plan de lectie clasa a x a

Upload: joiaugust

Post on 13-Oct-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: INFORMATIC; Capitolul: IRUL DE CARACTERE; Tema: IMPLEMENTAREA IRURILOR DECARACTERE IN LIMBAJUL DE PROGRAMARE C++; Tipul leciei: Comunicare i nsuire de noi cunotine; Clasa: a X-MI;

Profesor: Voicea Loredana;

Sptmna: 7;

Locul de desfurare: Sala de clas (Laborator); Timpul leciei: 50 min;

Obiective educaionale:

obiective cognitive: s defineasc irul de caractere; s compare un ir de numere cu un ir de caractere; s declare corect un ir de caractere; s citeasc un ir de caractere de la tastatur; obiective psihomotorii formarea deprinderii de utilizare a facilitilor oferite de limbajul de programare C++;

obiective afective: formarea convingerii c nelegerea corect a definirii, declarrii sirului de caractere conduce la rezolvarea corect i eficient a problemelor;

Competene specifice:C.1.2. Utilizarea unui mediu de programare (pentru limbajul Pascal sau pentru limbajul C/C++)

C 2.1. Identificarea necesitii structurrii datelor n tablouri Strategii didactice:

principii didactice: principiul nsuirii contiente i active a cunotinelor;

principiul accesibilitii;

principiul repetrii integrate i ntririi imediate a cunotinelor;

principiul conexiunii inverse (feedback-ului);

metode de nvmnt: metode de comunicare oral:

expunerea;

conversaia;

metode de aciune:

problematizarea;

nvarea prin descoperire;

exerciiul; procedee de instruire: conversaia introductiv (n etapa de reactualizare a noiunilor deja predate);

expunerea normativ;

explicaia (n etapa de asimilare a noilor cunotine);

problematizarea;

exerciiul;

conversaia de consolidare (n etapa de fixare a cunotinelor nsuite);

forme de organizare a activitii instructive: de participare colectiv (frontal);

individual;

forme de dirijare a activitii:

dirijat de profesor;

independent;

resurse materiale:

calculatorul; caiet de notie; tabl; soft aferent; metode de evaluare:

evaluarea continu:

chestionarea oral (n etapa de reactualizare a cunotinelor i n etapa de asimilare a noilor cunotine);

DESFURAREA ACTIVITII

Momentul organizatoric: pregtirea leciei:

ntocmirea proiectului didactic;

pregtirea setului de probleme;

organizarea i pregtirea clasei:

verificarea frecvenei elevilor;

verificarea existenei resurselor materiale;

Captarea ateniei clasei: anunarea i scrierea pe tabl a titlului leciei IMPLEMENTAREA IRURILOR DECARACTERE IN LIMBAJUL DE PROGRAMARE C++; anunarea obiectivelor operaionale prin scrierea pe tabl a planului de idei;

explicarea modului de desfurare a activitii.

IMPLEMENTAREA IRURILOR DECARACTERE N C++O succesiune de 0 sau mai multe caractere incluse ntre ghilimele formeaz un ir de caractere.Exemple:

Acesta este un sir de caractere

Pentru a putea afia ghilimele va trebui s folosesc naintea lor \#include

void main()

{

char s[256]="\"";

cout