lesvoorbereiding beeldopvoeding
DESCRIPTION
Dubbel focusTRANSCRIPT
KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Lager OnderwijsStagecoördinatie: Lieve Heylen
Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas
Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]
LESVOORBEREIDING 2 LO
Student(e): Nathalie Smet
Klas 2 LO: B
Vaklector: Mevr. Ivens
Stagelector: Mevr. Meiresone
Stageschool: Priester Poppe Elversele
Stageklas: L3
Mentor: Mevr. De Gendt
Datum stageles: 2006-12-04
Begin- en einduur: 14.35 – 15.25
LEERGEBIED: Muzische vorming ONDERDEEL: Beeldopvoeding
LESONDERWERP: Dubbelfocus
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Academiejaar: 2006-2007 p. 1/10
Beoordeling van de lesvoorbereiding:Attitudes (verantwoordelijkheidszin, correct taalgebruik) – administratie (identificatiegegevens, lesgeven onder de juiste noemer, bronnen, bijlagen) – beginsituatie bepalen, doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan – krachtige leeromgeving uitwerken (correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases, timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken)
Positieve punten:
Leerpunten:
Voorbereiding nagezien
op:
door mentor: lector:
volstrektonvoldoende
onvoldoende voldoende ruim voldoende goed zeer goed
Herwerking afgegeven
op:
aan mentor: lector:
volstrektonvoldoende
onvoldoende voldoende ruim voldoende goed zeer goed
LEERPLANSITUERING: Leerplan Beeldopvoeding VVKBaO:
p.21: 1. Openstaan voor beelden.
- 1.1 nieuwsgierig zijn
- 1.5 beelden te bewonderen en verwonderd te zijn over diverse beelden
p.22: 3. Inhouden, technieken en materialen achterhalen in beelden
- 3.2 aangewende technieken en materialen herkennen
p.22: 4. Strategieën aanwenden om zinvoller te beschouwen.
- 4.4 pas een oordeel vellen nadat het kunstwerk grondig is bekeken
- 4.2 details in werkstukken van dichtbij bekijken
p.23: 5. Beeldende middelen exploreren en ermee experimenteren
- 5.1 experimenteren met allerlei materiaal
BEGINSITUATIE: De leerlingen hebben een goed werkende fantasie zoals elk kind.
Kunst bekijken is iets nieuws voor de lln.
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd : 12/04/2023 p. 2/10
DOELEN: 1. lln beschouwen voorwerpen en geven hierbij een kenmerk
2. lln geven een emotie aan dat bij een voorwerp past
3. lln leren werken met plasticine
4. lln kunnen een voorwerp beschrijven
5. lln kunnen aan de hand van een beschrijving een voorwerp tekenen
6. lln beschouwen de schilderijen aandachtig
7. lln beleven plezier aan het beschouwen van kunst
8. lln evalueren hun resultaten, respect tonen
9. lln laten hun fantasie werken
DIDACTISCH MATERIAAL:
beeld
Zak met voorwerpen
22 bollen plasticine
Stukjes van schilderijen
22 X A4-papier
Potloden
3 schilderijen
Opdrachten
Pen
BRONNEN: Museumbezoek in het MuHKA (Museum van Hedendaagse kunst)
AANTAL BIJLAGEN: 1. beeld voor de sfeerschepping
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd : 12/04/2023 p. 3/10
TIJDDL.NR.
LESFASE - LEERINHOUDDIDACTISCHE WERKVORMEN
INTERACTIE-IMPULSENLEERACTIVITEITEN LEERMIDDELEN
Fase: Sfeerschepping
5’ 1
2
7
Voorwerp beschouwen
Foto beeld, zie bijlage
Deze les gaat door in de sportzaal.
Lk en lln zitten in een kring met het voorwerp in het midden.
Lln zitten in een kring. beeld
Kenmerken:
- bronskleurig
- rugzak
- bloem
- 3 benen
- …
OG: Iedereen geeft een kenmerk over dit beeld, wat direct in je opkomt. Dit kan gaan over de kleur, vorm, inhoud, materiaal,… het voorwerp wordt telkens doorgegeven.
Elke ll geeft een kenmerk.
Emoties
- Droevig
- Moe
- …
Associatie
- wandelen
- eenzaam
- …
OG: Geef een paar emoties of een paar associaties die bij je opkomen bij dit beeld.
Enkele lln geven een emotie.
Enkele lln geven een associatie
Fase: Waarnemen en verbeelden
15’ 3
4
5
7
Verschillende voorwerpen in de zak
Voorwerpen:
- roos
- kaarslicht (theelichtje)
- lucifers
- gom
- kettinkje
Lk neemt zak met voorwerpen.
Lk zegt: Jullie krijgen straks van mij 2 opdrachten. Als jullie deze opdrachten goed uitvoeren, krijgen jullie een stukje van een schilderij, deze stukjes houden jullie goed bij want die hebben we straks nodig.
Lln luisteren.
Zak met voorwerpen
Stukjes van een schilderij
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 4/10
TIJDDL.NR.
LESFASE - LEERINHOUDDIDACTISCHE WERKVORMEN
INTERACTIE-IMPULSENLEERACTIVITEITEN LEERMIDDELEN
- fototoestel
- beertje
- …
Opdrachten:
- 1.Doe het met plasticine
- 2.Rug aan rug
OG1: De lln kiezen per 4 / 5 ll, 1 voorwerp. Jullie krijgen allemaal een bol plasticine van mij en jullie gaan de vorm van het voorwerp namaken. Maar je mag geen stukjes van de bol plasticine trekken en die er weer aanplakken. Probeer dus de vorm van het voorwerp tevoorschijn te ‘trekken’.
Lln luisteren naar de opdracht. 22 bollen plasticine
Lk loopt rond en deelt de stukjes uit. Lln voeren de opdracht uit.
OG2: Iedereen gaat per 2 zitten. Eén speler neemt een voorwerp zonder dat zijn partner het ziet. Zet je rug aan rug. Diegene die het voorwerp heeft gekozen, beschrijft het aan de ander. Maar je mag niet verklappen hoe het voorwerp heet of waar het voor dient. Je kunt wel zeggen welke vormen het heeft, uit welk materiaal het is gemaakt, hoe groot het is.. De andere probeert het voorwerp te tekenen aan de hand van de beschrijving.
Na 3 minuten worden de rollen omgedraaid. Neem wel een ander voorwerp.
Lln luisteren naar de opdracht. 22 A4 papieren
potlood
Lk loopt rond en deelt de stukjes uit. Lln voeren de opdracht uit.
Fase: Aanzet tot creëren
5’ 6
7
Puzzelstukjes van de 3 schilderijen
3 schilderijen
=> foto’s van 3 schilderijen krijg ik momenteel niet op mijn computer. Ik zal
Lln en lk zitten terug in de kring.
OG: Neem allemaal jullie stukjes.
Lk neemt de witte doeken van de schilderijen.
Lln nemen hun stukjes.
Stukjes van het schilderij
3 schilderijen
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 5/10
TIJDDL.NR.
LESFASE - LEERINHOUDDIDACTISCHE WERKVORMEN
INTERACTIE-IMPULSENLEERACTIVITEITEN LEERMIDDELEN
ze vrijdag meebrengen naar de les voor te laten zien.
OG: Jullie hebben allemaal 2 stukjes van één van deze 3 schilderijen. Kijk goed en zoek naar het schilderij waar je 2 stukjes bijpassen. Als je het gevonden hebt, ga je voor het schilderij zitten.
Lln luisteren naar de opdracht.
Lk wacht tot iedereen het gevonden heeft.
Lln voeren de opdracht uit.
Waarnemen van het schilderij OG: Kijk al eens goed naar het schilderij. Lln kijken naar het schilderij.
Lk zegt: jullie krijgen straks van mij 2 opdrachten die over het schilderij gaan.
Lln luisteren.
Organisatie voor de opdrachten
- schrijver
- opdrachten
OG: Eerst stellen jullie iemand aan die gaat schrijven.
Lln voeren de opdracht uit.
Fase: Creëren
10’ 6
7
Opdrachten: verwoorden, bedenken
- 10 woorden over het schilderij
- Een voorwerp dat samen hoort bij het schilderij
Lk overloopt het opdrachtenblad.
OG1: Jullie gaan goed kijken naar het schilderij. Schrijf dan 10 woorden op die volgens jullie bij het schilderij passen. Let wel dat iedereen 1 woord heeft gezegd.
Lln overlopen samen met de lk de opdrachten.
Opdrachten
Pen
OG2: Kies als groep een voorwerp uit de collectie dat met het schilderij samen hoort. Luister eerst naar enkele meningen van andere kinderen en kies dan 1 voorwerp.
OG: Jullie mogen aan de opdrachten beginnen. Luister altijd naar de mening van de anderen.
Lln voeren de opdrachten uit.
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 6/10
TIJDDL.NR.
LESFASE - LEERINHOUDDIDACTISCHE WERKVORMEN
INTERACTIE-IMPULSENLEERACTIVITEITEN LEERMIDDELEN
Fase: Evaluatie / verwerking
7’
8’
7
8
7
9
Overlopen van de antwoorden bij elk schilderij
- Luisteren en respect hebben voor elkaar
- Eventueel aanvullen
Verhaal met voorwerpen
- verwoorden, fantasie laten werken
- bedenken
Vb van begin verhaal:
- de roos: Een meisje, Sofie, is verliefd op Jonas. Jonas gaf haar een roos als teken van liefde. …
Alle lln gaan telkens voor het schilderij zitten.
VS: Welke woorden hadden jullie?
VS: Wilt er iemand nog een woord bijvoegen?
VS: Welk voorwerp hoort bij het schilderij? En waarom?
Deze vragen stelt de lk bij alle 3 de schilderijen.
Lk verspreidt de voorwerpen in de kring.
OG: We gaan een kort verhaaltje vertellen aan de hand van de voorwerpen. Je neemt een voorwerp vast en je zegt enkele zinnen. Zo gaan we een verhaaltje opbouwen.
Groep geeft de gevonden resultaten.
Andere lln vullen eventueel aan.
Groep laat het voorwerp zien en verklaart waarom.
Lln luisteren.Voorwerpen
Lk helpt waar nodig is. Lln vormen een verhaal aan de hand van de voorwerpen.
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 7/10
BORDSCHEMA (manueel in te vullen in bordschrift)
Linker zijbord Middenbord Rechter zijbord
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 8/10
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 9/10
2LOb_S_Nathalie_21_BO.doc Laatst gewijzigd: 12-4-2023 p. 10/10