დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018...

41
23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 14.25 -15.10 მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657 საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე-8 2 კლასი მოსწავლეთა რაოდენობა -27, არ მყავს სსსმ მოსწავლე გაკვეთილის თემა - აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი'', მოთხრობის ისტორიული ფონი, პირველი თავი, ორი ეპიზოდი - არაგვის აღწერა და კირილეს სიზმარი (ლიტერატურული პარალელების გაცნობა (ეპიზოდი ვაჟა-ფშაველას ,,ბახტრიონიდან’’). მიზნები: მოსწავლეები იმსჯელებენ ტექსტში ასახული ისტორიული პრობლემების შესახებ, გაავლებენ პარალელს ისტორიულ ფაქტებთან, ამოიცნობენ სახე-სიმბოლოებს, ტექსტის კომენტირებული კითხვისას დააკვირდებიან ენობრივ ფორმებს / მწერლის ენის თავისებურებებსა და ახსნიან მათ დანიშნულებას. გამოუმუშავდებათ მსჯელობის, ანალიზის, სინთეზის, შეფასების უნარები. გაკვეთილის მსვლელობა N აქტივობის აღწერა გამოყენებული მეთოდი კლასის ორგანიზების ფორმა რესურსი დრო 1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზანსა და კონკრეტული აქტივობების პრინციპს. (შეფასების რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ საკლასო ოთახში) ინფორმირება ვერბალური სახით საერთო საკლაო შეფასების რუბრიკები 1წთ. 2 აქტივობა 1. წინარე ცოდნის შემოწმება. მოსწავლეები წარმოადგენენ დავალებას - მოძიებულ ინფორმაციას კახეთის 1659 წლის აჯანყებასა და აჯანყების გამომწვევ ფაქტორებზე. მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებს კახეთის აჯანყების შესახებ. არასწორი ან არასრული პასუხის შემთხვევაში, ვეხმარები მათ პასუხების სრულად და სწორად ჩამოყალიბებაში. გარდა ამისა, საკითხის უკეთ გასააზრებლად მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვებს: 1.როგორ გადაწყვიტეს სპარსელებმა კახეთისთვის ჭკუის სწავლება? 2.რომელი ციხე და მონასტერი გადააკეთეს ციხესიმაგრეებად? 3.რა დანიშნულება უნდა შეესრულებინა კითხვა-პასუხი; ზეპირსიტყვიერი პრეზენტაცია საერთო საკლასო ჩანაწერთა დღიური კითხვები 7წთ.

Upload: others

Post on 12-Jan-2020

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

23.04.2018

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 14.25 -15.10

მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე-82 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა -27, არ მყავს სსსმ მოსწავლე

გაკვეთილის თემა - აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი'', მოთხრობის ისტორიული ფონი, პირველი

თავი, ორი ეპიზოდი - არაგვის აღწერა და კირილეს სიზმარი (ლიტერატურული პარალელების

გაცნობა (ეპიზოდი ვაჟა-ფშაველას ,,ბახტრიონიდან’’).

მიზნები:

მოსწავლეები იმსჯელებენ ტექსტში ასახული ისტორიული პრობლემების შესახებ, გაავლებენ პარალელს

ისტორიულ ფაქტებთან, ამოიცნობენ სახე-სიმბოლოებს, ტექსტის კომენტირებული კითხვისას

დააკვირდებიან ენობრივ ფორმებს / მწერლის ენის თავისებურებებსა და ახსნიან მათ დანიშნულებას.

გამოუმუშავდებათ მსჯელობის, ანალიზის, სინთეზის, შეფასების უნარები.

გაკვეთილის მსვლელობა

N აქტივობის აღწერა გამოყენებული

მეთოდი კლასის

ორგანიზების ფორმა რესურსი დრო

1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ

გაკვეთილის თემას, მიზანსა და კონკრეტული

აქტივობების პრინციპს. (შეფასების რუბრიკებს

მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ საკლასო

ოთახში)

ინფორმირება

ვერბალური სახით

საერთო საკლაო

შეფასების

რუბრიკები

1წთ.

2 აქტივობა 1. წინარე ცოდნის შემოწმება.

მოსწავლეები წარმოადგენენ დავალებას -

მოძიებულ ინფორმაციას კახეთის 1659 წლის

აჯანყებასა და აჯანყების გამომწვევ

ფაქტორებზე. მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებს

კახეთის აჯანყების შესახებ. არასწორი ან

არასრული პასუხის შემთხვევაში, ვეხმარები მათ

პასუხების სრულად და სწორად

ჩამოყალიბებაში. გარდა ამისა, საკითხის უკეთ

გასააზრებლად მოსწავლეებს ვუსვამ

შეკითხვებს:

1.როგორ გადაწყვიტეს სპარსელებმა

კახეთისთვის ჭკუის სწავლება?

2.რომელი ციხე და მონასტერი გადააკეთეს

ციხესიმაგრეებად?

3.რა დანიშნულება უნდა შეესრულებინა

კითხვა-პასუხი;

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია

საერთო საკლასო ჩანაწერთა დღიური

კითხვები

7წთ.

Page 2: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ალავერდსა და ბახტრიონს?

4. ვინ ჩაუდგა სათავეში კახეთის აჯანყებას?

6. ვინ იყვნენ კახეთის აჯანყების

ორგანიზატორები?

7. კიდევ რომელი კუთხის წარმომადგენლებმა

მიიღეს მონაწილეობა ამ აჯანყებაში?

8. რა შედეგი გამოიღო ქართველთა

ძალისხმევამ?

კითხვებზე მიპასუხებენ შემთხვევითობის

პრინციპით შერჩეული მოსწავლეები. ყველა

მოსწავლეს აქვს ჩანაწერთა დღიური და შეაქვს

შესწორებები, თუ, რა თქმა უნდა, აქვს მცდარი

პასუხი.

3 აქტივობა 2

ინფორმაციის მიწოდება მიზნობრივი საკითხების

შესახებ

მოსწავლეებს მივაწვდი ინფორმაციას მე-17

საუკუნის საქართველოს ისტორიულ

მდგომარეობაზე. ვაჩვენებ ჩემ მიერ

მომზადებულ ელექტრონულ პრეზენტაციას.

გავავლებ პარალელს მე-19 საუკუნის

საქართველოსთან. მოსწავლეებს წინასწარ

დავურიგებ მზა გრაფიკს -

,,თანამედროვეობასთან შედარება’’ და მივაწვდი

ინსტრუქციას, რომ მინილექციის

მსვლელობისას პარალელურად გააკეთონ

ჩანაწერები მასში. ყურადღებას

გავამახვილებინებ იმაზე, რითი და რატომ იყო

ასეთი მნიშვნელოვანი ბახტრიონის ბრძოლა,

რატომ უძღვნა აკაკი წერეთელმა მას ,,ბაში -

აჩუკი’’, ვაჟა-ფშაველამ - ,,ბახტრიონი’’. რატომ

დაინტერესდა აკაკი წერეთელი ორი საუკუნის

წინანდელი ისტორიული ამბით, რა უნდოდა

ეთქვა ამ ეპოქის გაცოცხლებით თავისი

თანამედროვეობისა და მომავალი

თაობისათვის? მოსწავლეები შეავსებენ გრაფიკს

,,თანამედროვეობასთან შედარება’’ - მაგ., რა

ხდებოდა მე-17 საუკუნეში, მე-19 საუკუნე რითი

ჰგავს მას,

მინილექცია;

პრეზენტაცია;

გრაფიკებზე მუშაობა

საერთო საკლასო

ინდივიდუალური

ელექტრონული

რესურსი -

პრეზენტაცია -

საქართველო XVII

საუკუნეში.

მზა გრაფიკი

,,თანამედროვეობას

თან შედარება’’

8 წთ.

4 აქტივობა 3 კომენტირებული

კითხვა,

წყვილური ტექსტი, კალამი, 20 წთ.

Page 3: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

კომენტირებული კითხვა; ტექსტის გაგება და გააზრება.

მოსწავლეებს დავურიგებ ეპიზოდებად

დაყოფილ ტექსტს, რათა უკეთ ამოიცნონ

ისტორიული ფაქტები და სახე-სიმბოლოები,

ერთად გავარჩევთ ორ ეპიზოდს, რომლებიც

დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტის შემდგომი

თავების გააზრებაში.

ა) პეიზაჟი (არაგვის აღწერა); ბ) კირილეს სიზმარი. მივაწვდი თაბახის ფურცელზე ამობეჭდილ

ეპიზოდებს და, მათი გააზრება რომ

გაუადვილდეთ, თითოეულ ეპიზოდს

დავურთავ კითხვებს, ასევე, დამხმარე

რესურსად, ლიტერატურული პარალელების

გასავლებად მივაწვდი ორ ეპიზოდს

,,ბახტრიონიდან’’ : ბუნების სურათის აღწერასა და კვირიას სიზმარს. მოსწავლეები იმუშავებენ წყვილებში,

ერთმანეთს გაუზიარებენ მოსაზრებებს და

მოინიშნავენ ჩანაწერთა დღიურში. ტექსტს

დართული ექნება შემდეგი კითხვები:

1. პეიზაჟი -

თქვენი აზრით, რა მიზანი შეიძლება ჰქონდეს

მწერალს ადიდებული არაგვის აღწერით? რა

განწყობას ქმნის ადიდებული არაგვის ხილვა?

რისთვის გვამზადებს მწერალი ამით? რის

ფონზეა წარმოდგენილი ზაალ ერისთავის ციხე-

დარბაზი? ამოიწერეთ ორი სიტყვა, რომელიც

არაგვის შეუპოვრობას აღნიშნავს, რა არის

სიმბოლურად არაგვის მდინარებით

გამოხატული? აქვე მივაწოდებ ამონარიდს

,,ბახტრიონიდან’’ (მაგ., პეიზაჟი).

2) კირილე მღვდლის სიზმარი რომელი წმინდანი

გამოეცხადა კირილე მღვდელს? რატომ ხედავს

ჩვენებას მაინცდამაინც სასულიერო პირი? რისი

სიმბოლო შეიძლება იყოს გველეშაპი? რისი

სიმბოლოა ალავერდი?რა დატვირთვა აქვს ამ

სიზმარში წმინდა გიორგის სახეს? როგორ

ფიქრობთ, ახდება ეს სიზმარი? რა გაძლევთ

ამგვარი ფიქრის საბაბს?

მოსწავლეები კომენტირებული კითხვის

პარალელურად აკვირდებიან ტექსტის ენობრივ

თავისებურებებსა და მხატვრულ -

გამომსახველობით საშუალებებს, ცდილობენ

მათი დანიშნულების ახსნას. მნიშვნელოვან

ინფორმაციას ინიშნავენ ჩანაწერთა დღიურში.

ტექსტზე დაკვირვება,

ჩანაწერთა დღიურზე

მუშაობა

ჩანაწერთა

დღიური

Page 4: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

5. აქტივობა 4

ტექსტის ფაქტობრივი ცოდნის შემოწმება კლასს დავყოფ ჯგუფებად და დავურიგებ

ლოტოს ბარათებსა და მონეტებს -

ბორჯღალოებს. ლოტოს ბარათები შეიცავს

ტექსტიდან გამომდინარე 10 კითხვას (ღიასა და

დახურულს). შინაარსობრივად კითხვები

შეეხება ტექსტის ენას, ექსპლიციტურ და

იმპლიციტურ ინფორმაციას; ვავალებ,

განსაზღვრულ დროში შეასრულონ დავალება,

დავაკვირდები ჯგუფების მუშაობას. მივცემ

მითითებას საჭიროებისამებრ. დავალების

დასრულების შემდეგ სწორ პასუხებს ვაჩვენებ

მონიტორზე და მოსწავლეებთან ერთად

გამოვავლენ, თუ რომელი ჯგუფი აღმოჩნდა

,,ყველაზე სწრაფი და გონიერი’’.

თამაში - ლოტო ჯგუფური ფაქტობრივი

ცოდნის

შესამოწმებელი

ტესტი, ლოტოს

ბარათები,

მონეტები-

ბორჯღალოები,

ქვიშის საათი,

ლეპტოპი,

პროექტორი

7წთ.

6. აქტივობა 6 .

საშინაო დავალება

ვავალებ, დამოუკიდებლად წაიკითხონ

ტექსტის მომდევნო თავი (მეორე), მონიშნონ

ტექსტიდან მთავარი ეპიზოდები, ყურადღება

გაამახვილონ მნიშვნელოვან ფრაზებზე.

დაწერონ საკუთარი ვარაუდი: როგორ ფიქრობთ,

ახდება თუ არა კირილეს სიზმარი ? ამოიწერონ

ტექსტიდან სალიტერატურო ენის

ნორმებისათვის შეუსაბამო ფორმები და

მიუწერონ სწორი ვარიანტები.

ინსტრუქციის

მიწოდება დავალების

შესახებ

საერთო საკლასო

ჩანაწერთა დღიური

2წთ.

7. შეფასება

მოსწავლეებს ვავალებ , თავიანთ ჩანაწერთა

დღიურში უპასუხონ შემდეგ კითხვებს: რა

ვისწავლე დღეს? რატომ არის ეს საკითხები

მნიშვნელოვანი? რომელი საკითხი დარჩა

ბუნდოვანი და რატომ? ასევე, ავსებენ მზა

გრაფიკს, რომელზეც პირობითი ნიშნებია

გამოსახული ( იხ. მოსწავლის თვითშეფასების

რუბრიკა). მთელი გაკვეთილის განმავლობაში

ვინიშნავ მონაცემებს მოსწავლეთა აქტიურობის

შესახებ ჩემს დაკვირვების დღიურში და ვაწვდი

განმავითარებელ შეფასებას (იხ. დანართი).

კვირის ბოლოს კი მოსწავლეების

თვითშეფასებისა და ჩემს დაკვირვების დღიურს

შევუდარებ ერთმანეთს და დავწერ

განმსაზღვრელ შეფასებას.

განმავითარებელი

შეფასება -

მოსწავლეთა

თვითშეფასება;

სქემის მიხედვით

მოსწავლეებზე

დაკვირვება

საერთო საკლასო მზა

გრაფიკი/შეფასების

სქემები, ჩანწერთა

დღიური, კალამი,

მოსწავლეებზე

დაკვირვების

დღიური

1წთ

Page 5: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:

მოსწავლეები იმსჯელებენ და გამოთქვამენ თვალსაზრისს კონკრეტულ საკითხზე, ამოიცნობენ სახე-

სიმბოლოებს, დააკვირდებიან მხატვრულ ხერხებს და ახსნიან მათი დანიშნულებას.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

23.04.2018

მასწავლებლის დაკვირვების დღიური

#

მოსწავლის გვარი სახელი

საგაკვეთილო

პროცესში

ჩართულობა

მოძიებული

ინფორმაციის

ორგანიზება

კითხვებზე პასუხი-

აქტიური

მონაწილეობა

ფაქტობრივი ცოდნა

(ჯგუფური

მუშაობისას)

სხვისი აზრის

მოსმენა და

პატივისცემა

1. ბანძელაძე ანასტასია

2. ბარამაშვილი ნია

3. ბახტაძე ალექსანდრე

4. ბერიშვილი მათე

5. გაგნიძე ანი

6. თედორაძე ბაგრატ

7. კომუნაძე სანდრო

8. კურცხალია ნიკა

9. ლოდია ლუკა

10. მათიაშვილი დავით

11. მალცევი ნიკა

12. მანია მიხეილ

13. მიროტაძე ირაკლი

14. მახათაძე გიორგი

15. ნადირაშვილი სანდრო

16. ოთარაშვილი ლუკა

17. ორმოცაძე გიორგი

18. სარალიძე სანდრო

19. სიხარულიძე კოტე

20. სულაქველიძე გიორგი

21. ფუტკარაძე თემურ

22. შამუგია ლაშა

23. შარტავა თარაშ

24. შეყილაძე ლუკა

25. ცამბაია საბა

26. ციცაგი გიგა

27. ძინძიბაძე ლაშა

პირობითი ნიშნები:

აქტიური -

საშუალო -

პასიური -

Page 6: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

შეფასების კრიტერიუმები

საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა (6-ზე დაბალ ქულას არ ვწერ)

ქულები 9-10

7-8

6

საგაკვეთილო პროცესში

მოსწავლის აქტიურობა,

მოსმენის კულტურა,

მობილიზება, ეთიკური

ნორმების დაცვა.

გაკვეთილზე აქტიურია, იცავს

ეთიკის ნორმებს, უსმენს

მოსაუბრეს.

გაკვეთილზე

კონცენტრირებულია,უსმე

ნს მოსაუბრეს, იცავს

ეთიკის ნორმებს.

საგაკვეთილო პროცესში

ნაწილობრივააა ჩართული,

იშვიათად უსმენს მოსაუბრეს, ვერ

იცავს ეთიკის ნორმებს.

განსახილველი მხატვრული

ტექსტის შეჯამების უნარი,

წყვილური (ჯგუფური)

თანამშრომლობა.

საუკეთესოდ ახერხებს

გააანალიზოს წაკითხული

ტექსტი, წყვილურ (ჯგუფურ)

მუშაობაში შეაქვს

მნიშვნელოვანი წვლილი,

თანამშრომლობს

მეწყვილესთან.

კარგად ახერხებს შეაჯამოს

წაკითხული, წყვილურ

(ჯგუფურ) მუშაობაში

შეაქვს წვლილი.

ნაწილობრივ ახერხებს შეაჯამოს

წაკითხული, წყვილში (ჯგუფში)

მუშაობს, ხანდახან შეაქვს წვლილი.

საკუთარი მოსაზრებების

გამოთქმა ფაქტებსა და

არგუმენტებზე დაყრდნობით,

საკითხის კონკრეტულობა.

კარგად ახერხებს საკუთარი

მოსაზრებების გამყარებას არა

მხოლოდ არგუმენტებით,

არამედ პარალელებითა და

ანალიზით. საკითხის დასმისას

კონკრეტულია.

ახერხებს საკუთარი

მოსაზრებების გამყარებას

არგუმენტებით, საკითხის

დასმისას კონკრეტულია.

ახერხებს საკუთრი მოსაზრებების

გამყარებას მწირი ფაქტებითა და

არგუმენტებით; საკითხის დასმისას

არაკონკრეტულია.

მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური № თარიღი გაკვეთილის თვითშეფასების რუბრიკა 1. 23.04 გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას

საგაკვეთილო პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი გულისყურით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

Page 7: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

რიცხვი

რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო? რა იყო გაუგებარი? დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

23.04.2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი (ნეტა რაზე?)

Page 8: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

კრიტერიუმი კარგი საშუალო

ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის

გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო დავალების

ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის

წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად

გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და აზრთა

გაზიარების უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი, ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური და სამუშაო

ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს

შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი, მხოლოდ ერთი– ორი მოსწავლე

აქტიურობდა, ჯგუფის წევრებს შორის არ იყო

საქმიანი ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

Page 9: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

24.05 .2018

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9:00 - 09:45

მეორე გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე-82 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა -27; არ მყავს სსსმ მოსწავლე.

გაკვეთილის თემა - აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი’’, მეორე თავი

მიზანი: მოსწავლეები იმსჯელებენ პერსონაჟთა დახასიათების ხერხებზე, ამოიცნობენ ავტორისეულ

მიზანს და დააკვირდებიან, თუ როგორ მოქმედებს კონტექსტური ფაქტორები პრობლემის არსის

გაგებასა და მისი გადაჭრის გზებზე (ზაალ ერისთავი, ბაში-აჩუკი, ქსნის ერისთავები);

გამოუმუშავდებათ მსჯელობის, ანალიზის, არგუმენტირების, თანამშრომლობის უნარები.

# აქტივობის აღწერა გამოყენებული

მეთოდი კლასის ორგანიზების

ფორმა რესურსი დრო

1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ

გაკვეთილის თემას, მიზანს (შეფასების რუბრიკებს

მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ საკლასო

ოთახში).

ინფორმირება

ვერბალური სახით.

საერთო საკლასო შეფასების

რუბრიკები

1წთ.

2 აქტივობა 1. საშინაო დავალების შემოწმება მოსწავლეებს

უნდა შეესრულებინათ წერითი დავალება - როგორ

ფიქრობთ, ახდება თუ არა კირილეს სიზმარი?

მსჯელობა უნდა დაესაბუთებინათ, ასევე უნდა

ამოეწერათ ტექსტიდან (პირველი თავი)

სალიტერატურო ენის ნორმებიდან გადახვევის

შემთხვევები. შემთხვევითობის პრინციპით

შერჩეული ერთ-ერთი მოსწავლე წაიკითხავს

დავალებას , დანარჩენები უსმენენ და

დასრულების შემთხვევაში ჩემთან ერთად

მიაწვდიან უკუკავშირს.

(მოსწავლეთა დავალებებს შევამოწმებ კვირის

ბოლოს და შევაფასებ განმსაზღვრელი შეფასებით

საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკის

შესაბამისად (იხ. დანართი),

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია

ინდივიდუალური

კითხვა

ინდივიდუალური დავალების

ფურცელი

7 წთ

3. აქტივობა 2. კომენტირებული კითხვა

მოსწავლეებს დავურიგებ ეპიზოდებად დაყოფილ

ტექსტს სათანადო კითხვებთან ერთად:

პირველი ეპიზოდი -

კომენტირებული

კითხვა

საერთო საკლასო ჩანაწერთა

დღიური,

ტექსტი კითხვებით,

20 წთ.

Page 10: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ბაში-აჩუკის გამოჩენა -

პერსონაჟებზე დაკვირვება ( ბაში-აჩუკი, ზაალ

ერისთავი, ბიძინა ჩოლოყაშვილი). მოსწავლეები

აკვირდებიან პერსონაჟების თითოეულ ქმედებას,

ამა თუ იმ თვისებას, ავსებენ ასოციაციურ რუკას

და პერიოდულად იწერენ ახალ-ახალ

ინფორმაციას. განიხილავენ პერსონაჟის სახეს

სხვადასხვა ასპექტით. გავამახვილებინებ

ყურადღებას შემდეგ ფრაზაზე: -,,სწორედ გიჟი

უნდა იყოს, თავშიშველა, უქუდოდ კაცი

მოგზაურობდეს, გაგონილა?’’ როგორ ფიქრობთ,

რატომ უკვირს მხედრის თავშიშველობა ზაალ

ერისთავს? აქვე დავაკვირვებ ტექსტის სათაურზე -

,,ბაში-აჩუკი'’, რაც ,,უქუდოს'' ნიშნავს. ასევე

ვავალებ დააკვირდნენ შემდეგ ფრაზებს: 1.

,,იმერელს აქეთ რა უნდა?’’ 2. ,,ჩემი განსაცდელი

რაღა სახსენებელია, შენი ჭირიმე, მაშინ როდესაც

მთელი საქრისტიანო განსაცდელში ჩავარდნილი?’’

და ახსნან, რაზე მიგვანიშნებს ისინი.

მეორე ეპიზოდი - წერილი კახეთიდან როგორ ახასიათებს კახეთში შექმნილ ვითარებას

ჩოლოყაშვილი?

რას სთხოვს იგი ზაალს?

მესამე ეპიზოდი - მოულოდნელი სტუმრები,

შეთქმულთა სამომავლო გეგმები. რა პოზიციაზე

დგას ზაალი? როგორ ასაბუთებს იგი თავის აზრს?,

როგორ ასაბუთებენ თავიანთ პოზიციას

სტუმრები? რით ჰგავს და რით განსხვავდება მათი

შეხედულებები?

მეოთხე ეპიზოდი - სახიფათო გადაწყვეტილება - რა გადაწყვეტილებას იღებს საბოლოოდ სტუმარ-

მასპინძელი? რა ფაქტორმა იქონია გადამწყვეტი

მნიშვნელობა ზაალის დაყოლიებაზე? რაზე

მიგვანიშნებს ამით მწერალი? როგორ დაითანხმეს

ზაალი, აჯანყებულებისათვის ჯარი

მიეშველებინა? რატომ იყო იგი უარზე

მონაწილეობა მიეღო აჯანყებაში? ეთანხმებით თუ

არა მის მსჯელობას, მის არგუმენტებს? პასუხი

დაასაბუთეთ. მოსწავლეები შეადგენენ /შეავსებენ

ასოციაციურ რუკას, პერსონაჟების მოქმედებაზე

დაკვირვებით აღნიშნავენ მათ თვისებებს და

ინიშნავენ ჩანაწერთა დღიურში.

ასოციაციური რუკა;

კალამი

4. აქტივობა 3. სამწუთიანი წერა

ლიტერატურული მასალის ინტეგრირება ენობრივთან. მოსწავლეებს ვავალებ, შექმნან ხუთსტრიქონიანი

ლექსი პერსონაჟის შესახებ და ვაწვდი სათანადო

ინსტრუქციას:

პირველ სტრიქონზე დაწერონ ერთი არსებითი

ხუთსტრიქონიანი

ლექსის შექმნა,

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია

ინდივიდუალური ჩანაწერების

დღიური,

ლექსის შექმნის

დიაგრამა,

დაფა,

7წთ.

Page 11: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

სახელი, რომელსაც ამ ტექსტისათვის საკვანძო

მნიშვნელობა აქვს.

მეორე სტრიქონზე დაწერონ ამ არსებით

სახელთან დაკავშირებული ორი ზედსართავი

სახელი, მესამე სტრიქონზე - არსებით სახელთან

დაკავშირებული სამი ზმნა, მეოთხე სტრიქონზე -

არსებითი სახელის გამოყენებით ოთხსიტყვიანი

წინადადება,

მეხუთე სტრიქონზე კი- სიტყვა, რომელიც კრავს

და ამთლიანებს ყველა დანარჩენ სიტყვასა და

ფრაზას. ნიმუშს თავად დავუწერ დაფაზე:

ბაში-აჩუკი

თავდადებული, ერთგული

იბრძვის, უყვარს, იმარჯვებს, შეუბრალებელია

ქვეყნის მტრებთან ბრძოლაში,

გმირი.

რამდენიმე მოსწავლე სურვილისამებრ წაიკითხავს

თავის ნაწერს.

ცარცი

5. აქტივობა 4.

ფაქტობრივი ცოდნის შემოწმება

მოსწავლეებს დავყოფ ჯგუფებად და დავურიგებ

ლოტოს ბარათებსა და მონეტებს - ბორჯღალოებს,

ლოტოს ბარათები შეიცავს ტექსტიდან

გამომდინარე 10 კითხვას (ღიასა და დახურულს).

შინაარსობრივად კითხვები შეეხება ტექსტის ენას,

ექსპლიციტურ და იმპლიციტურ ინფორმაციას;

ვავალებ განსაზღვრულ დროში შეასრულონ

დავალება, დავაკვირდები ჯგუფების მუშაობას.

მივცემ მითითებას საჭიროებისამებრ. დავალების

დასრულების შემდეგ სწორ პასუხებს ვაჩვენებ

მონიტორზე და მოსწავლეებთან ერთად

გამოვავლენ, თუ რომელი ჯგუფი აღმოჩნდა

,,ყველაზე სწრაფი და გონიერი’’.

თამაში ლოტო ჯგუფური ნაწარმოების მეორე

თავის ფაქტობრივი

ცოდნის

შესამოწმებელი

ტესტი,

ლოტოს ბარათები,

მონეტები-

ბორჯღალოები,

ქვიშის საათი,

ლეპტოპი,

პროექტორი

7 წთ.

6. აქტივობა 5.

საშინაო დავალება

მოსწავლეებს დავავალებ, დამოუკიდებლად

წაიკითხონ ტექსტის მომდევნო ორი თავი (მესამე

და მეოთხე) და შეასრულონ წერითი დავალება

შემდეგი მითითებების მიხედვით: 1.იმსჯელონ

ბაში-აჩუკის მხატვრულ სახეზე; 2. აღწერონ ეპოქა,

რომელშიც უწევს გმირს ცხოვრება; 3. იმსჯელონ

რა მხატვრული ხერხებით გადმოსცემს ავტორი

სათქმელს.

ინსტრუქციის

მიწოდება

დავალების შესახებ.

საერთო საკლასო საშინაო დავალების

ფურცელი 1წთ.

7. შეფასება

მოსწავლეები თავიანთ ჩანაწერთა დღიურში

უპასუხებენ შემდეგ კითხვებს: რა ვისწავლე დღეს?

რატომ არის ეს საკითხები მნიშვნელოვანი?

განმავითარებელი

შეფასება,

მოსწავლეთა

თვითშეფასება

უკუკავშირი

დაკვირვების

საერთო საკლასო მზა

გრაფიკი/შეფასების

სქემები; ჩანაწერთა

დღიური,

მოსწავლეებზე

2წთ.

Page 12: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

რომელი საკითხი დარჩა ბუნდოვანი და რატომ?

და ასევე , ავსებენ მზა გრაფიკს, რომელზეც

პირობითი ნიშნებია გამოსახული ( იხ. დანართი).

მთელი გაკვეთილის განმავლობაში ვინიშნავ

მოსწავლეთა აქტიურობას ჩემს დაკვირვების

დღიურში და ვაწვდი განმავითარებელ შეფასებას.

დღიური

დაკვირვების

დღიური

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:

მოსწავლეები ამოიცნობენ ავტორისეულ მიზანს და მისი გათვალისწინებით იმსჯელებენ პერსონაჟთა

დახასიათების ხერხებზე.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

24.04.2018

Page 13: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

დაკვირვების დღიური

# გვარი სახელი საშინაო დავალება

საგაკვეთილო

პროცესში

ჩართულობა

კითხვებზე პასუხი-

აქტიური

მონაწილეობა

ფაქტობრივი ცოდნა

(ჯგუფური

მუშაობისას)

სხვისი აზრის

მოსმენა და

პატივისცემა

1. ბანძელაძე ანასტასია

2. ბარამაშვილი ნია

3. ბახტაძე ალექსანდრე

4. ბერიშვილი მათე

5. გაგნიძე ანი

6. თედორაძე ბაგრატ

7. კომუნაძე სანდრო

8. კურცხალია ნიკა

9. ლოდია ლუკა

10. მათიაშვილი დავით

11. მალცევი ნიკა

12. მანია მიხეილ

13. მიროტაძე ირაკლი

14. მახათაძე გიორგი

15. ნადირაშვილი სანდრო

16. ოთარაშვილი ლუკა

17. ორმოცაძე გიორგი

18. სარალიძე სანდრო

19. სიხარულიძე კოტე

20. სულაქველიძე გიორგი

21. ფუტკარაძე თემურ

22. შამუგია ლაშა

23. შარტავა თარაშ

24. შეყილაძე ლუკა

25. ცამბაია საბა

26. ციცაგი გიგა

27. ძინძიბაძე ლაშა

პირობითი ნიშნები:

აქტიური -

საშუალო -

პასიური -

Page 14: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

საშინაო წერითი დავალების შეფასების კრიტერიუმები

ქულები 9-10 7-8 6

მიზანი და აუდიტორია მოხერხებულად იყენებს

მიზნის შესაბამის და

აუდიტორიის მისაზიდ

ენობრივ საშუალებებს.

ჩანს მიზანი, დაწერილია

კონკრეტული აუდიტორიის

გასაგები და მიზნის

შესატყვისი ენით.

ჩანს მიზანი, ანუ რისი თქმა

უნდა მოსწავლეს, და

აუდიტორია ანუ ვისთვისაა

განკუთვნილი ნაწერი.

შესაბამისი სტრუქტურა ზედმიწევნით იცავს

ტექსტის შესაბამის

სტრუქტურას

ძირითადად იცავს ტექსტის

შესაბამის სტრუქტურას

მეტ-ნაკლებად იცავს

ტექსტის შესაბამის

სტრუქტურას.

დამხმარე დეტალები შემოქმედებითად იყენებს

დამხმარე დეტალებს

სათქმელის უკეთ

წარმოსაჩენად.

იყენებს დამხმარე დეტალებს. იყენებს ერთ-ორ დამხმარე

დეტალს.

ენობრივი მახასიათებლები იყენებს შესაფერის და

მდიდარ ლექსიკას,

თითქმის არ უშვებს

შეცდომებს.

იყენებს შესაფერის ლექსიკას,

უშვებს მცირე შეცდომებს.

ლექსიკა ღარიბია. უშვებს

შეცდომებს.

საკლასო მსჯელობაში მონაწილეობის შეფასება

ქულები 9-10 7-8 6

აქტიური მონაწილეობა ყოველთვის მონაწილეობს და

ხშირად წარმართავს საკლასო

მსჯელობას.

ყოველთვის მონაწილეობს ხშირად მონაწილეობს

გამართული და სწორი

მეტყველება

გამართულად მეტყველებს, აქვს

მდიდარი ლექსიკა და

შემოქმედებითად იყენებს

ენობრივ-გამომსახველობით

საშუალებებს.

გამართულად მეტყველებს,

იყენებს მართებულ

სინტაქსურ და

გრამატიკულ

კონსტრუქციებს.

იცავს მართლმეტყველების

ელემენტარულ წესებს, მეტ-

ნაკლებად გამართულად

საუბრობს.

საკუთარი აზრის

დასაბუთებულად წარმოდგენა

ყოველთვის დამაჯერებლად და

არგუმენტირებულად წარმოადგენს

თავის მოსაზრებას.

თითქმის ყოველთვის

ასაბუთებს თავის

მოსაზრებას.

მეტ-ნაკლებად ახერხებს

საკუთარი აზრის

დასაბუთებას.

სხვისი აზრის მიმართ

პატივისცემის დემონსტრირება

უსმენს სხვებს და საკუთარ

მოსაზრებას გამოთქვამს

მოსმენილზე დაყრდნობით.

კორექტულია და ამჟღავნებს

სხვისი აზრის მიმართ

პატივისცემას მაშინაც კი, როცა არ

ეთანხმება მას.

უსმენს სხვებს და საკუთარ

მოსაზრებას გამოთქვამს

მოსმენილზე დაყრდნობით.

უსმენს სხვებს და აცდის

საუბრის დამთავრებას.

Page 15: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

კრიტერიუმი კარგი საშუალო ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის

გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო

დავალების ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის

წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად

გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და აზრთა

გაზიარების უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური და სამუშაო

ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს

შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი მხოლოდ ერთი– ორი მოსწავლე

აქტიურობდა, ჯგუფის წევრებს შორის არ იყო

საქმიანი ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური

№ თარიღი გაკვეთილის თვითშეფასების რუბრიკა 1. 24.04 გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას

საგაკვეთილო პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი ყურადღებით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

Page 16: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

რიცხვი

რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო? რა იყო გაუგებარი? დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

24.04.2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი (ნეტა რაზე?)

25-04

-2

Page 17: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

25. 04. 2018

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 9.00: 09.45

მესამე გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე- 82 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა -27. არ მყავს სსსმ მოსწავლე.

გაკვეთილის თემა - აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი’’ , მესამე და მეოთხე თავები.

მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან მე-17 საუკუნის საქართველოს პოლიტიკური ორიენტაციის

კონტექსტს, დააკვირდებიან პერსონაჟებს, თეიმურაზისა და შაჰ-ნავაზის სახეებს, გააანალიზებენ, თუ

როგორ შეიძლება შეცვალოს მკითხველის ინტერპრეტაცია კონტექსტური ფაქტორების ცვლილებამ.

გამოუმუშავდებათ ტექსტზე დაკვირვების, მსჯელობის, ანალიზის, სინთეზისა და შეფასების უნარები.

# აქტივობის აღწერა გამოყენებული

მეთოდი კლასის

ორგანიზების

ფორმა

რესურსი დრო

1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ

გაკვეთილის თემას, მიზანს (შეფასების

რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ,

გაკრული აქვთ საკლასო ოთახში).

ინფორმირება

ვერბალური სახით.

საერთო საკლასო შეფასების რუბრიკები 1წთ.

2 აქტივობა 1. საშინაო დავალების შემოწმება. ერთი

მოსწავლე კლასს აცნობს წერით

ნამუშევარს და ისმენს თანაკლასელების

კომენტარებს. მოსწავლეებმა იციან

თხზულების შეფასების კრიტერიუმები

( იხ. დანართი). საბოლოოდ შევაფასებ მას

განმსაზღვრელი შეფასებით.

კითხვა,

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია,

ურთიერთშეფასება

ზეპირსიტყვიერი

კომენტარით.

ინდივიდუალური საშინაო დავალების

ფურცელი,

თხზულების შეფასების

რუბრიკა

5 წთ

3 აქტივობა 2.

წინარე ცოდნის გააქტიურება თეიმურაზ მეფისა და შაჰ-ნავაზის

სახეების უკეთ გასააზრებლად

მოსწავლეებს გავახსენებ, თუ რა ვითარება

იყო მე-17 საუკუნის საქართველოში.

პროვოცირების მიზნით ვსვამ კითხვებს: 1.

რამდენ სამეფოდაა დაყოფილი

აღმოსავლეთი საქართველო? ვინ განაგებს

ქართლის სამეფოს? ვინ განაგებს კახეთის

სამეფოს? როგორ მოიხსენიებდნენ

კითხვა-პასუხი,

ინტერაქტიული

მინილექცია

პრეზენტაცია

საერთო საკლასო ელექტრონული

პრეზენტაცია;

ლეპტოპი, პროექტორი,

ასოციაციური რუკა

5წთ.

Page 18: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

სპარსეთის მიერ საქართველოში

დანიშნულ მმართველებს? თქვენი აზრით,

როგორი უნდა იყოს მეფე? მოსწავლეები

ასოციაციურ რუკაზე ჩამოწერენ

მეფისათვის დამახასიათებენ თვისებებს.

პრინციპი- ყველას აზრი მისაღებია.

(ლიტერატურული პარალელები შოთა

რუსთაველის ,,ვეფხისტყაოსანთან’’-,, იყო

არაბეთს როსტევან მეფე...’’)

4 აქტივობა 3.

ინფორმაციის მიწოდება

მოსწავლეებს მივაწოდებ ინფორმაციას

მიზნობრივი საკითხების შესახებ,

თეიმურაზ მეფისა და შაჰ-ნავაზის შესახებ.

მოსწავლეები ინფორმაციას მოისმენენ

ელექტრონული პრეზენტაციის სახით.

ინფორმაციული

მინილექცია;

პრეზენტაცია,

ლეპტოპი,

პროექტორი,

ჩანაწერთა დღიური,

კალამი

საერთო საკლასო ელექტრონული

პრეზენტაცია, ლეპტოპი,

7 წთ.

5. აქტივობა 4. ტექსტის კომენტირებული

კითხვა. მოსწავლეებს დავურიგებ

ეპიზოდებად დაყოფილ ტექსტს:

1.სახარებაზე მეტად გამტკბარი

,,ვეფხისტყაოსანი’’ და ყურადღებას

გავამახვილებინებ ფრაზაზე:

,,სასულიეროზე მეტად ახალგაზრდობას

საერო მწერლობა უფრო იზიდავს, ამის

გამოა, რომ სახარებაზე მეტად

,,ვეფხისტყაოსანს’’ კითხულობენ და მის

გმირებს ჰბაძავენ’’, მიუხედავად ქვეყანაში

შექმნილი მძიმე სოციალური და

პოლიტიკური ვითარებისა, ქართული

მწერლობა ვითარდება. ამის ნიმუშია

თეიმურაზ I-ის შემოქმედება. ასევე,

ყურადღებას გავამახვილებინებ იმაზე, თუ

როგორ ახასიათებენ რიგითი ადამიანები

თეიმურაზის მეფობას, შაჰნავაზსაც...

ეპიზოდის განხილვის შემდეგ დავსვამ

შეკითხვას, 1.თქვენი აზრით, რითი არის

გამოწვეული თეიმურაზისა და შაჰ-

ნავაზის ამგვარი შეფასება? მოსწავლეები

იმსჯელებენ, რატომ არის ავტორი

ცინიკურად განწყობილი თეიმურაზის

მიმართ? შაჰ-ნავაზის მიმართ? მოსმენილის

საფუძველზე ისინი თავიანთ ჩანაწერთა

დღიურში ჩაინიშნავენ მნიშვნელოვან

ფაქტებს.

კომენტირებული

კითხვა;

კითხვა-პასუხი.

დისკუსია

საერთო საკლასო ტექსტი კითხვებით.

ჩანაწერთა დღიური

15 წთ.

6. აქტივობა 5.

სამწუთიანი წერა

მოსწავლეები იმუშავებენ წყვილებში, მათ

დავავალებ, დაახასიათონ თეიმურაზი ორი

სქემაზე ,,პირამიდა’’

მუშაობის

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია

წყვილური ჩანაწერთა დღიური

სქემა ,,პირამიდა’’,

5წთ.

Page 19: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

სიტყვით, შემდეგ სამი სიტყვით - ადგილი

და დრო, როდის მოხდა ეს ამბავი; ოთხი

სიტყვით- მნიშვნელოვანი ამბავი; ხუთი

სიტყვით კი - მთავარი იდეა ან

მნიშვნელოვანი ფაქტი მასზე... ყველა

მოსწავლე მუშაობს ჩანაწერთა დღიურში,

რამდენიმე მოსწავლე წაიკითხავს

ჩანაწერს.

კალამი

7. აქტივობა 6.

ფაქტობრივი ცოდნის შემოწმება

მოსწავლეებს დავყოფ ჯგუფებად და

დავურიგებ ლოტოს ბარათებსა და

მონეტებს - ბორჯღალოებს, ლოტოს

ბარათები შეიცავს ტექსტიდან

გამომდინარე 10 კითხვას (ღიასა და

დახურულს). შინაარსობრივად კითხვები

შეეხება ტექსტის ენას, ექსპლიციტურ და

იმპლიციტურ ინფორმაციას; ვავალებ,

განსაზღვრულ დროში შეასრულონ

დავალება, დავაკვირდები ჯგუფების

მუშაობას. მივცემ მითითებას

საჭიროებისამებრ. დავალების

დასრულების შემდეგ სწორ პასუხებს

ვაჩვენებ მონიტორზე და მოსწავლეებთან

ერთად გამოვავლენ, თუ რომელი ჯგუფი

აღმოჩნდა ,,ყველაზე სწრაფი და გონიერი’’.

თამაში ლოტო ჯგუფური ნაწარმოების მეორე

თავის ფაქტობრივი

ცოდნის შესამოწმებელი

ტესტი, ლოტოს

ბარათები, მონეტები-

ბორჯღალოები,

ქვიშის საათი,

ლეპტოპი, პროექტორი

7 წთ.

აქტივობა 7.

საშინაო დავალება

მოსწავლეებს დავავალებ

დამოუკიდებლად წაიკითხონ ტექსტის

მომდევნო( მეხუთე) თავი

წერითი დავალება - იმსჯელონ

თეიმურაზის მხატვრული სახის შესახებ,

როგორ აფასებს აკაკი წერეთელი

თეიმურაზ პირველის მეფობას, ეყრდნობა

თუ არა ამ შეფასებისას რეალურ ფაქტებს;

ამოიწერონ ტექსტიდან სალიტერატურო

ენის ნორმებისათვის შეუსაბამო ფორმები

და მიუწერონ მართებული ვარიანტები.

ინსტრუქციის

მიწოდება

ვერბალური სახით.

ინდივიდუალური საშინაო დავალების

ფურცელი

შეფასება

მოსწავლეები თავიანთ ჩანაწერთა

დღიურში უპასუხებენ შემდეგ კითხვებს:

რა ვისწავლე დღეს? რატომ არის ეს

საკითხები მნიშვნელოვანი? რომელი

საკითხი დარჩა ბუნდოვანი და რატომ? და

ასევე ,ავსებენ მზა გრაფიკს, რომელზეც

პირობითი ნიშნებია გამოსახული.

დანართი.

განმავითარებელი

შეფასება;

მოსწავლეების

უკუკავშირი;

მასწავლებლის

დაკვირვების

დღიური;

მოსწავლეთა

თვითშეფასება

საერთო საკლასო მზა გრაფიკი/შეფასების

სქემები

დაკვირვების დღიური

ჩანაწერთა დღიური

Page 20: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:

მოსწავლეები გააანალიზებენ ნაწარმოების მნიშვნელოვან ასპექტებს, ამოიცნობენ ავტორისეულ მიზანს,

მისი გათვალისწინებით იმსჯელებენ პერსონაჟთა დახასიათების ხერხებზე, მიმოიხილავენ ნაწარმოებში

აღწერილ ადგილს, დროს, დაახასიათებენ სოციალურ-კულტურულ გარემოს.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

25.04.2018

25.04.2018

მასწავლებლის დაკვირვების დღიური

Page 21: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

# გვარი სახელი საგაკვეთილო

პროცესში

ჩართულობა

არგუმნეტირებული

მსჯელობა

კითხვებზე პასუხი-

აქტიური

მონაწილეობა

ფაქტობრივი ცოდნა

(ჯგუფური

მუშაობისას)

სხვისი აზრის

მოსმენა და

პატივისცემა

1. ბანძელაძე ანასტასია

2. ბარამაშვილი ნია

3. ბახტაძე ალექსანდრე

4. ბერიშვილი მათე

5. გაგნიძე ანი

6. თედორაძე ბაგრატ

7. კომუნაძე სანდრო

8. კურცხალია ნიკა

9. ლოდია ლუკა

10. მათიაშვილი დავით

11. მალცევი ნიკა

12. მანია მიხეილ

13. მიროტაძე ირაკლი

14. მახათაძე გიორგი

15. ნადირაშვილი სანდრო

16. ოთარაშვილი ლუკა

17. ორმოცაძე გიორგი

18. სარალიძე სანდრო

19. სიხარულიძე კოტე

20. სულაქველიძე გიორგი

21. ფუტკარაძე თემურ

22. შამუგია ლაშა

23. შარტავა თარაშ

24. შეყილაძე ლუკა

25. ცამბაია საბა

26. ციცაგი გიგა

27. ძინძიბაძე ლაშა

პირობითი ნიშნები:

აქტიური -

საშუალო

პასიური

Page 22: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

№ თარიღი მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური 1. 25.04 გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო

პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი გულისყურით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

რიცხვი

რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო რა იყო გაუგებარი დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

25.04.2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი (ნეტა რაზე?)

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

Page 23: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

კრიტერიუმი კარგი საშუალო ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის

გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო

დავალების ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის

წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად

გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და აზრთა

გაზიარების უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური და სამუშაო

ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს

შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი მხოლოდ ერთი– ორი მოსწავლე

აქტიურობდა, ჯგუფის წევრებს შორის არ იყო

საქმიანი ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

წერითი დავალების შეფასების სქემა

# კრიტერიუმები განმარტება ქულა 10

1. შინაარსის რელევანტურობა ნაშრომი უნდა შეესაბამებოდეს მოცემულ საკითხს, ფოკუსირებული

უნდა იყოს თემის ირგვლივ. 2

2. ანალიზი (არგუმენტები, მაგალითები) ნაშრომში წარმოდგენილი უნდა იყოს მოცემული საკითხის

გააზრებული, დამაჯერებელი, სრულყოფილი ანალიზი. 3

3. თხრობის ორგანიზება(სტრუქტურა) ნაწერი სტრუქტურულად უნდა იყოს გამართული. აზრები

მწყობრად, თანამიმდევრულად უნდა იყოს გადმოცემული.

ნაშრომის ნაწილები ერთმანეთთან ლოგიკურად უნდა იყოს

დაკავშირებული.

2

4. მორფოლოგია, ორთოგრაფია სინტაქსი,

სტილი, პუნქტუაცია.

აზრები ცხადად, ნათლად უნდა იყოს გამოთქმული, ნაწერი უნდა

იყოს სტილისტურად გამართული, ლექსიკა უნდა შეესაბამებოდეს

მოცემულ თემატიკას. ნაწერი შესრულებული უნდა იყოს

თანამედროვე სალიტერატურო ენის ნორმების დაცვით.

3

26 .04. 2018 (I გაკვეთილი)

Page 24: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო 10: 40 - 11:25

მეოთხე გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე-82 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა -27, არ მყავს სსსმ მოსწავლე.

გაკვეთილის თემა - აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი ‘’, მეხუთე თავი ; პერსონაჟთა სახეები:

(ბიძინა ჩოლოყაშვილი, შაჰ-აბასი, ჯანდიერი), ლიტერატურული პარალელები - ჯემალ

ქარჩხაძის - ,,რაჰათ-ლუხუმი’’

მიზანი: მოსწავლეები გამოყოფენ კონკრეტულ საკითხს ლიტერატურული ნაწარმოებიდან,

შეაფასებენ ისტორიულ მოვლენებს, ისაუბრებენ შაჰ-აბასის პოლიტიკურ მიზნებზე კახეთში.

გამოკვეთენ თავიანთ თვალსაზრისსა და არგუმენტებს. ამოიცნობენ და განსაზღვრავენ პრობლემურ

საკითხებს ტექსტში, დააკვირდებიან მსგავსებებსა და განსხვავებას, სხვა ავტორის მიერ შექმნილ

ტექსტში ეძებენ ერთსა და იმავე პრობლემას. შეძლებენ გამოხატონ და წერილობით ჩამოაყალიბონ

პირადი დამოკიდებულება. გამოუმუშავდებათ ტექსტზე დაკვირვების, მსჯელობის, ანალიზის,

სინთეზისა და შეფასების უნარები.

# აქტივობის აღწერა გამოყენებული მეთოდი კლასის ორგანიზების

ფორმა რესურსი დრო

1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ

გაკვეთილის თემას, მიზანსა და

მიზნობრივი გაკვეთილის შესაბამის

შეფასების რუბრიკას. (შეფასების

რუბრიკებს მოსწავლეები იცნობენ,

გაკრული აქვთ საკლასო ოთახში).

ინფორმირება

ვერბალური სახით.

საერთო საკლასო შეფასების რუბრიკები 1წთ.

2 აქტივობა 1. საშინაო დავალების შემოწმება.

შემთხვევითობის პრინციპით ან

სურვილისამებრ შერჩეული ერთ-ერთი

მოსწავლე კლასს წარუდგენს წერით

ნამუშევარს და ისმენს თანაკლასელების

შეფასებას. მოსწავლეებმა იციან

თხზულების შეფასების

კრიტერიუმები(იხ. დანართი). საბოლოოდ

შევაფასებ მას განმსაზღვრელი

შეფასებით.

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია,

ურთიერთ შეფასება

ზეპირსიტყვიერი

კომენტარით.

საერთო საკლასო

ინდივიდუალური

საშინაო დავალების

ფურცელი 5 წთ.

3. აქტივობა 2.

წინარე ცოდნის გააქტიურება

ბიძინა ჩოლოყაშვილისა და შაჰ-აბასის

სახეების უკეთ გასააზრებლად

მოსწავლეებს გავახსენებ კახეთის 1659

წლის აჯანყებასა და მის გამომწვევ

ფაქტორებს. დავუსვამ მათ შეკითხვებს.

ინფორმაციული

მინილექცია;

ასოციაციურ რუკაზე

მუშაობა;

საერთო საკლასო

ელექტრონული

პრეზენტაცია,

ლეპტოპი, პროექტორი,

ჩანაწერთა დღიური,

კალამი

10წთ.

Page 25: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

მოსწავლეები პასუხობენ კახეთის

აჯანყების შესახებ. მივაწვდი

ინფორმაციას კახეთში შაჰ-აბასის მიერ

გატარებულ პოლიტიკაზე

და ასევე, ბიძინა ჩოლოყაშვილზე, შალვა

და ელიზბარ ქსნის ერისთავებზე.

მოსწავლეები შეადგენენ პერსონაჟთა

ასოციაციურ რუკას და სურვილისამებრ

წაიკითხავენ. 4. აქტივობა 3

კომენტირებული კითხვა:

მოსწავლეები კომენტირებით წაიკითხავენ

ტექსტის მე-5 თავს. მოსწავლეებს

დავურიგებ ეპიზოდებად დაყოფილ

ტექსტს სათანადო კითხვებით.

ეპიზოდი - შაჰ-აბასის პოლიტიკა კახეთში:

1.რას უწოდებს შაჰ-აბასი საქართველოს?

2.შაჰ-აბასის აზრით, რატომ იყო ძნელი

ქართველების დამარცხება? 3. შაჰ-აბასზე

ძლიერ რომელ ,,საარაკო’’ დამპყრობელს

გაუძნელდა საქართველოს ხელში

ჩაგდება? 4.შაჰის აზრით, რომელი ხალხია

ყველაზე საშიში? 5. განმარტეთ ფრაზა:

,,ჯერ სხეული უნდა დაუდუნდეს, სული

დაუმდაბლდეს და მერე, მხოლოდ მერე

შეიძლება მისი მოდრეკა’’. 6. როგორი

პოლიტიკა აირჩია შაჰმა საქართველოს

ხელში ჩასაგდებად?

ეპიზოდი მეორე -

ჯანდიერისა და ბიძინა ჩოლოყაშვილის დიალოგი:

1.რას შეაგონებს ჯანდიერი თავის

დისწულს, ბიძინა ჩოლოყაშვილს?

2.ბიძინას რა თვისება ჩანს ავტორის

ნათქვამში: ,,მისი გული ვერ მოიგეს

თათრებმა ვერც რისხვითა და ვერც

წყალობით’’. 3. რა ურჩევნია ახმეტის

ბატონს უწმინდურ სიცოცხლეს? 4. რას

წარმოადგენს ბიძინა ჩოლოყაშვილისთვის

,,პატარა ახმეტაში’’ მიწა, წყალი, მთა,

კლდე და ველი? 5. რა არის, ბიძინას

აზრით, ,,თვალსატყუარი’’ დიდკაცობის

უბედურება? 6. რატომ გადაიწერს

ქართველი ღვინის დალევის წინ

პირჯვარს და რატომ ემთხვევა პურს

სერობის წინ? 7. რა გავლენა მოახდინა

ბიძინა ჩოლოყაშვილის საუბარმა

ჯანდიერზე? 8. როგორი კაცია ჯანდიერი?

9. როდის ჩნდებიან ხოლმე

ჯანდიერისნაირი მედროვენი ქვეყანაში?

10. რამ შთააგონა ჩოლოყაშვილს

სპარსელების მხარეზე მოჩვენებითი

გადასვლა?

11. რით იქცევს ბიძა-დისშვილის

კომენტირებული

კითხვა;

საერთო საკლასო

ინდივიდუალური

ტექსტი

ჩანაწერთა დღიური

15 წთ.

Page 26: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

დიალოგი მკითხველის ყურადღებას? რით

განსხვავდება

მათი პოზიციები?

ბიძინა ჩოლოყაშვილის რა თვისებებს

გვაცნობს აქ მწერალი? როგორ, რა

მხატვრული

ხერხების გამოყენებით აღწევს ამას?

რა მოლოდინს ქმნის მკითხველში ბიძინა

ჩოლოყაშვილის პრინციპულობა?

ეპიზოდი მესამე-

მოულოდნელი გადაწყვეტილება.

1.თქვენი აზრით, რისთვის დასჭირდა

მწერალს ალაზნის პეიზაჟზე ყურადღების

გამახვილება?

2.რისთვის ქმნის აქ ფონს მშობლიური

ბუნების აღწერა?

3.რა გადაწყვეტილებამდე მიდის ბიძინა?

4. რამდენად გამართლებულია მისი ეს

გადაწყვეტილება შექმნილ ვითარებაში?

მოსწავლეები პასუხობენ და

პარალელურად ინიშნავენ მათთვის

საინტერესო საკითხებს ჩანაწერთა

დღიურში.

5. აქტივობა 5. წაკითხულის გაანალიზება

მოსწავლეებს ვთავაზობ გაგებისა და

ანალიზის მარტივ სქემას, რომელიც

გულისხმობს მოთხრობის მონაკვეთის

შეჯამებას - მნიშვნელოვანი იდეის,

პრობლემის განსაზღვრას. წყვილები

ერთმანეთში ცვლიან ინფორმაციას ერთად

ეძებენ, პოულობენ საკვანძო სიტყვებს და

არგებენ ფრაზებს მოცემულ ტრაფარეტს.

რამდენიმე მოსწავლე წარმოადგენს

ნაშრომს.

მიზნობრივ სქემაზე

მუშაობა,

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია

წყვილური ტექსტის გაგებისა და

ანალიზის სქემა

ტრაფარეტი

5 წთ.

6 აქტივობა 6.

ფაქტობრივი ცოდნის შემოწმება

კლასს დავყოფ ჯგუფებად და დავურიგებ

ლოტოს ბარათებსა და მონეტებს -

ბორჯღალოებს, ლოტოს ბარათები შეიცავს

ტექსტიდან გამომდინარე 10 კითხვას

(ღიასა და დახურულს). შინაარსობრივად

კითხვები შეეხება ტექსტის ენას,

ექსპლიციტურ და იმპლიციტურ

ინფორმაციას, ვავალებ განსაზღვრულ

დროში შეასრულონ დავალება,

დავაკვირდები ჯგუფების მუშაობას.

მივცემ მითითებას საჭიროებისამებრ.

დავალების დასრულების შემდეგ სწორ

პასუხებს ვაჩვენებ მონიტორზე და

მოსწავლეებთან ერთად გამოვავლენ, თუ

რომელი ჯგუფი აღმოჩნდა ,,ყველაზე

სწრაფი და გონიერი’’.

თამაში ლოტო ჯგუფური ნაწარმოების მეორე

თავის ფაქტობრივი

ცოდნის

შესამოწმებელი ტესტი,

ლოტოს ბარათები,

მონეტები-

ბორჯღალოები,

ქვიშის საათი,

ლეპტოპი, პროექტორი

7 წთ.

Page 27: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

7. აქტივობა 7.

საშინაო დავალება - დაწერონ კახეთის

მხსნელი გმირი -ფიქრები ბიძინა

ჩოლოყაშვილზე. ამოიწერონ ტექსტში

სალიტერატურო ენის ნორმებისათვის

შეუსაბამო ფორმები და მიუწერონ სწორი

ვარიანტები.

ინსტრუქციის მიწოდება

ვერბალური სახით

ინდივიდუალური საშინაო დავალების

ფურცელი

1 წთ.

შეფასება

მოსწავლეები შეაჯამებენ

აქამდე ნასწავლ უმნიშვნელოვანეს

საკითხებს, დაუმატებენ პირად

შეხედულებებსა და მოსაზრებებს. ამ

ფორმით შეაფასებენ საკუთარ ცოდნას

შეთავაზებული სქემის (3-2-1) მიხედვით.

ჩემი ჩანაწერებისა და მოსწავლეთა მიერ

თვითშეფასების ჩანაწერების საფუძველზე

ვაფასებ მოსწავლეებს განმავითარებელი

შეფასებით, ხოლო ჩანაწერთა დღიურში

ვწერ შენიშვნებს სენდვიჩის მეთოდით,

რომლებსაც შემდგომ მათ მივაწვდი.

შეფასება სქემით 3-2-1

მოსწავლეების

თვითშეფასება;

მასწავლებლის მიერ

განმავითარებელი

შეფასება

ინდივიდუალური შეფასების სქემები 1 წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:

მოსწავლეები აფასებენ ისტორიულ მოვლენას და ისმენენ სხვების აზრს ამ საკითხთან დაკავშირებით.

გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას ტექსტში ასახული ზნეობრივ-ეთიკური პრობლემების

მიმართ და წერილობით აყალიბებენ პირად განცდებსა და განწყობაზე დამყარებულ შთაბეჭდილებას.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

26.04.2018

მასწავლებლის დაკვირვების დღიური

Page 28: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

# გვარი სახელი საგაკვეთილო

პროცესში

ჩართულობა

არგუმენტირებული

მსჯელობა

კითხვებზე პასუხი-

აქტიური

მონაწილეობა

ფაქტობრივი ცოდნა

(ჯგუფური

მუშაობისას)

სხვისი აზრის

მოსმენა და

პატივისცემა

1. ბანძელაძე ანასტასია

2. ბარამაშვილი ნია

3. ბახტაძე ალექსანდრე

4. ბერიშვილი მათე

5. გაგნიძე ანი

6. თედორაძე ბაგრატ

7. კომუნაძე სანდრო

8. კურცხალია ნიკა

9. ლოდია ლუკა

10. მათიაშვილი დავით

11. მალცევი ნიკა

12. მანია მიხეილ

13. მიროტაძე ირაკლი

14. მახათაძე გიორგი

15. ნადირაშვილი სანდრო

16. ოთარაშვილი ლუკა

17. ორმოცაძე გიორგი

18. სარალიძე სანდრო

19. სიხარულიძე კოტე

20. სულაქველიძე გიორგი

21. ფუტკარაძე თემურ

22. შამუგია ლაშა

23. შარტავა თარაშ

24. შეყილაძე ლუკა

25. ცამბაია საბა

26. ციცაგი გიგა

27. ძინძიბაძე ლაშა

№ თარიღი მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური 1. 26.04 გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო

პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი ყურადღებით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

Page 29: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

რიცხვი

რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო რა იყო გაუგებარი დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

26.04.2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი (ნეტა რაზე?)

Page 30: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

კრიტერიუმი კარგი საშუალო ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის

გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო

დავალების ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის

წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად

გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და აზრთა

გაზიარების უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური და სამუშაო

ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს

შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი მხოლოდ ერთი– ორი მოსწავლე

აქტიურობდა, ჯგუფის წევრებს შორის არ იყო

საქმიანი ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

Page 31: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

26.04.2018 (II გაკვეთილი)

გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების დრო - 11: 50- 12: 35

მეხუთე გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი - ლია გოგოხია -62006034657

საგანი - ქართული ენა და ლიტერატურა

სწავლების საფეხური/კლასი - საბაზო, მე-82 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა -27, არ მყავს სსსმ მოსწავლე.

გაკვეთილის თემა - გრამატიკის საათი იუმორის თანხლებით (აკაკი წერეთლის ,,ბაში-აჩუკი’’,

მწერლის ენა).

მიზანი: მოსწავლეები დააკვირდებიან მწერლის ენას, იმსჯელებენ ტექსტის ენობრივ-

გამომსახველობით საშუალებებზე, ამოიცნობენ ენობრივ ფორმებსა და მხატვრულ ხერხებს.

გამოუმუშავდებათ თეორიული ცოდნის პრაქტიკულად გამოყენების უნარ-ჩვევები, ასევე მსჯელობის,

ანალიზის, შეფასების უნარ-ჩვევები, ფანტაზიის უნარი.

# აქტივობის აღწერა გამოყენებული

მეთოდი კლასის

ორგანიზების

ფორმა

რესურსი დრო

1 თავდაპირველად მოსწავლეებს გავაცნობ

გაკვეთილის თემას, მიზანს (ჯგუფური

მუშაობის შეფასების რუბრიკას

მოსწავლეები იცნობენ, გაკრული აქვთ

საკლასო ოთახში).

ინფორმირება

ვერბალური სახით.

საერთო საკლასო შეფასების

რუბრიკა

1წთ.

2 აქტივობა 1.

საშინაო დავალების შემოწმება:

მოსწავლეები სურვილისამებრ

წარმოადგენენ მთელი კვირის

განმავლობაში ტექსტში მოძიებულ

ფორმებს, რომლებიც სალიტერატურო

ენისათვის შეუსაბამოა. წარმოდგენილი

მაგალითების საფუძველზე ერთად

ჩამოვაყალიბებთ აკაკი წერეთლის

ენისათვის დამახასიათებელ ენობრივ

თავისებურებებს და შევეცდებით მათი

დანიშნულების ახსნას. არასწორი და

არასრული პასუხის შემთხვევაში

მივაწვდი ვერბალურ უკუკავშირს.

ზეპირსიტყვიერი

პრეზენტაცია,

ენობრივი დისკუსია

ინდივიდუალური საშინაო

დავალების

ფურცელი

5 წთ.

3 აქტივობა 2. წინარე ცოდნის შემოწმება /გააქტიურების მიზნით დავსვამ შეკითხვებს, რისთვისაც

კითხვა-პასუხი, საერთო საკლასო 5 წთ.

Page 32: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

გამოვიყენებ გონებრივი იერიშის მეთოდს.

კითხვები: 1. რას ნიშნავს ლექსიკა?

2.რითი ივსება აკაკის ლექსიკა?

3. რას ეწოდება სინონიმები?

4.ომონიმები?

5.ფრაზეოლოგიზმები ანუ ხატოვანი

გამოთქმები?

6. პარონიმები?

დიალექტიზმები?

7. ახსენით, რატომ იყენებს ხოლმე

ანდაზას აკაკი?

8.რას ნიშნავს მორფოლოგიური, ორთოგრაფიული, სინტაქსური, პუნქტუაციური შეცდომები?

გონებრივი იერიში

4 აქტივობა 3

მწერლის ენაზე დაკვირვების მიზნით

მივმართავ ჯგუფურ მუშაობას. კლასს

დავყოფ ხუთ ჯგუფად და თითოეულს

მივცემ კონკრეტულ დავალებას:

(მოსწავლეებს შეუძლიათ თავიანთი

ფანტაზიითა და გემოვნებით

წარმოადგინონ დავალებები, რომლებიც

შეეფერება გაზაფხულს, ვთქვათ, შემოსონ

ხე, ააწყონ ფაზლი...)

პირველი ჯგუფი:

ლექსიკაზე მუშაობა

,,გველნაკბენივით’’ მოიკლაკნებოდა

ჩუხჩუხა არაგვი.

სიტყვას ,,გველნაკბენივით’’ უნდა

შეუწყონ სინონიმები. ასევე უნდა

განმარტონ ლექსიკური ერთეულები :

1. ფირმანი

2. ფარეში

პრეზენტაცია ჯგუფური ფლიფჩარტები,

მარკერები,

20

წთ.

Page 33: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

3. ულუსი

4. ბუჭულა

5. ფაფანაკი

მათ უნდა შემოსონ ხე...

მეორე ჯგუფი:

ზმნურ ფორმებზე დაკვირვება

მოძებნონ ტექსტში ზმნების

არამართებული ფორმები გაასწორონ და

ახსნან, რატომ მიიჩნევენ შეცდომად და

რატომ შეიძლება იყენებდეს მათ ავტორი.

ა)იპოვეთ ზმნა

ბ) მართებულია ზმნის ფორმა თუ მცდარი?

გ) რატომ ფიქრობთ ასე?

1. ,,ამ დროს ერისთავები, სტუმრები და

მასპინძელი ერთად იჯდნენ სასტუმრო

ოთახში ტახტზე ფეხმორთხმით’’.

2. ,,თეიმურაზ მეფე მარტოდმარტო იჯდა

დიდ საგონებელში ჩავარდნილი, მაგრამ

რუსთაველზე არ ჰფიქრობდა’’.

3. ,,და ის უცხო მხედარიც ეს იქნებოდა! -

სთქვა მარიამმა’’.

4. ,,ფარისევლობა კარისკაცების ხელობაა,

მაგრამ მეფისგან კი მიკვირს, რომ

სტყუვდება’’.

5. ,,ჭიშკარს რომ მიუახლოვდა, ჭაბუკი

გადაჰხტა ცხენიდან და ქვეითად ეახლა

ბატონს’’,

6. ,,გველეშაპი კუდით ირეკდა მეომრებს,

ბრჭყალებით ჰგლეჯდა და კბილებით

სწიწკნიდა’’.

7. ,,ღმერთმა შეუნდოს იმ ოჯახს და

მოკითხოს მამა-პაპის ცოდვა ჩვენს ბატონ

მეფეს’’.

8. ,,ყველა გაოცებული უყურებდნენ

Page 34: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ერთმანეთს’’.

9. ,,ამბის გაგონებისთანავე სამივე

დადუმდნენ’’.

10. ,,კახეთში მაშინვე გაჩნდნენ სხვადასხვა

გუნდები გავარდნილთა’’.

მესამე ჯგუფი:

ანდაზებზე დაკვირვება

ახსნან, რატომ მიმართავს აკაკი წერეთელი

ანდაზებს?( აზრის უფრო სხარტად და

ნათლად გამოსათქმელად ავტორი ხშირად

მიმართავს ანდაზებს) დააკვირდნენ ამ

ანდაზებს და ახსნან, მათი შინაარსი, თუ

რა სიბრძნეს გვასწავლის.

ანდაზები და აფორიზმები:

1.,,ცდა ბედის მონახევრეა'';

2. ,,კვიცი გვარზე წავაო'';

3. ,,ძალა აღმართს ხნავსო'';

4.,, ერთი ხიდან ჯვარიც გამოვა და

ბარიცო'';

5. ,,თოფი მეთოფეს და მეთოფე -

სოფელსო!';'

6.,, ხერხი სჯობია ღონესა, თუ კაცი

მოიგონებსო'';

7. ,,სადაც კვამლი მაღალიო, მეც იმისი

მაყარიო'';

8. ,,მტერი მოყვრულად მოსული

მტერზედაც უარესიაო'';

9. ,,იგი წავა და სხვა მოვა ტურფასა

საბაღნაროსა'';

10. ,,სჯობს სიცოცხლესა ნაზრახსა

სიკვდილი სახელოვანი''.

მეოთხე ჯგუფი:

ფრაზეოლოგიზმებსა და

Page 35: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

დიალექტიზმებზე დაკვირვება

1. ,,ჩოლოყაშვილმა კარგი ფეხი ვერ

მიუტანა სპარსელებს’’.

2.,,შაჰ-აბასმა მუსრი გაავლო კახეთს’’.

3. ,,ერთ დროს დიდი ადგილი ეჭირა

სასახლის კარზე, მაგრამ გადაუბრუნდა

ფეხი და გამოისტუმრეს თავისი

ქვეყნიდან’’.

4. ,,გულში ჩაიდვა ბაში-აჩუკის ჯავრი და

აქეთ-იქით დაეხეტებოდა მთელი დღე’’.

5.,,ბნელით მოცულმა ქვეყანამ სული

მოიბრუნა’’.

მოძებნონ ტექსტში დიალექტიზმები და

შეცვალონ ისინი სალიტერატურო

შესატყვისით. ახსნან, ტექსტში

დიალექტიზმების სიჭარბე რას

ემსახურება, ვის მეტყველებაში უფრო

ხშირად გვხვდება დიალექტური

ფორმები- მწერლისა თუ პერსონაჟის?

1.,,შავი ოხშივარი კომლივით ამოუშვა და

თან საზარელი სიმყრალის სული

ამოატანა’’;

2.,, ნეტავი არც გამეგონა, თვარა როგორ

გავიმეორებ?’’;

3. ,,ვეჟო, რა არის მაგისთანა?’’;

4. ,,ელიზბარი ორივე მხარეს

აგონგროვებდა’’;

5. ..ორ მეჯინიბეს ძლივს გამოჰყავს,

გაურავებულია.’’;

მეხუთე ჯგუფი:

მხატვრული ხერხებზე დაკვირვება

ტექსტში მოძებნონ მხატვრული ხერხები,

გასაზღვრონ ისინი და ახსნან მათი

დანიშნულება.

1.,,თვალუწვდენელი სიშორიდან

გველივით მოიკლაკნებოდა ჩუხჩუხა

Page 36: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

არაგვი ‘’;

2. ,,არაგვი თავს არ იზოგავდა, რათა ახალი

გზა გაეკვლია’’;

3. ,,ბედნიერება მოგელის და შენ კი აქ

მოგიკეცია ნაცარქექიასავით.’’;

4. ,,გამოიტანა წვრილლულიანი, სულ

ოქროთი მოსალტული თოფი’’;

5.,, ერთი მათგანი მიუბრუნდა

ზარდაცემულ ხალხს’’;

6. ,,შაჰ-აბასმა სწორედ აქ იგრძნო თავისი

კოჭლობა, როცა ამ პატარა ქვეყნის

ქვაკუთხედს წამოჰკრა ფეხი’’;

7. ,,ანდერძად დაუგდო მემკვიდრეებს

ირანის ლომმა თავისი იგივე პოლიტიკა

8. ცოტა წმინდა მირჩევნია ბევრ

უწმინდურს.’’;

9. ,,მისი წყალობით ქვეყანა პურს ჭამს’’;

10. ,,ალაზნის შხუილი თითქოს შესჩივის

და შეხვნეშის გარემოს’’.

აქტივობა 4.

ტექსტის რედაქტირება

კლასი კვლავ ჯგუფებადაა დაყოფილი.

მოსწავლეებს დავურიგებ ერთსა და იმავე

სარედაქტირო ტექსტს ,,ბაში-აჩუკიდან’’).

მოსწავლეები თავდაპირველად

იმუშავებენ დამოუკიდებლად, შემდეგ

ჯგუფის წვერებთან შეათანხმებენ

პასუხებს. უპირატესობა მიენიჭება იმ

ჯგუფს, რომელიც უშეცდომოდ და

სწრაფად შეასრულებს დავალებას.

მონიტორზე გამოჩნდება სწორი პასუხები.

,,შეცდომებზე ნადირობა’’

მოსწავლეებს დავავალებ ერთმანეთის

შეცდომები გაასწორონ. იპოვონ

მორფოლოგიური, ორთოგრაფიული,

სინტაქსური, პუნქტუაციური შეცდომები.

1.განა არ ვიცი(1) რომ დიდკაცობა

ტკბილია? სად თეირანი და სად ახმეტა? იქ

ყოლიფერი(2) თვალს იტაცებს, ჩემ(3)

გრძნობა-გონებას ჰხიბლავს(4) და კუჭს

ატკბობს. აქ(5) ამ პატარა ახემტაში, მიწა,

წერითი მუშაობა -

შეცდომების

გასწორება

ინდივიდუალური;

ჯგუფური

ქვიშის საათი,

ლეპტოპი,

პროექტორი,

სარედაქტირო

ტექსტი

10

წთ.

Page 37: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

წყალი, მთები, კლდები(6), ტყე და ველი

ერთნაირად მახარებს და ჭირს

ადვილათ(7) ვიტან. ტკბილია შენი

შარბათები(8) მაგრამ ვერ გავცვლი იმ ჩემს

ღვინოზე, რომლებიც (9) ჩემი მამა-პაპური

(10) სისხლით არის შეფერილი.

6. აქტივობა 5.

საშინაო დავალება

დავავალებ, საკუთარი ფანტაზიით შექმნან

წერილობითი ტექსტი სახელმძღვანელოში

მითითებული ერთ-ერთი ანდაზის

მიხედვით.

ინფორმაციის

მიწოდება

ვერბალური სახით

საერთო საკლასო სახელმძღვანელო 1 წთ.

შეფასება

განმავითარებელი შეფასება.

განმსაზღვრელი შეფასება (ვაფასებ იმის

მიხედვით, თუ როგორ იმუშავეს მთელი

კვირის განმავლობაში)

გამოვართმევ ჩანაწერებს, შევადარებ ჩემს

ჩანაწერებთან და მეორე დღეს მოვახსენებ

ქულებს სათანადო კომენტართან ერთად.

განმავითარებელი

და განმსაზღვრელი

შეფასება

საერთო საკლასო შეფასების

სქემები,

დავალების

ფურცლები

3 წთ.

შედეგი

მოსწავლეები ამოიცნობენ ავტორის მიერ მიზნობრივად გამოყენებულ სპეციფიკური ლექსიკას (დიალექტურ

ფორმებს, ფრაზეოლოგიზმებს) , შეაფასებენ მხატვრულ ხერხებს და ახსნიან მათ დანიშნულებას.

ხელმოწერა /ლია გოგოხია/

26.04.2018

Page 38: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ჯგუფში მუშაობის შეფასების რუბრიკა მასწავლებლისათვის

(დაკვირვებისა და კომენტარებისათვის)

ჯგუფები მოსწავლეები (სახელი,

გვარი) კომენტარები ჯგუფის მუშაობის პროცესში

I ჯგუფი

IIჯგუფი

IIIჯგუფი

IVჯგუფი

Vჯგუფი

Page 39: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა

კრიტერიუმი კარგი საშუალო ჯგუფის მიერ სამუშაო

მიზნის გააზრება

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად

გააცნობიერა

ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ

გააცნობიერა

ჯგუფის მიერ სამუშაო

დავალების ორგანიზება

სამუშაო კარგად იყო

ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს

შორის ფუნქციები სწორად და

თანაბრად გადანაწილდა.

სამუშაო ორგანიზებული იყო, მაგრამ

ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები

არათანაბრად გადანაწილდა.

თანამშრომლობისა და

აზრთა გაზიარების

უნარი

აქვთ საუკეთესო

ურთიერთქმედებისა და აზრთა

გაზიარების უნარი. ჯგუფის ყველა

წევრი იყო აქტიური, ხოლო

სამუშაო -ნაყოფიერი, ჯგუფის

წევრებს შორის იყო პოზიტიური და

საქმიანი ურთიერთობები

ნაწილობრივ აქვთ ურთიერთქმედებისა და

აზრთა გაზიარების უნარი. მხოლოდ ერთი–

ორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის

წევრებს შორის არ იყო საქმიანი

ურთიერთობა, ზოგჯერ ურთიერთობა

იძაბებოდა.

დროის ლიმიტი იცავენ დროის ლიმიტს. უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა.

საპრეზენტაციო უნარის შეფასების კრიტერიუმი

ქულები 9-10 7-8 6 გამართული და

სწორი მეტყველება. გამართულად მეტყველებს, აქვს

მდიდარი ლექსიკა,

შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ-

გამომსახველობით საშუალებებს.

გამართულად მეტყველებს,

იყენებს მართებულ

სინტაქსურ და გრამატიკულ

კონსტრუქციებს.

იცავს მართლმეტყველების

ელემენტარულ წესებს, მეტ-

ნაკლებად გამართულად

საუბრობს.

სათქმელის ნათლად

და ლოგიკურად

გადმოცემა.

სათქმელს გადმოსცემს ნათლად და

ლოგიკურად, სათქმელს აშუქებს

ამომწურავად და

თანმიმდევრულად.

სათქმელს გადმოსცემს

ნათლად და ლოგიკურად,

სათქმელს აშუქებს

თანმიმდევრულად.

სათქმელს გადმოსცემს

გასაგებად.

კონტაქტი

აუდიტორიასთან. წარმატებით იყენებს არავერბალურ

საშუალებებს აუდიტორიასთან

კონტაქტის დასამყარებლად.

იყენებს თვალსაჩინოებებს.

ადეკვატურად იყენებს

არავერბალურ საშუალებებს

აუდიტორიასთან კონტაქტის

დასამყარებლად.

მეტ-ნაკლებად ახერხებს

აუდიტორიასთან

კონტაქტის დამყარებას.

Page 40: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების

№ თარიღი მასწავლებლის თვითშეფასების დღიური 1. 26.04(II) გაკვეთილის მიზანი გასაგები და კონკრეტული იყო. 2. აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას. 3. გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას. 4. მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას. 5. გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას

საგაკვეთილო პროცესში.

6. შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს. 7. გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები. 8. ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს. 9. ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას. 10. ვუსმენდი ყურადღებით. 11. ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხის გასაცემად.

მოსწავლის თვითშეფასების დღიური

რიცხვი რა ვისწავლე დღეს? რა იყო საინტერესო? რა იყო გაუგებარი? დღეს ვიყავი:

ა)აქტიური;

ბ) მეგობრის დამხმარე;

გ) პასიური;

დ) მეოცნებე

26.04.2018

ვაქტიურობდი, ყველა კითხვას ვპასუხობდი, ვგრძნობ წინსვლას.

ვეხმარებოდი მეწყვილეს, რომ ეპასუხა.

ვიცოდი პასუხი, მაგრამ მერჩივნა სხვებისთვის მომესმინა.

-

მთელი გაკვეთილი ვოცნებობდი (ნეტა რაზე?)

Page 41: დასრულების დრო - 14.25 -15 · 2018-10-23 · 23.04.2018 გაკვეთილის დაწყებისა და დასრულების