proiect avap model

11
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 09. 03. 2015 UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Grigore Moisil CLASA : I PROF.INV.PRIMAR: Mușat Mădălina ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice DISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM, CLR, UNITATEA TEMATICA: Vestitorii primăverii FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TEMA ZILEI :Personaje din desene animate SUBIECTUL LECTIEI: ,, Poienita fermecată” DURATA: o ora TIPUL LECTIEI: formare de priceperi și deprinderi SCOP: Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele și materialele adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului în vederea educării interesului pentru frumos și a gustului estetic. COMPETENTE SPECIFICE: Arte vizuale si arte plastice: 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;

Upload: madalina-musat

Post on 08-Apr-2016

198 views

Category:

Documents


16 download

DESCRIPTION

proiect avap model

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect AVAP Model

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 09. 03. 2015UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Grigore MoisilCLASA : IPROF.INV.PRIMAR: Mușat MădălinaARIA CURRICULARA: Arte si tehnologiiDISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practiceDISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM, CLR,UNITATEA TEMATICA: Vestitorii primăveriiFORMA DE REALIZARE: Activitate integrataTEMA ZILEI :Personaje din desene animateSUBIECTUL LECTIEI: ,, Poienita fermecată”DURATA: o oraTIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi SCOP: Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului în vederea educării interesului pentru frumos şi a gustului estetic.

COMPETENTE SPECIFICE:

Arte vizuale si arte plastice:

1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar; 2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor; 2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

Page 2: Proiect AVAP Model

Competente activate:

Dezvoltare personala:2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;

Comunicare în limba română 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute

Muzică şi mişcare2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text;3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERATIONALE:1.1.1 – sa formuleze raspunsuri la intrebari despre elementele de detaliu din mesajele audiate;- obiectivul este realizat daca fiecare elev formuleaza raspunsuri la intrebarile adresate in legatura cu anotimpul primavara/

desene animate;2.2.1- sa se manifeste liber exprimand trairile, apeland la forme simple de exprimare prin desen,pictura,etc.- obiectivul este realizat daca fiecare elev coloreaza/picteaza se manifesta liber in creatie ;

2.1.1- sa observe caracteristicile simple ale materialelor intalnite in realizarea temei.- obiectivul este realizat daca toti elevii cunosc etapele si respecta manuirea instrumentelor si materialelor;

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, explicatia,demonstratia , exercitiul,instructajul,turul galeriei2. FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual,in grup;

a) RESURSE MATERIALE: planşă flipchart, coli de hârtie albă cu diferite imagini, coşuleţe cu materiale (fise, lipici, foarfece),flori pentru recompense,prezentare film de desene animate.

Temporale

Page 3: Proiect AVAP Model

- 35 minute activitatea propriu-zisă - 15 minute activităţi recreative

RESURSE UMANE: 28 eleviFORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza produselor activității.

Criterii de evaluare in realizarea produsului:- Modul de executie( foloseste pasta de lipit corespunzator, taie /rupe hartia la dimensiuni potrivite, lucreaza ingrijit).- Estetica lucrarii.- Incadrarea in timp.

BIBLIOGRAFIE: 1. Curs formare: “Abilitarea cadrelor didactice de a preda la clasa pregatitoare”2. MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013;

3. Domeniul estetic si creativ ,editura Delta Cart Educational,Pitesti 2012, Mirela Tabarca, Alexandra Manea.

Page 4: Proiect AVAP Model

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELELECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE

EV

AL

UA

RE

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Metode şi procedee

Resursemateriale

Forme de

organizare

MOMENTORGANIZATORIC

2

-Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea materialelor necesareClasa va fi impartita in trei grupe

-Elevii se pregătesc pentru ora de arte vizuale şi abilităţi practice.

conversaţia

Instructajul verbal

Fise , hârtie diverse culori, lipici, foarfece, copăcei, fluturaşi, flori,etc

Frontal

evaluare

orală contin

CAPTAREA ATENŢIEI

3 CLR1.1

Amadeus este bucuros că are multi prieteni însa are o dorinţa ,de a găsi o poienita unde sa se joace .El s-a rătăcit si au ajuns într-un pustiu alb (coala albă flipchart). Ce ziceti voi îl ajutăm ?- Prezint copiilor o ghicitoare:a) Zapada s-a topit,

Ghiocelul a răsărit, Pomul a înmuguritCe anotimp a sosit?

( Primăvara )

Elevii ascultă impresionaţi mesajul, exprimându-şi supărarea, dar si dorinţa de a ajuta pe calutul Amadeus

Conversaţiaexercitiul

Plansaghicitoare

Frontal

observarea sistematică

Page 5: Proiect AVAP Model

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

5

MM2.1CLR1.5

- Vom audia si canta cântecelul ,,Vine, vine primăvara’’.- Conduc un dialog despre primăvară: - În ce anotimp ne aflăm? - Care sunt lunile de primăvară? - Ce schimbări observăm în natură? - Ce se întâmplă primăvara? - Ce mari sărbători cunostem de primăvară? - Ce flori de primăvară cunoaştem? - Cine sunt vestitorii primăverii?Prezint imagini cu flori de PRIMAVARA

- Sunt atenţi si dau răspunsul corecte

- Răspund întrebărilor propuse

conversaţia

explicaţia

conversaţia

Leptop video-proiector

Prezentare PP

Frontal

individualFrontal

observarea sistematică

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR2

-Copii, pentru ca a venit Primăvara ,Amadeus si cu prietenii lui vrea sa iasa intr-o poienita sa se joace. Astfel, la activitatea de astăzi vom tăia după contur, vom lipi şi vom confecţiona un frumos peisaj de primăvară si ii vom aduce si pe prietenii lui Amadeus in ,,Poienita fermecata”

- Asculţă cu atenţie explicaţiile

explicaţia

conversaţia

Frontal observarea sistematică

DIRIJAREA ÎNVǍŢǍRII 15a) prezentarea si analiza modelului

2.2.1.Intuirea materialului Se va intui materialul de pe măsuţe: acuarele ,pensule ,fise cu randunici, fluturi si flori, personaje din desene

-elevii recunosc materialele

Conversatia Diverse

peisaje

Page 6: Proiect AVAP Model

b) recunoaşterea materialelor c) demonstrarea tehnicii de lucru

d) executarea lucrării de către elevi

1.1.1

2.2.1

DP2.2

animate pentru fiecare grupă, foarfece, lipici. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Explic si demonstrez etapele de lucru.Verbalizarea etapelor de lucruSe vor repeta etapele de lucru, apoi se vor face exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii.Realizarea lucrării Elevii vor parcurge etapele necesare realizării florilor ,fluturilor, etc:

I 1 .O grupa va realiza decorul ,plansa cu copaci, cer si poienita.

Picteaza

2. A doua grupa va colora si decupa fluturii , randunica florile.

Coloreaza/ decupeaza

3. A treia grupa va colora si decupa personaje ,,prietenii” lui Amadeus.

II. Lipirea elementelor

III.Compozitia finală si analiza modului de realizare a sarcinii

Supraveghez şi ajut elevii, dând indicaţiile corespunzătoare acolo unde este cazul

- Observă materialele de lucru.

- Urmăresc operaţiile procesului tehnologic.

Elevii încep lucrul.

- Cer ajutorul cand este nevoie, de la invatatoare sau de la colegi.

- Metoda semaforul

demonstraţia

observarea dirijată

exerciţiul

munca pe echipe

materiale necesare

Frontal

Indivi-dual

observarea sistematică

observarea sistematică

Page 7: Proiect AVAP Model

OBTINEREA PERFORMANTEI5

1.1.1După finalizarea lucrărilor copiii vor lipi în ordinea aleasă de ei ,florile , fluturii, păsările, personajele.Elevii vor trece şi vor analiza modul de lucru al colegilor, observând dacă s-au respectat etapele de lucru, dacă s-a lucrat îngrijit, s-a lipit corect şi estetic.

- Elevii vor evalua propriile lucrări şi pe cele ale colegilor

conversaţia

observaţia expunerea

Turul galeriei

Poienita fermecata finalizare

frontal

indivi-dual

Evaluare reciprocă

Aprecieri verbale;autoevaluare

ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI3

CLR1.11.5

Elevii sunt invitaţi să privească poienita si să poarte o discuţie despre cum cred ei că se simte acum Amadeus. Elevii vor fi solicitati să arăte cum se simt ei la finalul orei, desenând o faţă vesela/tristă în mijlocul florii primite drept recompensă.. Se va aprecia modul în care au lucrat elevii si cum au participat la activitate.

- Ascultă cu atenţie.conversaţia

flori

frontal

indivi-dual

Grila de obsevare

Activitate recreativa15

DP2.2

Elevii vor viziona desene animate,,Bibi si Tina”

Elevii vizioneaza filmul de desene animate

Page 8: Proiect AVAP Model