portofoliu de evaluareinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=ioja... · world wide web,...
TRANSCRIPT
Furnizor program formare acreditat: Casa Corpului Didactic Brăila
Denumire program: INFORMATICA ŞI TIC PENTRU GIMNAZIU – Clasa a V-a
Categorie: 1; Tip de competențe: de predare-învățare-evaluare la clasa a V-a pt. disciplina Informatică și TIC
Domeniu tematic: Abilitare curriculară
Nr. OM de acreditare/data: 4586/09.08.2017 Durată acreditare/perioadă acreditare: 4 ani / 09.08.2017 – 08.08.2021
Forma de învățământ/formă de organizare a programului: face-to-face/față-în-față
Nr. ore program: 60h (nr. ore face-to-face/față-în-față: 60h; nr. ore on-line/e-learning: 0h)
Nr. credite profesionale transferabile: 15 CPT
Public/Grup țintă: Cadre didactice care predau Informatică și TIC în învățământul preuniversitar
Seria: AR_S1GR2
Grupa: 2 / Nr. cursanți: 25
Locația formării: Casa Corpului Didactic „Alexandru Gavra” Arad
Perioada formării: 19.09.2017 – 11.10.2017 (face-to-face: 19.09.2017 – 11.10.2017)
Data evaluării finale: 11 octombrie 2017
PORTOFOLIU DE EVALUARE
IOJA PETRONELA ANGELA
Profesor
Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad
2017
OPIS
1. Proiectul unității de învățare „Internet” 3
2. Proiectul didactic pentru lecția de clasa a V-a la Informatică și TIC 4
3. O fişă de lucru la lecţia aleasă 11
4. Fişa de lucru rezolvată 12
5. O probă de evaluare şi baremul de corectare la lecţia aleasă 13
3
Unitate școlară: Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad Avizat
Disciplina: Informatică și TIC
Număr de ore/săptămână: 1
Profesor: IOJA PETRONELA ANGELA
Clasa: a V-a B
An școlar: 2017-2018
Proiectul unității de învățare
Unitatea de învățare: Internet
Număr ore alocate: 4
Conținuturi Competențe
specifice
Activități Resurse Evaluare
Ce este Internetul, Structură, Servicii 1.2, 1.3 Identificarea unor servicii ale rețelei
Internet și descrierea rolului acestora în
satisfacerea unor nevoi din viața de zi cu
zi.
Manual,
auxiliare, filme
didactice.
Aplicații practice
Observare
sistematică și notare
Elemente de securitate pe internet, drepturi de autor
Căutarea unor informații pe Internet,
salvarea informațiilor căutate
(text/imagini) cu evidențierea normelor
referitoare la drepturile de autor, licențe
software și drepturi de utilizare aferente
conținuturilor digitale.
Analizarea unor situații în care Internetul
poate genera pericole și identificarea
unor soluții posibile, a unor metode de a
evita astfel de situații.
Stabilirea unor reguli pentru o navigare
sigură și eficientă pe Internet și
discutarea credibilității resurselor Web în
scopul identificării unor resurse relevante
pentru teme disciplinare/interdisciplinare.
Manual,
auxiliare, filme
didactice,
computer,
browsere.
Navigarea pe internet, Căutare de informații, salvarea acestora
4
PROIECT DE LECŢIE Prof. IOJA Petronela Angela
Şcoala: Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad Data: 11.10.2017 Clasa: a V-a B Vârsta elevilor: 11-12 ani Număr de elevi: 29 Disciplina: Tehnologia Informatiei si a comunicatiilor Condiţii de desfăşurare a activităţii: toată clasa în cabinetul de informatică
Conţinutul activităţii: Lecţie de comunicare a noilor cunoştinţe Unitatea de învăţare: Internet Conţinut: Serviciul World Wide Web Competenţa generală: Elaborarea unor produse utilizabile care să dezvolte spiritul inventiv şi creativitatea Competenţe specifice:
Enumerarea serviciilor oferite în Internet şi descrierea acestora Obiective operaţionale: Cognitive:
- Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite; - Să identifice corect serviciile oferite de Internet; - Să exemplifice serviciile de posta electronica si cele de chat - Sa identifice diferitele portaluri si platforme elearning puse la dispozitie pe Internet - Sa exemplifice modul de utilizare a formularelor si sa recunsoasca rolul acestora - Sa efectueze cautare dupa un cuvant cheie cu ajutorul unor motoare de cautare - Sa parcurga informatiile ce se disută pe grupurile de stiri/ forumuri de discutii
Afectiv – atitudinale: - Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei; - Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa; - Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
5
- Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate ; - Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
Psihomotorii:
- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare; - Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică; - Să dovedeasca abilitate în rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului.
Strategia didactică: Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire. Resurse materiale: videoproiector, calculatoare, FlipChart, manual, site cu informatii de specialitate http://tic-grecu.weebly.com/ si platforma Moodle. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.
Forme de evaluare:
- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a temei, test alcătuit din itemi diferiti (reactualizarea cunoştinţelor); - Evaluare formativă: întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, test alcătuit din 3 itemi cu alegere multiplă (fixarea
cunoştinţelor şi realizarea feed-back).
NR. CRT
VERIGILE / ETAPELE LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE
FORMAŢII DE LUCRU ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
1 Organizarea clasei pentru lecţie
Notarea absenţelor. Pregătirea elevilor cu cele necesare lecţiei.
2 minute Toată clasa
2 Pregatirea pentru tema noua
Actualizarea, prin conversaţie si un test cu itemi diferiti, a unor cunoştinţe anterioare, necesare noii învăţării. Test recapitulativ Anexa 1, test ce se regăsește pe site-ul http://tic-grecu.weebly.com/resurse.html
8 minute La toată clasa
3 Enunţul lecţiei noi Se scriu pe tablă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale vizate. Serviciul World Wide Web
2 minute
Captarea atenţiei şi trezirea interesului pentru lecţie
Elevii scriu în caiet titlul lecţiei noi
4 Comunicarea noilor cunoştinţe
Cu ajutorul informatiilor grupate pe pagina http://tic-grecu.weebly.com/ si pe platforma Moodle prezint noile cunostinte: Dintre servicii oferite de Internet ne oprim asupra:
30 minute
Frontal şi individual.
Elevii vor
Este necesar ca elevii să scrie în caiet deoarece
6
NR. CRT
VERIGILE / ETAPELE LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE
FORMAŢII DE LUCRU ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
www World Wide Web, abreviat WWW sau și www, numit scurt și web este totalitatea siturilor / documentelor și informaților de tip hipertext legate între ele, care pot fi accesate prin rețeaua mondială de Internet. World Wide Web (sau Web) este o colecţie de milioane de documente, numite pagini web, legate între ele, care se găsesc pe calculatoare răspândite în întreaga lume. Web = pânza de păianjen.
Aceste documente distribuite pe Web (numite şi pagini web) sunt scrise în limbaj HTML. HTML este folosit, de către designerii de pagini web, pentru a
adăuga texte, hiperlinkuri, aplicații, videoclipuri, sunete, și animații în paginile web.
O pagină web bine concepută permite vizitatorilor să lanseze aplicații cu un singur clic, să navigheze în diferite secțiuni ale paginii web sau să viziteze alte site-uri către care există hiperlinkuri.
Ce pagini web accesati in mod normal? Exemple! Se definesc noile noțiuni: O pagină web se identifică printr-o adresă unică. O colecţie de pagini web aparţinînd aceleiaşi persoane sau aceluiaşi grup se numeşte sit web. În web metoda folosită pentru organizarea informaţiei este hipertextul (hypertext).
Folosind această metodă, textul sau imaginea evidenţiată face prin clic trimitere la o altă pagină web. Textul sau imaginea evidenţiată se numesc hiperlegătură (hyperlink).
Reţeaua web funcţionează astfel: pe calculatorul server web e instalat
urmări prezentarea cu conţinutul lecţiei.
Elevii acceseaza pagina http://tic-grecu.weebly.com/ care contine informatiile prezentate.
Elevii accesează platforma Moodle
Elevii răspund la întrebări, formulează ei
conţinutul explicaţiilor şi al prezentării electronice nu este în manual
7
NR. CRT
VERIGILE / ETAPELE LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE
FORMAŢII DE LUCRU ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
un program care administrează paginile web. Pe calculatorul client web funcţionează un program de explorare a paginilor web, numit browser. Cele mai cunoscute: Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox etc.
Pentru referirea la o resursa din Internet se folosește termenul generic URI (Uniform Resource Identifier) care specifică fie o locație, caz în care vorbim de un URL (Uniform Resource Locator) fie un nume, caz în care avem un URN (Uniform Resource Name). Protocolul folosit pentru transmiterea datelor între server şi client se numeşte HTTP (Hyper Text Transfer Protocol). Adresa documentului web se numeşte adresă URL (Uniform Resource Locator). Adresa URL e formată din 3 părţi: numele protocolului, numele gazdei şi calea fişierului. De exemplu: https://ro.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Web Câteva domenii de top în adresele web .org=organizație non-profit, .com=commercial, .ro=România, .edu=site-uri ale instituțiilor de învățământ Aplicatie:
1. Accesati pagina web a Colegiului Național „Vasile Goldiș” Arad, folosindu-va de un motor de cautare (google).
2. Mergeti la sectiunea Proiecte internaționale si descarcati primul proiect prezentat acolo.
3. Tastati in bara de adrese, urmatoarea adresa: http://forum.portal.edu.ro/
Observati categoriile si subiectele de discutie
înşişi întrebări.
Elevii răspund la întrebări, formulează ei înşişi întrebări.
8
NR. CRT
VERIGILE / ETAPELE LECTIEI
CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE
FORMAŢII DE LUCRU ŞI INDICAŢII
METODOLOGICE
OBSERVAŢII
5
Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back-ului
Fișă pentru fixarea cunoştinţelor despre WWW. Fișa conține completarea unui ciorchine referitor la noțiunile însușite
5 minute
Dacă se constată că nu au fost înţelese unele noţiuni, se reia explicaţia acestora cu ajutorul elevilor care le-au înţeles
6 Notarea Pe baza activităţii elevilor se dau note 2 minute Notele se trec în catalog.
7 Tema pentru acasă
Realizati o lista cu furnizori de servicii de email, portaluri, motoare de cautare, grupuri de stiri si programe de chat.
1 minut
ANEXA 1
TEST
1.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de browsere?
a. Google, Windows, Microsoft Word b. Facebook, Windows, Opera c. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera
2. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) reprezinta:
a. un protocol de stat pentru calculatoare b. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele din întreaga lume indiferent de
sistemul de operare instalat c. un protocol care permite comunicarea între calculatoarele dintr-o institutie
3.Care dintre următoarele combinaţii conţin doar exemple de motoare de căutare?
a. Google, Windows, Yahoo b. MSN, AMD, Facebook c. Google, Yahoo, Bing d. Yahoo, Google, Mozilla Firefox
4. Documentele distribuite pe Web (numite şi pagini web) sunt scrise în limbajul:
a. FTP b. HTML c. de programare C++
5. Un sistem pentru transmiterea sau primirea de mesaje, de obicei prin Internet se numeste:
a. posta electronica b. portal c. web hosting
6. Serviciul de gazduire web hosting permite atât persoanelor fizice, cât și celor juridice să aibă:
a. o adresa de email personala b. un site web accesibil pe Internet c. o adresa de email publica
7. Grupurile de știri (grupuri de discuții sau forumuri de discuții )
a. reprezintă largi sisteme de comunicare prin care persoane având diverse preocupări și pasiuni schimbă informații, discută pe baza unor teme de interes general sau particular sau pun diferite întrebări.
b. nu permit schimbul de informatii c. permit schimbul de numere de telefon in vederea unor contacte viitoare.
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 11
Nume și prenume elev:
FIȘĂ DE LUCRU - Serviciul WWW
Completați ciorchinele de mai jos cu noțiunile învățate:
WWW
Servicii INTERNET pagină web
poștă electronică
calea fișierului
.ro
FTP
adresă
Google Chrome
hyperlink
download
Wiki
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 12
Nume și prenume elev:
FIȘĂ DE LUCRU - Serviciul WWW
Rezolvare
Completați ciorchinele de mai jos cu noțiunile învățate:
WWW
Servicii INTERNET pagină web
nume protocol e-mail
poștă electronică
nume gazdă/ domeniu
calea fișierului
.org
.com
.ro
.edu
FTP
Mozilla Firefox
Site web
adresă
Google Chrome
browser
URL
hyperlink
Internet EXplorer
HTML
download
upload
TELNET
Wiki
e-learning
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 13
Nume si prenume___________________________ Clasa a V-a Data ...................
Test de evaluare - WWW
Subiectul I 0,25 puncte/ item 2,50 puncte Alege răspunsul corect şi încercuieste varianta corectă: 1. Ce reprezintă FTP ?
a. Procedură de transmitere a fişierelor (File Transmission Procedure) b. Protocol de transmitere a fişierelor (File Transmission Protocol) c. Protocol de transfer a fişierelor (File Transfer Protocol) d. Clauză de transmitere a fişierelor (File Transmission Provision)
2. În adresa de e-mail www.edu.ro ce reprezintă “.ro” ?
a. Numele subdomeniului b. Numele protocolului
c. Numele domeniului inregistrat d. Tipul serverului
3. Ce reprezintă un motor de căutare?
a) Un program care caută o conexiune la Internet b) Un program care caută viruşi în paginile Web c) Un program al sistemului de operare pentru căutarea fişierelor d) Un program care utilizează cuvinte sau fraze cheie pentru căutări pe Internet
4. WWW este un acronim pentru:
a) Word Web Wide b) Wireless Wide Web
c) World Wide Web d) Wilde Week Web
5. Alege aplicația necesară pentru navigarea pe internet:
a) Notepad b) Windows Explorer c) Google Chrome
6. Care dintre următoarele afirmaţii despre World Wide Web este adevărată?
a. World Wide Web este o aplicaţie a sistemului de operare; b. World Wide Web nu utilizează http; c. World Wide Web este un motor de căutare; d. World Wide Web este o parte a Internetului.
7. Care este diferenţa dintre Internet şi World Wide Web?
a. Internet este o parte a World Wide Web; b. Accesul la World Wide Web este gratuit, în timp ce accesul la celelalte pagini web
se face contra cost;
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 12
c. Nu există nici o diferenţă; d. World Wide Web este o parte a Internetului.
8. Pentru a gasi diferite informatii pe Internet utilizati:
a. Un dictionar online; b. Un motor de cautare;
c. Un program de posta electronica; d. O bază de date.
9. Care dintre următoarele afirmaţii descrie o aplicaţie de navigare pe Internet?
a. O aplicaţie folosită pentru a interacţiona cu WWW; b. O aplicaţie cu ajutorul căreia puteţi trimite mesaje; c. O aplicaţie cu ajutorul căreia scrieţi un document în format html; d. Nici una dintre cele de mai sus.
10. Internetul este:
a. O reţea privată a unei companii; b. O reţea internaţională de telefonie; c. O colecţie de documente hipertext legate între ele; d. O reţea globală de computere interconectate.
Subiectul II 2 puncte / item 4,0 puncte
Completaţi rebusul cu noţiunile definite mai jos : 1 - Pentru a comunica între ele două calculatoare folosesc un sistem de reguli ce
formează un protocol. Protocol de comunicare între client şi server utilizat de serviciul WWW .
2 - Adresa paginii curente vizualizate de browser, scrisă în caseta Address 3 - Aplicaţie pentru vizualizarea paginilor Web pe calculatorul client. 4 - Limbaj ce permite inserarea de text, sunete, imagini, indicatori de prezentare a
informaţiei, legături către alte pagini Web aflate oriunde în lume, aplicaţii 5 - Text îmbogăţit. El conţine: text obişnuit, etichete pentru formatarea textului,
sunete, imagini. Este stocat în fişiere cu extensia .htm sau html. 6 - O pagină din site care: este în mod uzual prima pagină accesată din site; 7 - Serviciu (metodă) de acces la informaţia stocată pe un calculator prin intermediul
reţelei Internet. 8 - Reţea de reţele de calculatoare cu acces public 9 - Fişier cu extensia .htm sau .html, ce conţine text, programe, imagini, filme,
sunete. 10 - Un calculator care adăposteşte un Site Web şi care este capabil să răspundă la
cereri de pagini Web din partea unui client. 11 - O mulţime organizată de pagini Web
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 12
1 p
2 r
3 e
4 l
5 i
6 m
7 i
8 n
9 a
10 r
11 i
i
Subiectul III 2 puncte / item 4,0 puncte 1. Caută folosind motorul de căutare preferat termenii: a) „siguranța pe internet” b) „siguranța pe internet” + edu c) imagini despre „siguranța pe internet” d) informatica site : edu.ro
2. Caută folosind două-trei motoare de căutare, informații despre localitatea ta. Compară rezultatele cu colegul tău. Analizați rezultatele obținute
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 13
BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE TEST EVALUARE TIC
CLASA a V-a Subiectul I 0,25 puncte/ item 2,5 puncte Alege răspunsul corect şi încercuieste varianta corectă:
1. c 2. d 3. d 4. c 5. c 6. d 7. d 8. b 9. d 10. d
Subiectul II 0,3 puncte/ item 3,5 puncte Răspunsuri aşteptate:
1. Web Site 2. Hipertext 3. Home page 4. Browser 5. Web server 6. Internet 7. HTTP 8. HTML 9. URL 10. WWW 11. Web pag
test de evaluare – cl. a V-a prof. Ioja Petronela, CNVGA 2
Subiectul II 0,5 puncte/item 3,0 punte Total punctaj subiecte = 9,0 puncte
punctaj oficiu = 1,0 p total punctaj = 10, 00 p nota: 10 puncte = nota 10 ; se rotunjeste media peste 0, 50p