maleriertirsdag 17.april
kl.18 udsøgtedanskemalerier 1-120onsdag 18.april
kl.13 ikonerog ældreudenlandskemalerier 121-321
kl.18 udsøgtedanskemalerier 322-430torsdag 19.april
kl.13 malerier,tegningeroggrafik 431-545
antikvitetertorsdag 19.april
kl.15 sølv,porcelæn,fajanceogglas
mandag 23.april
kl.13 møbler,bronzerogskulpturer
tirsdag 24.april
kl.13 møbler,bronzerogure
onsdag 25.april
kl.13 smykkerogarmbåndsure
kl.18 udsøgtevine,separatkatalog
torsdag 26.april
kl.13 orientalskkunstindustri
kl.14 orientalsketæpper
mal
erie
r
auktion770
auktion17.-19.april2007
eftersyn onsdag 11.april kl.15-18 torsdag 12.april kl.10-17 fredag 13.april kl.10-17 lørdag 14.april kl.11-16 søndag 15.april kl.11-16 mandag 16.april kl.10-17
Bredgade33·DK-1260KøbenhavnK·Tel+4533436911·[email protected]·www.bruun-rasmussen.dk
malerierikoner,tegningeroggrafik
fine
art
auCtion770
finearttuesday 17april
6pm selectedDanishpaintings 1-120wednesday18april
1pm iconsand olderInternationalpaintings 121-321
6pm selectedDanishpaintings 322-430thursday 19april
1pm paintings,drawingsand prints 431-545
antiquethursday 19april
3pm silver,ceramicsandglass
monday 23april
1pm furnitureandsculptures
tuesday 24april
1pm furniture,bronzesandclocks
wednesday25april
1pm jewelleryandwatches
6pm selectedwines,separatecatalogue
thursday 26april
1pm orientalworksofart
2pm orientalcarpets
auction17-19april2007
preview wednesday 11april 3pm-6pm thursday 12april 10am-5pm friday 13april 10am-5pm saturday 14april 11am-4pm sunday 15april 11am-4pm monday 16april 10am-5pm
Bredgade33·DK-1260CopenhagenK·Tel+4533436911·[email protected]·www.bruun-rasmussen.dk
fineartpaintings,drawingsandprints
BettinaSinnet
BirteStokholm
KasperNielsen
NikolajBrandt
afdelingenforældremalerier
afdelingsleder: katalogisering:
torsdag19.aprilkl.13katalognr.431-545
malerier,tegningerog
grafik
264
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
431 432
433 434
431
August Schiøtt,
f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895
Portræt af Frederik VII i mørkeblå uni-formsjakke. Sign. August Schiøtt 1850.Olie på lærred. 65 x 55.
DKK 10.000-15.000 /
€
1.300-2.000
432
David Monies,
f. København 1812, d. Frederiksberg 1894
Herre i sort jakke, stort blåligt silketørklæde og blåfrakke. Sign. DMonies (sammenskrevet) pinx. Olie pålærred. 28 x 22. Samtidig hjørnebobinetramme.
Ifølge oplysning forestillende en hr. West fra St. Kongensgade.DKK 10.000 /
€
1.300
265
435 436
437
437
Elisabeth Jerichau Baumann,
f. Warszawa 1819, d. København 1881
Portræt af den næsten etårige "Comtesse Agnes Henriette Her-mine Emma Lerche f. 1857", i hvid dragt med blonder og kysemed blåt bånd. Sign. Elisabet Jerichau 1857. Olie på lærred.Diam. 38.
DKK 15.000-20.000 /
€
2.000-2.700
433
Biedermeiermaler,
19. årh.
Ung pige med brunlig kjole ogpandebånd med koraler. Olie pålærred. 32 x 24.
DKK 10.000 /
€
1.300
434
Fransk maler,
19. årh.
Ung pige i hvid kjole med rosepå brystet. Olie på lærred. 44 x 33.
Kopi efter Jean-Baptiste Greuze.DKK 12.000-15.000
€
1.600-2.000
435
Ubekendt maler,
18. årh.
Fornem dame med pelsbræm-met kåbe. Glasmaleri. 40 x 32.
DKK 7.000-10.000 /
€
940-1.300
436
Dansk maler,
19. årh.
Ung pige i blå taftkjole med hvidkrave. På hovedet stor kyse medblonder og lyserøde bånd. Oliepå lærred. 73 x 62.
DKK 15.000-20.000
€
2.000-2.700
266
438
Dansk maler,
19. årh.s første halvdel
Tre ovale prospekter med Helsingør, Frederiksberg Kir-ke og Langelinie. Alle olie påplade. 29 x 31, 32 x 41, 25 x 33.(3).
DKK 20.000-30.000
€
2.700-4.000
438
438
438
267
439
Carl Bille
f. København 1815, d. sst. 1898
Sejlskibe i måneskin. Sign.Carl Bille. Olie på lærred. 39 x 60.
DKK 12.000-15.000
€
1.600-2.000
440
Carl Baagøe
f. København 1829, d. Snekkersten 1902
Marine ud for Kullen. Sign.Carl Baagøe 1874. Olie pålærred. 37 x 58.
DKK 20.000 /
€
2.700
441
Axel Schovelin
f. København 1827, d. Frederiksberg 1893
Parti fra Hillerød med udsigttil Frederiksborg Slot. Sign.Axel Schovelin. Olie på lær-red. 37 x 47.
DKK 8.000 /
€
1.100
439
440
441
268
442
443
269
442
CD
Carl V. Meyer,
f. Aalborg 1870, d. Frederiksberg 1938
"Vennen præsenteres". Sign. Carl V. Meyer 1909-1910. Olie på lærred. 125 x 150.
Udstillet: Charlottenborg 1910 nr 314.Kunstforeningen af 18. nov. 1934 uden nummer.Rådhusudstillingen i Århus, "En samling af Carl V.Meyers kulturhistoriske malerier fra storbyens fattigver-den", 1946 nr. 7.Omtalt og afbildet: Svend Rindholt, "Fattigmandsma-leren", 1946 s. 23: Her nævnes, at maleriet omtales iKristeligt Dagblad som "Meyers Højdepunkt i Karak-termaleri", afb. s. 71.Om den retrospektive udstilling i 1934 nævnes sammeværk s. 28: "En stor Opmuntring var det for Carl V.Meyer, at han i September 1934 blev indbudt af"Kunstforeningen af 18. November" til som Gæst atudstille 25 Arbejder, heriblandt en Række af de ældreHovedværker. (Bl.a. nærværende maleri) - Det er demman, bortset fra Rækken af Landskabsbilleder, - Graa-vejrsbilleder i milde Molltoner og gerne med vindstilleTræer langs en Vej, - navnlig og gerne hæfter sig ved,naar man betrager hans Livsværk, og det er tillige
dem, der fortjener at bevare hans Navn paa en mereværdig Maade og mere fremskudt Plads, end det hidtilhar været Tilfældet".Rindholts bog samt udstillingskatalog medfølger.
DKK 20.000-30.000 /
€
2.700-4.000
443
Carl Holsøe,
f. Århus 1863, d. Asserbo 1935
Almueinteriør med gammel kone ved spinde-rokken. Sign. C. Holsöe. Olie på lærred. 64 x 79.
Rester af udstillingsetiket fra Charlottenborg.DKK 50.000-75.000 /
€
6.700-10.000
444
Gustav Vermehren,
f. København 1863, d. sst. 1931
En bedstemoder og to store børn på en gårds-plads. Sign. Gustav Vermehren 1907. Olie pålærred. 62 x 54. Samtidig udskåret ramme medstiliserede fluer.
DKK 20.000 /
€
2.700
444
270
445
Vilhelm Kyhn
f. København 1819, d. Frederiksberg 1903
Bornholmsk kystparti. Olie påpapir monteret på malepap.28 x 35.
DKK 10.000-15.000
€
1.300-2.000
446
C. F. Aagaard
f. Odense 1833, d. København 1895
Storke i et landskab. Sign. C. F.Aagaard. Olie på lærred. 38 x 56.
DKK 12.000 /
€
1.600
447
Bolette Puggaard
f. Stege 1798, d. København 1847
"Parti fra Ordrup Mose". Oliepå papir monteret på lærred.68 x 90.
DKK 15.000-20.000
€
2.000-2.700
445
446
447
271
448
Vilhelm Kyhn
Lynglandskab. Sign. monogram1902. Olie på lærred. 65 x 82.
DKK 12.000-15.000
€
1.600-2.000
449
Carsten Henrichsen
f. København 1824, d. sst. 1897
En ung bondepige på en skov-vej ved en sø. Sign. monogram.Olie på lærred. 51 x 73.
DKK 8.000-12.000
€
1.100-1.600
450
Viggo Pedersen
f. København 1854, d. Roskilde 1926
"Elmegruppe". Elmetræer vedkysten. Sign. Viggo Pedersen.Olie på lærred. 50 x 71.
På bagsiden gammel udstillingseti-ket med årstallet 1911 eller 1915samt rester af gammel etiket "Hr. Godsejer, cand mag. A.V. Bech,Slagelse”. Jørgen P. Bech, Brarup.
DKK 8.000-10.000
€
1.100-1.300
448
449
450
272
451
Edvard Petersen
f. København 1841, d. sst. 1911
Et moseparti. Sign. monogram65. Olie på lærred. 37 x 60.
DKK 15.000-20.000
€
2.000-2.700
452
C. F. Aagaard
Parti fra Dyrehaven. Sign. C. F.Aagaard. Olie på lærred. 44 x 63.
DKK 10.000-12.000
€
1.300-1.600
453
Axel Schovelin
"Professor Jerichaus landsted".Sign. Axel Schovelin. Olie pålærred. 47 x 67.
DKK 15.000-20.000
€
2.000-2.700
454
August Thomsen
f. Glücksborg 1813, d. København 1886
"Parti af Mosegangen ved Ør-holm". Sign. August Thomsen.Olie på lærred. 69 x 102.
DKK 20.000-25.000
€
2.700-3.400
455
Thorvald Niss
f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905
To piger på en landevej ved ettræ i solnedgangen. Sign. T. N.1879. 59 x 86.
DKK 30.000-40.000
€
4.000-5.400
451
452
453
454
455
456
Caroline van Deursf. Frederiksberg 1860, d. København 1932
Interiør med mor og datter. Sign.monogram 1914. Olie på lærred. 58 x 71. DKK 15.000 / € 2.000
457 CD
Ole Ring, f. Baldersbrønde 1902, d. 1972
Udsigt til Køge by, i forgrundenmodne kornmarker. Sign. Ole Ring.Olie på lærred. 65 x 91.
DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400
458 CD
Alfred Broge, f. København 1870, d. 1955
Sommerdag med en ung pige derlæser i skyggen af et træ. Sign. Alf.Broge. 1922. Olie på lærred. 50 x 67. DKK 20.000 / € 2.700
459 CD
Rygvendt klaverspillende ung pige.Sign. Alf. Broge 1917. Olie på lær-red. 74 x 60.
460 CD
Interiør med en ung pige der arran-gerer syrener i en vase. Sign. Alf.Broge 17. Olie på lærred. 67 x 55. DKK 30.000 / € 4.000
461 Johan Conrad Zellerf. Hirslanden 1807, d. Zürich 1856
En italiensk hyrde. Sign. J. Zeller Rome 1833. Olie på malepap. 46 x 30.Den schweiziske maler Zeller drog tilRom i 1824 og tilbragte de næste 23 år iItalien. 40 år gammel vendte han tilba-ge til Schweiz for at bosætte sig i Zürich.
DKK 15.000 / € 2.000
462 Edvard Petersen, f. København 1841, d. sst. 1911
En fiskerkone slæber en kurv. Be-tegnet på blændrammen "malt1882". Sign. monogram. Olie pålærred. 44 x 29.På blændrammen angivet at maleriet eren studie til "Fiskerkoner ved den gamleanlægsplads ved Højbro".
DKK 15.000 / € 2.000
456
457
458
275BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
459 460
461 462
276 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
463 Carl Bøgh, f. København 1827, d. sst. 1893
Romantisk rotur på en sø om-kranset af nåletræer, antagelig fraSverige. Sign. Carl Bøgh. Olie pålærred. 83 x 114.Udstillet: Antagelig det på Charlotten-borg i 1890 som nr. 80 udstillede ma-leri med titlen "Regnstemning.Småland". (5). DKK 15.000-20.000
€ 2.000-2.700
464 Hermann Carmiencke,
tilskrevet /ascribed tof. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867
Bjerglandskab. To personer kryd-ser en bro. Betegnet. H. C. Oliepå lærred 36 x 45.
DKK 20.000-25.000€ 2.700-3.400
465 CD
Peder Mønstedf. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941
Måger i strandkanten ved Aalsgaar-de. Sign. P. Mønsted Aalsgaarde33. Olie på lærred. 36 x 51.
DKK 30.000-40.000€ 4.000-5.400
466 Vilhelm Kyhnf. København 1819, d. Frederiksberg 1903
"Parti i Rørvig". Betegnet på bag-siden V. Kyhn. Olie på lærred. 38 x 56. DKK 20.000-30.000
€ 2.700-4.000
467 Vilhelm Grothf. København 1842, d. sst. 1899
"Parti fra Kongebroskoven vedMiddelfart. Formiddag". Udsigtover Lillebælt og Middelfart, ibaggrunden ses tårnet af Skt. Ni-colai Kirke. Sign. Vilh. Groth,Middelfart Juni 1875. Olie på lær-red. 82 x 63.Udstillet: Charlottenborg 1875 nr. 74.
DKK 20.000 / € 2.700
468 CD
A. Jacobsen, dansk maler, f. 1868, d. 1955
Forårsskov med nyudsprungnebøgetræer. Sign. A. Jacobsen. Oliepå lærred. 95 x 73.
DKK 15.000 / € 2.000
463
464
465
277BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
466
467 468
278 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
469 Vilhelm Petersenf. København 1812, d. sst. 1880
"Trællenæs ved Fredericia".1867. Utydelig sign. Petersen.Olie på papir monteret på lær-red. 27 x 42.
DKK 15.000-20.000€ 2.000-2.700
470 Jørgen Sonnef. Birkerød 1801, d. København 1890
Parti fra Esrom Kanal. "Studietil maleri med familien Pug-gaard og selskab i en Baad".Sign. Sonne på blændrammen.Olie på lærred. 42 x 63.Proveniens: Direktør Einar Polanders efterladte samling.
471 CD
Ole Ringf. Baldersbrønde 1902, d. 1972
Forårsdag i landsbyen. Sign.Ole Ring 1948. Olie på lærred.22 x 33. DKK 10.000-15.000
€ 1.300-2.000
472 L. A. Ringf. Ring 1854, d. Roskilde 1933
Mand siddende ved vinduetlæsende avis. Sign. L. A. Ring.Olie på lærred. 30 x 22.
DKK 20.000 / € 2.700
473 L. A. Ringf. Ring 1854, d. Roskilde 1933
En bondemand på vej hjemover marken. Sign. L. A. Ring.Pastel. 27 x 19.Proveniens: ABR auktion 139,1962, nr. 28. DKK 25.000
€ 3.400
469
470
471
279BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
472 473
474 475
474 David Monies, f. København 1812, d. Frederiksberg 1894
Piberygende far med sin søn på armen. Sign D.Monies 1878. Olie på lærred. 31 x 25.
DKK 15.000 / € 2.000
475 Wentzel Tornøe, f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907
En mand nyder solen og udsigten med sin hund.Sign. Wenzel Tornøe Tonballa 1900. Olie på lær-red. 60 x 45. DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700
280 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
476 A. Andersen-Lundbyf. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923
Vinterlandskab med en mølle idet fjerne. Sign. A. Andersen.Olie på lærred. 31 x 42.
477 A. Valadier, 19. årh.
Vinterlandskab med nøgne træeri solnedgangen. Sign. A. Valdier.Olie på lærred. Sign. 75 x 48.
DKK 10.000-12.000€ 1.300-1.600
478 CD
Harald Prynf. Frederiksberg 1891, d. 1968
Vinterlandskab. Sign. Harald Pryn.Olie på lærred. 72 x 100.
479 CD
Solrig vinterdag i FrederiksdalSkov. Sign. Harald Pryn Fr.dalSkov. Olie på lærred. 62 x 91.
476
477
281BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
478
479
282 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
480
283BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
480 Cilius Andersenf. Odense 1865, d. Frederiksberg 1913
To italienske børn på trappensætter blomster i en niche. Sign.Cilius Andersen Malcesine1899. Olie på lærred. 82 x 45.Malcesine er en smukt beliggendeby ved Gardasøen.
DKK 30.000 / € 4.000
481 CD
Julius Paulsenf. Odense 1860, d. København 1940
"Liggende model". Sign. J. P.1929. Olie på lærred. 56 x 80.Udstillet: Kunstforeningen, "Kontrafej og komposition", 1985 nr. 75.Canadian National Exhibition,Toronto-Canada, Danish Section1929 nr. 33 B.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 18.000 / € 2.400
482 Engelsk maler, ca. 1900
To piger, der solbader i en lys-ning i skoven. Olie på lærred.50 x 76.På bagsiden rester af udstillings-etiket med utydeligt navn på kunst-neren og ulæselig engelsk skrift.
DKK 15.000 / € 2.000
483 CD
Liggende model. Attesteret påblændrammen: Denne Modeler malet af min Far MalerenProf. Julius Paulsen. Olie pålærred. 26 x 41.
481
482
483
284 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
484 485
486 487
484 CD
Ludovic Rodo Pissarro, f. Paris 1878, d. 1952
Parti fra Paris med udsigt mod Sacre Coeur de Montmartre. Olie på lærred. 56 x 47.Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 397, 1955 nr. 582. DKK 10.000 / € 1.300
285BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
488
489
490
485 Jean-Francois Raffaellif. Frankrig 1850, d. sst. 1924
Byparti med handlende. Betegnetpå bagsiden Raffaelli. Olie og penpå træ. 33 x 21,5.Proveniens: Billedhugger Helen Schou.
DKK 25.000 / € 3.400
486 Fransk maler, 20. årh.
Udsigt over Paris, set fra toppen afNotre Dame med Eiffeltårnet i bag-grunden. Utydelig sign. E. MozartNélaton?. Olie på lærred. 77 x 63.
487 Simon Simonsenf. München 1841, d. København 1928
"Nature morte med agerhøns. Skudt24/9 1919". Sign. Simon Simonsen1919. Olie på lærred. 51 x 35.
DKK 10.000 / € 1.300
488 CD
August Hærning, f. Herning 1874, d. 1961
"Grydefuld paa Stranden ved Kilde-krog". Badepiger i klitterne vest forHornbæk. Sign. A. H. Olie på lær-red. 44 x 69.På bagsiden rester af gamle udstillingse-tiketter. DKK 20.000 / € 2.700
489 CD
Harald Slott-Møllerf. København 1864, d. sst. 1937
"De danskes Vej". Sign. HaraldSlott-Møller 1929-30. Olie på lær-red. 102 x 112. Udskåret og for-gyldt ramme udført af kunstneren.Harald Slott-Møller udførte oftest selvrammerne til sine malerier, og hans ka-rakteristiske udskæringsstil ses også pådenne ramme.
DKK 20.000-30.000 / € 2.700-4.000
490 Ubekendt maler, 20. årh.'s sidste halvdel
Strandparti med børn, der baderog leger i sandet, mens sommer-klædte forældre nyder den dejligedag. Sign. monogram C. K. P. ? Oliepå lærred. 60 x 75.
DKK 30.000 / € 4.000
286 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
491 Edward Cucuelf. San Francisco 1875
d. Los Angeles 1951 eller 1954
"Justizrat Dr. HermannSteining". Sign. Cucuel og be-tegnet på bagsiden "To my dearMaggie, Cucuel München Feb.1925". Olie på lærred. 84 x 82.
DKK 30.000 / € 4.000
492 CD
Portræt af malerinden BerthaDorph set mod blå baggrund.Olie på lærred. 39 x 53.Proveniens: Harald Slott-Møller,dennes dødsboauktion 1938.
DKK 10.000-15.000€ 1.300-2.000
491
492
287BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
493 CD
Adelaide Milton de Grootf. New York 1876, d. Frankrig 1967
En elegant herre med hat. Sign. Adel.de Groot. Olie på lærred. 60 x 50.
DKK 12.000-15.000 / € 1.600-2.000
494 Dansk maler, ca. 1900
Rygvendt kvinde. Olie på lærred. 56 x 42.Det har ikke været muligt præcist at identi-ficere kunstneren til dette fine portræt af enrygvendt ung dame. Maleteknik og farve-holdning samt motivet peger i retning afLaurits Tuxen som ophavsmand til nær-værende maleri.
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000
495 Walter Jenks Morganf. England 1847, d. 1924
Elegant ung dame med hat med rødefjer. Sign. W. J. Morgan. Malt på træ.58 x43.
DKK 30.000-35.000 / € 4.000-4.700
493 494
495
288
497
496
CD
Gerda Wegener,
f. Hammelev 1885, d. Frederiksberg 1940
Tre tegninger forestillende en kvinde og enmus, en kvinde med et knust spejl og en kvindemed sus i skørterne. Alle sign. Gerda Wegenerog den ene dateret Paris 1918. Alle pen og tuschpå papir. Lysmål 33 x 21, 32 x 20 og 30 x 13. (3).
DKK 12.000 /
€
1.600
497
CD
Gerda Wegener,
Tre tegninger forestillende en kvinde ved post-kasse, en kvinde i en rococostol og en danserin-de. Alle sign. Gerda Wegener og den ene dateret1917 (på postkassen). Alle pen og tuch på papir.Hver lysmål ca. 29 x 19. (3).
DKK 15.000 /
€
2.000
496 496 496
497 497
289
498
CD
Gerda Wegener
Portræt af fru Anna Larsson. Sign.Gerda Wegener. Olie på lærred. 60 x 48.
Proveniens: Maleren Jakob Hansens samling.DKK 50.000 /
€
6.700
499
CD
Gerda Wegener
Ung pige med en bog i hånden på enmole. Sign. Gerda Wegener. Pen ogvandfarve på papir. Lysmål 31 x 26.
DKK 10.000-12.000 /
€
1.300-1.600
500
CD
Gerda Wegener
To badepiger soler sig i sandet medudsigt til Kronborg. Sign. GerdaWegener. Pen og vandfarve på papir.Lysmål 33 x 30.
DKK 12.000-15.000 /
€
1.600-2.000
498
499 500
290
501
CD
Gerda Wegener,
To tegninger. En lille pige i en lænestol. Sign.Gerda Wegener. Pen og tusch på papir. Lysmål20 x 18,5. En herre kurtiserer en elegant dameved en blomstervogn. Pen og tusch på papir. Lysmål 31 x 25 (2).
DKK 7.000 /
€
940
502
CD
Gerda Wegener,
Ung pige i nyeste charleston-mode med cigaret imunden. Sign. Gerda Wegener Paris 1920. Blyog vandfarve på papir. 29,5 x 29,5.
DKK 8.000-12.000 /
€
1.100-1.600
503
CD
Gerda Wegener,
To veninder i en rød sofa. Sign. Gerda Wegener.Pen og vandfarve på papir. Lysmål 32 x 26.
DKK 15.000-20.000 /
€
2.000-2.700
504
CD
Gerda Wegener,
Kurtiserende par i rococodragter. Damen nyderduften af en rose. Sign. Gerda Wegener. Bly, penog gouache på papir. Lysmål 40 x 32.
DKK 20.000 /
€
2.700
501 502
501 503
291
505
CD
Gerda Wegener,
To kvinder i Harlekin- og Columbinekostumer ien rococohave. Sign. Gerda Wegener. Pen oggouache på papir. Lysmål 37 x 31.
DKK 20.000 /
€
2.700
506
CD
Gerda Wegener,
Badepiger. Sign. Gerda Wegener 1917. Pen oggouache på papir. Lysmål 39 x 30.
DKK 25.000 /
€
3.400
507
CD
Gerda Wegener,
En elegant dame i rococodragt, der sminker sig.På den røde kommode sidder en abe. Sign.Gerda Wegener. Bly og gouache på papir. Lysmål 40 x 32,5.
På bagsiden en blyantsskitse til "Kurtiserende par i ro-cocodragter. Damen nyder duften af en rose", kat. nr.504. DKK 15.000-20.000 /
€
2.000-2.700
504 505
506 507
292
508
CD
Gerda Wegener,
Elegant par med siddende kvinde i blå kjole ogstående kvinde klædt i herretøj med lang sortfrakke og høj hat. Sign. Gerda Wegener. Pen oggouache på papir. lysmål 40 x 35
DKK 15.000-20.000 /
€
2.000-2.700
509
CD
Gerda Wegener,
Interiør med to piger, der leger med en kat.Sign. Gerda Wegener. Pen og tusch på papir.Lysmål 30 x 23.
DKK 5.000-7.000 /
€
670-940
508 509
510 511
293
513
510
CD
Gerda Wegener
To badepiger i henholdsvis rød og hvidbadedragt. Sign. Gerda Wegener. Penog vandfarve på papir. Lysmål 40 x 33.
DKK 15.000 /
€
2.000
511
CD
Gerda Wegener
To danserinder. Sign. Gerda WegnerParis 1921. Pen, bly, vandfarve og gou-ache på papir. Lysmål 38 x 29,5.
DKK 12.000 /
€
1.600
512
Giovanni Battista Piranesi
f. Mogliani 1720, d. Rom 1778
"Veduta interna del Panteon". ThePantheon. Interior. Tryksign. Cavel. Pi-ranesi F. 1768. II. tilstand (af IV.). Hind86, Focillon 763. Radering. Pladestør-relse 48 x 56.
DKK 4.000-6.000 /
€
540-800
513
Aquila Petrus efter Annibale Carracci
ca. 1700
Hyacinthus, Apolline, Polyphemus ogGalatea. Dekoration til Palazzo Farnesei Rom. Kobberstik. Lysmål 23 x 32.
Kobberstikket viser en sektion fra Carraccisberømte dekorationer til Palazzo Farnese iRom. Hyacinthus og Apolline ses i toppen afbilledet og under dem kyklopen Polyphemus,der spiller panfløjte for havnymfen Galatea.Billederne er flankeret af forskellige figurerog putti. Affæren mellem Polyphemus ogGalatea blev bl.a. beskrevet i to digte af densicilianske digter Theocritus.
DKK 5.000 /
€
670
514
Giovanni Battista Piranesi
f. Mogliani 1720, d. Rom 1778
"Veduta del Sepolcro di Caio Cestio".1755. Tryksign. Piranesi del. ic. III. til-stand (af VI.). Hind 35, Focillon 810.Radering. Pladestørrelse 41 x 55.
DKK 3.000-5.000 /
€
400-670
514
512
515
Christen Købke,
f. København 1810, d. sst. 1848
Studie af geder. Betegnet Købke. Bly påpapir. 26,5 x 37.
Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.DKK 4.000 /
€
540
516
Ubekendt maler,
17.-18. årh.
Skt. Stefans stening. Bly, pen og lavering påpapir. Bladstørrelse 23 x 25.
Studie efter Rafaels tapet i Vatikanet.Proveniens: J. F. Willumsens samling.
DKK 3.000-5.000 /
€
400-670
517
N. A. Abildgaard
f. København 1743, d. Frederiksdal 1809
Studie af en kvinde i et klassisk interiør samtprofilstudier af mænd. Pen og lavering påpapir. 17,5 x 11,5.Studie af liggende nøgen mand. Pen på pa-pir. 8,5 x 18. (2).
Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.DKK 8.000 /
€
1.100
518
Christen Købke,
Studie af ung kvinde, antagligt kunstnerenssøster Cecilie Margrethe. Bly på papir. 24 x 16,5.
Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.DKK 3.000 /
€
400
515
516
517
295BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
519 Christen Købke, f. København 1810, d. sst. 1848
Kristus og Nicodemus. Studie til altertavlen iRamløse Kirke. Dateret 1835. Bly og lavering.21,6 x 15,6.Flere lignende studier til altertavlen i Ramløse Kirke eromtalt og afbildet i Hans Edvard Nørregaard-Nielsen:"Christen Købke", København 1996, bd. 2. s. 159-165.
Nærværende studie er meget tæt på altertavlens endeli-ge komposition. Desuden skitserer Købke her et udkasttil altertavlens ramme. DKK 5.000 / € 670
520 N. A. Abildgaard, f. København 1743, d. Frederiksdal 1809
Venus med due, eller Juno repræsenterende ele-mentet "luft". Bly og pen på papir. 20,5 x 15,8.
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300
518 519
517 520
296 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
521 Joseph Marie Vien den ældref. Montpellier 1716, d. Paris 1809
Allegorisk fremstilling. Kunstens muse kronesmed laurbær og aks. I midten ses en buste af Ho-mér. Sign. Vien 1796 (over døren mellem søjler-ne til venstre i kompositionen). Pen og lavering.24,5 x 36.Joseph Marie Vien var hofmaler og i perioden 1775 -1781 direktør for det franske Akademi i Rom. Handrev omfattende lærervirksomhed, først og fremmestsom lærer for Jacques-Louis David (der til gengæld frel-
ste ham fra guillotinen). I 1755 satte den danske grevMoltke sig i forbindelse med Vien for at indkalde hamtil Danmark som kgl. maler; Vien afslog tilbuddet,men malede efter bestilling 5 dørstykker ("Kraft", "Vis-dom" m.v.) nu i Christian VII's palæ på Amalien-borg. DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700
522 Anders Zorn, f. Mora 1860, d. sst. 1920
"Al." To badepiger. Sign. A. Zorn. 1917. Asp-lund 277. Radering. Pladestørrelse 17,5 x 11,5.
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100
521
522 523
297BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
523 Jens Juel, f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802
Studie af ældre, skægget mand i klassiskegevandter. Pen på papir.11,5 x 10,5. Enkunstner tegner efter en klassisk skulptur.To skitser til ovale miniaturer. Bly på papir.Bladstørrelse 5 x 4,5, 5 x 4. Profilstudie afmand. Bly på papir. 3,1 x 4,1. (4).Proveniens: Nederst til højre på opklæbningsar-ket angivet "1832. Clemens auct". Findes dogikke i fortegnelsen over Johan Frederik Clemens'auktion 1832. Desuden "1883. Krohns Auct."Her antagelig nr. 213 i kataloget.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 5.000 / € 670
524 H. G. F. Holm, f. Berlin 1803, d. København 1861
Parti fra Amaliegade 15-17 mod Kolonadenved Amalienborg. Ca. 1850. Pen og vand-farve på papir. 10,8 x 15,5.Erik Housteds fortegnelse over H. G. F. Holmstegninger nr. 2.104.Afbildet: Erik Housted: Fattig-Holm side 213,fig. 149.Proveniens: C. V. B. Castenschiold, Borreby.
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700
525 H. G. F. Holm, f. Berlin 1803, d. København 1861
"Kurhuset". Ca. 1846. Sign. Holm. Bly, penog vandfarve på papir. Lysmål 18,9 x 24,1.Erik Housteds fortegnelse over H. G. F. Holmstegninger nr. 6.097.Afbildet: Erik Housted: Fattig-Holm side 263,fig. 202."Kurhuset" var en del af Klampenborg Vand-kur- Brønd og Badeanstalt, som opførtes underarkitekt M. G. Bindesbølls ledelse, og åbnede den22. juni 1845. Inspirationen til badeanstaltenkom fra de tyske kurbade. Det store kompleks påskrænten ovenfor Tårbæk, indeholdt udover"Kurhuset", herrebadeanstalten "Skrænten", To"cottager", damebadeanstalten "Christiansro"og "Koncertpavillonen". Idag eksisterer kun"Den røde Cottage" og det gamle billetkontor,som nu kaldes "Den gule Cottage".
526 J. F. Clemensefter Lorentzen, f. Stettin 1748, d. København 1831
J. F. Clemens efter C. A. Lorentzen: "Ba-taillen d. 2. April 1801, paa KiøbenhavnsReed". Ca. 1802-1805. Kobberstik. Swanenr. 318. Pladestørrelse 59 x 81.
DKK 3.000-5.000 / € 400-670
524
525
526
298 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
527 John Speed, f. 1552, d. 1629
"The Kingdome of Denmarke". Ca.1660. Trykbetegnet Performed byI. S. and to be sold by Tho. Bassetin Fleet Street and Ric. Chiswell inSt. Pauls Church yard. Evert Sij-mons Z. Hamers Veldt Sculp.Håndkoloreret kobberstik. Plade-størrelse 39,6 x 51.Omtalt og afbildet: Bo Bramsen, "Gam-le Danmarkskort", omt. s. 76, lignendeafb. fig. 62. DKK 8.000-10.000
€ 1.100-1.300
528 Abraham Ortelius, f. 1527, d. 1598
"Daniae Regni Typus". Ca. 1572.Håndkoloreret kobberstik. Plade-størrelse 31 x 41. U.r.Omtalt og afbildet: Bo Bramsen, "Gam-le Danmarkskort", omt. s. 55-58, afb.fig. 39. DKK 4.000-6.000
€ 540-800
529 Peter Ilstedf. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"En Regnvejrsdag". Interiør medkunstnerens familie. Sign. Peter Il-sted. 1931. Opus 71. Mezzotinte ifarver. Pladestørrelse 40,7 x 48,8."To legende Smaapiger". Interiørmed kunstnerens døtre. Sign. Pe-ter Ilsted. 1911. Opus 9. Mezzotin-te. Pladestørrelse 47 x 45. (2).
DKK 10.000 / € 1.300
530 Peter Ilstedf. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Lille Pige med flad Hue". Beteg-net Orig. Radering af Peter Ilsted.1924. Opus 45. Mezzotinte i farver.Pladestørrelse 48,2 x 48.
DKK 6.000 / € 800
527
528
529
299BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
531
531 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"I Havedøren". Sign. Peter Ilsted 50/23, 6/121913. Opus 19. 1913. Mezzotinte i farver. Plade-størrelse 29,5 x 24,5.Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden købt d.6.12.1913 direkte af kunstneren. Endvidere oplysesdet, at nærværende tryk er udtaget af kunstneren somværende det bedste ud af serien på 50.
DKK 12.000 / € 1.600
532 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Spisestuen på Liselund". Sign. Peter Ilsted.130/124. Opus 36. 1917. Mezzotinte i farver.51 x 43. DKK 5.000-7.000 / € 670-940
529 530
532
300 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
535 536
533 534
533 CD
Betty Gravesenf. Fejø 1873, d. København 1959
En ung pige. Sign B. G. 1910. Buste af patineretbronze. Støbt hos hofbronzestøber Lauritz Ras-mussen. H. 32. DKK 8.000-10.000
€ 1.100-1.300
534 CD
Helen Schou, f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006
Buste forestillende Helen Schous svigermorChristiane Schou. Sign. Helen Schou, Svigermormarts 1934. Buste af patineret bronze.H. 47. L. 45. D. 22. Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 6.000 / € 800
535 CD
Einar Utzon-Frankf. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955
Stående kvinde. Sign. monogram. Skulptur afpatineret bronze. H. 43.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 18.000 / € 2.400
536 CD
Agnes Lunn, f. Rønnebæksholm 1850, d. København 1941
"Tot" (gravhund), 1923. Sign. Ag. Lunn. Skulp-tur af patineret bronze. H. 24. L. 27. B. 13.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 5.000 / € 670
301BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
537 CD
"Persephone i underverdenen". Siddende pigemed granatæble. Sign. Helen Schou f. Ree 1928.Skulptur af patineret bronze med tilhørendesokkel af mahogni. H. 48. D. 39. B. 45.Sokkel H. 89. D. 63. B. 72.Persephone var datter af Zeus og Demeter. Hun blevbortført af Hades til underverdenen, hvor hun blevhans dronning. Hendes attribut var granatæblet. Pro-veniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 80.000-100.000 / € 11.000-13.000
537
302 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
541
538
539 540
538 CD
Anne Marie Carl-Nielsenf. Sdr. Stenderup v/Kolding 1863, d. København 1945
En kalv, en ulv og en kamel. Alle sign. A. M. C-N.Figurer af bronze. H. 8. H. 9 og H. 13. (3).Kunstneren var hustru til komponisten Carl Nielsen.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 4.000 / € 540
541 CD
Agnes Lunnf. Rønnebæksholm 1850, d. København 1941
Liggende hund, usign, Liggende kalv,sign A. L. 06 og Græssende ged, sign.Ag. L. 1914. Skulpturer af patineretbronze. H. 5. L. 25; H. 8. L. 20;H. 12. L. 17. (3).Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 8.000 / € 1.100
539 CD
Føl. Sign. A. M. C-N. fb. Skulptur af patine-ret bronze. H. 20,5.Kunstneren var hustru til komponisten Carl Nielsen.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 4.000 / € 540
540 CD
Kalv. Sign. AMC-N. Skulptur af patineretbronze. H. 17.Kunstneren var hustru til komponisten Carl Nielsen.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 3.000 / € 400
303BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 770
545
544
543 542
542 CD
Hest. Sign. Helen Schou f. Ree 1928. Skulptur afbronze. H. 41. L. 39. B. 15.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 10.000 / € 1.300
543 CD
Hest. Sign. Helen Schou. Skulptur af bronze.H. 36.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 8.000 / € 1.100
544 CD
Springende hest. Sign. Helen Schou. Skulptur afpatineret bronze monteret på stativ.H. ialt 46. L. 43.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 4.000 / € 540
545 CD
En vallak. Sign. A. M. C-N. Skulptur af patineretbronze. H. 31.Kunstneren var hustru til komponisten Carl Nielsen.Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou.
DKK 4.000 / € 540
304 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
i ndex
AAbildgaard, N. A. 517, 520Abildgaard, N. A., kopi efter 195Aivazovsky, Ivan-Constantinowitsch 228, 230Akkeringa, Johannes Evert 285Ancher, Anna 65Ancher, Helga 36Ancher, Michael 29, 34, 37, 39, 40 41, 43, 45, 48, 49, 50 51, 52, 53, 56, 63, 67Andersen, C. C. 243, 321Andersen, Cilius 480Andersen-Lundby, A. 268, 476Arnesen, Vilhelm 249
BBaagøe, Carl 440Bache, Otto 193, 400, 402, 415Backhuysen, Ludolf, stil 146Balsgaard, Carl 422Bassi, giambattista 257Bayes, Alfred Walter 300Beerstraten, Jan Abrahamsz 148Bendz, Wilhelm 3Benosty, A. 152Berchem, Nicolaes 181Berkes, Antal 245Bianchi, Luigi 289Biedermeiermaler 433Bille, Carl 439Biva, Henri 288Björck, Oscar 54Blache, Christian 32, 33, 259Blommers, Bernardus Johannes 247Bommel, Elias Pieter van 246Borg, Carl Oscar 112Brasen, Hans 75Brendekilde, H. A. 26, 120, 358 361, 362, 372, 380, 388 389, 409, 410, 411, 412Brendstrup, Thorald 395Brianski, A. Fonteville de 254Broge, Alfred 458, 459, 460Bullock, g. g. 293Bøgh, Carl 463
CCamradt, Johannes Ludvig 282Carl-Nielsen, Anne Marie 538, 539 540, 545Carlsen, Carl 274, 275, 355Carmiencke, Hermann, tilskr. 464Cauchois, Eugène Henri 279Chmielinski, Wladislaw T. 231
Christensen, Anthonore 394, 430Ciappa, V. 309Clemens, J. F. 526Cocq, Cornelius de 226Corot, Camille, stil 99Cranach den yngre, Lucas, skole 145Cranach, Lucas, stil 144Cucuel, Edward 491
dd'Agar, Jacob 214dalsgaard, Christen 92danger, Henri Camille, tilskr. 196dansk maler 177, 218 322, 436, 494daumier, Honoré, stil 217deurs, Caroline van 456deutsch, Ludwig, kopi efter 119dorph, Bertha 111drachmann, Holger 60, 61dumouchel, S. 264dupont, Ernst 302
eEarl, Thomas, stil 194Eckersberg, C. W. 329, 330 331, 341Eckersberg, C. W., kopi efter 175Eggers, Peter 250Enders, Jean-Joseph 286Engelsk maler 189, 327Exner, Julius 352, 353
FFischer, Paul 5, 6, 7, 8, 9, 18 22, 23, 24, 72, 73 74, 102, 354, 363, 397Fontaine, Pierre Francois L. 219Foss, Harald 324Fransk maler 273, 278, 434Friedlænder, Julius 1Friis, Achton 236
Ggabel, Paul Emil 232gravesen, Betty 533groot, Adelaide Milton de 493groth, Vilhelm 467guardi, Francesco, stil 168guzzardi, giuseppe 220
HHaaland, Lauritz 241Hammer, Hans Jørgen 84Hammershøi, Vilhelm 14, 428
Hannotiau, Alexandre 318Hansen, Hans Nikolaj 287Hansen, I. T. 88Hardouin, E. 256Hass, Siegfred 297Heinrich-Hansen, Adolf 317Helsted, Axel 367Henningsen, Erik 19, 20, 381 382, 399, 401Henningsen, Frants 392Henrichsen, Carsten 449Hollandsk maler 157, 210Holm, H. g. F. 524, 525Holsøe, Carl 4, 21, 427, 443Hornung-Jensen, C. 244Hughes, William 227Hærning, August 488
iIlsted, Peter 10, 426, 529 530, 531, 532Irminger, Valdemar 16Italiensk maler 143, 170, 208Ivanov, Sergei Vasilevich 234
JJacobsen, A. 468Jegorov, Andrei 233Jensen, Alfred 251Jensen, C. A. 174, 328Jensen, I. L. 284, 332, 333 334, 336, 423Jerichau Baumann, Elisabeth 437Jerichau, Harald 105Jerichau, Holger H. 118Johansen, Viggo 31, 38, 55, 64Joors, Eugène 313Juel, Jens 323, 335, 337, 338 342, 343, 346, 347, 523Juel, Jens, stil 271, 272
KKoekkoek, Hendrik Barend 262Koekkoek, J. Herman Barend 263Krøyer, P. S. 27, 28, 30 42, 66, 77Kuwasseg, C. Euphrasie, tilskr. 248Kyhn, Vilhelm 86, 385 445, 448, 466Købke, Christen 515, 518, 519
Lla Cour, Janus 78, 79La Volpe, Alessandro 94, 100, 101Lamoriniere, J. Pierre Francois 258
305BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
Langer, Viggo 115Larsen Rohweder, Bodil 305Lecourt, Raymond Louis 391Lehmann, Edvard 224Locher, Carl 68Lorentzen, C. A. 25, 173, 204Luini (del Lupino), B., kopi eft. 207Lund, F. C. 82, 307Lundbye, Johan Thomas 350, 351Lunn, Agnes 536, 541Lübbers, Holger 44Læssøe, Thorald 429
MMackeprang, Adolf 390Marstrand, Wilhelm 91, 200 291, 365Martinelli, giovanni, stil 163Melbye, Vilhelm 96Mengarini, Pietro 292Meyer, Carl V. 442Moer, Jean Baptiste Van 308Mols, N. P. 58Moltke, Harald 235Monies, david 201, 432, 474Monticelli, A. J. T. 421Morgan, Walter Jenks 495Mouchot, Louis Hippolyte 198Møllback, Christian 281Mønsted, Peder 80, 116, 283 356, 364, 366, 371 376, 377, 386, 465
nNetscher, Caspar 190Netscher, Caspar, tilskrevet 191Neumann, Carl 252Nielsen, Jais 113Niss, Thorvald 455Normann, Christine 280
OOlga, Storfyrstinde 360Olrik, Henrik 12, 270, 304Olsen, Alfred 261Ortelius, Abraham 528Oudenhoven, H. Joseph van 184
PPaulsen, Julius 114, 481, 483Pedersen, Viggo 424, 450Pedersen, Vilhelm 108Peters, Wilhelm Otto 69, 238Petersen, Edvard 89, 97, 106 370, 451, 462
Petersen, Emanuel A. 239, 242Petersen, Vilhelm 469Philipsen, Theodor 418, 419Pilo, Carl gustav, skole 216Piranesi, giovanni Battista 512, 514Porcellis, Jan, stil 147Pryn, Harald 478, 479Puggaard, Bolette 447
RRaadsig, Peter 340, 357Raffaelli, Jean-Francois 485Rasch, Heinrich 260Rasell, Robert 368Rasmussen, I. E. C. 237Redford, Samuel 306Reinhard, Raphael Carl 215Rigolot, Albert gabriel 387Ring, L. A. 373, 374, 378 379, 383, 406 407, 408, 472, 473Ring, Ole 17, 396 398, 457, 471Rodo Pissarro, Ludovic 484Romanova, Olga Alexandrovna 360Rosenstand, Vilhelm 83Rubens, P. P., kopi efter 151Rump, godtfred 296Rørbye, Martinus 87, 107, 326
SSchiøtt, August 431Schiøttz-Jensen, N. F. 46, 81, 303 314, 320, 369Schou, Helen 534, 537 542, 543, 544Schovelin, Axel 441, 453Schwartz, Frans 192Schönberger, Alfred von 295Sentenach Y Cabanas, Narciso 117Siegumfeldt, Hermann Carl 310Simonsen, Niels 311, 393Simonsen, Simon 413, 414 416, 417, 487Skovgaard, Joakim 348Skovgaard, P. C. 109, 344, 345Slott-Møller, Harald 71, 199 240, 489, 492Smidth, Hans 359, 405, 420Smith, Carl Frithjof 70Sonne, Jørgen 470Speed, John 527Stevens, Alfred, tilskrevet 222Stok (Stock), Jacobus van der 185Storch, Frederik 294
Storfyrstinde, Olga, 360Suhrlandt, Rudolf F. C. 339Syberg, Anna 349Sødring, Frederik 110Sørensen, C. F. 57, 62, 95
TTaylor, Newton 221Tegner, Christian Martin 265, 267Testa, Pietro, kopi efter 167Thaulow, Frits 104Thoma, Josef 266Thomsen, August 454Thorenfeld, Anton 384Thorvaldsen, Bertel 11Tom-Petersen, Peter 15Tornøe, Wenzel 76, 85, 90 203, 403, 404Train, Edward 299Turner, Charles E. 253Tuxen, Laurits 35, 47, 59
UUbekendt maler 98, 129, 142 149, 155, 165 186, 187, 205 209, 211, 435, 516Utzon-Frank, Einar 535
VValadier, A. 477Vermehren, gustav 312, 444Vien den ældre, Joseph Marie 521Viertel, Carl 269
WWegener, gerda 497, 498, 499 500, 501, 502, 503 504, 505, 506, 507 508, 509, 510, 511Wegener, gustav Theodor 2Wennerwald, Emil 375Wit, Jacob de, stil 13Wolperding, Friedrich Ernst 225
ZZacho, Christian 325Zahrtmann, Kristian 93, 103, 425Zeller, Johan Conrad 461Zoellner, Bayle 298Zorn, Anders 522
åAagaard, C. F. 446, 452
i ndex
306 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770Bredgade 25 1260 København K Tel +45 2040 4747
[email protected] www.br-estates.dk
Charmerende Rørvigdejligt liebhaver-sommerhus beliggende fuldstændig ugenert i et smukt område nær dybesø i det idylliske og charmerende Rørvig. Her er kun 5-10 minutters gang til én af danmarks bedste bade-strande samt til det hyggelige by- og havneliv i Rørvig, der byder på såvel fiskehandlere, livstilsbutikker, restauranter, iskiosker, minigolf og krabbefangst for børnene.
grunden på godt 5.200 m2 er kuperet og smukt beplantet med gamle træer, rododendronbuske og bede.
Bygningerne er opført i klinkbygget træ, har stråtag og er yderst velholdte. de i alt 130 m2 i grundplan inkl. kælder er indret-tet med billardstue, bar og pejs. den store terrasse har rigeligt plads til liggestole, borde og fritidsudfoldelser og er udstyret med særskilt overdækning til de kølige sommeraftener, hvor duggen falder.
der er tale om et charmerende tre-længet sommerhus, der er ideelt
for en familie med børn, da det indeholder 3 soveværelser, 2 bade-værelser, 2 toiletter samt sauna. Hertil kommer et hyggeligt, åbent køkken, der er placeret i forbindelse med opholdsstuen samt den tilstødende stue.
Ud over en pejs i kælderen er der yderligere 2 pejse i selve huset, som er med til at give den helt specielle sommerhusstemning.Huset fremstår meget velholdt og kan for relativt få midler moderniseres med maling samt renovering af køkken og bad. Ejendommen har været i samme families eje siden opførelsen og er derfor aldrig tidligere udbudt til salg.
Kort sagt tilbyder dette sommerhus alt, hvad man kan ønske sig, og det kan til hver en tid skabe grobund for afslapning og skønne oplevelser for hele familien.
Pris: 5.200.000 dKK
307BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
info
rmat
ion AFHenTninG
Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale).
Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring for købers regning og risiko.
SALGSReSULTATeR
Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside:www.bruun-rasmussen.dk
Hammerslags-priser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: 33 43 69 08.
FOTO
Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: www.bruun-rasmussen.dk
eURO
det bydes og faktureres i danske kroner.
Ved omregning fra dKK til Euro er anvendt Nationalbankens officielle valutakurs på tids-punktet for udarbejdelse af kataloget.
Beløbet i Euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dKK.
BeVARinGSTiLSTAnd
Bruun Rasmussen henleder opmærksom-heden på, at katalognumrene som udgangs-punkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes § 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: www.bruun-rasmussen.dk, hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplys-ninger om bevaringstilstand, reparationer o. lign. Er disse oplysninger ikke tilstrække-lige kan én af afdelingens sagkyndige kon-taktes for yderligere informationer.
BAnKFORBindeLSe
danske Bank · Konto: 32313231096159 IBAN: dK2830003231096159 Swift-BIC dABAdKKK
ViRKSOMHedSReGiSTReRinG
CVR-nr. dK25472020
diSPATCH
Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday.
Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer.
SALeS ReSULTS
Sales results from the latest auctions are available at our website: www.bruun-rasmussen.com
Sales results are also available at our answering machine.Please call: +45 33 43 69 08.
PHOTO
Photos of all items are available at our website: www.bruun-rasmussen.com
eURO
Bids and invoicing are made in ddK.
For the conversion from dKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from denmarks Nationalbank (the danish National Bank) at the time of preparation of the catalogue.
The amount in Euro is, in Bruun Rasmus-sen's judgment, roughly adjusted to presentable figures.
COndiTiOn
Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase § 9). However, we refer to our website: www.bruun-rasmussen.com where infor-mation regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contact-ing one of the experts of the department.
BAnKeRS
danske Bank · Account: 32313231096159 IBAN: dK2830003231096159 Swift-BIC dABAdKKK
BUSineSS ReGiSTRATiOn
CVR-nr. dK25472020
308 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
KATALOG i SeR inGSPR inC i PPeR
exPLAnAT iOn OF CATALOGU inG PR inC i PLeS
Forkortelser:
* = Fuld moms
Cd = Copy-dan
sst. = Samme sted
diam. = diameter
L. = Længde
B. = Bredde
H. = Højde
d. = dybde
Abb.:
* = Full VAT
Cd = droit de Suite
sst. = Same place
diam. = diameter
L. = Length
B. = Width
H. = Height
d. = depth
FORKLARinG VedR. KUnSTneRnAVne i KATALOGeRne
Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbej-de af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner § 9.
Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklama-tioner.
Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunst-nerens tid og muligvis udført af denne.
Jens Juel's atelier/skole/værksted: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid.
Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunst-neren.
Jens Juel, kopi efter/Jens Juel's stil/Jens Juel efter-følger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren.
?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse.
Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunst-neren.
Betegnet: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren.
Hvis ingen signatur nævnes i kataloget, drejer det sig om et antagelig usigneret arbejde
Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget, drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde
U.r.: Uden ramme.
For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation.
Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition.
exPLAnATiOn OF nAMeS OF ARTiSTS USed in THe CATALOGUeS
Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of purchase § 9.
Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims.
Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, pro-bably a work of the period of the artist, and possibly executed by the artist.
Jens Juel's atelier (studio)/skole (school)/værksted (workshop): In our opinion, a work made under the influence of the artist, and probably of his period.
Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist’s work.
Jens Juel, kopi efter (copy after)/Jens Juel's stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of) : In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style.
?: The catalogue description is subject to further reser-vations.
Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist.
Betegnet (bears the signature): In our opinion, the in-scription may be by a hand other than that of the artist.
If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned.
If no date is mentioned in the catalogue the work is appa- rently from the last century or of comparratively resent date.
U.r.: Unframed.
No compensation is given should the frame be damaged.
Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art.
309BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
MOMS OG KUnSTneRAFG i FT
VAT And COPy-dAn inFORMAT iOn
STAndARd AUKTiOnSOMKOSTninGeR
25% - BRUGT MOMS
1. januar 1995 trådte nye love i kraft i EU vedrørende moms ved handel på auktion med brugte varer, kunst-genstande, samlerobjekter og antikviteter, der nu kan handles til brugt moms.
Efter de nye regler er det kun auktionsomkostninger, der skal tillægges moms, og ikke som tidligere varens fulde pris. I auktionsomkostninger er indregnet ikke fradrags-berettiget moms.
FULd MOMS *
anvendes for visse varer som ikke kan handles i brugt moms. disse er mærket med en stjerne *. Købere skal betale 20% i auktionsomkostninger, hvortil lægges 25% moms af hammerslaget og auktionsomkostningerne.
RedUCeRede AUKTiOnSOMKOSTninGeR 20%
betales af købere der opfylder følgende betingelser:
1. danske momsregistrerede købere kan vælge at betale 20% i auktionsomkostninger + 25% moms af hele (fuldmoms). Momsbeløbet kan køber modregne, og betaler derved 20% i auktionsomkostninger.
2. Momsregistrerede købere i andre EU-lande kan, ved at anvende deres EU-momsnr., undgå den danske moms og derved betale 20% i auktionsomkostninger.
3. Alle købere med bopæl i et land uden for EU, der opfylder de danske toldmyndigheders krav i forbind-else med eksport, betaler derved 20% i auktionsom-kostninger (se købskonditioner, §3, Afgiftsfritagelse).
KUnSTneRAFGiFT TiL COPy-dAn Cd
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret, skal der opkræves 5% i kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift på værker af alle nyere danske og de fleste udenlandske kunstnere. disse værker er mærket Cd for Copy-dan ud for katalognummeret.
For nærmere information henvises til købskonditionerne.
BUyeR’S STAndARd PReMiUM
25% AUCTiOneeRS’ MARGin SCHeMe
As of 1 January 1995 new EC regulations came into effect regarding the sale of secondhand goods, works of art, collector’s items and antiques; these items may now be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme.
Under the Auctioneers’ Margin Scheme the premium only is subject to VAT, i.e. the hammer price is exempted from VAT. The buyer’s premium of 25% will thus hence-forth include non-refundable VAT.
FULL VAT *
will be charged on goods that cannot be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme. These lots are marked with an asterix *. The buyer pays the auction premium of 20% plus 25% VAT on the hammer price as well as the buyer’s premium.
BUyeR’S RedUCed PReMiUM 20%
is paid by buyers fulfilling the following terms/conditions:
1. danish VAT registered buyers may choose to pay the 20% buyer’s premium + 25% VAT on the total amount (Full VAT). The buyer may have the total VAT refunded and thus pays 20% in buyer’s premium only.
2. VAT registered buyers in other EU countries may avoid danish VAT by using their VAT registration number and thereby pay a buyer’s premium of 20% only.
3. Residents of countries outside the EU meeting the danish customs authorities’ requirements regarding the export of goods pay the buyer’s premium of 20% only (see Conditions of Purchase §3, Exemption from VAT).
ARTiSTS’ ROyALTieS PAyABLe TO COPy-dAn Cd
Pursuant to current danish legislation on copyright an artists’ royalty of 5% of the total price exclusive of VAT (i.e. hammer price plus buyer’s premium 20%) shall be collected on works of modern art by all danish and most foreign artists. These works are marked Cd for Copy-dan next to the lot number.
For further information please refer to the Conditions of Purchase.
310 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
KøBSKOnd i T iOneR
§ 1. BUdGiVninG
Køber er den byder, der får hammerslag. den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet.På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de øns-ker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto beta-ling har fundet sted.Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktions-stedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. tele-fon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for even-tuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen.
§ 2. BeTALinG
For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesum-men som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsom-kostninger inklusive afgift.Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *.danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/ CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms.For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samler-objekter og antikviteter.Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. der kan betales kontant op til dKK 100.000 eller med dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale.Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen.Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned.Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Ras-mussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmus-sen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion.Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effek-ter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning.Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. den mislighold-ende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld.
Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud.
§ 3. AFGiFTSFRiTAGeLSe
Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter.
A. KøBERE MEd BOPæL I ET ANdET EU-LANd: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages
for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumen-teres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnum-meret på fakturaen.
B. KøBERE MEd BOPæL UdEN FOR EU:1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gen-
nem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift.
2 Udførsel som rejsegods: der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forud-sætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen.
a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købs-fakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætnings-afgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger dKK 1.200.
b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været fore-vist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger dKK 300. dette gælder også for Færøerne og grønland.
§ 4. AFGiFTSBeTALinG
A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af § 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuld-moms på lige fod med private købere. dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
B. Momsregistrerede i danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. det-te skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
§ 5. UdLeVeRinG
Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. det købte henligger fra hammerslaget for købers reg-ning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter ham-merslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden.
§ 6. FORSendeLSe
Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Ras-mussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser.
311BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
§ 7. KUnSTneRAFGiFT TiL COPy-dAn Cd
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. disse værker er mærket Cd for Copy-dan ud for katalognummeret.
Følgeretsvederlaget beregnes som følger for det enkelte kunst-værk, når hammerslagsprisen overstiger dKK 1.863:
• 5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 0 og dKK 310.596 med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift
• 3% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 310.596 og dKK 1.242.383 med tillæg af auktions-omkostninger på 20% ekskl. afgift
• 1% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 1.242.383 og dKK 2.174.171 med tillæg af auktions-omkostninger på 20% ekskl. afgift
• 0,5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 2.174.171 og dKK 3.105.958 med tillæg af auktions-omkostninger på 20% ekskl. afgift
• 0,25% af den del af hammerslagsprisen, der ligger over dKK 3.105.958 med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift
Copy-dan afgiften kan ikke overstige dKK 93.179 for det enkelte kunstværk.
§ 8. eKSPORTTiLLAdeLSe
Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kul-turværdier i danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber.
§ 9. KATALOGiSeRinG
Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at fore-finde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer.Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper.de solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbild-ninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand.Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand.Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalo-gets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse.Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen.Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end
en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vur-deringspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber.Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen.Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet.Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgs-fortjeneste, dækket.Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestem-melser, såfremt:
a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overens-stemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter.
b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæs-sigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beska-digelse af den pågældende effekt.
Bruun Rasmussen KunstauktionerJesper Bruun Rasmussen, Auktionsholder
Jørgen Byriel, Auktionsleder
KOMMiSSiOneR
Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. det er en forud-sætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service.
KOndiTiOnSRAPPORTeR
Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklama-tioner; her henvises til katalogteksten.
FRiTAGeLSe FOR dAnSK FULdMOMS
Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i katalo-get er markeret med stjerne *.Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.
312 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
COnd i T iOnS OF PURCHASe
§ 1. BiddinGThe buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale.At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by let-ter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered.Bids should be made by the bidder in person at the place of auc-tion or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute dis-cretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding.
§ 2. PAyMenTThe purchase price is the hammer price plus 25% in buyer’s pre-mium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques, and secondhand goods by Public Auction (hereinafter called Spe-cial VAT).Certain lots are sold in accordance with specific rules on nor-mal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterix (*).danish VAT registered buyers shall provide us with documenta-tion of their SE-/CVR-number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT.For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as danish buyers (cf. current danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques by Public Auction).The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash up to dKK 100,000, by dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master-, diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement.Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice.Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged.If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the per-son who had deposited the goods for sale by auction.If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer.If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipu-lated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been dis-charged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable.Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations
to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser.
§ 3. exeMPTiOn FROM VATForeign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer’s premium and shall not be subject to danish taxes and duties:
A. BUYERS RESIdINg IN ANOTHER EU MEMBER STATE: Buyers are exempt from paying danish VAT as long as they
have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen’s invoice.
B. BUYERS RESIdINg OUTSIdE THE EU:1 dispatch through forwarding agent: Lots exported through a
forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT.
2 Export as personal luggage: goods may be exempt from danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met:
The invoice must have been paid and the danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen.
a Buyers residing in Norway will be refunded the danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the coun-try in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds dKK 1,200.
b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the danish VAT after the goods have been pre-sented for customs clearance in connection with the depar-ture of the buyer from the EU. The exporter’s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities’ export certificate if the purchase price exceeds dKK 300 This also applies to the Faroe Islands and greenland.
§ 4. PAyMenT OF TAxeS And dUTieSA. Buyers with VAT-registration in other EU member states who
do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day.
B. Buyers with VAT-registration in denmark may choose to pur-chase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day.
§ 5. COLLeCTiOn OF PURCHASeS The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk.A storage fee will be charged for lots which have not been col-lected within 14 days after the time of the lot being knocked down. goods which have been paid for but not collected with-in 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense.
§ 6. diSPATCHShould Bruun Rasmussen undertake the packaging and for-warding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s
313BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments.
§ 7. dROiT de SUiTePursuant to current danish legislation on Copyright, an artistic roy-alty shall be collected on works of modern art by all danish and some foreign artists. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists’ organisation Copy-dan for any work of art subject to this law. These works are identified in the catalogue by Cd for Copy-dan, marked beside each relevant lot number.
The artistic royalty will be calculated as follows for each work of art, when the hammerprice exceeds dKK 1,863:
• 5% of the part of the hammerprice ranging from dKK 0 to dKK 310.596 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 3% of the part of the hammerprice ranging from dKK 310.596 to dKK 1,242,383 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 1% of the part of the hammerprice ranging from dKK 1,242,383 to dKK 2,174,171 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 0.5% of the part of the hammerprice ranging from dKK 2,174,171 to dKK 3,105,958 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 0.25% of the part of the hammerprice lying above dKK 3,105,958 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
The artistic royalty cannot exceed dKK 93,179 for each work of art.
§ 8. exPORT LiCenCeApplications for an export licence must be made to the danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immedi-ately after the lot has been knocked down to the buyer. Anot-her application will subsequently be sent to the danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase.
§ 9. CATALOGUinGAll lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subse-quently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen’s knowledge and on the cataloguing principles stated.The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods.Any person who wishes to bid at an auction should therefore sa-tisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevai-ling oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its confor-mance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof.Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall
be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable.For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference.The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be sub-ject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer.In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connec-tion with reselling.It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if:
a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts;
b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to car-ry out without damaging the lot in question.
Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine ArtJesper Bruun Rasmussen, auctioneer
Jørgen Byriel, officially appointed external supervisor
COMMiSSiOnBruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service.
COndiTiOn RePORTSBruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text.
exeMPTiOn FROM VATBuyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with an asterix *.No danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please con-sult your local authorities.
The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Bruun Rasmussen is valid.
314 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
R inG d iReKTe
CALL d i ReCTLy BRedGAde
AdMiniSTRATiOn
Claus Poulsen 3343 6917 [email protected]
KUndeSeRViCe / CUSTOMeR SeRViCe
Suzanne Huwendick 3343 6901 [email protected]
Annette Langbak 3343 6902 [email protected]
Heidi Beck Andersen 3343 6904 [email protected]
KOMMISSIONER Og BESTILLINg AF KATALOgER / COMMISSIONS ANd CATALOgUE REqUESTS
Vibeke Nielsen 3343 6912 [email protected]
LAgER Og TRANSPORT / STORAgE ANd TRANSPORTATION
Frank Høgh 3634 1381 [email protected]
AUKTiOnSRådGiVninG / AUCTiOn GUidAnCe
Franziska Kampmann 3343 6905 [email protected]
VURdeRinG OG inFORMATiOn / VALUATiOn And inFORMATiOn
INdBOVURdERINgER / VALUATION AT YOUR HOMEHans Ruben 3343 6974 [email protected]
Kasper Nielsen 3343 6988 [email protected]
Per Flemming Koefoed 3343 6993 [email protected]
BøgER / BOOKSChristine Almlund 3343 6940 [email protected]
FRIMæRKER / STAMPSJan Helding 3343 6856 [email protected]
MOdERNE KUNST Og dESIgN / MOdERN ARTPeter Christmas-Møller 3343 6951 [email protected]
Niels Raben 3343 6957 [email protected]
Peter Kjelgaard Jensen 3343 6950 [email protected]
æLdRE MøBLER / OLdER FURNITUREThomas Lembourn 3343 6973 [email protected]
Anders Fredsted 3343 6964 [email protected]
MøNTER / COINSMichael Fornitz 3343 6833 [email protected]
PORCELæN, gLAS Og ORIENTALSK KUNSTINdUSTRI / CERAMICS, gLASS ANd ORIENTAL WORKS OF ART
Charlotte Hviid 3343 6982 [email protected]
SMYKKER / JEWELLERYKirstine Lind 3343 6971 [email protected]
SøLV / SILVERSabrina Ulrich Vinther 2570 5941 [email protected]
TæPPER / CARPETSHenrik Schleppegrell 3343 6980 [email protected]
VIN / WINEMorten Stenør Larsen 3343 6841 [email protected]
VåBEN / WEAPONSdavid Utzon-Frank 2570 6996 [email protected]
æLdRE MALERIER / OLdER PAINTINgSKasper Nielsen 3343 6988 [email protected]
Birte Stokholm 3343 6976 [email protected]
315BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
AdReSSeR
BRUUn RASMUSSen KUnSTAUKT iOneR
KøBenHAVn – BRedGAde
BREdgAdE 33dK-1260 KøBENHAVN KTel +45 3343 6911Fax +45 3343 6966E-mail: [email protected]
KøBenHAVn – HAVnen
AMERIKA PLAdS 11dK-2100 KøBENHAVN øTel +45 7027 6080Fax +45 7027 6090E-mail: [email protected]
VeJLe – PedeRSHOLM
PEdERSHOLMS ALLé 42dK-7100 VEJLETel +45 7943 6911Fax +45 7943 6910E-mail: [email protected]
åRHUS - VURdeRinGSKOnTOR
FREdERIKS ALLé 116dK-8000 åRHUS CTel +45 7020 6911Fax +45 7020 6912E-mail: [email protected]
SydSVeRiGe - AndeRS AnTiK
RINgVågEN 4826141 LANdSKRONATel +46 0418 599 90Fax +46 0418 299 [email protected] · www.andersantik.se
REPRæSENTANT I MALMøPia Staël von HolsteinTel +46 0702 738 975E-mail: [email protected]
BRUUn RASMUSSen PUBLiSHinG
BRUUn RASMUSSen eSTATeS
BREdgAdE 33dK-1260 KøBENHAVN KTel +45 7011 7172Fax +45 7011 7177E-mail: [email protected]
FJeRnLAGeR - KøBenHAVn
SøVANgSVEJ 1-5dK-2650 HVIdOVRETel +45 3634 1381Fax +45 3634 1332
OnLine-AUKTiOneR
WWW.BRUUN-RASMUSSEN.dKTeknisk support tel +45 7023 6911E-mail: [email protected]
RePRéSenTAnTe en FRAnCe
ANNE KRISTINE RATHNOV · PARISTel + 33 6 14 08 19 80E-mail: [email protected]
AMeRiCAn RePReSenTATiVe
ALExA BRUUN RASMUSSEN · SAN FRANCISCOTel +1 415 640 8007E-mail: [email protected]
BENEdICTE HALLOWELL · BOSTONTel and Fax +1 617 566 7333E-mail: [email protected]
RePReSenTAnTe en eSPAñA
KARIN K.J.V. FRIJS . MARBELLATel +34 952 82 48 98Mobil tel +34 630 29 21 02Fax +34 952 77 74 64E-mail: [email protected]
RAPReSenTAnTe in iTALiA
JEANETTE IdA MøLLER · MILANOTel +39 029 440026Mobil tel +39 340 0539219E-mail: [email protected]
316 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
KOMMiSS iOnSBUd
COMMiSS iOn B idS
det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis de ikke selv kan være til stede på auktionsdagen. denne service er gratis.Når de afgiver en kommission, beder de vores kundeser-vice på deres vegne byde op til et af dem bestemt beløb i hammerslag.der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har budt det beløb, som de ønsker at afgive. Er de da villig til at gå et bud højere eller er de indforstået med at nummeret sælges til anden side?ønsker de ikke at byde højere så skriv “Max” ud for belø-bet. Er de i tvivl om hvor højt de vil byde, kan de hæve budet med op til ca. 15% eller ca. 25%.Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kundeservice køber altid så billigt som muligt til dem, som havde de selv været tilstede på auk-tionen.Alle kommissioner behandles strengt fortroligt.Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start.
SådAn BydeR de:
Udfyld blanketten KOMMISSIONSBUd med alle oplys-ninger.Angiv katalognummer.Angiv beløbet de ønsker at byde.Er dette deres absolutte maximum bedes de anføre “Max” i kolonnen.de kan også forhøje deres bud med henholdsvis ca. 15% eller ca. 25%, ved at indikere dette i kolonnen.de bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre dem, at Bruun Rasmussen modtager den senest 24 timer før auktionens start.Hvis deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Rasmussen undlade at byde for dem, ligesom Bruun Ras-mussen ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivnin-gen.Efter auktionen vil de kunne få oplysninger om priser på vor automatiske 24 timers “Hammerslagsoplysning” på telefon 3343 6908.
inTeRneT:
Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden www.bruun-rasmussen.dk direkte fra siden med den effekt, de ønsker at byde på.Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start.Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under “deres bud”, når de er logget ind. Kontakt teknisk suppert på 7023 6911 for spørgsmål om registrering og budgivning via internettet.For yderligere information, se “Købskonditioner”, §1.
It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge.When leaving a commission bid, you are instructing our customer service to bid up to a specified amount on your behalf.The situation can occur that another buyer has already bid the same as you were prepared to. Are you then will-ing to bid further? If not the lot will be sold to another buyer.If you do not wish to exceed your bid then write “Max", for maximum, next to the amount. You can also allow us to raise your bid by approx. 15% or approx 25%.The hammer price may be higher or lower than the estima-ted price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun Rasmussen will always buy at the lowest price pos-sible, as if you yourself had been present at the auction.All commission bids are strictly confidential.Commission bids must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction.
HOW TO MAKe A COMMiSSiOn Bid:
Complete the COMMISSION FORM with all pertinent information.Indicate the lot number.Indicate the amount you are prepared to bid.Should this amount be the absolute maximum, please write “Max” in the appropriate column.You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx. 25% more by indicating so.Sign the commission form and make sure that Bruun Ras-mussen receives it 24 hours prior to the start of the auc-tion.If the information should be insufficient, Bruun Rasmus-sen can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held responsible for error in bidding or failure to exe-cute bids.After the auction Bruun Rasmussen’s 24-hour “ham-merprice-information” is available for sale results at +45 3343 6908.
inTeRneT:
Commision bids can be submitted via the website www.bruun-rasmussen.com directly from the page with the item you want to submit a bid for.deadline for submissions of bids via the website is 3 hours prior to the start of the auction.Submitted bids are shown under “Your bids” when you are logged in. Please contact technical support on +45 7023 6911 for questions about the registration and submission of bids on the website.For additional information, please consult “Conditions of Purchase” §1.
317BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770 317
"KOMMiSS iOnSBUd
COMMiSS iOn B idS BRedGAde
Skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start.Must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction.
Navn Name: * ...................................................................................................................................................................................Adresse Address: * ............................................................................................................................................................................Postnr./by City: * ..............................................................................................................................................................................Land Country: * ....................................................................... Fax: ...........................................................................................
Obligatoriske felter er mærket med en stjerne * Mandatory fields are marked with an asterix *Undertegnede giver hermed fuldmagt til Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S om på mine vegne at købe nedennævnte katalognumre så fordelagtigt som muligt, inden for det af mig anførte beløb, i hammerslag.I hereby request that Bruun Rasmussen bid on my behalf on the following lots up at the prices indicated below.
Undertegnede har udfyldt ovennævnte med de ønskede oplysninger, samt har accepteret købskonditionerne.The undersigned has supplied the required information and agrees to be bound by the conditions of purchase.
Jeg ønsker at modtage salgsresultater på de emner jeg har budt på via email dagligt efter auktion I wish to receive sales results on the items I have been bidding on via e-mail every day after the auction
AUKTION NR AuCTIoN No: 770
Katalog nr. Beskrivelse Bud kr. Max +15% +25% Lot. No. description Bid dKK
Fortsættes næste side Please turn over
Bredgade 33 · dK-1260 København K · Tel +45 3343 69 11 · Fax +45 3343 6966 · [email protected] · www.bruun-rasmussen.dk
BRUUn RASMUSSen KUnSTAUKTiOneR A/S
318 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
KOMMiSS iOnSBUd
COMMiSS iOn B idS BRedGAde
AUKTION NR AUCTION NO: 770
319BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 770
VIN Eftersyn: 24. - 25. april Auktion: 25. april
MOdERNE KUNST Og dESIgN Eftersyn: 30. maj - 5. juni Auktion: 6. - 11. juni
VåBEN Eftersyn: 30. maj - 5. juni + 12. juni Auktion: 12. juni
MøNTER Eftersyn: 2. - 4. + 12. juni Auktion: 13. juni
FRIMæRKER Eftersyn og auktion: juni
ONLINE-AUKTIONER Bredgade afholder online-auktioner over bøger, frimærker, mønter og vin hver måned. Se nærmere på www.bruun-rasmussen.dk
ONLINE-AUKTIONER Havnen afholder online-auktioner over kunst, antikviteter og design hver uge fra mandag til torsdag samt online-auktion over våben hver måned. Se nærmere på www.bruun-rasmussen.dk
KUNST Og dESIgN Eftersyn: 2. - 7. maj Auktion: 8. - 10. maj
ONLINE-AUKTIONER Vejle afholder online-auktioner over kunst, antikviteter og design hver uge fra mandag til torsdag. Se nærmere på www.bruun-rasmussen.dk
KOMMende AUKT iOneR
COMinG AUCT iOnS
Ret til ændringer forbeholdes © 2007 Bruun Rasmussen KunstauktionerFoto: Bent Lange & Henrik Wichmann Tryk: From & Co.
grafik og dtp: Lene Klibo, Bettina Løgstrup & Jorge Figueiredo
AndeRS AnTiKSVeRiGe
KVALITETSAUKTION Eftersyn: 6. + 8. - 12. maj Auktion: 13. maj