perimeter and area of plane figures, volume and …©edulabz interna tional math class viii 1...
TRANSCRIPT
![Page 1: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/1.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 1 Question Bank
1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21
cm. Also, find the altitude of the triangle corresponding to the largest
side.
Ans. Let a = 13, b = 20 cm and c = 21 cm.
Now, 13 20 21 54
cm cm 27 cm2 2 2
a b cs
+ + + += = = =
Thus, area of the triangle = ( ) ( ) ( )s s a s b s c− − −
227(27 13) (27 20) (27 21) cm= − − −
227 14 7 6 cm= × × ×
23 3 3 2 7 7 2 3 cm= × × × × × × ×
= 2 × 3 × 3 × 7 cm2 = 126 cm2
Here, largest side = 21 cm
Area of the triangle = 126 cm2
⇒ 1
1262
b h× × = ⇒ 126 2
cm21
h×
=
⇒ h = 12 cmHence, altitude of the triangle to the largest side = 12 cm.
2. Find the area of the triangle whose sides are 50 cm, 48 cm, and 14
cm. Find the height of the triangle corresponding to the side
measuring 48 cm.
Ans.Let a = 50 cm, b = 48 cm and c = 14 cm.
Now,50 48 14 112
cm cm 56 cm2 2 2
a b cs
+ + + += = = =
2
PERIMETER AREA OF PLANE
FIGURES, VOLUME AND
SURFACE AREA OF SOLIDS
![Page 2: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/2.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 2 Question Bank
Thus, area of the triangle
( ) ( ) ( )s s a s b s c= − − −
256(56 50) (56 48) (56 14) cm= − − −
256 6 8 42 cm= × × ×
22 2 2 7 2 3 2 2 2 2 3 7 cm= × × × × × × × × × × ×
= 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = cm2 = 336 cm2
Area of the triangle = 336 cm2
⇒ 1
3362
b h× × = ⇒ 1
48 3362
h× × =
⇒ 336 2
cm48
h×
= ⇒ h = 14 cm
Hence, the required height is 14 cm.
3. Find the area of a triangular field whose sides are 17 m, 19 m and
32 m. Find the altitude of the triangle corresponding to the small-
est side. (Given 15 3.873= )
Ans.Let a = 17 m, b = 19 m and c = 32 m
then17 19 32 68
m m 34 m2 2
+ += = =s
Thus, area of the triangle
( ) ( ) ( )s s a s b s c= − − −
234(34 17) (34 19) (34 34) m= − − − 234 17 15 2 m= × × ×
22 17 17 3 5 2 m= × × × × × 22 17 3 5 m= × ×
234 15 m= = 34 × 3.873 m2 = 131.68 m2
Here smallest side (b) = 17 m
Area of the triangle 131.68
![Page 3: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/3.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 3 Question Bank
⇒ 1
131.682
b h× × = ⇒1
17 131.682
h× × =
⇒131.68 2
17
×=h ⇒ h = 15.49 m ⇒ h = 15.49 m
Hence, the required height is 15.49 m
4. Find the area of an isosceles triangle in which each of the equal
sides measures 30 cm and the third side is 48 cm long.
Ans.In ABC,∆
AB = AC = 30 cm, BC = 48 cm
AD BC⊥ is drawn which bisects BC at D
Then, BD = DC = 48
2 = 24 cm
In right ABC,∆ we have
AB2 = AD2 + BD2 ⇒ (30)2 = AD2 + (24)2
⇒ AD2 = (30)2 – (24)2 = 900 – 576 = 324 = (18)2 ∴ AD = 18 cm
Hence, area of triangle 1
ABC2
= × base × altitude
2148 18 432 cm
2= × × =
5. The base and the height of a triangle are in the ratio 5 : 3 and its
area is 43.2 m2. Find the base and the height of the triangle.
Ans.Let base of the triangle be 5x and height of the triangle be 3x
Area of the triangle = 43.2 m2 (given)
⇒1
43.22
b h× × = ⇒ 1
5 3 43.22
x x× × =
⇒ 21543.2
2x = ⇒ 2 43.2 2
15x
×=
⇒ x2 = 5.76 ⇒ 5.76x = ⇒ x = 2.4 m
Hence, base of the triangle = (5 × 2.4) m = 12 m
Height of the triangle = (3 × 2.4) m = 7.2 m.
B CD
48 cm
30 c
m 30 cm
A
24 cm 24 cm
![Page 4: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/4.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 4 Question Bank
6. Two sides of a triangle are 6 cm and 8 cm. If height of the triangle
corresponding to 6 cm side is 4 cm ; find :
(a) area of the triangle.
(b) height of the triangle corresponding to 8 cm side.
Ans. BC = 6 cm
height AD = 4 cmarea of triangle ABC
= 1
2 base × height =
1
2 × BC × AD
= 1
2 × 6 cm × 4 cm = 12 cm2
Again, area of triangle
ABC = 1
2 × AC × BE
12 = 1
2 × 8 × BE
Thus 12 2
BE8
×=
BE = 3 cm
∴ (a) 12 cm2 (b) 3 cm.
7. Two sides of a triangle are 6.4 m and 4.8 m. If height of the tri-
angle corresponding to 4.8 m side is 6 m ; find :
(i) area of the triangle.
(ii) height of the triangle corresponding to 6.4 m side.
Ans. ABC is the triangle in which BC = 4.8 m
AC = 6.4 m and AD = 6 m
Area of triangle
ABC = 1
2 × BC × AD
= 1
2 × 4.8 × 6 = 14.4 m2
A
B DC
E
4 cm
8 cm
6 cm
A
DCB
E
6.4 m
4.8 m
6 m
![Page 5: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/5.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 5 Question Bank
BE is height of triangle corresponding to 6.4 m
Thus1
2 AC × BE = 14.4,
1
2 × 6.4 × BE = 14.4
14.4 2BE
6.4
×=
14.4
3.2= = 4.5 m
∴ (i) 14.4 m2 (ii) 4.5 m.
8. The area of an equilateral triangle is 2144 3 cm ; find its perim-
eter.
Ans. Let each side of an equilateral triangle be x cm.
Area of equilateral triangle = 3
4 (side)2
23144 3
4x= = (given)
⇒ 2 4144 3
3x = × ⇒ x2 = 144 × 4
⇒ x2 = 576 ⇒ 576x = = 24 cm.
⇒ Each side = 24 cm
Hence, perimeter of equilateral triangle = 3 × side = 3(24) = 72 cm.
9. The area of an equilateral triangle is numerically equal to its
perimeter. Find its perimeter correct to 2 decimal places.
Ans. Let each side of the equilateral triangle be x
∴ Area of equilateral triangle = 23
4x
Perimeter of equilateral triangle = 3x
Area of equilateral triangle = Perimeter of equilateral triangle
233
4x x=
⇒ 2 43
3x x= ×
3 4 3 3 4 34 3
33 3
× × × ×= = =
×
x xx
![Page 6: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/6.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 6 Question Bank
⇒ 2 3(4 )x x= ⇒ 4 3x =
Hence, perimeter 12 3= units
= 12 × (1.732) = 20.784 = 20.78 units.
10. A field is in the shape of a quadrilateral ABCD in which side
AB = 18 m, side AD = 24 m, side BC = 40 m, DC = 50 m and ∠A
= 90°. Find the area of the field.
Ans. Since A 90∠ = °
∴ By Pythagoras theorem,
In ABD,∆
BD2 = AB2 + AD2
2 2 2 2BD AB AD 18 24= + = +
324 576 900= + = = 30 m.
Area of 1
ABD (18) (24)2
∆ = × = (18) × (12) = 216 m2
In BCD,∆ sides are 30, 40, 50
⇒ By Pythagoras theorem 90CBD∠ = °
[∴ DC2 = BD2 + BC2, ∴ (50)2 = (30)2 + (40)2
Thus, area of 21BCD (40) (30) 600 m
2∆ = × × =
Hence, area of quadrilateral ABCD = Area of ABD∆ + area of
BCD∆ = 216 + 600 = 816 m2.
11. The lengths of the sides of a triangle are in the ratio 4 : 5 : 3 and its
perimeter is 96 cm. Find its area.
Ans.Let the sides of the triangle ABC be 4x, 5x and 3x
Let AB = 4x, AC = 5x and BC = 3x
Perimeter of ABC∆ = 4x + 5x + 3x, 12x = 96 (Given)
D C
BA
50 m
40 m24 m
18 m
90°
![Page 7: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/7.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 7 Question Bank
96
12x = x = 8
∴ Sides are BC = 3(8) = 24 cm,
AB = 4 (8) = 32 cm,
AC = 5 (8) = 40 cm
∴ (AC)2 = (AB)2 + (BC)2 [∵ (5x)2 = (3x)2 + (4x)2]
Hence, area of 1
ABC (BC) (AB)2
∆ = 1
24 322
= × ×
= 12 × 32 = 384 cm2
12. Calculate the area of the quadrilateral PQRS shown in the adjoin-
ing figure, it being given that PR = 8 cm, RQ = 17 cm,
RPQ 90 ,∠ = ° RS = 3 cm and PRS 90 .∠ = °
SR6 cm
PQ
17 cm
8 c
m
Ans. In PQR,∆
Using Pythagoras theorem, = PQ2 = QR2 – PR2
2 2PQ (QR) (PR)= − 2 2(17) (8)= −
289 64 225 15 cm= − = =
Thus, area of 1
PQR PQ PR2
∆ = × ×21
15 8 cm2
= × × = 60 cm2
Area of 1
PRS SR PR2
∆ = × × 1
6 82
= × × = 24 cm2
A
B C
4x5x
3x
![Page 8: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/8.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 8 Question Bank
Hence, area of the quadrilateral PQRS
= area of PQR∆ + area of PRS∆
= (60 + 24) cm2 = 84 cm2.
13. Find the area of a quadrilateral ABCD whose diagonal AC is 25
cm long and the lengths of perpendiculars from opposite vertices
B and D on AC are BE = 3.6 cm and DF = 2.4 cm.
A
F
D
C
B
E
Ans.Area of the quadrilateral ABCD
= area of ABC∆ + area of ACD∆
1 1AC BE AC DF
2 2= × × + × ×
1AC (EB DF)
2= × × +
2125 (3.6 2.4) cm
2= × × +
2125 6 cm = 75 cm .
2= × ×
14. Find the area of the quadrilateral ABCD, given in the adjoining
figure in which AB = 28 cm. BC = 78 cm, CD = 112 cm, BD = 50
cm and DA = 30 cm. (Given 26 5.099)=
D
C
BA
112 cm
50 cm
30 cm
28 cm
78 c
m
Ans. In ABD∆
![Page 9: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/9.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 9 Question Bank
50 30 28 10854 cm
2 2s
+ += = =
Thus, area of ABD∆
254(54 50) (54 30) (54 28) cm= − − −
254 4 24 26 cm= × × ×
22 3 3 3 2 2 2 2 2 3 2 13 cm= × × × × × × × × × × ×
2 2 2 2 2 22 2 2 2 3 3 13 cm= × × × × × ×
22 2 2 3 3 13 2 cm= × × × × ×
272 26 cm= = 72 × 5.0990 = 367.13 cm2
In DBC∆
112 78 50 240120
2 2s
+ += = = cm
Thus area of DBC∆
2120(120 112) (120 78) (120 50) cm= − − −
2120 8 42 70 cm= × × ×
22 2 3 10 2 2 2 2 3 7 7 10 cm= × × × × × × × × × × ×
2 2 2 2 2 22 2 2 3 7 10= × × × × ×
= 2 × 2 × 2 × 3 × 7 × 10
= 1680 cm2
Area of the quadrilateral ABCD
= area of ABD∆ + area of DBC∆
= (367.13 + 1680) cm2
= 2047.13 cm2.
15. In the adjoining figure, ABCD is a square and
E, F are mid-points of the sides BC, CD respec-
tively. If CE = 7 cm., find the area of the un-
shaded region.
D CF
A B
E
![Page 10: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/10.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 10 Question Bank
Ans. ABCD is a square
∴ AB = BC = CD = DA, CD = BC
⇒1 1
CD BC2 2
= ⇒ CF = CE.
∴ CF = CE = 7 cm.
Thus area of shaded region 21 497 7 cm
2 2= × × =
Area of square = (Side)2 = 14 × 14 = 196 cm2
Area of unshaded portion 49
1962
= − 2343
171.5 cm2
= =
16. In the adjoining figure, find the area of the path which is 1.9 m
wide all inside the rectangle.
22 m
14 m
Ans.Length of rectangle ABCD = 22 m
Breadth of rectangle ABCD = 14 m
D C
B
F
GH
E
A
1.9 m
(22 – 3.8) (14 –
3.8
)
14
m
1.9 m
22 m
Area of rectangle ABCD = 22 × 14 = 308 m2
Length of rectangle EFGH = 22 – 2 × 1.9 = 18.2 m
Breadth of rectangle EFGH = 14 – 2 × 1.9 = 10.2 m
Area of rectangle EFGH = 18.2 × 10.2 = 185.64 m2
![Page 11: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/11.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 11 Question Bank
Hence, area of path = area of rectangle ABCD – area of rectangle
EFGH (308 – 185.64) m2 = 122.36 m2
17. Find the area and the perimeter of the following figures. All angles
are right angles and all measurements are in centimetres.
9
3 32
2
8
8
( )i ( )ii
12
7
5
2
3
2
5
7
2
Ans. (i) Area of rectangle ABCD
= 8 × 2 = 16 cm2
Area of rectangle IJKL = 5 × 2 = 10 cm2
[∵ L = 9 – 2 – 2 = 5 cm. B = 8 – 3 – 3 = 2 cm.]
9
8
8
B
G
3 3 C2
2
A
H
D
5
E 3 3 F
5
K
Area of the figure = 16 + 16 + 10 = 42 cm2.
Perimeter of figure = sum of all the sides
= 8 + 2 + 3 + 5 + 3 + 2 + 8 + 2 + 3 + 5 + 3 + 2 = 46 cm.
(ii) Area of rectangle AEHG = 12 × 2 = 24 cm2
Area of rectangle EFCB = 5 × 2 = 10 cm2
![Page 12: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/12.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 12 Question Bank
Area of rectangle OLMN = 3 × 2 = 6 cm2
Area of rectangle HIJK = 5 × 2 = 10 cm2
Total area of figure = 24 + 10 + 6 + 10 = 50 cm2
12
E 7 B
J
C
I
5F
2
33
3
N
ML
K
3
O2
5
7HG
2
A
D
Perimeter of figure = Sum of all the sides
= 7 + 2 + 5 + 3 + 3 + 2 + 3 + 3 + 5 + 2 + 7 + 12 = 54 cm.
18. The inner dimensions of a closed wooden box are 2 m by 1.2 m by
0.75 m. The thickness of the wood is 2.5 cm. Find the cost of
wood required to make the box if 1 m3 of wood costs Rs. 5400.
Ans.Thickness of wood = 2.5 cm = 0.025 m
∴ Inner volume = 2 × 1.2 × 0.75 = 1.8 m3
External length = 2 + 0.05 = 2.05 m
External breadth = 1.2 + 0.05 = 1.25 m
External weight = 0.75 + 0.05 = 0.8 m
External volume = l × b × h
= 2.05 × 1.25 × 0.8 = 2.05 m3
Hence, volume of wood required to make box
= (2.05 – 1.8) m3 = 0.25 m3
Cost of wood = 0.25 × Rs 5400 = Rs 1350.
19. In the diagram, ABCD is a rectangle of size 18 cm by 10 cm. In
BEC,∆ E 90∠ = ° and EC = 8 cm. Find the area enclosed by the
pentagon by the pentagon ABECD.
![Page 13: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/13.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 13 Question Bank
D
A
C
B18 cm
E 10 cm
8 cm
Ans.Area of rectangle ABCD
= 18 × 10 = 180 cm2
In BEC,∆ BC2 = CE2 + BE2 (By Pythagoras theorem)
(10)2 = 82 + BE2
∴ BE2 = 100 – 64 = 36 ⇒ BE 36= ⇒ BE = 6 cm.
Hence, area of right BEC∆ 21
6 8 24 cm2
= × × =
Area of pentagon ABECD = Area of rectangle ABCD – area of
BEC∆ = (180 – 24) cm2 = 156 cm2.
20. In the adjoining figure, ABCDE is a pentagon which is symmetri-
cal about the line passing through A and the mid-point M of the
side CD. All measurements are in centimetres. Find the perimeter
and the area enclosed by the pentagon correct to two decimal places.
(Given 10 3.16)=
C M D
EB
A
5.5
4.5
4
![Page 14: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/14.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 14 Question Bank
Ans. Join BE
C M D
EB
A
5.55.5
4.5
4.5
4.5
4.5
4
In ,ABE∆ AB = 5.5 cm, AE = 5.5 cm
BE = 4.5 + 4.5 = 9 cm.
5.5 5.5 9
102
s+ +
= =
Area of ABE∆ = 10(10 5.5) (10 5.5) (10 9)− − −
10 4.5 4.5 1= × × ×
4.5 10= × = 4.5 × 3.16 = 14.23 cm2
Area of rectangle BCDE = l × b = 9 cm × 4 cm = 36 cm2
Total area of pentagon = (14.23 + 36) cm2 = 50.23 cm2
Perimeter of pentagon = sum of all the sides
= 5.5 + 4 + 4.5 + 4.5 + 4 + 5.5 = 28 cm.
21. Find the area of the shaded region of each of the following figures,
given that all measurements area in centimetres :
16
20
4 4
8
3
4
4
4
3
16
24
5 10
6
5
5
![Page 15: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/15.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 15 Question Bank
Ans.(i) Area of rectangle ABCD = 16 × 4 = 64 cm2
16
20
4 48 C
B
8128
N3O
G P 44
4
4
M 3 H
3
A
D
4 E F
J
KL
I
Area of rectangle EFGH = 8 × 12 = 96 cm2
Area of rectangle IJKL = 20 × 4 = 80 cm2
Area of two triangles = 21
2 3 4 12 cm .2
× × =
Total area of the shaded region = Area of rectangle ABCD +
area of rectangle EFGH + area of rectangle IJKL + area of
∆ MNH + area of ∆ PGO
= 64 + 96 + 80 + 6 + 6 = 252 cm2
(ii) Area of 1
ABC2
b h∆ = × × = 21
10 5 25 cm2
× × =
Area of rectangle ACDI = L × B = 16 × 10 = 60 cm2
16
16 8
24
5 10
6
5
5
H G
I
B C
C D E
A
F
Area of rectangle HDEG = 8 × 6 = 48 cm2
Area of ∆ EFG = s(s a) (s b) (s c)− − −
5 + 5 + 6where s = 8, a 6, b 5, c 5
2
= = = =
![Page 16: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/16.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 16 Question Bank
= 8(8 6) (8 5)(8 5)− − − = 28 2 3 3 12 cm× × × =
Area of the shaded region = (25 + 160 + 48 + 12) cm2 = 245cm2.
22. A rectangular lawn 75 m by 60 m has two roads each 4 m wide
running in the middle of it, one parallel to length and the other
parallel to breadth. Find the cost of gravelling the roads at Rs. 4.50
per sq. metre.
75 m
60 m 4 m
4m
Ans.Area of the road length wise = (75 × 4) m2 = 300 m2
Area of the road breadth wise = (60 × 4) m2 = 240 m2
Area of the common road = (4 × 4) m2 = 16 m2
∴ Area of the road which to be gravelled
= (300 + 240 – 16) m2 = (540 – 16) m2 = 524 m2
Cost of gravelling l m2 = Rs 4.50
Cost of gravelling 524 m2 = Rs 4.50 × 524 = Rs 2358.
23. The length and breadth of a rectangular park are in the ratio 5 : 2.
A 2.5 m wide path running all around the outside of the park has
an area of 305 m2. Find the dimensions of the park.
Ans.Area of path = 305 m2
Let length of park (l) = 5x, then breadth (b) = 2x
∴ Area = l × b = 5x × 2x = 10 x2
Width of path = 2.5 m
∴ Outer length (L) = 5x + 2 × 2.5 = (5x + 5) m
and breadth (B) = 2x + 2 × 2.5 = 2x + 5 m
![Page 17: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/17.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 17 Question Bank
∴ Area of path = L × B – l × b = (5x + 5) (2x + 5) – 5x × 2x
= 10x2 + 25x + 10x + 25 – 10x2
∴ 35x + 25 = 305 ⇒ 35x = 280 ⇒280
835
x = =
∴ Length of the park = 5x = 5 × 8 = 40 m
and breadth of park = 2x = 2 × 8 = 16 m
24. Find the area of the shaded region of each of the given figures :
A
B D
C
E
8 c
m
17 c
m
15 cm
F
A
E
B
6 cm
H
5 cm
G
6 cm
5 cm
CD 3 cm
6 c
m(i) (ii)
(iii) (iv)
D E C
A B
20 cm
25 cm
14
cm
17
cm
G F
H B
A
D
E
C
9 cm
9 c
m
5cm
17 cm
5cm
Ans. (i) In BDC∆
Using Pythagoras Theorem we have
2 2BD (BC) (DC)= − 2 2(15) (9)= −
[ ∵ DC = EC – AB = 17 – 8 = 9 cm]
225 81 144 12 cm= − = =
![Page 18: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/18.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 18 Question Bank
∴ Area of 1
BDC BD DC2
∆ = × ×
2 2112 9 cm 54 cm
2= × × =
Area of the rectangle ABDE = AB × BD = 8 × 12 cm2 = 96 cm2
Hence, Area of the shaded region
= area of BDC∆ + area of rectangle ABDE
= (54 + 96) cm2 = 150 cm2
(ii) In BDC∆
Using Pythagoras theorem we have,
2 2BD (BC) (CD)= − 2 2(5) (3)= − 25 9= −
16 4 cm= =
Similarly, AG = 4 cm
Thus, area of BDC∆ 3 21 1BD DC 4 3 cm 6 cm
2 2= × × = × × =
Similarly, area of the 2AGH 6 cm∆ = = 6 cm2
Area of rectangle ABEF = AB × BE = 6 × ( 6 + 4) cm2
= 6 × 10 cm2 = 60 cm2
Hence, area of the shaded region
= ( 6 + 6 + 60) cm2 = 72 cm2
(iii) Area of the rectangle ABCD
= AB × BC = 25 × 14 cm2 = 350 cm2
In AEB∆ , Using Pythagoras theorem, we have
2 2AE (AB) (EB)= − 2 2(25) (20)= −
625 400= − 225= = 15 cm
![Page 19: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/19.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 19 Question Bank
Area of the AEB∆ , 21 1
AE EB 15 20 cm2 2
= × × = × × = 150 cm2
Area of the shaded region
= area of rectangle ABCD – area of ABE∆
= (350 – 150) cm2 = 200 cm2
(iv) In AHB∆
AH = AG – GH = 17 – (9 + 5) = 17 – 14 = 3 cm
Area of
1AHB AH HB
2∆ = × ×
2 2 21 153 5 cm cm 7.5 cm
2 2
= × × = =
From C draw perpendicular ar on GF
Then, area of region in two rectangular forms
= [(9 × 5) + (17 – 3) × 5] cm2
= [45 + 14 × 5] cm2
= (45 + 70) cm2 = 115 cm2
Area of DEF∆ 1
DF FE2
= × × 21
5 3 cm2
= × ×
2 215
cm 7.5 cm2
= =
∴ Area of the shaded region
= (7.5 + 115 + 7.5) cm2 = 130 cm2.
25. The parallel sides of a trapezium are 17 cm and 25 cm. If the dis-
tance between them is 13 cm, find the area of the trapezium.
Ans. Area of trapezium
1(AB CD)
2h= + ×
21
42 13 273 sq. cm2
= × × =
D C
A B25 cm
13
cm
![Page 20: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/20.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 20 Question Bank
26. The cross-section ABCD of a swimming pool is a trapezium.
A B14 m
1.5 m
D
C
8 m
Its width AB = 14 m, depth at the shallow end is 1.5 m and at the
deep end is 8 m. Find the area of the cross-section.
Ans.Here, two parallel sides of trapezium are AD and BC and distance
between them is 14 m.
Hence, area of trapezium 1
(1.5 8) 142
= + × 21
(9.5 14 ) 66.5 m .2
= × =
27. The cross-section of a canal is shown
in the adjoining diagram. If the canal
is 8 m wide at the top and 6 m wide at
the bottom and the area of the cross-
section is 16.8 m2, calculate its depth.
Ans.Area of trapezium ABCD
1( )
2AB CD h= × + ×
But, area of trapezium = 16.8 m2
∴ 1
16.8 (6 8)2
h= × + ×
⇒ 16.8
7h = = 2.4 h = 2.4 m
28. From the adjoining diagram, calculate
(i) the area of trapezium ACDE
(ii) the area of parallelogram ABDE
(iii) the area of triangle BCD
8 m
6 m
8 m
6 m
D
A B
C
h
E D7 cm
A CB
13 m
6.5 m
![Page 21: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/21.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 21 Question Bank
Ans.
(i) Area of trapezium ACDE
1(AC DE)
2h= × + ×
21(13 7) 6.5 65 m
2= × + × =
(ii) Area of parallelogram ABDE = b × h = 7 × 6.5 = 45.5 m2
(iii) Area of 1
BCD BC2
h∆ = × × 21
6 6.5 19.5 m2
= × × =
29. Calculate the area enclosed by the following shapes. All measure-
ments are in cm.
14
1016
( )i7
5
2
4
3
( )ii
9
2
2
7
7
9
( )iii
Ans. (i) ABCD is a trapezium
A B14
D
C
1016
Hence, Area of trapezium ABCD 1
(10 16) 142
= × + × = 182 cm2
![Page 22: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/22.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 22 Question Bank
(ii) Area of trapezium ABCD
1(AB CD) AD
2= + ×
21(5 3) 9 36 cm
2= + × =
Area of rectangle GAFE = 2 × 5 = 10
cm2
Total area of the figure = (36 + 10) cm2 =
46 cm2
(iii) Area of rectangle ABCD = 9 × 2 = 18 cm2
Area of rectangle EFGH = 9 × 2 = 18 cm2
Area of parallelogram BIHJ = 2 × 5 = 10
cm2
Total area of the figure = (18 + 18 + 10)
cm2 = 46 cm2
30. From the adjoining sketch, calculate
(i) the length AD
(ii) the area of trapezium ABCD
(iii) the area of triangle BCD
Ans. (i) In ABD,∆ we have
BD2 = AD2 + AB2 ⇒ AD2 = BD2 – AB2 = (41)2 – (40)2
= 1681 – 1600 = 81
∴ AD 81 9 cm.= =
(ii) Area of trapezium ABCD 1
(AB CD) AD2
= + ×
21
(40 15) 9 247.5 cm2
= × + × =
D C
E F
2
4
3
G A 7 B
5 5
52
A EB F
D HC G
12
7J2
2
2
7
9
D C
BA
41 cm
15 cm
40 cm
![Page 23: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/23.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 23 Question Bank
(iii) Area of triangle BCD = Area of trapezium ABCD – Area
of ABD∆ 21247.5 40 9 cm
2
= − × ×
= (247.5 – 180) cm2 = 67.5 cm2
31. The two parallel sides and the distance between them are in the
ratio 3 : 4 : 2. If the area of the trapezium is 175 cm2 ; find its
height.
Ans.Let the two parallel sides and the distance between them be 3x, 4x
and 2x cm respectively,
Area = 1
2 × (sum of parallel sides) × (distance between parallel sides)
1(3 4 ) 2 175
2x x x= + × = (given
⇒ 7x × x = 175 ⇒ 7x2 = 175 ⇒ x2 = 25 ⇒ x = 5
∴ Height i.e., distance between parallel sides = 2x = 10 cm
32. A parallelogram has sides of 15 cm and 12 cm; if the distance
between the 15 cm sides is 6 cm; find the distance between 12 cm
sides.
Ans. Base AB = 15 cm
Distance between 15 cm sides
i.e., Height DP = 6 cm
∴ Area of parallelogram = base ×
height = AB × DP = 15 × 6 = 90 cm2
Let BQ be distance between 12 cm sides
∴ AD × BQ = area of parallelogram ABCD
∴ 12 × BQ = 90 90
BQ12
= = 7.5 cm
33. A parallelogram has sides of 20 cm and 30 cm. If the distance
between its shorter sides is 15 cm; find the distance between the
longer sides.
D C
A P B
Q
6 cm
15 cm
12 cm
15 cm
![Page 24: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/24.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 24 Question Bank
Ans. Let ABCD be the parallelogram in which BC = 30 cm andCD = 20 cm
Distance between shorter sides,
i.e., CQ = 15 cm
∴ Area of parallelo-
gram = AB × CQ = 20 × 15
= 300 cm2
Again BC × AP =
Area of parallelogram
30 × AP = 300
300
AP30
= = 10 cm.
Hence, distance between larger sides is 10 cm.
34. In a parallelogram ABCD; AB = 10 cm, AD = 24 and BD = 26 cm,
find the area of parallelogram.
Ans. Firstly, we find area of ABD∆
Sides are a = 10 cm, b = 26 cm,
and c = 24 cm
2
a b cs
+ +=
10 26 24
2
+ +=
6030
2= =
Thus, area of ABD∆ ( ) ( ) ( )s s a s b s c= − − −
30(30 10) (30 26) (30 24)= − − −
30 20 4 6= × × × 5 6 4 5 4 6= × × × × ×
5 5 6 6 4 4= × × × × × = 120 cm2
∵ Diagonal bisects the parallelogram in two equal parts.
A D
CPB
Q
20 cm
20 cm
15 cm
30 cm
30 cm
B
A
C
D
10 cm 26 cm
24 cm
![Page 25: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/25.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 25 Question Bank
∴ Area (parallelogram ABCD) = 2 × area ( )ABD∆
= 2 × 120 = 240 cm2
35. The adjacent sides of a parallelogram are 21 cm and 28 cm. If its one
diagonal is 35 cm; find the area of
the parallelogram.
Ans. Firstly, we find area of ABC.∆
Sides are, a = 28 cm, b = 35 cm
and c = 21 cm
2
a b cs
+ +=
28 35 21
2s
+ +=
8442
2= =
Area of ABD ( ) ( ) ( )s s a s b s c∆ = − − −
42(42 28) (42 35) (42 21)= − − − 42 14 7 21= × × ×
2 21 2 7 7 21= × × × × × 2 2 21 21 7 7= × × × × ×
= 2 × 21 × 7 = 294 cm2
Thus, diagonal of parallelogram divides it into two equal parts.
Hence, area of parallelogram = 2 × area of ABC∆
= 2 × 294 = 588 cm2.
36. PQRS is a parallelogram with PQ = 26 cm and QR = 20 cm. If the
distance between its longer sides is 12.5 cm, find :
(i) the area of the parallelogram ;
(ii) the distance between its shorter sides.
Ans. (i) Case I
Base = (b) = 26 cm
Altitude (h) = 12.5 cm
∴ Area of PQRS = b × h = 26
× 12.5 cm = 325 cm2
A
B
D
C
21 cm 35 cm
28 cm
S
P
R
QL
20 cm
26 cm
20 cmM 12.5 cm
26 cm
![Page 26: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/26.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 26 Question Bank
(ii) Case II
Base (shorter side) = 20 cm
Hence, height = Area 325
16.25 cmBase 20
= =
37. ABCD is a parallelogram having adjacent sides AB = 16 cm and BC
= 14 cm. If its area is 168 cm2, find the distance between its longer
sides and that between its shorter sides.
Ans. Area of parallelogram ABCD = 168 cm2
Longer side AB = 16 cm
Shorter side BC = 14 cm
Let DL AB⊥ and BM AD⊥
∴ Length Area 168
DL 10.5 cmBase 16
= = =
and length of Area Area 168
BMAD BC 14
= = = = 12 cm. [∵ AD = BC]
38. In the adjoining figure, ABCD is a parallelogram in which AB = 28
cm, BC = 26 cm and diagonal AC = 30 cm. Find
(i) the area of parallelogram ABCD ;
(ii) the distance between AB and DC ;
(iii) the distance between CB and DA.
D
A
C
B
M
26 cm30 c
m
28 cm L
Ans. In parallelogram ABCD
(i) In ∆ABC, AB = 28 cm, BC = 26 cm and AC = 30 cm
D
A
C
BL
14 cm
16 cm
14 cmM
16 cm
![Page 27: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/27.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 27 Question Bank
Area of triangle ABC = 1
area (ABCD)2
(∵ A diagonal bisects the parallelogram into two triangles of
equal area)
Now, sides of triangle ABC are 28 cm, 26 cm, 30 cm
∴28 26 30 84
422 2 2
a b cs
+ + + += = = =
∴ Area of ABC ( ) ( ) ( )s s a s b s c∆ = − − −
42(42 28) (42 26) (42 30)= − − −
42 14 16 12= × × × 42 14 16 12= × × ×
2 3 7 7 2 2 2 2 2 2 2 3= × × × × × × × × × × ×
2 2 2 2 2 22 2 2 2 3 7= × × × × ×
= 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = 336 cm2
Hence, area of parallelogram ABCD = 2 × 336 = 672 cm2
(ii) Distance between AB and DC
Area 672
CL cmAB 28
= = = 24 cm
(iii) Distance between CB and DA
Area 672CM
AD 26= = = 25.84 cm
39. The parallel sides of a trapezium are 20 cm and 10 cm, Its non-
parallel sides are both equal, each being 13 cm. Find the area of
the trapezium.
D
A E B
C
20 cm
10 cm
13
cm
13
cm
13 cm
F
![Page 28: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/28.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 28 Question Bank
Ans. Let ABCD is a trapezium
Draw CE || AD and CF AB⊥
∴ CE = AD = 13 cm
and AE = DC = 10 cm
EB = AB – AE = 20 – 10 = 10 cm
13 13 10 36
182 2 2
a b cs
+ + + += = = =
∴ Area of ( ) ( ) ( )ECB s s a s b s c∆ = − − −
18(18 13) (18 13) (18 10)= − − −
18 5 5 8 2 3 3 5 5 2 2 2= × × × = × × × × × × ×
= 2 × 2 × 3 × 5 = 60 cm2
Again, area of 260 cmECB∆ =
⇒1
602
FB CF× × = ⇒1
10 602
CF× × =
⇒ 5 × CF = 60 ⇒60
5CF = ⇒ CF = 12 cm.
Hence, area of trapezium ABCD 1
(AB CD) CF2
= × + ×
21 1(20 10) 12 30 12 180 cm
2 2= + × = × × =
40. Find the area of the figure ABCDEFGH, given below, it being given
that AC = 17 m, BC = 8m, EF = 9m, CD = 6 m, GL EF⊥ and GL =
3.6 m.
H C
A B
17 m
F L E
DG
9 m
3.6 m
6 m
8 m
![Page 29: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/29.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 29 Question Bank
Ans. Area of the trapezium EFGD
1(EF GD) GL
2= + ×
21(9 6) 3.6 m
2= × + ×
2115 3.6 m
2= × × = 27 m2
Using Pythagoras theorem, we have
2 2AB (AC) (BC)= − 2 2(17) (8)= −
289 64= − 225= = 15 cm.
Area of rectangle ABCH = AB × BC
= 15 × 8 cm2 = 120 cm2
Hence, area of the figure ABCDEFGH = area of trapezium EFGD +
area of rectangle ABCH
= (27 + 120) cm2 = 147 cm2
41. Find the area of the shaded region in the figure given below :
3.5 m
3 m
2.5
m
6 m
4.6 m
Ans.From figure,
Area of the upper rectangular part = 3.5 × 3 = 10.5 m2
In trapezium part, distance between parallel sides
= (4.6 – 3) m = 1.6 m
![Page 30: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/30.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 30 Question Bank
Area of trapezium 21 1
(6 3.5) 1.6 9.5 1.6 7.6 cm2 2
= × + × = × × =
Area of lower rectangular part = (6 × 2.5) m2 = 15 m2
Hence, Area of the shaded region
= (10.5 + 7.6 + 15) m2 = 33.1 m2
42. Find the area of figure ABCDE, it being given that :
AE || BD, AF BD,⊥ CG BD⊥
AE = 12 cm, BD = 16 cm, AF = 6.5 cm and CG = 8.5 cm
F
A E
B
C
DG
Ans. This figure consists of two figures one is a triangle and other is atrapezium
∴ Area of 1
BCD BD CG2
∆ = × 21
16 8.5 cm2
= × × = 68 cm2
Area of trapezium ABDE
1(BD AE) AF
2= + ×
21(16 12) 6.5 cm
2= × + ×
2128 6.5 91 cm
2= × × =
Hence, area of the figure ABCDE = Area of ∆BCD + Area of the
pezium ABDE = 68 + 91 = 159 cm2.
43. Find the area of the field ABCDEFA in which BP AD,⊥
CR AD,⊥ FQ AD,⊥ ES AD,⊥ and AP = 20 m, AQ = 35 m,
AR = 58 m, AS = 65 m, AD = 75 m, BP = 15 m, CR = 20 m, ES = 15
m and RQ = 10m
![Page 31: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/31.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 31 Question Bank
F
E
AP
B
Q
R
SD
C
Ans. This figure of a field contains triangles and trapeziums
Area of 1
APB AP BP2
∆ = × 21
20 15 150 m2
= × × =
Area of 1
RCD RD RC2
∆ = × ×
1 1(AD AR) RC (75 58) 20
2 2= − × = × − ×
2117 20 170 m
2= × × =
Area of 1
ESD SD ES2
∆ = ×
1= (AD- AS) × ES
2
1(75 65) 15
2= − ×
2110 15 75 m
2= × × =
Area of 1
AQF AQ FQ2
∆ = × 21
35 10 175 m2
= × × =
Area of trapezium BPRC
1(BP CR) PR
2= + ×
1(15 20) (AR AP)
2= + × −
1(15 20) (58 20)
2= × + × −
2135 38 665 m
2= × × =
![Page 32: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/32.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 32 Question Bank
and area of trapezium QFES
1( )
2FQ ES QS= + ×
1( ) ( )
2FQ ES AS AQ= + × −
1(10 15) (65 35)
2= + × −
2125 30 375 m
2= × × =
Hence, area of the total field ABCDEFA
= (150 + 170 + 75 + 175 + 665 + 375) m2
= 1610 m2.
44. Cotton thread is wound on a reel which has diameter of 2.8 cm.
There are 1200 turns of the thread on the reel. What is the total
length, in metre of the thread on the reel ?
Ans.Circumference of reel = 2 rπ 22
2 1.4 8.8 cm.7
× × =
Length taken by thread in one turn = 8.8 cm.
⇒ Total Length taken by thread in 1200 turns
= 8.8 × 1200 = 10560 cm 10560
m 105.6 m100
=
45. How many times will the wheel of a car rotate in a journey of 88
km, given that the diameter of the wheel is 56 cm.
Ans.Distance covered by wheel of car = 88 km = 88 × 1000 × 100 cm.
Diameter of wheel is 56 cm
∴ radius = 56 cm
2 = 28 cm.
⇒ Distance covered by wheel of car in one turn = 2 rπ
222 28 176 cm.
7× × =
Number of times wheel rotates
88 1000 1001000 50
176
× ×= = × = 50,000
![Page 33: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/33.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 33 Question Bank
46. A Tonga is being driven at 11 km/hr. If each wheel of the Tonga is 1.4
m in diameter, find the number of revolutions made by each wheel
per minute.
Ans. Distance covered by wheel of Tonga in one revolution = 2 rπ
22 1.42 4.4 m
7 2= × × =
Distance covered by tonga in 60 minutes = 11 km. = 11,000 m.
Distance covered by tonga in 1 minute 11,000
60=
Number of revolutions in one minute
11000 11000 10 2504.4
60 60 44 6= ÷ = × =
125 241
3 3= =
47. From a square cardboard of side 21cm, a circle of maximum area is
cut out. Find the area of the cardboard left.
Ans. Circle of maximum area can be cut out from a
square if diameter of circle is equal to side of the
square.
∴ Area of square = (21 × 21) cm2 = 441 cm2
Area of circle 22 1 21 693
7 2 2 2
2= × × =
21
2r
=
∵
Area of remaining cardboard
2 2693 882 693441 cm cm
2 2
− = − =
2189cm
2= = 94.5 cm2
48. A wire is in the form of a square of side 27.5 cm. It is straightened
and bent into the shape of a circle. Find the area of the circle.
Ans.Perimeter of square = Circumference of circle
4 side 2 r× = π ⇒ 22
4 27.5 27
r× = × ×
21 cm
d
![Page 34: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/34.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 34 Question Bank
⇒ 4 27.5 7 2 2.5 7
2 22 2r
× × × ×= =
×
= 17.5 cm
Area of circle 222
17.5 17.5 cm7
= × ×
= 962.5 cm2.
49. Three cubes of silver with edges 3 cm, 4 cm and 5 cm are melted and
recast into a single cube. Find the cost of coating the surface of the
new cube with gold at the rate of Rs. 3.50 per square centimetre?
Ans. Let a cm be the edge of new cube
According to the given condition
a3 = 33 + 43 + 53 = 27 + 64 + 125 = 216 cm3
3 216a = ⇒ a = 6 cm.
Suface area of new cube = 6 × (side)2 = 6 × (6)2 = 216 cm2
Cost of coating the surface of new cube = Rs 3.50 × 216 = Rs 756.
50. In the adjoining figure, the area enclosed between the concentric circles
is 770 cm2. If the radius of the outer circle is 21 cm, calculate the
radius of the inner circle.
Ans. Radius of outer circle (R) = 21 cm.
Radius of inner circle (r) = r cm.
Area of shaded protion = 770 cm2
⇒ 2 2( ) 770π − =R r
⇒2 222
(21 ) 7707
− =r
⇒2 7
441 77022
r− = × = 35 × 7 = 245
⇒ 2441 245r = − ⇒ r2 = 196
⇒ r2 = 196 ⇒ 196r =
⇒ r = 14 cm.
51. Find the area of a flat circular ring formed by two concentric circles
![Page 35: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/35.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 35 Question Bank
(circles with same centre whose radii are 9 cm and 5 cm
Ans.
r =9 cm
1r =5 cm2
External radius, r1 = 9 cm
internal radius, r2 = 5 cm
∴ Area of ring = 2 21 2π − πr r 2 2
1 2( )= π −r r 2 2(9 5 )= π −
22 22[81 25] 56
7 7= − = × = 176 cm2.
52. Find the area of the shaded portion in each the following diagrams :
7 cm
( )i( )ii
4.5
2.5 m
Ans. (i) Radius of circle (r) = 7 cm
Side of square = 7 + 7 = 14 cm
Area of circle 2
r= π
22
7 77
= × × = 154 cm2
Area of square = 14 × 14
Area of shaded portion
= 196 – 154 = 42 cm2
(ii) Radii of concentric circles are
21 cm
7 cm
7 cm
![Page 36: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/36.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 36 Question Bank
r1 = 4.5 m, r
2 = 2.5 m
Hence, area of shaded portion = 2 21 2r rπ − π
2 21 2[ ]r r= π −
2 222 2220.25 6.25 (4.5) (2.5)
7 7 = × − = −
22214 44 cm
7= × =
53. The shape of a park is a rectangle bounded by semicircles at the ends,
each of radius 17.5 m, as shown in the adjoining figure. Find the
area and the perimeter of the park.3
5 m
35 m
40 m
Ans. Diameter of the part = 35 cm
i.e. radius of the circular part = 17.5 m
∴ Area of two semi-circular parts
2 2 2 21 222 (17.5) m
2 7r r= × π = π = ×
2 22217.5 17.5 m 962.5 m
7= × × =
Now, area of the rectangular part = (40 × 35) m2 = 1400 m2
∴ Area of the park = (962.5 + 1400) m2 = 2362.5 m2.
Now, Kcircumference of a semi-circle
1 222 17.5 m 55 m
2 7r r= × π = π = × =
Hence, perimeter of the park = 40 + 55 + 40 + 55 = 190 m
54. Find the area of the space enclosed by two concentric circles of radii
r =2.5cm2
r=4
.5cm
1
![Page 37: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/37.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 37 Question Bank
17 cm and 11cm.
Ans. Here, R = 17 cm and r = 11 cm
Required area 2 2 2[(17) (11) ] cm= π −
222(17 11) (17 11) cm
7= × + −
2 22228 6 cm 528 cm
7= × × =
Hence, area of the space = 528 cm2
55. The diameter of a circular park is 52 m. On
its outside, there is path 4 m wide, running
around it. Find the cost of turfing the path at
Rs. 2.50 per square metre.
Ans. Diameter of the park = 52 m. So, Radius
of the park 52
26 m2
= =
Width of path = 4 m
Here, r = 26 m and R = (26 + 4) m = 30 m
Area of the path 2 2[ ]R r= π − 2 2 2[(30) (26) ] m= π −
222(30 26) (30 26) m
7= + −
22256 4 m
7= × × = 704 m2
Now, cost of turfing 1m2 = Rs 2.50
Cost of turfing 704 m2 = Rs 2.50 × 704 = Rs 1760.
56. The sum of diameters of two circles is 2.8 m and the difference of
their circumferences is 0.88 m. Find the radii of two circles.
Ans. Let diameter of two circles be d1 and d
2
∴ d1 + d
2 = 2.8 m
or 2r1 + 2r
2 = 2.8 (∵ d = 2r)
r1 + r
2 = 1.4 ...(i)
Also, 1 22 2 0.88 mr rπ − π =
17 cm
11 cmO
![Page 38: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/38.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 38 Question Bank
1 22 ( ) 0.88r rπ − = m
1 21 7
0.88 0.142 22
r r− = × × = ...(ii)
(i) and (ii), we have
2r1 = 1.54. r
1 = 0.77 m or 77 cm.
r2 = 1.4 – r
2 = 1.4 – 0.77
= 0.63 m or 63 cm.
57. Calculate the length of the boundary and the area of the shaded
region in the following diagrams. All measurements are in
centimetres.
10
7
28
(i) Unshaded part is a semi-circle
(ii) Four semi-circles on a square
Ans. (i) Length of boundary
1AB BC CD (2 )
2r= + + + π
22 710 7 10
7 2= + + + ×
= 10 + 7 + 10 + 11 = 38 cm.
Area of shaded portion = area of rectangle ABCD – area of
semi-circle
2110 7 ( )
2= × − πr
1 22 7 7 7770 70
2 7 2 2 4= − × × × = −
1010
7
A
B
D
C
+7/2 7/2
![Page 39: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/39.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 39 Question Bank
= 70 – 19.25 = 50.75 cm2
(ii) Length of one semi-circle = rπ
227 22 cm.
7= × =
Length of 4 semi-circles= 22 × 4 = 88 cm.
Area of four semi-circles = Area of two circles = 22πr
22 227 7 308 cm .
7
×= × × =
Area of square = 14 × 14 = 196 cm2
Area of shaded portion = 308 + 196 = 504 cm2.
58. In the adjoining figure, ABCD is a square of side 14 cm. A, B, C and
D are centres of circular arcs of radius 7 cm. Find the perimeter and
the area of the shaded region.
D
A
C
B
Ans. Perimeter of shaded portion
� � � �EF FG GH EH= + + + = Perimeter of circle = 2 rπ
222 7 44 cm.
7= × × =
14 1414
7
7
![Page 40: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/40.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 40 Question Bank
D
A
CE7
7
7
7
7
7
7
7
F H
BG
Area of square = 14 × 14 = 196 cm2
Area of four quadrants or area of on circle
2 222
7 7 154 cm7
r= π = × × =
Area of shaded portion = (196 – 154) cm2 = 42 cm2.
59. The boundary of the shaded region in the given figure consists of
three semi-circles, the smaller being equal. If the diameter of the
larger one is 28 cm, find
(i) the length of the boundary
(ii) the area of the shaded region
Ans. Length of boundary
length of � �2(length of )AB AQ+
1 28 1 282 2 2
2 2 2 4
= × π + × π
14 14= π× + π×
22(14 14) 28
7π × = × = 22 × 2 + 22 × 2 = 88 cm.
Area of the shaded region = 21
( )2
rπ
21 22
14 14 308 cm2 7
= × × × =
A
Q
O PB
![Page 41: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/41.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 41 Question Bank
60.Find the volume, the total surface area and the lateral surface area of
the cuboid having
(i) length = 24 cm, breadth = 16 cm and height = 7.5 cm
(ii) length = 10 m, breadth = 35 cm and height = 1.2 m
Ans. (i) Here l = 24 cm, b = 16 cm, h = 7.5 cm
∴ Volume of the cuboid
= 2 (lb + bh + hl)
= 2 (24 × 16 + 16 × 7.5 + 7.5 × 24) cm2
= 2 (384 + 120 + 180) cm2
= 2 × 684 cm2 = 1368 cm2
Lateral surface area of the cuboid = 2 (l + b) × h
= 2 [24 + 16] × 7.5 cm2
= 2 × 40 × 7.5 cm2 = 600 cm2
(ii) Here, l = 10 m, b = 35 cm and h = 1.2 m
∴ Volume of the cuboid = l × b × h
= 10 × 0.35 × 1.2 m2 = 4.2 m3
Total surface area of the cuboid
= 2 [lb + bh + hl]
= 2 [10 × 0.35 + 0.35 × 1.2 + 1.2 × 10] m2
= 2 [3.5 + 0.42 + 12] m2 = 2 × 15.92 m2 = 31.84 m2
Lateral suface area of the cuboid
= 2 (l + b) × h = 2 [10 + 0.35] × 1.2 m2
= 2 × 10.35 × 1.2 m2 = 24.84 m2
61. A wall of length 13.5 m, width 60 cm and height 1.6 m is to be
constructed by using bricks, each of dimensions 22.5 cm by 12
cm 8 cm. How many bricks will be needed ?
Ans.Length of the wall (l) = 13.5 m
= 13.5 × 100 cm = 1350 cm
![Page 42: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/42.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 42 Question Bank
Breadth of the wall (b) = 60 cm
Height of the wall (h) = 1.6 m
= 1.6 × 100 cm = 160 cm
Volume of the wall = l × b × h
= (1350 × 60 × 160) cm3
Volume of a brick = (22.5 × 12 × 8) cm3
Hence, required number of bricks used
1350 60 160
22.5 12 8
× ×=
× ×
1350 60 160 10
225 12 8
× × ×=
× ×
= 6 × 5 × 20 × 10 = 6000
62. Find the length of each edge of a cube, if its volume is :
(i) 216 cm3 (ii) 1.728 m3
Ans. (i) (Edge)3 = Volume of a cube
(Edge)3 = 216 cm3
⇒ 1/ 3Edge (3 3 3 2 2 2)= × × × × ×
⇒ Edge = 3 × 2 ⇒ Edge = 6 cm
(ii) (Edge)3 = Volume of a cube
∴ (Edge)3 = 1.728 m3
⇒ 3 1.728 1728(Edge)
1000 1000= = ⇒
1/ 31728
Edge1000
=
⇒1/ 3
2 2 2 2 2 2 3 3 3Edge
10 10 10
× × × × × × × × =
× ×
⇒2 2 3
Edge10
× ×= ⇒
12Edge m
10=
⇒ Edge = 1.2 m
63. The total surface area of a cube is 216 cm2. Find its volume.
Ans. 6(Edge)2 = Total surface area of a cube.
![Page 43: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/43.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 43 Question Bank
6 (Edge)2 = 216 cm2
⇒2 216
(Edge)6
= ⇒ (Edge)2 = 36
⇒ Edge 36= ⇒ Edge = 6 cm
Volume of the given cube = (Edge)3
= (6)3 = 6 × 6 × 6 = 216 cm3.
64. A wall 9 m long, 6 m high and 20 cm thick, is to be constructed ;
using bricks of dimensions 30 cm, 15 cm and 10 cm. How many
bricks will be required.
Ans. Length of the wall = 9 m = 9 × 100 cm = 900 cm
Height of the wall = 6 m = 6 × 100 cm = 600 cm
Breadth of the wall = 20 cm
Volume of the wall = (900 × 600 × 20) cm3 = 10800000 cm3
Volume of the one brick = 30 × 15 × 10 cm3 = 4500 cm3
Number of bricks required to construct the wall
Volume of wall
Volume of one brick=
10800000
4500= = 2400.
65. The dining-hall of a hotel is 75 m long; 60 m broad and 16 m high.
It has five-doors 4 m by 3 m each and four windows 3 m by 1.6 m
each. Find the cost of :
(i) papering its walls at the rate of Rs. 12 per m2;
(ii) carpetting its floor at the rate of Rs. 25 per m2.
Ans. Length of the dining hall of a hotel = 75 m
Breadth of the dining hall of a hotel = 60 m
Height of the dining hall of a hotel = 16 m
(i) Area of four walls of the dining hall
= 2 (L + B) × H = 2(75 + 60) × 16
= 2 (135) × 16 = 270 × 16 = 4320 m2
![Page 44: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/44.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 44 Question Bank
Area of one door = 4 × 3 m2 = 12 m2
Area of 5 doors = 12 × 5 = 60 m2
Area of one window = 3 × 1.6 = 4.8 m2
Area of 4 windows = 4.8 × 4 = 19.2 m2
Area of the walls to be papered
= 4320 – (60 + 19.2) = 4320 – 79.2 = 4240.8 m2
Cost of papering the walls at the rate of Rs 12 per m2
= 4240.8 × 12 = Rs 50889.60
(ii) Area of floor = L × B = 75 × 60 = 4500 m2
Cost of carpetting the floor at the rate Rs 25 per m2
= 4500 × 25 = Rs 112500
66. Find the volume of wood required to make a closed box of exter-
nal dimensions 80 cm, 75 cm and 60 cm, the thickness of wall of
the box being 2 cm throughout.
Ans.External length of the closed box = 80 cm
External breadth of the closed box = 75 cm
External Height of the closed box = 60 cm
External volume of the closed box = 80 × 75 × 60 = 360000 cm3
Internal length of the closed box = 80 – 4 = 76 cm
Internal Breadth of the closed box = 75 – 4 = 71 cm
Internal Height of the closed box = 60 – 4 = 56 cm
Internal volume of the closed box = 76 × 71 × 56 cm = 302176
cm3
Volume of wood required to make the closed box = External vol-
ume of the closed box – Internal volume of the closed box
= 360000 – 302176 = 57824 cm3.
67. Find the length of the longest pole that can be placed in a room 12
m long, 8 m broad and 9 m high.
Ans.Length of room (l) = 12 m
![Page 45: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/45.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 45 Question Bank
Breadth (b) = 8 m
and height = (h) = 9 m
Longest pole 2 2 2l b h= + + 2 2 2(12) (8) (9)= + +
144 64 81 289= + + = = 17 m.
68. The volume of cuboid is 972 m3. If its length and breadth be 16 m
and 13.5 m respectvely, find its height.
Ans.Here, length of the cuboid (l) = 16 m
Breadth of the cuboid (b) = 13.5 m
Let height of the cuboid be h m
Volume of the cuboid = 972 m3
⇒ l × b × h = 972 ⇒ 16 × 13.5 × h = 972
⇒ 972
m16 13.5
h =×
⇒ 9
m2
h =
⇒ h = 4.5 m
Hence, height of the cuboid = 4.5 m
69. The volume of a cuboid is 1296 m3. Its length is 24 m and its
breadth and height are in the ratio 3 : 2. Find the breadth and
height of the cuboid.
Ans.Length of the cuboid = 24 m
Let breadth of the cuboid be 3x
and height of the cuboid be 2x
Volume of the cuboid = 1296 m2
⇒ l × b × h = 1296 ⇒ 24 × 3x × 2x = 1296⇒ 144x2 = 1296
⇒ 2 1296
144x = ⇒ x2 = 9 m ⇒ 9x = ⇒ x = 3
Hence, the breadth of the cuboid = 3 × 3 = 9 m
Height of the cuboid = 2 × 3 = 6 m.
70. The surface area of a cuboid is 468 cm2. Its length and breadth are
12 cm and 9 cm respectively. Find its height.
![Page 46: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/46.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 46 Question Bank
Ans. Let height of the cuboid be h cm
Surface area of the cuboid = 468 cm2
⇒ 2 [lb + bh + hl] = 468
⇒ 2 [ 12 × 9 + 9 × h + h × 12] = 468
⇒ 2 [ 108 + 9h + 12h] = 468
⇒468
21 1082
h + =
⇒ 21h = 234 – 108
⇒ 21h = 126 ⇒ 126
21h = ⇒ h = 6 cm
Hence, height of the cuboid = 6 cm.
71. A room 9 m long, 6 m broad and 3.6 m high has one door 1.4 m by 2
m and two windows, each 1.6 m by 75 cm. Find :
(i) the area of 4 walls, excluding doors and windows.
(ii) the cost of white-washing the walls from inside at the rate of
Rs. 2.50 per m2;
(iii) the cost of painting its ceiling at Rs. 5 per m2.
Ans. Length of the room (l) = 9 m
Breadth of the room (b) = 6 m
and height of the room (h) = 3.6 m
Area of 4 walls = 2 (l + b) × h
= 2 (9 + 6) × 3.6 = 2 × 15 × 3.6 m2 = 108 m2
Area of the door = 1.4 × 2 m2 = 2.8 m2.
Area of two windows 2752 1.6 m
100
= ×
2 23
2 1.6 m 2.4 m4
= × =
![Page 47: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/47.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 47 Question Bank
(i) Area of 4 walls, excluding doors and windows
= (108 – 2.8 – 2.4) m2 = (108 – 5.2) m2 = 102.8 m2.
(ii) Cost of white-washing the walls of 1m2 = Rs 2.50
Cost of white-washing the walls of 102.8 m2 = Rs. 102.8
× 8 250 = Rs 257.
(iii) Area of the ceiling = l × b = (9 × 6) m2 = 54 m2
Cost of painting the ceiling of 1m2 = Rs 5
Cost of painting the ceiling of 54 m2
= Rs 54 × 5 = Rs 270.
72. The length, breadth and height of a cuboid are in the ratio 7 : 6 : 5.
If the surface area of the cuboid is 1926 cm2, find its dimensions.
and also, find the volume of the cuboid.
Ans. Surface area of cuboid = 1926 cm2
Ratio in the length, breadth and height of a cuboid = 7 : 6 : 5
Let length of the cuboid (l) = 7x
Preadth of the cuboid (b) = 6x
and height of the cuboid (h) = 5x
Surface area = 2 (l × b + b × h + h × l)
= 2(7x × 6x + 6x × 5x + 5x × 7x)
= 2(42x2 + 30x2 + 35x2) = 2 × 107 x2
= 241 x2
∴ 214x2 = 1926 ⇒ 2 1926
214x = = 9 = (3)2 ∴ x = 3
Hence, length (l) = 7x = 7 × 3 = 21 cm
Breadth (b) = 6x = 6 × 3 = 18 cm
and height (h) = 5x = 5 × 3 = 15 cm
Then the volume of cuboid = l × b × h = (21 × 18 × 15) cm3
= 5670 cm3
![Page 48: Perimeter and Area of Plane Figures, Volume and …©EDULABZ INTERNA TIONAL Math Class VIII 1 Question Bank 1. Find the area of the triangle whose sides are 13 cm, 20 cm and 21 cm](https://reader031.vdocuments.site/reader031/viewer/2022031612/5b42cd5e7f8b9ad23b8b66c3/html5/thumbnails/48.jpg)
© EDULA
BZ
INTER
NAT
IONAL
Math Class VIII 48 Question Bank
73. If the areas of the three adjacent faces of a cuboidal box are 120 cm2,
72 cm2 and 60 cm2 respectively, then find the volume of the box.
Ans. Let l be the length, b be the breadth and h be the height of the cuboid
∴ l × b = 120 cm2 ...(i) b × h = 72 cm2 ...(ii)
h × l = 60 cm2 ...(iii)
Multiplying (i), (ii), (iii) we have
l2 b2 h2 = 120 × 72 × 60 = 518400 ∴ 518400 720lbh = =
Hence, volume of the cuboidal is box 20 cm3.
74. The external dimensions of wooden box, open at the top are 54 cm
by 30 cm by 16 cm. It is made of wood 2 cm thick. Calculate :
(i) the capacity of the box (ii) the volume of wood.
Ans. Internal length of the open box = 54 – 4 = 50 cm
Internal breadth of the open box = 30 – 4 = 26 cm
Internal height of the open box = 16 – 2 = 14 cm.
(i) Capacity of the open box = (50 × 26 × 14) cm3 = 18200 cm3.
(ii) Volume of the wood = (54 × 30 × 16 – 50 × 26 × 14) cm3
= (25920 – 18200) cm3 = 7720 cm3.
75. Three cubes of metal with edges 5 cm, 4 cm and 3 cm respectively
are melted to form a single cube. Find the lateral surface area of
the new cube formed.
Ans.Volume of three cubes
= [ (5)3 + (4)3 + (3)3] cm3 = [125 + 64 + 27] cm3 = 216 cm3
Now, volume of a big single cube = 216 cm3
i.e. edge of a big single cube 216 cm= = 6 cm
Hence, lateral surface area of the new big cube
= 4 (edge)2 = 4(6)2 cm2 = 4 × 36 cm2 = 144 cm2