pasari de curte

11
PROIECT DE LECŢIE DATA: 03.04.2015 STUDENT: Ianculescu Alexandra Elena Colegiul Național Carol I CLASA: a VI-a ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinte ale naturii DISCIPLINA: Biologie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Diversitatea animalelor şi clasificarea acestora SUBIECTUL: Caractere generale ale păsărilor TIPUL LECŢIEI: sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de păsări şi a adaptărilor acestora la mediul de viaţă. COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. identificarea unor grupe şi specii de animale; 1.3. stabilirea relaţiilor între factorii de mediu şi diversitatea animalelor; 1.4. explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare;

Upload: ianculescul

Post on 11-Jan-2016

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Pasari de curte

TRANSCRIPT

Page 1: Pasari de Curte

PROIECT DE LECŢIE DATA: 03.04.2015

STUDENT: Ianculescu Alexandra Elena

Colegiul Național Carol I

CLASA: a VI-a

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinte ale naturii

DISCIPLINA: Biologie

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Diversitatea animalelor şi clasificarea acestora

SUBIECTUL: Caractere generale ale păsărilor

TIPUL LECŢIEI: sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor

SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de păsări şi a adaptărilor acestora la mediul de viaţă.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. identificarea unor grupe şi specii de animale;

1.3. stabilirea relaţiilor între factorii de mediu şi diversitatea animalelor;

1.4. explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare;

2.1. utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumii

animale;

4.1. exersarea utilizării unor surse de informare;

COMPETENŢE DERIVATE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:- să precizeze principalele adaptări ale păsărilor la mediul de viaţă;- să indice grupele de păsări studiate;- să recunoască şi să compare grupele de păsări pe baza caracterelor morfologice;- să caracterizeze reprezentanţi ai diferitelor grupe de specii;- să explice valoarea practică a păsărilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ: deductivă

Page 2: Pasari de Curte

METODEE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, mozaic cu

fişe expert, exerciţiul, explicaţia;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul de biologie, planşe, imagini, calculator, atlas zoologic;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

RESURSE1. UMANE: 30 şcolari, propunătoare;2. TEMPORALE: 50 minute3. SPAŢIALE: laboratorul de biologie;4. BIBLIOGRAFICE:

Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne, Biologie- Manual pentru

clasa a VI a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2005;

Programa de biologie, clasa a VI- a;

EVALUARE: - observarea sistematică (comportamentul la lecţie);

- proba practică (fişa de evaluare);

Page 3: Pasari de Curte
Page 4: Pasari de Curte

Etapele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forma de organizare

Mijloace de învăţământ

1. Moment organizatoric

Pregăteşte materialul didactic. Notează în catalog elevii absenţi şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăsurarea lecţiei.

Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

-conversaţia; -frontal;

2. Captarea atenţiei

Prezintă un slide „Simfonia primăverii”, planşe cu păsări şi pornind de la acestea poartă o discuţie privitoare la grupele de păsări. Le cere elevilor să precizeze care din păsările cunoscute mai este şi numită regina cântecului.

Urmăresc slide-ul.

…privighetoarea.

-observaţia-conversaţia;-explicaţia;

-frontal;-calculatorul;

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Solicită elevii să răspundă unui set de întrebări care sistematizează cunoştinţele acumulate despre păsări:- Ce sunt păsările?

-Care sunt principalele grupe de păsări?Daţi exemple.

Elevii răspund la întrebări:

…sunt vertebrate adaptate la mediul aerian şi au cea mai mare răspândire pe Glob.…scurmătoare(găina, cocoşul),înotătoare(raţa, gâsca),picioroange(barza, egreta),agăţătoare(ciocăni-toarea,cucul), răpitoare de zi(uliul,şoimul), răpitoare de noapte(bufniţa,cucuveaua) şi alergătoare(struţul).

-observaţia-conversaţia;-explicaţia;

-frontal;-individual;

-calculatorul;-planşe;-imagini;

4. Prezentarea conţinutului

Pornind de la clasificarea păsărilor anunţă titlul lecţiei: „Caractere generale ale păsărilor”:„– Azi vom determina ce au în comun

Page 5: Pasari de Curte

aceste păsări pe care tocmai le-aţi

Etapele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forma de organizare

Mijloace de învăţământ

denumit.” Notează titlul şi data la tablă. Notează în caiete. -conversa

ţia;-frontal;

-tabla;-manualul de biologie;

5. Dirijarea lecţiei

Cere elevilor să prezinte caracteristicile de bază ale grupei de păsări prezente în fişa de lucru. Pe baza unui slide şi a caracteristicilor prezentate completează schema lecţiei la tablă.(Anexa 2).- Haideţi să vedem ce au în comun aceste păsări: – Ce le susţine corpul?-Ce formă are corpul?– Ce mai puteţi spune despre corpul lor, cum arată pe exterior?

– Să observaţi acum membrele. Ce puteţi spune despre membrele superioare?- Ce puteţi spune despre membrele inferioare, picioarele păsărilor?-Şi ce mai observaţi?

Completeză schema lecţiei în caiete.

...coloana vertebrală. Forma corpului este aerodinamică...este acoperit cu pene, puf şi fulgi.... membrele superioare s-au transformat în aripi.…picioarele sunt acoperite de solzi....picioarele au 4 degete care

-conversaţia:-metoda “mozaic cu fişe expert”;-observaţia-explicaţia;

-frontal;-individual;-pe grupe;

-manualul de biologie;-fişe de lucru;-marker;-planşe;-calculator;

Etapele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forma de organizare

Mijloace de învăţământ

-Cele 4 degete cu gheare sunt adaptate în se termină cu nişte gheare.

Page 6: Pasari de Curte

funcţie de mediul de viaţă şi de modul de hrănire.-Din ce este format capul păsărilor?Ciocul, după cum observaţi, este în funcţie de modul de hrănire: de ex. la găini este scurt, la barză este lung, la acvilă este curbat , special creat pentru sfâşiere.

– În cioc au dinţi?– Păsările au un organ care nu se găseşte la nici un alt animal, deoarece acestea nu au dinţi cu care să macine hrana solidă, ştiţi cum se numeşte acest organ? Ştiţi şi denumirea populară?- Cum respiră păsările?

– Cum este temperatura corpului la păsări?– Cum se înmulţesc păsările?

-De ce sunt importante păsările ?

...ochi aşezaţi pe părţile laterale ale capului, în loc de gură prezintă un cioc.La baza ciocului se află două umflături pe care se observă nările....nu au dinţi.

...au pipotă.

...păsările respiră ca şi noi prin plămâni....constantă.... înmulţirea se face prin ouă pe care le clocesc.…pentru că se hrănesc cu insecte ;pentru carne, ouă, pene, puf, fulgi etc.

-conversaţia;-observaţia ;-explicaţia;

-frontala -individuala

-planşe ;-calculator ;-atlas zoologic ;

6. Obţinerea performanţei

Propune elevilor să caute soluţii pentru următoarele exerciţii(oral):1. La păsări cloaca are rol de:a) vezică urinarăb) depozitare ouăc) depozitare resturi de hranăd) rinichi.

Răspund solicitărilor Rezolvă exerciţiile.

-conversaţia-explicaţia

-frontal;-individual;

-manualulde biologie;

Etapele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi Forma de Mijloace de

Page 7: Pasari de Curte

procedee organizare învăţământ2. Păsările înotătoare au corpul de formă:a) oval,b) rotundăc) aerodinamic,d) hidrodinamicăe) luntre.3. Solzii păsărilor amintesc de:a) broaşteb) peşti c) reptiled) sunt structuri noi.4. Carena este:a) un osb) creasta sternuluic) o parte a aripiid) nu apare la păsări.

7. Evaluarea Face aprecieri individuale și globale asupra modului de desfășurare a lecţiei.

Rezolvă sarcinile de lucru -conversaţia-explicaţia-exerciţiul;

-individual; -fișa de lucru;

Page 8: Pasari de Curte

ANEXA 3 FIŞĂ DE EVALUARE

I.Încadrează în grupele de mai jos următoarele păsări:barza, găina, cucul,uliul, lebăda, bufniţa, pelicanul, fazanul, ciocănitoarea, stîrcul, cucuveaua, acvila, raţa. 2p-scurmătoare ……………………………………………………………. .-înotătoare ……………………………………………………………… .-picioroange ……………………………………………………………. .-agăţătoare ………………………………………………………………. .-răpitoare de zi…………………………………………………………… .-răpitoare de noapte……………………………………………………… .

II.Notează două însuşiri prin care modul de viaţă al berzei se aseamănă cu cel al rândunicii: 1p.-……………………………………………….-……………………………………………….III.Asociaţi corect noţiunile din cele două coloane: 1,5p A B1Gâscă ,lebădă pasăre migratoare2.Barza corpul hidrodinamic3.Ciocanitoarea ,ghionoaia cea mai mare pasăre actuală4.Cucul păsări sedentare5.Struţul depune ouăle in cuiburile altor păsări

IV.Adevărat sau Fals: 1,5p

1.Păsările au temperatura corpului constantă datorită respiraţiei şi circulaţiei active.2.Găina prezintă adaptări la mediul acvatic.3.Forma ciocului la păsări depinde de tipul de hrană.4.Păsările răpitoare de noapte vânează numai ziua.

V.Completaţi rebusul. Veţi descoperi pe coloana A – B numele unui os caracteristic păsărilor. 2p A

B1.Are formă aerodinamică.2.Face parte din esofag.3.Mediu de zbor.4.Caracteristice păsărilor.5.Oase pline co aer.6.Stomac măcinător. 2 puncte din oficiu

DATA…………………………NUME………………………...PRENUME……………………CLASA………………………..