megoldások - bzmatek · 2018. 3. 16. · 3. egy háromszög két oldala 𝒎 és 𝒎 hosszú. a...
TRANSCRIPT
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
1
Megoldások
1. Egy háromszög egyik oldala 𝟏𝟎 𝒄𝒎 hosszú, s a rajta fekvő két szög 𝟓𝟎° és 𝟕𝟎°. Számítsd
ki a hiányzó szöget és oldalakat!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 10 𝑐𝑚; 𝛽 = 50° és 𝛾 = 70°.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛼 = 180° − 50° − 70° = 60°.
Az adatok kiszámításához használjuk a szinusz – tételt.
Először számítsuk ki a 𝑏 oldal hosszát:
𝑏
10=
sin 50°
sin 60° → 𝑏 ≈ 8,85 𝑐𝑚
Végül számítsuk ki a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐
10=
sin 70°
sin 60° → 𝑐 ≈ 10,85 𝑐𝑚
2. Egy háromszög két oldala 𝟓 𝒄𝒎 és 𝟕 𝒄𝒎 hosszú. A 𝟕 𝒄𝒎 - rel szemben levő szöge 𝟓𝟎°.
Számítsd ki a hiányzó oldalt és szögeket, illetve a háromszög területét!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 5 𝑐𝑚; 𝑏 = 7 𝑐𝑚 és 𝛽 = 50°.
Az adatok kiszámításához használjuk a szinusz – tételt.
Először számítsuk ki az 𝛼 szög nagyságát:
sin 𝛼
sin 50°=
5
7 → 𝛼1 ≈ 33,17° → 𝛼2 = 180° − 33,17° = 146,83°
Mivel a kisebb oldallal szemben levő szöget keressük, ezért csak az 𝛼1 lehet megoldás.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛾 = 180° − 50° − 33,17° = 96,83°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
2
Végül számítsuk ki a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐
7=
sin 96,83°
sin 50° → 𝑐 ≈ 9,07 𝑐𝑚
Ezek alapján a háromszög területe: 𝑇∆ =𝑎 ∙ 𝑏 ∙ sin 𝛾
2=
5 ∙ 7 ∙ sin 96,83°
2≈ 17,37 𝑐𝑚2.
3. Egy háromszög két oldala 𝟑 𝒄𝒎 és 𝟓 𝒄𝒎 hosszú. A 𝟑 𝒄𝒎 - rel szemben levő szöge 𝟑𝟓°.
Számítsd ki a hiányzó oldalt és szögeket!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 3 𝑐𝑚; 𝑏 = 5 𝑐𝑚 és 𝛼 = 35°.
Az adatok kiszámításához használjuk a szinusz – tételt.
Először számítsuk ki a 𝛽 szög nagyságát:
sin 𝛽
sin 35°=
5
3 → 𝛽1 ≈ 72,93° → 𝛽2 = 180° − 72,93° = 107,07°
Mivel a nagyobb oldallal szemben levő szöget keressük, így mindkettő jó megoldás.
Tekintsük elsőként a 𝛽1 = 72,93° szöget.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛾1 = 180° − 35° − 72,93° = 72,07°.
Ezt követően számítsuk ki a harmadik oldal hosszát is:
𝑐1
3=
sin 72,07°
sin 35° → 𝑐1 ≈ 4,98 𝑐𝑚
Tekintsük most a 𝛽2 = 107,07° szöget.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛾2 = 180° − 35° − 107,07° = 37,93°.
Ezt követően számítsuk ki a harmadik oldal hosszát is:
𝑐2
3=
sin 37,93°
sin 35° → 𝑐2 ≈ 3,21 𝑐𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
3
4. Egy háromszög két oldala 𝟏𝟎 𝒄𝒎 és 𝟐𝟎 𝒄𝒎 hosszú. A 𝟏𝟎 𝒄𝒎 - rel szemben levő szöge
𝟑𝟎°. Számítsd ki a hiányzó oldalt és szögeket!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 10 𝑐𝑚; 𝑏 = 20 𝑐𝑚 és 𝛼 = 30°.
Az adatok kiszámításához használjuk a szinusz – tételt.
Először számítsuk ki a 𝛽 szög nagyságát:
sin 𝛽
sin 30°=
20
10 → 𝛽 ≈ 90° → Ebben az esetben egy megoldás adódik.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛾 = 180° − 30° − 90° = 60°.
Ezt követően számítsuk ki a harmadik oldal hosszát is:
𝑐
10=
sin 60°
sin 30° → 𝑐 ≈ 17,32 𝑐𝑚
5. Egy háromszög két oldala 𝟏𝟎 𝒄𝒎 és 𝟐𝟓 𝒄𝒎 hosszú. A 𝟏𝟎 𝒄𝒎 - rel szemben levő szöge
𝟒𝟎°. Számítsd ki a hiányzó oldalt és szögeket!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 10 𝑐𝑚; 𝑏 = 25 𝑐𝑚 és 𝛼 = 40°.
Az adatok kiszámításához használjuk a szinusz – tételt.
Számítsuk ki először a 𝛽 szög nagyságát:
sin 𝛽
sin 40°=
25
10 → sin 𝛽 ≈ 1,6 → Nincs megoldás.
Nem létezik a feladat szövegének megfelelő háromszög.
6. Egy háromszög oldalai 𝟐 𝒄𝒎, 𝟔 𝒄𝒎 és 𝟕 𝒄𝒎 hosszúak. Számítsd ki a szögeit!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 2 𝑐𝑚; 𝑏 = 6 𝑐𝑚 és 𝑐 = 7 𝑐𝑚.
Az adatok kiszámításához használjuk a koszinusz – tételt.
Először számítsuk ki a háromszög 𝛽 szögét:
62 = 22 + 72 − 2 ∙ 2 ∙ 7 ∙ cos 𝛽 → 𝛽 ≈ 52,61°
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
4
Ezt követően számítsuk ki a háromszög 𝛾 szögét:
72 = 22 + 62 − 2 ∙ 2 ∙ 6 ∙ cos 𝛾 → 𝛾 ≈ 112,02°
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛼 = 180° − 112,02° − 52,61° = 15,37°.
7. Egy háromszög két oldala 𝟏𝟎 𝒄𝒎 és 𝟏𝟐 𝒄𝒎. Az általuk bezárt szög 𝟔𝟕°. Számítsd ki a
hiányzó oldalt és szögeket!
Megoldás:
Legyen 𝑎 = 10 𝑐𝑚; 𝑏 = 12 𝑐𝑚 és 𝛾 = 67°.
Az adatok kiszámításához használjuk a koszinusz – tételt.
Először számítsuk ki a harmadik oldal hosszát:
𝑐2 = 102 + 122 − 2 ∙ 10 ∙ 12 ∙ cos 67° → 𝑐 ≈ 12,26 𝑐𝑚
Ezt követően számítsuk ki a háromszög 𝛼 szögét:
102 = 122 + 12,262 − 2 ∙ 12 ∙ 12,26 ∙ cos 𝛼 → 𝛼 ≈ 48,67°
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽 = 180° − 67° − 48,67° = 64,33°.
8. Egy háromszögben 𝒃 = 𝟕 𝒄𝒎, 𝒄 = 𝟗 𝒄𝒎 és 𝜶 = 𝟏𝟎𝟎°. Számítsd ki a hiányzó szögeket,
a harmadik oldal meghatározása nélkül!
Megoldás:
Mivel 𝛽 + 𝛾 = 180° − 100° = 80°, így felírhatjuk a tangens tételt: 7 + 9
7 − 9=
𝑡𝑔 80°
2
𝑡𝑔 𝛽 − 𝛾
2
.
Ebből átrendezéssel a következő adódik: 𝛽 − 𝛾 = −11,97°.
Tekintsük a következő egyenletrendszert:
𝛽 + 𝛾 = 80
𝛽 − 𝛾 = −11,97}
Az egyenletrendszer megoldása 𝛽 = 34,02° és 𝛾 = 45,98°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
5
9. Egy toronyóra nagymutatójának hossza 𝟕 𝒎, míg kis mutatójának hossza 𝟒 𝒎. Milyen
távol lesznek a mutatók végpontjai egymástól délután 𝟓 órakor?
Megoldás:
Először számítsuk ki az óra mutatói által bezárt szöget: 360°
12∙ 5 = 150°.
Ezt követően koszinusz – tétel segítségével számítsuk ki a mutatók végpontjának távolságát:
𝑥2 = 42 + 72 − 2 ∙ 4 ∙ 7 ∙ cos 150° → 𝑥 ≈ 10,65 𝑚
10. Egy háromszög kerülete 𝟐𝟑 𝒄𝒎, két szögének nagysága 𝟒𝟒° és 𝟕𝟖°. Milyen hosszúak
a háromszög oldalai?
Megoldás:
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 180° − 44° − 78° = 58°.
Először a szinusz – tétel segítségével írjuk fel a szögek szinuszainak arányát:
sin 44° : sin 58° : sin 78° = 0,6946: 0,8480: 0,9781.
Az oldalak aránya ezekkel megegyezik, így a kerület segítségével felírhatjuk a következőt:
0,6946𝑥 + 0,848𝑥 + 0,9781𝑥 = 23 → 𝑥 ≈ 9,12
Ezek alapján a háromszög oldalai: 6,34 𝑐𝑚; 7,74 𝑐𝑚 és 8,92 𝑐𝑚.
11. Egy háromszög legkisebb oldala 𝟒 𝒄𝒎 hosszú, s az egyik szöge 𝟕𝟎°. A másik két
szögének aránya 𝟓 ∶ 𝟏𝟕. Számítsd ki a háromszög területét!
Megoldás:
Először az arányok segítségével számítsuk ki a háromszög másik két szögének nagyságát:
5𝑥 + 17𝑥 = 180 − 70 → 𝑥 = 5
Visszahelyettesítés után azt kapjuk, hogy a háromszög további szögei: 25° és 85°.
A háromszög területét megkapjuk a megfelelő képlet segítségével: 𝑇∆ =𝑎2 ∙ sin 𝛽 ∙ sin 𝛾
2 ∙ sin 𝛼.
A behelyettesítés során ügyelnünk kell arra, hogy a legkisebb oldalt adta meg a feladat, vagyis
a legkisebb szög szinusza kerül a nevezőbe.
Ezek alapján a megoldás: 𝑇∆ =16 ∙ sin 70° ∙ sin 85°
2 ∙ sin 25°≈ 17,72 𝑐𝑚2.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
6
12. Egy háromszög két oldalának összege 𝟏𝟐 𝒄𝒎, az általuk bezárt szög 𝟑𝟎°. A
háromszög területe 𝟖 𝒄𝒎𝟐. Számítsd ki a háromszög oldalait!
Megoldás:
A háromszög területképletéből kifejezhetjük az a ∙ b értékét:
8 =𝑎 ∙ 𝑏 ∙ sin 30°
2 → 𝑎 ∙ 𝑏 = 32
A feladat szövege alapján 𝑎 + 𝑏 = 12, amiből fejezzük ki az egyik ismeretlent: 𝑎 = 12 − 𝑏.
Ezt helyettesítsük az előző egyenletbe: (12 − 𝑏) ∙ 𝑏 = 32.
Ebből átrendezés után a következő másodfokú egyenlet adódik: 𝑏2 − 12𝑏 + 32 = 0.
A megoldó képlet segítségével azt kapjuk, hogy az egyenlet megoldásai 𝑏1 = 4 és 𝑏2 = 8.
Visszahelyettesítés után 𝑏 = 4 esetén 𝑎 = 8 és 𝑏 = 8 esetén 𝑎 = 4 adódik.
Ezek alapján egy megoldás van, s a harmadik oldalt számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével:
𝑐2 = 42 + 82 − 2 ∙ 4 ∙ 8 ∙ cos 30° → 𝑐 ≈ 4,96 𝑐𝑚
13. Egy háromszög egyik szöge 𝟔𝟑° - os és a szög szögfelezője a szemközti oldalt 𝟓𝟒 𝒄𝒎
és 𝟑𝟖 𝒄𝒎 – es részekre osztja. Mekkorák a háromszög oldalai és szögei?
Megoldás:
A szögfelező a szemközti oldalt a szomszédos oldalak arányában osztja két részre.
Ebből felírhatjuk a következőt: 𝑎 = 38𝑥; 𝑏 = 54𝑥 és 𝑐 = 38 + 54 = 92 𝑐𝑚.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝑥 nagyságát:
922 = (38𝑥)2 + (54𝑥)2 − 2 ∙ 38𝑥 ∙ 54𝑥 ∙ cos 63° → 𝑥 ≈ 1,84
Ezek alapján a háromszög másik két oldalának hossza: 𝑎 = 69,92 𝑐𝑚 és 𝑏 = 99,36 𝑐𝑚.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
69,922 = 922 + 99,362 − 2 ∙ 92 ∙ 99,36 ∙ cos 𝛼 → 𝛼 ≈ 42,65°
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽 = 180° − 63° − 42,65° = 74,35°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
7
14. Egy háromszög területe 𝟒𝟐 𝒄𝒎𝟐. Két oldala 𝟕, 𝟑 𝒄𝒎 és 𝟏𝟐, 𝟖 𝒄𝒎. Mekkora a
háromszög harmadik oldala és a szögei?
Megoldás:
Először a terület segítségével számítsuk ki a két oldal által bezárt szöget:
42 =7,3 ∙ 12,8 ∙ sin 𝛾
2 → 𝛾1 ≈ 64,02° → 𝛾2 = 180° − 64,02° = 115,98°
Tekintsük először azt az esetet, amikor 𝛾1 = 64,02°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐2 = 7,32 + 12,82 − 2 ∙ 7,3 ∙ 12,8 ∙ cos 64,02° → 𝑐1 ≈ 11,63 𝑐𝑚
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
7,32 = 11,632 + 12,82 − 2 ∙ 11,63 ∙ 12,8 ∙ cos 𝛼 → 𝛼1 ≈ 34,35°
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽1 = 180° − 34,35° − 64,02° = 81,63°.
Tekintsük most azt az esetet, amikor 𝛾2 = 115,98° .
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐2 = 7,32 + 12,82 − 2 ∙ 7,3 ∙ 12,8 ∙ cos 115,98° → 𝑐2 ≈ 17,29 𝑐𝑚
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
7,32 = 12,82 + 17,292 − 2 ∙ 12,8 ∙ 17,29 ∙ cos 𝛼 → 𝛼2 ≈ 22,31°
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽2 = 180° − 22,31° − 115,98° = 41,71°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
8
15. Egy tompaszögű háromszög területe 𝟏𝟓𝟎 𝒄𝒎𝟐, két oldala pedig 𝟏𝟔 𝒄𝒎, illetve 𝟐𝟒 𝒄𝒎.
Mekkorák a szögei?
Megoldás:
Először a terület segítségével számítsuk ki a két oldal által bezárt szöget:
150 =16 ∙ 24 ∙ sin 𝛾
2 → 𝛾1 ≈ 51,36° → 𝛾2 = 180° − 51,36° = 128,64°
Tekintsük először azt az esetet, amikor 𝛾1 = 51,36°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐2 = 162 + 242 − 2 ∙ 16 ∙ 24 ∙ cos 51,36° → 𝑐1 ≈ 18,77 𝑐𝑚
Számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
sin 𝛼
sin 51,36°=
16
18,77 → 𝛼1 ≈ 41,74° → 𝛼2 = 180° − 41,74° = 138,26°
Az 𝛼2 nem felel meg a feltételnek (nagyobb oldallal szemben nagyobb szög fekszik).
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽1 = 180° − 51,36° − 41,74° = 86,9°.
Ezek alapján ez a háromszög nem tompaszögű.
Tekintsük most azt az esetet, amikor 𝛾2 = 128,64°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝑐 oldal hosszát:
𝑐2 = 162 + 242 − 2 ∙ 16 ∙ 24 ∙ cos 128,64° → 𝑐2 ≈ 36,22 𝑐𝑚
Számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
sin 𝛼
sin 128,64°=
16
36,22 → 𝛼1 ≈ 20,18° → 𝛼2 = 180° − 20,18° = 159,82°
Az 𝛼2 nem felel meg a feltételnek (nagyobb oldallal szemben nagyobb szög fekszik).
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛽2 = 180° − 128,64° − 20,18° = 31,18°.
Ez a háromszög tompaszögű, így megfelel a feladat feltételének.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
9
16. Milyen hosszúak az óramutatók, ha végpontjuk 𝟗 órakor 𝟏𝟓 𝒄𝒎, 𝟒 órakor 𝟏𝟖 𝒄𝒎
távolságra van egymástól?
Megoldás:
Legyen a nagymutató hossza 𝑥, a kismutatóé pedig 𝑦.
A két mutató által bezárt szög 4 órakor 120°, 9 órakor pedig 90°.
Ebből felírhatjuk a következő egyenletrendszert:
152 = 𝑥2 + 𝑦2 − 2 ∙ 𝑥 ∙ 𝑦 ∙ cos 90°
182 = 𝑥2 + 𝑦2 − 2 ∙ 𝑥 ∙ 𝑦 ∙ cos 120°
}
A második egyenletből kivonva az elsőt fejezzük ki az egyik ismeretlent: 𝑥 =99
𝑦.
Ezt helyettesítsük vissza az első egyenletbe, s rendezés után a következő egyenlet adódik:
𝑦4 − 225𝑦2 + 9801 = 0.
Legyen 𝑎 = 𝑦2, s ekkor a következő másodfokú egyenletet kapjuk: 𝑎2 − 225𝑎 + 9801 = 0.
A megoldóképlet segítségével az egyenlet megoldásai 𝑎1 ≈ 165,9 és 𝑎2 ≈ 59,07.
A kapott értékeket visszahelyettesítve a következők adódnak:
Ha 𝑎1 = 165,9, akkor 𝑦2 = 165,9 adódik, amiből 𝑦1 ≈ 12,88 és 𝑦2 ≈ −12,88.
Ha 𝑎2 = 59,07, akkor 𝑦2 = 59,07 adódik, amiből 𝑦3 ≈ 7,69 és 𝑦4 ≈ −7,69.
Az 𝑦2 és 𝑦4 nem felel meg a feladat szövegének.
Az újabb visszahelyettesítés után a következőket kapjuk:
Ha 𝑦1 = 12,88 𝑐𝑚, akkor 𝑥1 =99
12,88≈ 7,69 𝑐𝑚
Ha 𝑦2 = 7,69 𝑐𝑚, akkor 𝑥1 =99
7,69≈ 12,88 𝑐𝑚.
Ezek alapján a két mutató hossza 7,69 𝑐𝑚 és 12,88 𝑐𝑚.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
10
17. Egy háromszögben két oldal hosszúságának különbsége 𝟕, 𝟓 𝒄𝒎 és ezen oldalakkal
szemben 𝟑𝟒, 𝟕° - os, illetve 𝟕𝟔, 𝟐° - os szög található. Mekkorák a háromszög oldalai?
Megoldás:
A feladat szövege alapján: 𝑎 − 𝑏 = 7,5.
A szinusz – tétel segítségével fejezzük ki az egyik ismeretlent:
sin 34,7°
sin 76,2°=
𝑏
𝑎 → 𝑏 =
sin 34,7°
sin 76,2°∙ 𝑎 ≈ 0,5862𝑎
Ezt helyettesítsük az előző egyenletbe: 𝑎 − 0,5862𝑎 = 7,5.
Ebből átrendezés után a következő adódik: 𝑎 ≈ 18,12 𝑐𝑚.
Ezt visszahelyettesítve azt kapjuk, hogy 𝑏 = 10,62 𝑐𝑚.
A két szög ismeretében a harmadik szög nagysága: 𝛾 = 180° − 34,7° − 76,2° = 110,9°.
Végül szinusz – tétel segítségével számítsuk ki a harmadik oldal hosszát:
sin 110,9°
sin 34,7°=
𝑐
10,62 → 𝑐 ≈ 17,43 𝑐𝑚
18. Egy 𝟏𝟓 𝑵 - os és egy 𝟐𝟒 𝑵 – os erő hat egy pontszerű testre, az erők által bezárt szög
𝟑𝟒, 𝟕°. Mennyi az eredő erő nagysága? (2977 d kék)
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐹 eredő erő nagyságát:
𝐹2 = 152 + 242 − 2 ∙ 15 ∙ 24 ∙ cos 145,3° → 𝐹 ≈ 37,32 𝑁
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
11
19. Egy 𝟐𝟓𝟎 𝑵 nagyságú erőt bontsunk fel két olyan összetevőre, amelyek 𝟓𝟒° - os és
𝟏𝟖° - os szöget alkotnak vele. Mekkorák az összetevők? (2949 kék)
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Először számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝐹1 erő nagyságát:
𝐹1
250=
sin 18°
sin 108° → 𝐹1 ≈ 81,23 𝑁
Ezt követően számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝐹2 erő nagyságát:
𝐹2
250=
sin 54°
sin 108° → 𝐹2 ≈ 212,66 𝑁
20. Egy háromszög két oldala 𝟖, 𝟓 𝒄𝒎, illetve 𝟏𝟒, 𝟔 𝒄𝒎. A hosszabbik megadott oldalt
felező súlyvonal 𝟏𝟎, 𝟒 𝒄𝒎 hosszúságú. Mekkora a háromszög ismeretlen oldala?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A súlyvonal felezi a szemközti oldalt, vagyis |𝐴𝐷| = |𝐷𝐵| =14,6
2= 7,3 𝑐𝑚.
Először számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝐶𝐷𝐵∢ = 𝛿 szög nagyságát:
8,52 = 7,32 + 10,42 − 2 ∙ 7,3 ∙ 10,4 ∙ cos 𝛿 → 𝛿 ≈ 54,02°
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
12
Ebből azt kapjuk, hogy 𝐴𝐷𝐶∢ = 180° − 54,02° = 125,98°.
Végül koszinusz – tétel segítségével számítsuk ki az 𝐴𝐶 oldal hosszát:
|𝐴𝐶|2 = 7,32 + 10,42 − 2 ∙ 7,3 ∙ 10,4 ∙ cos 125,98° → |𝐴𝐶| ≈ 15,83 𝑐𝑚
21. Egy háromszög három oldala 𝟓 𝒄𝒎, 𝟕 𝒄𝒎 és 𝟏𝟎 𝒄𝒎 hosszú. Számítsd ki a háromszög
beírható és köré írható körének területét, illetve a legkisebb oldalhoz tartozó
súlyvonal hosszát!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Először számítsuk ki Heron – képlet segítségével a háromszög területét: 𝑠 =𝐾
2= 11.
𝑇∆ = √𝑠 ∙ (𝑠 − 𝑎) ∙ (𝑠 − 𝑏) ∙ (𝑠 − 𝑐) = √11 ∙ 6 ∙ 4 ∙ 1 ≈ 16,25 𝑐𝑚2.
Ezt követően a megfelelő területképlet segítségével számítsuk ki a beírható kör sugarát:
𝑇∆ = 𝑟 ∙ 𝑠 → 16,25 = 11𝑟 → 𝑟 ≈ 1,48 𝑐𝑚
Ezután a megfelelő területképlet segítségével számítsuk ki a köré írt kör sugarát:
𝑇∆ =𝑎𝑏𝑐
4𝑅 → 16,25 =
10 ∙ 5 ∙ 7
4𝑅 → 𝑅 ≈ 5,38 𝑐𝑚
A sugarak segítségével kiszámíthatjuk a körök területeit:
𝑇𝑅 = 𝑅2 ∙ 𝜋 = 5,382 ∙ 3,14 ≈ 90,88 𝑐𝑚2
𝑇𝑟 = 𝑟2 ∙ 𝜋 = 1,482 ∙ 3,14 ≈ 6,88 𝑐𝑚2
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
13
A súlyvonal hosszát többféleképpen is meghatározhatjuk.
Első megoldás:
A súlyvonal képletével: 𝑠𝑐 =√2𝑎2+2𝑏2−𝑐2
2=
√2 ∙ 100 + 2 ∙ 49 − 25
2≈ 8,26 𝑐𝑚.
Második megoldás:
A súlyvonal felezi az oldalt és legyen 𝐶𝐹𝐵 ∢ = 𝜑, illetve 𝐵𝐹𝐴 ∢ = (180° − 𝜑).
Írjuk fel a két kisebb háromszögben a koszinusz - tételeket:
102 = 2,52 + 𝑠𝑐2 − 2 ∙ 2,5 ∙ 𝑠𝑐 ∙ cos 𝜑
72 = 2,52 + 𝑠𝑐2 − 2 ∙ 2,5 ∙ 𝑠𝑐 ∙ cos (180° − 𝜑)
}
Mivel cos (180° − 𝜑) = − cos 𝜑, így ezt helyettesítsük a második egyenletbe:
102 = 2,52 + 𝑠𝑐2 − 2 ∙ 2,5 ∙ 𝑠𝑐 ∙ cos 𝜑
72 = 2,52 + 𝑠𝑐2 + 2 ∙ 2,5 ∙ 𝑠𝑐 ∙ cos 𝜑
}
Adjuk össze a két egyenletet, s rendezés után számítsuk ki a súlyvonal hosszát:
149 = 12,5 + 2 ∙ 𝑠𝑐2 → 𝑠𝑐 ≈ 8,26 𝑐𝑚
Harmadik megoldás:
Először számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝛼 szög nagyságát:
102 = 52 + 72 − 2 ∙ 5 ∙ 7 ∙ cos 𝛼 → 𝛼 ≈ 111,8°
Ezt követően számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a súlyvonal hosszát:
𝑠𝑏2 = 2,52 + 72 − 2 ∙ 2,5 ∙ 7 ∙ cos 111,8° → 𝑠𝑏 ≈ 8,26 𝑐𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
14
22. Egy trapéz két párhuzamos oldala 𝟓, 𝟒 𝒄𝒎, illetve 𝟏𝟖, 𝟐 𝒄𝒎. Egyik szára 𝟏𝟐, 𝟓 𝒄𝒎, a
másik szára a hosszabbik alappal 𝟕𝟏° 𝟑𝟔′ - es szöget zár be. Számítsd ki a trapéz
másik szárát és a területét!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szöget fokká: 71° 36′ = 71,6°.
A 𝐵𝐶 szárat eltolva a 𝐷 csúcsba azt kapjuk, hogy |𝐴𝐸| = 18,2 − 5,4 = 12,8 𝑐𝑚.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a másik szár hosszát:
12,52 = |𝐴𝐷|2 + 12,82 − 2 ∙ |𝐴𝐷| ∙ 12,8 ∙ cos 71,6°
Ebből a következő másodfokú egyenlet adódik: |𝐴𝐷|2 − 8,08 ∙ |𝐴𝐷| + 7,59 = 0.
A megoldóképlet alapján az egyenlet megoldásai |𝐴𝐷|1 = 7 és |𝐴𝐷|2 = 1,1.
A derékszögű 𝐴𝐹𝐷 ∆ - ben megfelelő szögfüggvény segítségével számítsuk ki a magasságot:
sin 71,6° =𝑚1
7 → 𝑚1 ≈ 6,64 𝑐𝑚
sin 71,6° =𝑚2
1,1 → 𝑚2 ≈ 1,04 𝑐𝑚
Végül számítsuk ki a két lehetséges trapéz területét:
𝑇1 =5,4 + 18,2
2∙ 6,64 = 78,352 𝑐𝑚2
𝑇2 =5,4 + 18,2
2∙ 1,04 = 12,272 𝑐𝑚2
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
15
23. Egy szimmetrikus trapéz átlójának hossza 𝟑𝟒 𝒄𝒎. Az átló 𝟐𝟖, 𝟐° - os és 𝟑𝟑, 𝟔° - os
szögekre osztja a trapéz hegyesszögét. Az utóbbi szög másik szára a trapéz hosszabbik
alapja. Számítsd ki a szimmetrikus trapéz oldalainak a hosszát!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A trapéz szögeinek nagysága: 𝛽 = 33,6° + 28,2° = 61,8° és 𝛼 = 180° − 61,8° = 118,2°.
Először számítsuk ki a 𝐵𝐷𝐴∢ nagyságát: 𝐵𝐷𝐴∢ = 180° − 33,6° − 61,8° = 84,6°.
Először számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a trapéz szárának hosszát:
sin 33,6°
sin 61,8°=
|𝐴𝐷|
34 → |𝐴𝐷| ≈ 21,35 𝑐𝑚
Ezt követően számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a rövidebb alap hosszát:
sin 28,2°
sin 118,2°=
|𝐶𝐷|
34 → |𝐶𝐷| ≈ 18,23 𝑐𝑚
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a hosszabb alap hosszát:
|𝐴𝐵|2 = 342 + 21,352 − 2 ∙ 34 ∙ 21,35 ∙ cos 84,6° → |𝐴𝐵| ≈ 38,41 𝑐𝑚
24. Egy paralelogramma területe 𝟒𝟓𝟕, 𝟔 𝒄𝒎𝟐, egyik oldala 𝟏𝟒, 𝟐 𝒄𝒎, egyik szöge 𝟑𝟐° 𝟏𝟖′. Számítsd ki a másik oldalt és a hosszabb átlót!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
16
A számítások előtt váltsuk át a szöget fokká: 32° 18′ ≈ 32,3°.
A paralelogramma 𝑇𝑝 = 𝑎 ∙ 𝑏 ∙ sin 𝛾 területképletéből számítsuk ki a másik oldal hosszát:
457,6 = 𝑎 ∙ 14,2 ∙ sin 32,3° → 𝑎 ≈ 60,3 𝑐𝑚
Ezt követően számítsuk ki a paralelogramma (tompa) 𝛽 = 𝐴𝐵𝐶 ∢ szögét:
𝛽 = 180° − 32,3° = 147,7°.
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 átló hosszát:
|𝐴𝐶|2 = 14,22 + 60,32 − 2 ∙ 14,2 ∙ 60,3 ∙ cos 147,7° → |𝐴𝐶| ≈ 72,7 𝑐𝑚
25. Egy paralelogramma egyik szöge 𝟏𝟏𝟐°. Az adott szöggel szemközti átló hossza 𝟏𝟖 𝒄𝒎.
Ez az átló a paralelogramma hegyesszögét 𝟐: 𝟑 arányban osztja. Számítsd ki a
paralelogramma oldalainak a hosszát!
Megoldás:
Első lépésként készítsünk ábrát, melyben feltüntetjük a megadott adatokat.
A feladat szövege alapján 2𝑥 + 3𝑥 = 180 − 112, amiből 𝑥 = 13,6.
Ebből adódnak a következő szögek: 𝐶𝐴𝐵∢ = 27,2° és 𝐷𝐴𝐶∢ = 40,8°.
Ezután számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐶 oldal hosszát:
sin 27,2°
sin 112°=
|𝐵𝐶|
18 → |𝐵𝐶| ≈ 8,87 𝑐𝑚
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐵 oldal hosszát:
|𝐴𝐵|2 = 8,872 + 182 − 2 ∙ 8,87 ∙ 18 ∙ cos 40,8° → |𝐴𝐵| ≈ 12,69 𝑐𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
17
26. Egy egyenes országútból 𝟑𝟐° - os szög alatt egy egyenes gyalogút ágazik el. E gyalogút
mentén két gazdasági épület egymástól ismeretlen távolságra fekszik. Az elágazászól
𝟒𝟎𝟎 méterrel tovább haladva az országúton, az épületek felé mutató irányok 𝟏𝟎𝟓°,
illetve 𝟕𝟓° - os szöget zárnak be a haladás irányával. Milyen messze van egymástól a
két épület?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Az ábra alapján számítsuk ki a következő szögeket:
𝐵𝐷𝐴∢ = 180° − 105° = 75°
𝐴𝐵𝐷∢ = 180° − 32° − 75° = 73°
𝐶𝐷𝐵∢ = 105° − 75° = 30°
𝐷𝐵𝐶∢ = 180° − 73° = 107°
𝐵𝐶𝐷∢ = 180° − 30° − 107° = 43°
Számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐷 szakasz hosszát:
sin 32°
sin 73°=
|𝐵𝐷|
400 → |𝐵𝐷| ≈ 221,65 𝑚
Végül számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐶 szakasz hosszát:
sin 30°
sin 43°=
|𝐵𝐶|
221,65 → |𝐵𝐶| ≈ 162,5 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
18
27. Egy szigeten levő 𝑨 tereptárgy távolságát szeretnénk meghatározni a folyó túlsó
partján levő 𝑩 tereptárgytól. Ezért a folyó innenső partján az 𝑨𝑩 egyenesen
felveszünk egy 𝑪 pontot, majd 𝑪 – ből kiindulva oldalra felmérünk egy 𝟑𝟓𝟎 méteres
𝑪𝑫 szakaszt. Megmérve, kapjuk a következő szögeket: 𝑨𝑪𝑫∢ = 𝟕𝟓° 𝟒𝟖′; 𝑪𝑫𝑨∢ = 𝟒𝟏° 𝟏𝟐′; 𝑨𝑫𝑩∢ = 𝟐𝟖° 𝟓𝟑′. Mekkora az 𝑨𝑩 távolság?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká:
28° 53′ ≈ 28,88° 41° 12′ = 41,2° 75° 48′ = 75,8°.
Az ábra alapján számítsuk ki a következő szögeket:
𝐶𝐷𝐵∢ = 41,2° + 28,88° = 70,08°
𝐷𝐵𝐶∢ = 180° − 75,8° − 70,08° = 34,12°
𝐷𝐴𝐶∢ = 180° − 41,2° − 75,8° = 63°
Számítsuk ki szinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐶 szakasz hosszát:
sin 70,08°
sin 34,12°=
|𝐵𝐶|
350 → |𝐵𝐶| ≈ 586,63 𝑚
Számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 szakasz hosszát:
sin 41,2°
sin 63°=
|𝐴𝐶|
350 → |𝐴𝐶| ≈ 258,74 𝑚
Végül számítsuk ki az 𝐴𝐵 távolságot: |𝐴𝐵| = 586,63 − 258,74 = 327,89 𝑚.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
19
28. Egy útkereszteződéstől észak felé az 𝑨 község van 𝟐𝟒𝟎𝟎 𝒎 – re, míg nyugat felé a 𝑩
község van 𝟑𝟐𝟎𝟎 𝒎 – re. Milyen távol van az 𝑨 – tól és a 𝑩 – től az a 𝑪 község, amelybe
𝑨 – ból egy olyan egyenes út vezet, amely az északi irányú úttól balra tér el
𝟖𝟐° 𝟏𝟔′ - es irányba, míg 𝑩 – ből 𝑪 – be olyan egyenes út vezet, amely a nyugati irányú
úttól jobbra tér el 𝟕𝟓° 𝟒𝟐′ - es szöggel?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká: 75° 42′ = 75,7° és 82° 16′ ≈ 82,27°.
Számítsuk ki a derékszögű 𝐵𝑂𝐴 ∆ - ben az 𝐴𝐵 távolságot, az 𝑂𝐴𝐵∢ = 𝛼 és 𝐴𝐵𝑂∢ = 𝛽 szöget:
24002 + 32002 = |𝐴𝐵|2 → |𝐴𝐵| ≈ 4000 𝑚
cos 𝛼 =1400
4000 → 𝛼 ≈ 53,13°
cos 𝛽 =3200
4000 → 𝛽 ≈ 36,87°
Az ábra alapján számítsuk ki a következő szögeket:
𝐵𝐴𝐶∢ = 180° − 82,27° − 53,13° = 44,6°
𝐶𝐵𝐴∢ = 180° − 75,7° − 36,87° = 67,43°
𝐴𝐶𝐵∢ = 180° − 44,6° − 67,43° = 67,97°
Végül számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 és 𝐵𝐶 távolságokat:
sin 67,43°
sin 67,97°=
|𝐴𝐶|
4000 → |𝐴𝐶| ≈ 3984,57 𝑚
sin 44,6°
sin 67,97°=
|𝐵𝐶|
4000 → |𝐵𝐶| ≈ 3029,83 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
20
29. Egy egyenes főúton haladva, 𝟑𝟒° 𝟏𝟖′ - es szög alatt balra, egyenes mellékút ágazik el,
majd 𝟖 𝒌𝒎 - rel tovább az egyenes főúton, jobbra egy egyenes mellékút ágazik le
𝟒𝟏° 𝟐𝟒′ - es szöget bezárva a főúton való haladási irányunkkal. Az első mellékúton
𝟏𝟐 𝒌𝒎 - rel az elágazás után van a 𝑩 község, míg a második mellékúton a leágazástól
𝟏𝟎 𝒌𝒎 - re van a 𝑪 község. Milyen messze van egymástól légvonalban a két község?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká: 34° 18′ ≈ 34,3° és 41° 24′ = 41,4°.
Először számítsuk ki az 𝐴𝐷𝐶∢ nagyságát: 𝐴𝐷𝐶 ∢ = 180° − 41,4° = 138,6°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 szakasz hosszát:
|𝐴𝐶|2 = 82 + 102 − 2 ∙ 8 ∙ 10 ∙ cos 138,6° → |𝐴𝐶| ≈ 16,85 𝑘𝑚
Ezt követően számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝛼 = 𝐷𝐴𝐶 ∢ szöget:
sin 𝛼
sin 138,6°=
10
16,85 → 𝛼 ≈ 23,1°
Ebből számítsuk ki a 𝐵𝐴𝐶∢ nagyságát: 𝐵𝐴𝐶∢ = 34,3° + 23,1° = 57,4°.
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐶 távolságot:
|𝐵𝐶|2 = 122 + 16,852 − 2 ∙ 12 ∙ 16,85 ∙ cos 57,4° → |𝐵𝐶| ≈ 14,5 𝑘𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
21
30. Kalózok elásott kincsét keresve, az 𝑨 helyről észak felé haladunk 𝟔𝟓 𝒎 - t, majd
keletnek fordulunk és 𝟖𝟐 𝒎 - t teszünk meg. Ezután jobbra eltérünk a keleti iránytól
𝟑𝟓° 𝟐𝟒′ - es szöggel és egyenesen haladunk 𝟒𝟑 𝒎 - t, míg eljutunk a 𝑫 pontban elásott
kincshez. Mekkora az 𝑨𝑫 távolság?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Mivel az északi iránytól kelet felé fordultunk, ezért 𝐴𝐵𝐶 ∢ = 90°.
A számítások előtt váltsuk át a szöget fokká: 35° 24′ = 35,4°.
Először számítsuk ki Pitagorasz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 szakasz hosszát:
|𝐴𝐶|2 = 652 + 822 → |𝐴𝐶| ≈ 104,64 𝑚
Ezt követően számítsuk ki megfelelő szögfüggvény segítségével a 𝛾 = 𝐴𝐶𝐵 ∢ szöget:
𝑡𝑔 𝛾 =65
82 → 𝛾 ≈ 38,4°
Ebből számítsuk ki a 𝐷𝐶𝐴∢ nagyságát: 𝐷𝐶𝐴 ∢ = 180° − 35,4° − 38,4° = 106,2°.
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐷 távolságot:
|𝐴𝐷|2 = 432 + 104,642 − 2 ∙ 43 ∙ 104,64 ∙ cos 106,2° → |𝐴𝐷| ≈ 123,73 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
22
31. Egy hegy emelkedik egy síkság fölé. A hegy csúcsa a 𝑷 pont, ennek merőleges vetülete
a síkra a 𝑷′ pont. A síkon felveszünk egy 𝑨𝑩 = 𝟖𝟎𝟎 𝒎 hosszú alapvonalat. Majd
megmérve kapjuk a következő szögeket: 𝑷𝑨𝑩∢ = 𝟕𝟐° 𝟑𝟓′; 𝑷𝑩𝑨∢ = 𝟔𝟒° 𝟐𝟔′; 𝑷𝑨𝑷′∢ = 𝟐𝟑° 𝟒𝟖′. Milyen magasra emelkedik a hegy a síkság fölé?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká:
23° 48′ = 23,8° 64° 26′ ≈ 64,43° 72° 35′ ≈ 72,58°.
Először számítsuk ki a 𝐵𝑃𝐴∢ nagyságát: 𝐵𝑃𝐴∢ = 180° − 64,43° − 72,58° = 42,99°.
Ezt követően számítsuk ki szinusz – tétel segítségével az 𝐴𝑃 szakasz hosszát:
sin 64,43°
sin 42,99°=
|𝐴𝑃|
800 → |𝐴𝑃| ≈ 1058,33 𝑚
Végül a derékszögű 𝐵𝑂𝐴 ∆ - ben számítsuk ki szögfüggvény segítségével a 𝑃𝑃′ távolságot:
sin 23,8° =|𝑃𝑃′|
1058,33 → |𝑃𝑃′| ≈ 427,08 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
23
32. Egy 𝟔𝟓𝟎 𝒎 magas hegy csúcsáról két hajót figyelünk meg a tengeren. A hajók
távolságát 𝟕𝟒° 𝟐𝟒′ - es szög alatt látjuk. Az egyik hajót 𝟖° 𝟓𝟐′ - es, míg a másik hajót
𝟕° 𝟏𝟔′ - es lehajlási szög alatt látjuk. Mekkora a két hajó távolsága egymástól?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká:
7° 16′ ≈ 7,26° 8° 52′ ≈ 8,86° 74° 24′ = 74,4°.
Mivel a lehajlási (depresszió) szöget egy paralelogramma átlójával szemléltetjük, ezért ezeket
a szögeket feltüntethetjük az ábra alsó részén is váltószögként. Továbbá a 𝐶 pont a 𝐵 és
𝐷 pontok síkjában van, ezért 𝐵𝐶𝐴∢ = 90° és 𝐴𝐶𝐷∢ = 90°.
Ezek alapján számítsuk ki megfelelő szögfüggvényekkel az 𝐴𝐶 és 𝐴𝐷 szakaszok hosszát:
sin 8,86° =650
|𝐴𝐷| → |𝐴𝐷| ≈ 4220,2 𝑚
sin 7,26° =650
|𝐴𝐵| → |𝐴𝐵| ≈ 5143,5 𝑚
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐷 távolságot:
|𝐵𝐷|2 = 4220,22 + 5143,52 − 2 ∙ 4220,2 ∙ 5143,5 ∙ cos 74,4° → |𝐵𝐷| ≈ 5708,8 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
24
33. Egy 𝟐𝟎𝟎 𝒎 magas torony tetejéről a torony talppontján kívüli 𝑨, illetve 𝑩 pont
𝟑𝟖° 𝟏𝟕′, illetve 𝟒𝟔° 𝟐𝟒′ - es lehajlási szög alatt látszik. Az 𝑨, illetve a 𝑩 ponthoz tartozó
lehajlási szög mérése közben a távcsövet vízszintes síkban 𝟕𝟖° 𝟑𝟔′ - es szöggel kellett
elforgatni. Milyen hosszú az 𝑨𝑩 távolság?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká:
38° 17′ ≈ 38,28° 46° 24′ = 46,4° 78° 36′ = 78,6°.
Mivel a lehajlási (depresszió) szöget egy paralelogramma átlójával szemléltetjük, ezért ezeket
a szögeket feltüntethetjük az ábra alsó részén is váltószögként. A távcső elforgatását szintén
jelölhetjük az ábra alsó részén is. Továbbá a 𝐶 pont az 𝐴 és 𝐵 pontok síkjában van, ezért
𝐷𝐶𝐴∢ = 90° és 𝐴𝐶𝐷∢ = 90°.
Ezek alapján számítsuk ki megfelelő szögfüggvényekkel az 𝐴𝐶 és 𝐵𝐶 szakaszok hosszát:
𝑡𝑔 38,28° =200
|𝐴𝐶| → |𝐴𝐶| ≈ 253,42 𝑚
𝑡𝑔 46,4° =200
|𝐵𝐶| → |𝐵𝐶| ≈ 190,45 𝑚
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐵 távolságot:
|𝐴𝐵|2 = 190,422 + 253,452 − 2 ∙ 190,42 ∙ 253,45 ∙ cos 78,6° → |𝐴𝐵| ≈ 285,3 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
25
34. Vízszintes terep 𝑻 pontja felett lebeg egy 𝑳 léggömb, s ezt az 𝑨 – ban álló megfigyelő
𝟑𝟕° - os, a 𝑩 – beli megfigyelő 𝟒𝟓° - os emelkedési szögben látja. Milyen magasan
lebeg a léggömb, ha a megfigyelők 𝟓𝟎𝟎 𝒎 – re vannak egymástól és az 𝑨𝑻𝑩 ∢ = 𝟖𝟎°?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Mivel a lehajlási (depresszió) szöget egy paralelogramma átlójával szemléltetjük, ezért ezeket
a szögeket feltüntethetjük az ábra alsó részén is váltószögként. Továbbá a 𝑇 pont az 𝐴 és
𝐵 pontok síkjában van, ezért 𝐴𝑇𝐿∢ = 90° és 𝐵𝑇𝐿∢ = 90°.
A derékszögű 𝐴𝑇𝐿 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével fejezzük ki 𝐴𝑇 – t 𝑇𝐿 – lel:
𝑡𝑔 37° =|𝑇𝐿|
|𝐴𝑇| → |𝐴𝑇| ≈ 1,327 ∙ |𝑇𝐿|
A derékszögű 𝐵𝑇𝐿 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével fejezzük ki 𝐵𝑇 – t 𝑇𝐿 – lel:
𝑡𝑔 45° =|𝑇𝐿|
|𝐵𝑇| → |𝐵𝑇| = |𝑇𝐿|
Végül számítsuk ki koszinusz - tétel segítségével a 𝑇𝐿 magasságot:
5002 = (1,327 ∙ |𝑇𝐿|)2 + |𝑇𝐿|2 − 2 ∙ 1,327 ∙ |𝑇𝐿| ∙ |𝑇𝐿| ∙ cos 80° → |𝑇𝐿| ≈ 329,7 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
26
35. Egy tőlünk keletre fekvő hegy csúcsát 𝟐𝟐° emelkedési szögben látjuk. Ha a vízszintes
talajon 𝟏, 𝟓 𝒌𝒎 – t délre megyünk, akkor a hegy csúcsáról 𝟏𝟖, 𝟓° depressziószögben
(lehajlási szögben) látszunk. Milyen magas a hegy, milyen távol vagyunk mindkét
helyen a hegy csúcsától és mekkora a hegy csúcsáról az útszakasz látószöge?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Mivel a lehajlási (depresszió) szöget egy paralelogramma átlójával szemléltetjük, ezért ezeket
a szögeket feltüntethetjük az ábra alsó részén is váltószögként. Továbbá a 𝐶 pont az 𝐴 és
𝐵 pontok síkjában van, ezért 𝐴𝐶𝐷∢ = 90° és 𝐵𝐶𝐷∢ = 90°.
A derékszögű 𝐴𝐶𝐷 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével fejezzük ki 𝐴𝐶 – t 𝐶𝐷 – vel:
𝑡𝑔 22° =|𝐶𝐷|
|𝐴𝐶| → |𝐴𝐶| ≈ 2,475 ∙ |𝐶𝐷|
A derékszögű 𝐵𝐶𝐷 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével fejezzük ki 𝐵𝐶 – t 𝐶𝐷 – vel:
𝑡𝑔 18,5° =|𝐶𝐷|
|𝐵𝐶| → |𝐵𝐶| ≈ 2,9887 ∙ |𝐶𝐷|
A derékszögű 𝐵𝐶𝐷 ∆ - ben Pitagorasz - tétel segítségével számítsuk ki a 𝐶𝐷 szakasz hosszát:
1,52 + (2,475 ∙ |𝐶𝐷|)2 = (2,9887 ∙ |𝐶𝐷|)2 → |𝐶𝐷| ≈ 0,895 𝑘𝑚 = 895 𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
27
Ezt visszahelyettesítve számítsuk ki az 𝐴𝐶 és 𝐵𝐶 szakaszok hosszát:
|𝐴𝐶| = 2,475 ∙ 895 = 2215,13 𝑚
|𝐵𝐶| = 2,9887 ∙ 895 = 2674,89 𝑚
A derékszögű 𝐴𝐶𝐷 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével számítsuk ki az 𝐴𝐷 hosszát:
𝑐𝑜𝑠 22° =2215,13
|𝐴𝐷| → |𝐴𝐷| ≈ 2389,09 𝑚
A derékszögű 𝐵𝐶𝐷 ∆ - ben megfelelő szögfügvény segítségével számítsuk ki 𝐵𝐷 hosszát:
𝑐𝑜𝑠 18,5° =2674,89
|𝐵𝐷| → |𝐵𝐷| ≈ 2820,65 𝑚
Végül számítsuk ki koszinusz - tétel segítségével a 𝜑 = 𝐴𝐷𝐵 ∢ látószöget:
15002 = 2389,092 + 2820,652 − 2 ∙ 2389,09 ∙ 2820,65 ∙ cos 𝜑 → 𝜑 ≈ 32,13°
36. Egy konvex négyszög alakú telek oldalainak hosszúságai rendre: 𝟓𝟎 𝒎, 𝟕𝟎 𝒎, 𝟔𝟎 𝒎,
𝟗𝟎 𝒎. Az 𝟓𝟎 és 𝟕𝟎 𝒎 - es oldalak találkozási pontjából a telek szemközti csúcsába
𝟗𝟓 𝒎 hosszú, egyenes út vezet. Mekkora a telek másik két sarokpontjának távolsága?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Először számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛾1 = 𝐴𝐶𝐵 ∢ szöget:
902 = 502 + 952 − 2 ∙ 50 ∙ 95 ∙ cos 𝛾1 → 𝛾1 ≈ 68,86°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
28
Ezt követően számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛾2 = 𝐴𝐶𝐷 ∢ szöget:
602 = 702 + 952 − 2 ∙ 70 ∙ 95 ∙ cos 𝛾2 → 𝛾2 ≈ 39,07°
Ebből számítsuk ki a 𝐵𝐶𝐷∢ nagyságát: 𝐵𝐶𝐷 ∢ = 39,07° + 68,86° = 107,93°.
Végül számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝐵𝐷 távolságot:
|𝐵𝐷|2 = 502 + 702 − 2 ∙ 50 ∙ 70 ∙ cos 107,93° → |𝐵𝐷| ≈ 97,74 𝑚
37. Egy konvex négyszög három egymás utáni oldala 𝟏𝟓 𝒄𝒎, 𝟏𝟑 𝒄𝒎 és 𝟖 𝒄𝒎. Az első két
oldal közötti szög 𝟖𝟓° 𝟒𝟓′, a második és a harmadik oldala közötti szög 𝟕𝟒° 𝟐𝟎′. Mekkorák a négyszög ismeretlen szögei és oldala?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szögeket fokokká: 74° 20′ ≈ 74,33° és 85° 45′ = 85,75°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐶 szakasz hosszát:
|𝐴𝐶|2 = 132 + 152 − 2 ∙ 13 ∙ 15 ∙ cos 85,75° → |𝐴𝐶| ≈ 19,11 𝑐𝑚
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛾 = 𝐵𝐶𝐴∢ szöget:
152 = 132 + 19,112 − 2 ∙ 13 ∙ 19,11 ∙ cos 𝛾 → 𝛾 ≈ 51,52°
Ebből számítsuk ki az 𝐴𝐶𝐷∢ nagyságát: 𝐴𝐶𝐷∢ = 74,33° − 51,52° = 22,81°.
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
29
Ezt követően számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐷 távolságot:
|𝐴𝐷|2 = 82 + 19,112 − 2 ∙ 8 ∙ 19,11 ∙ cos 22,81° → |𝐴𝐷| ≈ 12,14 𝑐𝑚
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛿 = 𝐶𝐷𝐴∢ szöget:
19,112 = 82 + 12,142 − 2 ∙ 8 ∙ 12,14 ∙ cos 𝛿 → 𝛿 ≈ 142,36°
Végül számítsuk ki az 𝛼 szög nagyságát: 𝛼 = 360° − 74,33° − 85,75° − 142,36° = 57,56°.
38. Egy körben a kör egy pontjából kiinduló 𝟏𝟐 𝒄𝒎, illetve 𝟏𝟓 𝒄𝒎 hosszú húrok
𝟒𝟐° 𝟏𝟖′ - es szöget zárnak be. Mekkora a kör sugara?
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A számítások előtt váltsuk át a szöget fokká: 42° 18′ ≈ 42,3°.
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével az 𝐴𝐵 távolságot:
|𝐴𝐵|2 = 122 + 152 − 2 ∙ 12 ∙ 15 ∙ cos 42,3° → |𝐴𝐵| ≈ 10,13 𝑐𝑚
Számítsuk ki a szinusz – tétel geometriai alakjának segítségével a kör sugarát:
2𝑅 =10,13
sin 42,3° → 𝑅 ≈ 7,53 𝑐𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
30
39. Egy 𝟏𝟎 𝒄𝒎 sugarú körben a kör egy pontjából kiinduló két húr hossza 𝟏𝟐 𝒄𝒎 és
𝟏𝟒 𝒄𝒎. Határozd meg a húrok végpontjainak távolságát!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
A szinusz – tétel geometriai alakjából számítsuk ki a 𝛽 = 𝐴𝐵𝐶∢ és a 𝛾 = 𝐵𝐶𝐴∢ szögeket:
2 ∙ 10 =14
sin 𝛽 → 𝛽1 ≈ 44,43° → 𝛽2 = 180° − 44,43° = 135,57°
2 ∙ 10 =12
sin 𝛾 → 𝛾1 ≈ 36,87° → 𝛾2 = 180° − 36,87° = 143,13°
A 𝛾2 nem lehet megoldás, mert kisebb oldallal szemben kisebb szögnek kell lennie.
Tekintsük először azt az esetet, amikor 𝛽1 ≈ 44,43° és 𝛾1 ≈ 36,87°.
Ekkor a harmadik szög: 𝛼1 = 180° − 44,43° − 36,87° = 98,7°.
Számítsuk ki a szinusz – tétel geometria alakjának segítségével a 𝐵𝐶 szakasz hosszát:
2 ∙ 10 =|𝐵𝐶|
sin 98,7° → |𝐵𝐶| ≈ 19,77 𝑐𝑚
Tekintsük most azt az esetet, amikor 𝛽2 ≈ 135,57° és 𝛾1 ≈ 36,87°.
Ekkor a harmadik szög: 𝛼2 = 180° − 135,57° − 36,87° = 7,56°.
Számítsuk ki a szinusz – tétel geometria alakjának segítségével a 𝐵𝐶 szakasz hosszát:
2 ∙ 10 =|𝐵𝐶|
sin 7,56° → |𝐵𝐶| ≈ 2,63 𝑐𝑚
Brósch Zoltán (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma)
31
40. Három egymást páronként kívülről érintő kör sugara 𝟐 𝒄𝒎, 𝟑 𝒄𝒎 és 𝟓 𝒄𝒎. Határozd
meg a három kör közötti síkidom területét!
Megoldás:
Tekintsük a következő ábrát:
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛽 = 𝐴𝐵𝐶 ∢ szöget:
52 = 72 + 82 − 2 ∙ 7 ∙ 8 ∙ cos 𝛽 → 𝛽 ≈ 38,21°
Számítsuk ki koszinusz – tétel segítségével a 𝛾 = 𝐵𝐶𝐴 ∢ szöget:
72 = 52 + 82 − 2 ∙ 5 ∙ 8 ∙ cos 𝛾 → 𝛾 ≈ 60°
Ebből számítsuk ki az 𝛼 = 𝐶𝐴𝐵∢ nagyságát: 𝛼 = 180° − 38,21° − 60° = 81,79°.
Ezt követően számítsuk ki az 𝐴𝐵𝐶 ∆ területét: 𝑇𝐴𝐵𝐶 ∆ =5 ∙ 8 ∙ sin 60°
2≈ 17,32 𝑐𝑚2.
Végül számítsuk ki a három körszelet területét:
𝑇1 = 22 ∙ 𝜋 ∙81,79°
360°≈ 2,85 𝑐𝑚2
𝑇2 = 32 ∙ 𝜋 ∙60°
360°≈ 4,71 𝑐𝑚2
𝑇3 = 52 ∙ 𝜋 ∙38,21°
360°≈ 8,34 𝑐𝑚2
Ezek alapján a közbezárt síkidom területe: 𝑇 = 17,32 − 2,85 − 4,71 − 8,34 = 1,42 𝑐𝑚2.