu la fel isi schimba intelesul in functie de pronuntie .Enunturi orale

- Se prezinta urmatoarea propozitie elevilor:Calul are hamuri noi .Din ce sunt alcătuite propoziţiile? (Dar cuvintele? Dar silabele?

Despartirea propozitiei in cuvinte,identificarea fiecarui cuvant, repetarea celui de al treilea cuvant,

Elevii privesc , asculta citesc imaginile si precizeaza sunetul ,,h” in pozitia sunetului

Urmaresc cu atentie

Citesc cuvintele din manual

Elevii raspund la intrebari-din cuvinte-din silabe-in sunete

Conversaţia

Observatia

Exercitiul

Exercitiul

Metoda

VideoProiectorPrezentare

Plansa cu litera

Manual digital

Prezentarea literei model

Frontal

Individual

Individual

Frontal

Aprecieri verbale

Lista de verificare

Aprecieri verbale

7

Page 8: Proiect CLR Model

4.1.1

3.2.2

despartirea lui in silabe.- Prezentarea literei ,,h” de mana

, se intuiesc elementele grafice componente ale acesteia.

- Scrierea model a literei de catre invatator la tabla cu explicarea miscarii si a fiecarui element grafic, apoi urmarirea acesteia la videoproiector scrisa de 2-3 elevi.

- Exercitii de incalzire a mainilor- cantecelul .

- Simularea scrierii literei in aer ,pe banca.

- Scrierea literei la tabla de 2-3 elevi.

- Reamintirea pozitiei corecte pentru scris.

- Scrierea literelor punctate din manual

- Scrierea a douo –trei litere pe caiete/ cu sprijin unde este cazul.

- Verificarea individuala a fiecarui elev si corectarea sau indicarea continuarii scrierii literei

- Scrierea a doua-trei randuri., (Copierea cuvintelor,transcriere, daca timpul permite)

- Verificare individual.

Elevii asculta si privesc cu atentie

Elevii urmaresc explicatiile

Elevii executa miscarile si scriu litere,cuvinte

Elevii rezolva sarcina

fonetica analitico-sintetica

Metoda semaforului

Observatia dirijataDemonstratia

exercitiul

Exercitiul

la video proiector

Tabla Plansa

Manualul digital

Caietul special

Caietul

Frontal

frontal

Individual

Individual

Aprecieri verbale

Lista de verificare

8

Page 9: Proiect CLR Model

Asigurarea retentiei si transferului

3

Activitate recreativa

5

Vor modela din plastelina / sarma litera ,,h”,samburi

Metoda semaforului

Activitate practica

special

Individual/grup

Aprecieri verbale

AVAP2.3

- elevii vor confectiona litera –h de tipar din diverse materiale la alegere

- vor scrie cuvinte

Incheierea activitatii

2

Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Elevii asculta cu atentie

Conversatia Individual Frontal

Aprecieri verbale

DESFASURAREA LECTIEIPARTEA a II a

(ora a II a)

9

Page 10: Proiect CLR Model

Etapele lecţiei

Ob. op. Activitatea invatatorului Activitatea

elevilor

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee Mijloace

didactice

Forme de

organizare

Evaluare

Moment organizatoric1

Pregatirea celor necesare pentru continuarea activitatii

Elevii se pregatesc pentru partea a doua a orei de Comunicare in limba romana

Conversatia frontal Aprecieri verbale

Anuntarea obiectivelor2

Elevii sunt anuntati ca in aceasta ora vor descoperi cu ajutorul imaginii din manual continutul textului, vor citi corect ,costient,expresiv,se vor juca cu, cuvintele , vor demonstra cat de atenti au fost rezolvand fisa de evaluare.Scrierea titlului la tabla ,, O zi de sâmbătă”

Elevii asculta

Scriu titlu in caiete

Explicatia Manualul frontal

Reactualizarea cunostintelor5

1.3.3 Joc didactic:Elevii sunt solicitati sa inlocuiasca prima litera din cuvant cu litera ,,h,, pentru a schimba sensul cuvantului dat ,dupa exemplul dat: ram-ham si sa completeze la tabla si in caiete.Dupa care elevii scriu cuvintele in perechi cu ajutorul alfabetarului

Elevii rezolva la tabla si scriu in caiete

Scriu cuvinte cu alfabetarul

Exercitiul Tabla

jetoane

Individual

In perechi

Aprecieri verbale

10

Page 11: Proiect CLR Model

Dirizarea invatarii20

2.2.1DP2.2

MEM4.2

3.2.1

MM2.3

4.1.1

-Elevii sunt solicitati sa observe imaginea din manualCe vedem in imagine?Ce anotimp este?Ce s-a intamplat cu zapada?Despre ce credeti ca este vorba in textul ,, O zi de sâmbătă”?

- Solicit elevii sa citeasca in soapta textul din manual

- Citirea model prezentata la videoproiector

- Intrebari in legatura cu continutul textului;

- Citirea selectiva;- Citirea in perechi dupa

manualul digital/in lant daca timpul permite

Elevii sunt solicitati sa deschida caietul special pentru a exersa scrierea (copiere,transcriere cuvinte)/enunturi Se fac exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii, se reaminteste pozitia corecta in timpul scrierii.-elevii sunt solicitati sa scrie silabe,cuvinte in caietul special.Se verifica modul de scriere sunt ajutati elevii care intampina probleme.

Elevii observa imaginea si raspund la intrebari

Elevii dau diverse raspunsuriElevii citesc

Elevii fac exercitii

Scriu cuvinte/enuntul din caietul special

Obsevatia Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Manualul

Manualul digital

Caietul special

Frontal

IndividuAl

Frontal

Individual

Aprecieri verbaleLista de verificare

Aprecieri individuale

11

Page 12: Proiect CLR Model

Obtinerea performantei10

3.2.4.1.1.3.

Elevii primesc fise de evaluare si se explica sarcinile.Dupa terminarea fisei se prezinta fisa rezolvata

Elevii rezolva exercitiile

ExplicatiaExercitiul

Fisa de evaluare

Activitate individuala

Evaluare scrisa

Aprecieri si recomandari2

Se fac aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la activitateRecomanda elevilor sa citesca textul acasa si sa completeze ex 2 in caietul special cu ajutorul parintilor

Elevii asculta Conversatia Frontal Aprecieri verbale

Activitate recreativa 10

AVAP Gaseste drumul potrivit din litera ,,h”

Elevii urmaresc cu atentie

Explicatia Fisa Individual Aprecieri

12