Transcript
Page 1: Proiect Didactic-dlc- Capra Cu Trei Iezi

Proiect didacticÎntâlnirea de dimineaţă -prezenţa -anotimpul, luna, ziua; -conversaţie: „După faptă, și răsplată!“Mod de evaluare -

La sfârşitul zilei copiii vor aşeza în dreptul patului bulina pentru activitatea de dimineaţă pe care o vor lua acasă

În cazul în care nu au respectat regulile activităţii vor primi bulină neagră (nu prea e cazul);

Activităţi liber alese: ARTĂ:

Colorare după contur: „Iedul cei mic al Caprei cu trei iezi“ JOC DE MASĂ

puzzle: „Capra cu trei iezi“ BIBLIOTECĂ

Audiție muzicală: cântece despre animale sălbatice;

Activităţi pe domenii experienţiale DLC- Educarea limbajului: „Capra cu trei iezi“, de Ion Creangă

- Povestea educatoarei; Data-06.02.2012Locaţia- Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfântul Sava“, IaşiEducatoare- Diana- Gabriela TănăsoaieGrupa- micăSubiect- DLC- Educarea limbajului: „Capra cu trei iezi“, de Ion CreangăForma de realizare- povestea educatoareiScop- formarea capacităţii de verbalizare și redare a elementelor unor imagini folosind o exprimare corectă din punct de vedere lexico- gramatical și semnatic; formarea capacității de audiere conștientă și voluntară a unor opere lirice, epice și dramatice redate;Obiective operaţionale O1-să audieze cu atenție povestea; O2-să numească personajele protagoniste ale poveștii lui I. Creangă ; O3- să răspundă corect din punct de vedere lexico-gramatical și semantic la întrebările adresate de mine, folosindu-se și de indiciile oferite prin urmărirea imaginilor ce ajută la redarea firului poveștii; O4-să motiveze de ce e bine să ascultăm de părinți și de doamnele educatoare;

Metode şi procedee - povestirea, conversaţia, observarea, problematizarea, explicația;Material didactic -planșe pentru redarea evenimentelor poveștii, buline roșii, iedul cel mic al Caprei cu trei iezi;

Page 2: Proiect Didactic-dlc- Capra Cu Trei Iezi

1. Momentele activităţii

Ob.op 3. Conţinut instructiv- educativ

4.Metode şi procedee

5.Evaluare formativă

Moment organizatoric

Introducerea în activitate

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Desfăşurarea activităţii O1

Se va aerisi sala de grupă şi se vor pregăti materialele necesare desfăşurării activităţii

În această dimineață am văzut doi copilași care se certau. Unul dintre ei i-a împrumutat jucăria celuilalt să se joace și îl tot ruga pe celălalt să îi împrumute și lui mașinuța albastră pe care o avea acesta. Credeți că i-a dat-o copii?- Da.- Nu.-Nu, copii, nu i-a dat-o, deși celălalt copil i-a împrumutat jucăria în momentul în care acesta l-a rugat.- Este frumos ce a făcut acel copil?Vom discuta, concluzionând faptul că trebuie să ne comportăm frumos cu cei care se comportă frumos cu noi, iar copiii neascultători

Copiii vor avea de recunoscutpersonajul surpriză ( iedul cel mic al Caprei cu trei iezi); Acesta îi va întreba dacă știu ce li s-a întâmplat frățiorilor săi și care e motivul acestor evenimente. Copiii vor trebui să îi spună ieduțului care este învățătura acestei povești ( și dacă e bine sau nu să asculte de părinți, și de ce).

-Copii, noi vom învăța despre animalele din poveștile cunoscute de noi, atât la grădiniță, cât și acasă.

Le voi prezenta copiilor câteva planșe cu personaje deja observate la ALA, în cadrul sectorului numit Bibliotecă. Vom numi animalul,

conversaţia

surpriza

observarea

Conversaţia

Explicația

Capacitatea de

concentrare a atenţiei asupra

activității instructiv - educative.

Gradului de implicare în problematica

de zi abordată.

Capacităţii de exprimare

orală corectă din punct de

vedere gramatical.

Page 3: Proiect Didactic-dlc- Capra Cu Trei Iezi

Asigurarea retenţiei şi a

feed-back-ului

Încheierea activităţii

O2

O3

O4

O1

O2

O3

O4

poveștile în care l-am întâlnit, precizând, de asemenea, dacă este animal sălbatic sau care este îngrijit de om și trăiește pe lângă casa acestuia, punctând selectiv anumite aspecte definitorii ale acestora ce țin de aspectul fizic sau moral, în cadrul poveștilor.După identificare, vom reda foarte pe scurt întâmplarea uneia dintre poveștile menționate anterior de noi și vom extrage învățătura acesteia.

- Despre ce am discutat noi astăzi, copii?

- Care au fost animalele amintite de noi și ce fel de animale sunt: sălbatice sau domestice?

(Le voi arăta din nou animalele, ei răspunzând:

- Acesta este ursul. - Este crescut de către om sau

este sălbatic?- Este animal sălbatic.)- Bravo copii, foarte bine!

Se vor realiza aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la răspunsurile şi comportamentul copiilor primindu-se bulinele corespunzătoare.

Conversaţia.

Conversația

Observarea

Problematizarea

Conversația

Explicația

Evaluarea stadiului de evoluţie a

vocabularului.

Capacităţii de concentrare a

atenţiei şi capacității de oferire a unui

feed-back pozitiv din

partea acestora.


Top Related