organele de inmultire a unei plante cu flori

3
Organele de inmultire ale unei plante cu flori- Proiect didactic Scopul lectiei: cunoasterea de catre elevi a organelor de inmultire ale unei plante cu flori,consolidarea deprinderilor de a recunoaste,caracteriza floarea,fructul si samanta. Obiective operationale:la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili: O1-sa explice alcatuirea unei flori O2-sa analizeze observatiile macro si microscopice O3-sa stabileasca functiile florii O4-sa clasifice fructele O5-sa recunoasca structura unei seminte O6-sa deduca importanta organelor de inmultire Tipul lectiei:recapitulare-evaluare Metode si procedee:conversatia euristica,observatia,demonstratia. Mijloace de invatamant:planse,plante naturale,preparate microscopice,colectii de fructe,seminte,lupe. Organizarea lectiei:frontala,pe grupe(3) cu sarcini diferite de lucru si individual. Desfasurarea lectiei: 1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor: Lectia debuteaza prin enuntarea scopului,obiectivelor si a modului de desfasurare a activitatii. 3.Dirijarea invatarii si evaluarea

Upload: jamie-shaw

Post on 28-Oct-2015

487 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Planta cu flori

TRANSCRIPT

Page 1: Organele de Inmultire a Unei Plante Cu Flori

Organele de inmultire ale unei plante cu flori-Proiect didactic

Scopul lectiei: cunoasterea de catre elevi a organelor de inmultire ale unei plante cu flori,consolidarea deprinderilor de a recunoaste,caracteriza floarea,fructul si samanta.

Obiective operationale:la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:

O1-sa explice alcatuirea unei floriO2-sa analizeze observatiile macro si microscopiceO3-sa stabileasca functiile floriiO4-sa clasifice fructeleO5-sa recunoasca structura unei seminteO6-sa deduca importanta organelor de inmultire

Tipul lectiei:recapitulare-evaluare

Metode si procedee:conversatia euristica,observatia,demonstratia.

Mijloace de invatamant:planse,plante naturale,preparate microscopice,colectii de fructe,seminte,lupe.

Organizarea lectiei:frontala,pe grupe(3) cu sarcini diferite de lucru si individual. Desfasurarea lectiei:

1. Moment organizatoric2. Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor:

Lectia debuteaza prin enuntarea scopului,obiectivelor si a modului de desfasurare a activitatii. 3.Dirijarea invatarii si evaluareaAnterior profesorul a propus elevilor realizarea in grup a 3 referate de informare bibliografica,perioada si modalitatea de evaluare.Gr.I-Tema:FloareaGr.II-Tema:FructulGr.III-Tema:Samanta Se prezinta criteriile de evaluare din fisa de apreciere a referatului.Fiecare grupa isi stabileste un raportor si un reprezentant pentru constituirea grupului de observatori ce vor monitoriza activitatea.Se distribuie fise de monitorizare grupului de observatori. Ex.de parametri urmariti:1-motivarea alegerii temei2-continut stiintific3-incadrare in tema4-modalitatea de expunere,de prezentare,daca trezeste si mentine interesul

Page 2: Organele de Inmultire a Unei Plante Cu Flori

5.-prezenta de spirit a raportorului6-incadrarea in timp

Fiecare raportor are la dispozitie 10 min.pentru expunerea referatului.Profesorul si grupul de observatori monitorizeaza activitatea,acorda calificative.In final se prezinta calificativul obtinut de fiecare grupa (grupul de observatori si profesorul). Se aplica test de cunostinte pentru fiecare elev.Profesorul va corecta testele si in ora urmatoare va motiva nota acordata.

Fisa de evaluare

1.Redati printr-un desen partile componente ale florii:

2. Polenizarea este transportul ……………….de pe stamina pe………………pistilului.

3. Fecundatia este …………………..dintre celula barbateasca si ………………….

4.Definiti angiospermele……………………………………………………..................

5.Fructul este organul care se formeaza din ………………….in urma ………………….. 6. Care sunt partile componente ale unei seminte?……………………………………………………………………………………………….

Notare: -1 punct din oficiu -primul subiect-3 puncte - subiectele 2,3,4 si 5- cate 1 punct fiecare - subiectul 6- 2 puncte