existim, els altres existim - materials educatius · - 3 - 3. continguts a) conceptuals • factors...

13
historiata - 1 - 1r de BATXILLERAT – HISTÒRIA DEL MÓN CONTEMPORANI UNITAT DIDÀCTICA EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM ELS NO ALINEATS I LA DESCOLONITZACIÓ índex 1. Objectius 2. Competències clau i indicadors d’èxit 3. Continguts 4. Avaluació 5. Recursos, exercicis, activitats, tasques 1. Fris cronològic 4. Conceptes 7. Pellícules, vídeos 2. Textos històrics 5. Protagonistes 8. Lectures 3. Mapa 6. Imatges, gràfiques 9. Webgrafia 6. Rúbrica Nom de l’alumne/a: 12

Upload: others

Post on 02-Sep-2019

5 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 1 -

1r de BATXILLERAT – HISTÒRIA DEL MÓN CONTEMPORANI

UNITAT DIDÀCTICA

EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM

ELS NO ALINEATS I LA DESCOLONITZACIÓ

índex

1. Objectius 2. Competències clau i indicadors d’èxit 3. Continguts 4. Avaluació 5. Recursos, exercicis, activitats, tasques

1. Fris cronològic 4. Conceptes 7. Pel�lícules, vídeos

2. Textos històrics 5. Protagonistes 8. Lectures

3. Mapa 6. Imatges, gràfiques 9. Webgrafia

6. Rúbrica

Nom de l’alumne/a:

12

Page 2: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 2 -

1. OBJECTIUS

1. Comprendre les causes i les conseqüències de la descolonització.

2. Identificar les principals etapes i conèixer el desenvolupament de la descolonització i del moviment dels països no alineats.

3. Conèixer i valorar l'impacte polític, econòmic, social i humà de les desigualtats.

4. Utilitzar amb propietat vocabulari i interpretar diferents fonts d’informació.

5. Valorar la lluita del ser humà per la dignitat.

2. COMPETÈNCIES CLAU I INDICADORS D’ÈXIT

COMPETÈNCIES CLAU INDICADORS D’ÈXIT

1. Competència en comunicació lingüística CCLI

1. Expressió correcta, oral i escrita. 2. Utilització de terminologia pròpia del tema. 3. Domini de recursos expressius. 4. Capacitat d’elaborar un discurs coherent.

2. Competència matemàtica i competència bàsica en ciència i tecnologia CMCT

1. Desenvolupament de càlculs. 2. Relació entre diverses dades numèriques. 3. Coneixement i aplicació de dades científiques. 4. Reconeixement dels avanços de la tecnologia.

3. Competència digital CD

1. Cerca d’informació amb les TIC. 2. Presentació de tasques amb les noves tecnologies. 3. Comunicació fluïda amb les TIC. 4. Ús rigorós de les xarxes socials.

4. Competència per aprendre a aprendre CAA

1. Cerca d’informació. 2. Treball ordenat. 3. Col�laboració amb altres companys/es. 4. Resolució de problemes.

5. Competències socials i cíviques CSC

1. Valoració de la convivència no-violenta. 2. Comprensió de l’evolució històrica de les societats. 3. Reconeixement dels diversos factors als processos històrics. 4. Coneixement dels/de les protagonistes dels fets històrics.

6. Sentit d'iniciativa i esperit emprenedor SIEE

1. Valoració del treball ben fet. 2. Fer les coses d’una altra manera. 3. Proposar canvis. 4. Crítica constructiva.

7. Consciència i expressions culturals CEC

1. Coneixement de les diverses manifestacions artístiques. 2. Valoració estètica. 3. Plasmació dels interessos humans en l’art. 4. Pulcritud en la presentació de treballs i activitats.

Competències

clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Page 3: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 3 -

3. CONTINGUTS

a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La

creació de l’ONU i el seu paper. • El Tercer Món i el Moviment de Països No Alineats: els problemes dels països del

Tercer Món. • Les relacions entre els països desenvolupats i no desenvolupats. El naixement de

l’ajuda internacional. • El neocolonialisme.

b) Procedimentals • Interpretació dels processos històrics mitjançant frisos cronològics, textos,

imatges, mapes, lectures, pel�lícules, etc.

c) Actitudinals • Rebuig a la violència com a instrument per a solucionar conflictes. • Respecte als pobles i cultures diferents a la pròpia. • Condemna als abusos de poder i defensa de la dignitat humana.

4. AVALUACIÓ

4.1. Criteris d’avaluació

1. Conéixer els principals processos socials, polítics, culturals i econòmics de la UD.

2. Identificar els protagonistes i els fets més importants de la UD.

3. Comprendre l’evolució i les causes i conseqüències dels processos històrics de la UD.

4. Saber interpretar les dades, evidències i informació històrica, tant escrita com gràfica (imatges, mapes, estadístiques, audiovisual, informàtica, etc.)

5. Tractar la informació d’una manera rigorosa, i utilitzar les tecnologies de la informació i la comunicació de manera eficaç.

6. Comunicar de forma oral i escrita el procés d’aprenentatge i els seus resultats.

7. Valorar la convivència pacífica i la resolució no violenta dels conflictes.

8. Criticar la falta de rigorositat, la manipulació, les desigualtats socials, les injustícies i la simplificació barroera dels problemes.

9. Assumir actituds de respecte i d’assertivitat davant de persones o testimonis que tenen opinions diferents a les nostres sobre qüestions socials, polítiques, culturals i econòmiques.

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

4.2. Criteris de qualificació

- 70 % - Conceptes: examen, prova escrita, claredat expositiva, domini dels conceptes, correcció.

- 20 % - Procediments i actituds: exercicis, activitats, tasques, participació, convivència, crítica.

- 10 % - Autoavaluació: rúbrica.

Page 4: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 4 -

5.1. FRIS CRONOLÒGIC

Ompli aquest fris cronològic de la UD conforme anem trobant-nos dates:

Abans de 1945

1945

1955

1956

1965

1965

1990

Posterior a 1990

Competències

clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 5: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 5 -

5.2. TEXTOS HISTÒRICS

Llegeix atentament els textos i realitza un comentari del text que t’haja tocat.

a) Discurs de M. Ghandi davant el Congrés Nacional Indi, el 7 d’agost de 1942

Hi ha gent que té odi als seus cors envers els britànics. […] Però això és una cosa perillosa. […] Jo sé prou bé que els britànics ens hauran de donar la nostra llibertat quan haguem fet prou sacrificis i haguem provat la nostra força. Hem d’eliminar l’odi envers els britànics dels nostres cors. Si més no, en el meu cor no hi ha aquest odi. De fet, jo ara sóc l’amic més gran dels britànics. La raó és que en aquests moments ells tenen dificultats. […].

La no-violència és una arma incomparable, que pot ajudar a tothom. Jo sé que no hem fet gaire pel camí de la no-violència i, tanmateix, si aquests canvis s’esdevenen, assumiré que és el resultat del nostre treball durant els últims vint-i-dos anys i que Déu ens ha ajudat a assolir-lo.

Quan vaig aixecar el lema «Deixeu l’Índia», el poble, que llavors estava abatut, va sentir que jo li havia posat al davant una cosa nova. Si voleu la llibertat veritable, us haureu d’unir, i aquesta unió crearà una veritable democràcia igual a la que no fa gaire va ser intentada o presenciada.

b) Selecció de cites de Gandhi

1. «La recompesa està en l'esforç, no en el resultat. Un esforç total és una victòria completa.» 2. «La violència és la por que fan els ideals dels altres.» 3. «No hi ha camí per la pau, la pau és el camí.» 4. «Ull per ull, el món acabarà cec.» 5. «Un error no es converteix en una veritat pel fet que tothom se'l cregui.» 6. «La pitjor cosa dolenta de la gent dolenta és el silenci de la bona gent.» 7. «El que s'obté amb violència només es pot mantenir amb violència.» 8. «Viu com si t'haguessis de morir demà, aprèn com si el món hagués de durar per sempre.» 9. «Cuida els teus pensaments, perquè es convertiran en les teves paraules. Cuida les teves paraules, perquè es convertiran en els teus actes. Cuida els teus actes, perquè es convertiran en els teus hàbits. Cuida els teus hàbits, perquè seran el teu destí.» 10. «Primer t'ignoren, després es riuen de tu, més tard t'ataquen i, finalment, guanyes.» 11. «No deixis que es mori el sol sense que s'hagi mort el teu rancor.» 12. «No escoltis els amics quan el teu amic interior et digui: Fes això!» 13. «Sóc un somiador pràctic. Els meus somnis no són il�lusions, els meus somnis vull convertir-los en realitat.» 14. «Tot el que es menja sense necessitat es roba a l'estómac dels pobres.»

c) Conferència de Bandung, 1955. Declaració sobre els problemes dels pobles dependents

La Conferència Afroasiàtica, després d'haver discutit els problemes dels pobles dependents i del colonialisme i els mals que d'ells es deriven, es troba d'acord:

1. En declarar que el colonialisme, en totes les seves manifestacions, és un mal al qual cal posar fi ràpidament.

2. En afirmar que la subjecció dels pobles al jou estranger, la dominació i l'explotació que constitueixen la negació dels drets fonamentals de l'home, estan en contradicció amb la Carta de les Nacions Unides i són un obstacle per al desenvolupament de la pau i de la cooperació mundial.

3. En declarar el seu suport a la causa de la llibertat i de la independència de tots els pobles dependents i, finalment,

4. El cridar a les potències interessades per tal que concedisquen llibertat i independència a aquests pobles.

Page 6: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 6 -

d) Declaració sobre la concessió de la independència als països i pobles colonials

Aprovada per la resolució 1514 (XV) de l'Assemblea General de les Nacions Unides el 14 desembre 1960, 947 sessió plenària.

L'Assemblea General, (...)

Convençuda que tots els pobles tenen un dret inalienable a la llibertat absoluta, a l'exercici de la seva sobirania i la integritat del seu territori nacional,

Proclama solemnement la necessitat de posar fi ràpidament i incondicionalment al colonialisme en totes les seves formes i manifestacions;

I a aquest efecte, declara que:

1. La subjecció de pobles a una subjugació, dominació i explotació estrangeres constitueix una denegació dels drets humans fonamentals, és contrària a la Carta de les Nacions Unides i compromet la causa de la pau i de la cooperació mundials.

2. Tots els pobles tenen el dret de lliure determinació; en virtut d'aquest dret, determinen lliurement la seva condició política i persegueixen lliurement el seu desenvolupament econòmic, social i cultural.

3. La manca de preparació en l'ordre polític, econòmic, social o educatiu no haurà de servir mai de pretext per retardar la independència.

4. Per tal que els pobles dependents puguen exercir pacífica i lliurement el seu dret a la independència completa, haurà de cessar tota acció armada o tota mesura repressiva de qualsevol índole dirigida contra ells, i s'ha de respectar la integritat del seu territori nacional.

5. En els territoris en fideïcomís i no autònoms i en tots els altres territoris que no han aconseguit encara la seva independència s'han de prendre immediatament mesures per a traspassar tots els poders als pobles d'aquests territoris, sense condicions ni reserves, de conformitat amb la seva voluntat i seus desitjos lliurement expressats, i sense distinció de raça, credo, ni color, per permetre'ls gaudir d'una llibertat i una independència absolutes.

6. Tot intent encaminat a trencar total o parcialment la unitat nacional i la integritat territorial d'un país és incompatible amb els propòsits i principis de la Carta de les Nacions Unides.

7. Tots els Estats hauran d'observar fidel i estrictament les disposicions de la Carta de les Nacions Unides, de la Declaració Universal de Drets Humans i de la present Declaració sobre la base de la igualtat, de la no intervenció en els assumptes interns dels altres Estats i del respecte dels drets sobirans de tots els pobles i de la seva integritat territorial.

e) Patrice Lumumba, discurs d'independència del Congo

Pronunciat en la cerimònia d'independència del Congo, el 30 de juny de 1960, en presència de Balduí, el rei de Bèlgica. Lumumba va ser brutalment assassinat el 1961.

Enllaç 1: https://huellasdekuma.wordpress.com/2013/06/30/discurso-de-patrice-lumumba-30071960/

Enllaç 2: http://papelesrojos.blogspot.com.es/2004/09/patrice-lumumba-discurso-de.html

Article: “La frustrada independencia de 1960 y el martirio de Lumumba”, Jorge Magasich, El Clarín de Chile, 22/08/2010. Enllaç: http://www.rebelion.org/noticia.php?id=111525

Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 7: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 7 -

5.3. MAPES

Països no alineats el 1961: copia i pinta.

Font: http://www.iesmontilivi.net/arees/Ciencies%20Socials/web/Mapes/02historia/703noalineats.pdf

Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2

Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 8: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 8 -

5.4. CONCEPTES. Cerca informació i apunta una breu explicació:

Conferència de Bandung

(1955)

Dret a l’autodeter-

minació

Common-wealth

RASD

5.5. PROTAGONISTES. Cerca informació i apunta una breu explicació:

Jawaharlal “Pandit”

Nehru

Sukarno

Josip Broz Tito

Gamal Abdel Nasser

Léopold Sédar

Senghor

David Ben-Gurion

Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 9: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 9 -

5.6. IMATGES, GRAFIQUES

Observa les imatges, cerca informació, cerca més imatges relaciones. Comenta-ho.

Gandhi, líder de l’Índia

Lord Mountbatten es saludado por Nehru

Liquidació de l’Imperi Francés

Tropes franceses a Dien Bien Phu

Tito i Sukarno

Conferència de Bandung (1955)

Competències clau CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 10: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 10 -

5.7. PEL�LÍCULES, DOCUMENTALS

a) Pel�lícules: tria una pel�lícula i cerca informació sobre ella, i si la veus...

� El último rey de Escocia, director Kevin Macdonald, 2006

� Hotel Rwanda, director Terry George, 2004

� Ghandi, director Richard Attenborough, 1982, recursos didàctics

� El león del desierto (Lion of the Desert, Moustapha Akkad, 1981)

� La batalla de Argel, director Gillo Pontecorvo, 1965

b) Documentals, vídeos:

� DOCUMENTAL. “Hijos de las nubes”, amb Javier Bardem, sobre el SAHARA OCCIDENTAL. Dossier: https://historiata.wordpress.com/2012/11/21/documental-hijos-de-las-nubes-sobre-el-sahara-occidental/

� REPORTATGE. “Memòries d’Algèria“, del programa de RTVV Dossiers, sobre l’emigració valen-ciana a l’Algèria francesa entre 1830-1962, 29 min. http://documentart.es/portfolios/memories-dalgeria/

� VÍDEO: “La descolonización de África y Asia”, https://www.youtube.com/watch?v=HF_OTTHsCk8

� VÍDEO: “Africa y Asia descolonizacion – H. Contemporánea siglo XX”, https://www.youtube.com/watch?v=aDuS79l0f7o

� VÍDEO: “Historia del siglo XX - El Tercer Mundo”, https://www.youtube.com/watch?v=kuqcBJkm8DA

Competències clau

CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 11: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 11 -

5.8. LECTURES

a) Articles:

� ARTICLE: “Hollande asume ante los argelinos la brutalidad de la colonización francesa”, EL PAÍS, 20/12/2012. Enllaç: http://internacional.elpais.com/internacional/2012/12/20/actualidad/1355996597_852983.html

� REPORTATGE: “Aminetu Haidar”, Periodismo Humano, 03/10/2011, sobre el Sáhara Occidental. Enllaç: http://periodismohumano.com/mujer/aminetu-haidar.html

b) Llibres:

� Ryszard Kapusncinski: “Ébano”, Ed. Anagrama, sobre Àfrica, imprescindible!!!

� Ryszard Kapuscinski: “Viatges amb Heròdot”, Ed. Empúries, suggeridor.

� Joan-Eugeni Sánchez: “Geografía Política”, Ed. Síntesis, amb textos molt interessants. Enllaç: https://historiata.wordpress.com/2012/11/27/ressenya-joan-eugeni-sanchez-geografia-politica-1992/

� José Urbano Martínez Carreras: “Historia de la descolonización. Las independencias de Asia y África (1919-1986), Ed. Itsmo.

� José Urbano Martínez Carreras: “Historia del colonialismo y la descolonizacion siglos XV-XX”, Ed. Complutense.

� Josep Fontana: “Por el bien del Imperio. Una historia del mundo desde 1945”, Ed. Pasado&Presente.

Competències clau

CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

5.9. WEBGRAFIA

Visita alguns blocs i compara’ls. Tu com ho faries? Què posaries? Què llevaries?

- HISTORIATA: https://historiata.wordpress.com/2013/03/05/tema-la-descolonitzacio-i-els-problemes-del-tercer-mon/

- BUXAWEB:

- CLASESHISTORIA:

- CLIO:

- HISTORIASIGLO20:

- CCSOCIALS:

- ALTRES?

Competències clau

CCLI CMCT CD CAA CSC SIEE CEC

1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 12: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 12 -

6. RÚBRICA

Coavaluaem la nostra autoavaluació, és a dir omplim els camps entre tots/es i després ens autoavaluem. Açò són coses de fer-nos majors, que hem de ser responsables de nosaltres mateixos i del que fem.

:)

CRITERIS / OBJECTIUS

Serà que no... (0-0,5 punts)

Acceptable (1 punt)

Açò té bona pinta

(1,5 punts)

Magnífic (2 punts)

1. Comprendre les causes i les conseqüències

de la descolonització.

2. Identificar les principals etapes i

conèixer el desenvolupame

nt de la descolonització i del moviment dels països no

alineats.

3. Conèixer i valorar

l'impacte polític,

econòmic, social i humà de les desigualtats.

4. Utilitzar amb propietat

vocabulari i interpretar

diferents fonts d’informació.

5. Valorar la lluita del ser humà per la

dignitat

Competències

clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC

1 1 Indicadors d’èxit 3 4 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Page 13: EXISTIM, ELS ALTRES EXISTIM - Materials educatius · - 3 - 3. CONTINGUTS a) Conceptuals • Factors i context històric de la descolonització i el seu desenvolupament. La creació

historiata

- 13 -

ANNEX

MODEL D’EXAMEN. Els No Alineats i la descolonització

Alumne/a:

PREGUNTA ÚNICA.

En primer lloc comenta el mapa, i després explica l’evolució de la descolonització, causes, fases, països, conseqüències, etc. (10 punts)

Font: http://4.bp.blogspot.com/-zk8gKUFJXsk/TpNYAT0JUZI/AAAAAAAAAuw/6r4XOOSda1E/s1600/asia+y+africa.jpg

Competències

clau CCLI CMCT CD CAA CEC SIEE CSC

1 2 1 2 1 2 2 1 2 1 2 1 2 Indicadors d’èxit 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4 3 4

Criteris d’avaluació 1 2 3 4 5 6 7 8 9