formatii

6
Proiect didactic Instituția de învățământ: Școala Gimnazială Valea Lupului Clasa: a-VII-a Profesor: Mucea George-Toderică Unitatea de învățare : Elemente de limbaj muzical Timbrul vocal şi instrumental Subiectul: Formaţii instrumentale folclorice Tipul lecției: însușire de cunoștiințe Disciplina de învățământ: Educație Muzicală Aria curriculară: arte Durata orei : 50min. Obiectivele operaţionale ale lecţiei: 0.1. să recunoască auditiv diverse tipuri de formații instrumentale folclorice; 0.2. să comenteze resursele expresive ale tarafului şi orchestrei populare; 0.3. să diferențieze instrumentele folclorice arhaice de cele mai moderne; 0.4. să manifeste emoții pozitive față de materialele audiate; Metode şi procedee: conversația, explicația, audiția, demostrația, Problematizarea. . Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală Activitati de invatare: - intuire auditivă; - recunoaştere în audiții; . Resurse: Manual, caiet de muzica, laptop, video proiector, orga electronica Bibliografie: 1. Ana Motora Ionescu (1987 ) Metodica predării muzicii la claselel V- VIII,” EDP, Bucureşti 1

Upload: george-mucea

Post on 19-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

muzica

TRANSCRIPT

Page 1: formatii

Proiect didactic

Instituția de învățământ: Școala Gimnazială Valea LupuluiClasa: a-VII-a Profesor: Mucea George-Toderică

Unitatea de învăţare : Elemente de limbaj muzicalTimbrul vocal şi instrumental

Subiectul: Formaţii instrumentale folcloriceTipul lecţiei: însușire de cunoștiințeDisciplina de învăţământ: Educaţie MuzicalăAria curriculară: arteDurata orei : 50min.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:0.1. să recunoască auditiv diverse tipuri de formații instrumentale folclorice;0.2. să comenteze resursele expresive ale tarafului și orchestrei populare;0.3. să diferențieze instrumentele folclorice arhaice de cele mai moderne;0.4. să manifeste emoții pozitive față de materialele audiate;

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, audiția, demostrația, Problematizarea. . Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală

Activitati de invatare: - intuire auditivă;- recunoaştere în audiţii;. Resurse: Manual, caiet de muzica, laptop, video proiector, orga electronica

Bibliografie:

1. Ana Motora Ionescu (1987 ) Metodica predării muzicii la claselel V-VIII,” EDP, Bucureşti

2. Munteanu, Gabriela( 2008) Modele de educaţie muzicală. Editura Fundaţiei România de Mâine

3. Munteanu, Gabriela (2008) Sisteme de educaţie muzicală.Editura Fundaţiei România de Mâine

1

Page 2: formatii

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

MOMENTELE LECŢIEI

Activitatea Profesorului Activitatea elevului

1.Momentorganizatoric

Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea psihică pentru o lecţie de muzică

Preiau sarcinile propuse

de profesor

2. Anunţarea temei şi prezentarea materialului ales

Desfășurarea lectiei

Înțelegerea muzicii nu se poate face doar ascultând și cântand, avem nevoie și de o cultură muzicală, de clasificări, delimitări de tot felul. Cea mai simpla clasificare a muzicii se face in functie de genuri.Vouă ce muzică va place ?Din răspunsurile voastre am dedus ca va definiți gusturile prin termeni care se referă la genuri.Dar ce anume definește un gen muzical? Ce auzim prima dată cand ascultăm o muzică ?Imaginați-vă că Un cântăreț de muzică ușoară ar fi acompaniat de țambal si fluier. Este acesta o combinație fireasca? Așadar un gen muzical este definit de o anumită componență a instrumentelor folosite. Instrumentiști se organizează in functie de sound-ul pe care in doresc, in diverse formule. Cum se numesc grupurile instrumentale ?Dacă formația de muzică ușoară are o anumită formulă, aceea de muzică folclorică va fi diferită, fie TARAF fie orchestră populară.Pentru a avea un suport concret, vom audia un material audio-vizual cu diverse tarafuri și orchestre populare.

Se va porni de la audierea unor tarafuri mici, tradiționale din mai multe zone ale țării, și treptat se va ajunge spre orchestrele populare profesioniste, demonstrând in felul acesta evoluția folclorului spre spectacular.

Elevii răspund la întrebări

Auzim timbruri și ritmuri.

Nu

Formații

Elevii audiază activ materialul prezentat.

2

Page 3: formatii

Se pun întrebări referitoare la materialul audiat :Câte instrumente sunt in componență ?Care sunt instrumentele mai vechi ? Dar cele mai noi, mai moderne ?Există diferențe zonale intre tarafuri ?Așadar specificul unei zone ține și de componența tarafului.Există și denumiri zonale date instrumentelor, de exemplu “ ceteră”.Ce rol au instrumentele într-un taraf ? Cântă toate acelasi lucru sau fiecare are o anumită funcție?Instrumentele tradiționale de acompaniament sunt: țambalul, toba, contrabasul, cobza, iar mai nou se folosește deja de mult timp acordeonul. Acestea susțin pulsația ritmică si suportul armonic. Instrumentele solistice sunt: vioara, fluierul, naiul( tradițional), trompeta, clarinetul, taragotul( ardeal, banat), etc.Acordeonul de exmplu, poate fi un instrument solistic ?Chiar și țambalul poate face asta.

Da

Unele cântă melodia, iar altele acompaniază.

Da

5. Consolidarea conţinutului propus

Pentru consolidare se fac exerciții de recunoaștere pur auditivă a diferitelor tipuri de tarafuri si orchestre. Astfel mai intai se audiaza un scurt fragment audio, si apoi se cere elevului să denumească instrumentele componente. Pentru verificare se dă apoi varianta audio-video. Pentru complicarea exercițiului se dau și contraexemple de piese folclorice executate la instrumente electronice, cu precezarea ca sunt produse kitsch.

Elevii audiază conștient și

comentează in baza celor

explicate.

3

Page 4: formatii

6. EvaluareaRecapitularea notiunilor nou invatate prin intrebări.

Elevii răspund la intrebări.

7. Asigurarea feed-back-ului

Se cere ca tema, audierea acasa a unor formații instrumentale populare, in eventualitatea descoperirii unor noi informații.

4