oscar math assignment
TRANSCRIPT
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
1/7
Exercise No.1
Belen Garcia
EDUC 1082
Mr. Nestor Chan
February28, 2010
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
2/7
Assignment 1
1.) A business woman bought a refrigerator from a manufacturer for $1,378. Calculate:
a.) The selling price if she makes a profit of 17.5 %.
Cost Price = $1,378
Selling Price = 117.5 % of $1,378
= 17.5 x $1,378
100
= $241.16
Selling Price = CP + Profit
= $1,378 + 241.16
Selling Price = $1619.15
b.) The selling price if she makes a loss of
Selling Price = 3.5% of $1,378
= 3.5 x $1,378
100
= $48.23
Selling Price = Cost Price Loss
=$1,378 - 48.23
Selling Price = $1,329.77
2.) A persons weight increased by 12% between the tenth and fourteenth birthday. If the
person weighed 45 kg on the tenth birthday, what was the weight on the fourteenth
birthday?
Weight = 45 kg
New Weight = (12 % of 45) + 45
= (.12 x 45) + 45
= 5.4 + 45
= 50.4 kg
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
3/7
3.) When fuel was $2.40 a gallon, I used 1,200 gallons per annum. The price increased
by 150%, so I decreased my yearly consumption by 25 %. Find:
a.) The new price per gallon of fuel. Using ratio
100% = $2.4
150% = x
Cross multiply 100% x = $2.4 x 150
Cost Price = ( $2.4 x 150) + 2.4
100
= (3.6) + 2.4
= $6.00
b.) Reduced annual consumption
100% - 25% = 75%
100% = $1,200
75% = x
100x = .75 of 1,200
= (.75 x 1200)
= 900 gallons
c.) New Bill = New Cost x Reduced Annual Consumption
= $6 x 900
= $5,400
Difference = New Bill - Old Bill
= $5,400 - $2,880
= $2,520 more
4.) After a 4% increase, an accountants salary was $7,280. Calculate the salary if a 10%
increase was given instead.
Using ratio 104% = $7,280
110% = x
1.04 x = $7280 x 1.10
x = 7280 x 1.10
1.04
salary at 10%increase = $7,700
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
4/7
5.) After a 20% increase, a physicists salary was $7,200. Calculate the physicists salary
if a 25% increase was given instead.
Using ratio 120% = $7200
125% = x
1.20x= 1.25 x $7200
x = 1.25 x 7200
1.20
Salary at 25 % increase = $7500
6.) Mr. Ricky borrowed $5,340 from a bank at 9.5% per annum simple interest for 5
years. Determine:
a.) The sum of money paid as interest to the bank.
SI = PRT/100 = $5,340 x 9.5 x 5
100
= $2,536.50
b.) The total amount repaid to the bank.
Amount = $5,340 + $2,536.50
= $7,876.50
c.) What was Mr. Rickys monthly installment to the bank?
Monthly Installment = $7,876.50
[ 5 x 12] = 60
= $131.28 per month
7.) Calculate the rate percent per annum if $250 simple interest is paid when $800 is
invested for 5 years.
SI = PRT
100
250 = 800 x Rate x 5
100
250 = (800x 5) R
100
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
5/7
250 = 4000 R
100
250 = 40R
40
250 = R
40
Rate = 6.25 %
8.) $6,000 was put in a fixed deposit account on 1st January, 2005 for 6 months. The rate
of interest was 7.5% per annum. On 1st July, 2005 the total amount accumulated so far
was reinvested at 7% per annum for a further 6 months. Calculate the final amount
received at the end of the year.
SI = PRT
100
SI = 6000 x 7.5 x 0.5
100
SI = $225
Amount = $225 + $6,000
= $6,225
SI = PRT
100
SI = 6,225 x 7 x 0.5
100
SI = $217.88
Final Amount = $6,225 + $217.875
= $6,442.88
9.) A television can be bought on hire purchase by paying a down payment of $850 and
18 monthly installments of $195 each.
a.) Calculate the hire purchase price.
HP = $850 + ($195 x 18)
= $4,360
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
6/7
b.) If it is bought on cash, it can be gotten for 75% of the hire purchase price. Calculate
the cash price for the television.
Cash Price = 75% x 4360
= .75 x 4360
=$3270
10.) How many units of electricity would a 75 W bulb use in 100 hours?
Kwh = W x h
1000
= 75 x 100
1000
= 7.5 Kwh
11.) Calculate the number of kwh a 225 W freezer use in 168 hours.
Kwh = W x h
1000
= 225 x 168
1000
= 37.8 Kwh
12.) Electricity rates are as follows:
$0.34 for the first 50 Kwh
$0.45 for the next 100 Kwh
$0.55 for the next 150 Kwh
$0.60 for any Kwh thereafter
a.) Calculate Mr. Rabannis electricity bill if the previous reading was 80,759 and the
present reading is 82,796.
Kwh used = 82,796 80,759
= 2,037 Kwh
50 x $0.34 = $ 17.00
-
7/30/2019 Oscar Math Assignment
7/7
100 x $0.45 = $ 45.00
150 x$0.55 = $ 82.50
1,737 x $0.60 = $1,042.20
2,037 kwh = $1,186.70
Mr. Rabannis Bill = $1,186.70
b.) Calculate how much he will be refunded if the company is ordered to return 15.5% of
this months bill to customers?
Refund = 15.5% x $1,186.70
= 15.5 x 1186.70
= $183.94