finansijska matematika resenja 1 zadataka
DESCRIPTION
matematika masterTRANSCRIPT
ZADATAK BR.1.Kn=K0 (1+it)K0 (1+4i) =1800
K0 (1+6i) =2000
1+4i/1+6i =1800/2000
2000 +8000i=1800+10800i
200=2800i
i=200/2800 =0.0714
K0 (1+4 x 0,0714) =1800
K0 =1400
ZADATAK BR.2.
b=420/3=140 evra
b=(K+I)/m
I= Kp(m+1)/2400
I=Kx12x25/2400
140=(K+Kx12x25/2400)/24
3360 = K(1+0,125)
K=3360/1,125=2986,67
ZADATAK BR.3.
K1+K2=5000
p1=p%
p2=(p+1)%
I1=80 din
I2=150 din.
K2=5000- K1
K:I=100:p
I=Kp/100
I1=K1p/100 =80 => K1p=8000 => K1=8000/p
I2=K2 (p+1)/100 = (5000 K1) (p+1) /100 =150
5000 p+5000 K1p - K1 =15000
500 p + 5000 8000/p xp 8000/p =15000
5000 p2 + 5000 p -8000p-8000 -15000p=05000p2-18000p-8000=0
5p2-18p-8=0
p1=p=4%
p2=p1+1=5%
K1=8000/4=2000
K2=5000 -2000=3000
K2 (1+i2t) K1 (1+i1t) =13503000(1+0,05t) 2000 (1+0,04t)=1350
3000 +150t-2000 80t =1350
70t=350
t=5 godina
Zadatak br. 4Ukoliko management dobija 1/5 prebaenog prihoda preko granice od 5% i znamo da je prologodinji plan prebaen za 10%, tada je iznos od 200.000 evra 1/5 prebaaja od 5%. Odnosno ukupan prebaaj bie 2.000.000 evra. Odatle sledi da je ostvarena realizacija u proloj godini 22.000.000 evra, a realizacija u tekuoj godini 20.900.000
ZADATAK BR.5.
1750 + 2850 =0,75 x budzet4600 = 0.75 x budzet
budzet = 6133,33
neiskoriena sredstva = 0,25 x 6133,33 = 1533,33
ZADATAK BR.6.
0 dan porucena roba
10 dan stigla roba od dobavljaca
13 roba je kod kupca
45 dan placanje robe dobavljacu
13+90= 103 dan rok dospeca menice
103-45=58 dana eskont
nominalna vr 1000000 eskontna kamata koja pripada banci=100000
NV E=1100000
I = Kn x d/D = NV x 58/3000
NV (NV x 58/ 3000) = 1100000
NV=1100000 x 3000 /2942 = 1121686