Përgatiti materialin: Irena Kotobelli.
Trajnere edukimi IRISOFT
Email: [email protected]
Shtator 2015
Your own footer Your Logo
PËRMBAJTJA
STRUKTURA E PLANIT
LENDOR VJETOR
SHËMBUJ PLANESH VJETORE
DHE TRE MUJORË NË FUSHA DHE
LËNDË TË NDRYSHME
1. STRUKTURA DHE SHËMBUJ TË PLAN
DITAREVE
KURRIKULA ME
BAZE
KOMPETENCAT
2
1
Struktura e programeve lëndore
1 . Hyrja:
2 . Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për
realizimin e kompetencave (VJETORE )
3 . Rezultatet e të nxënit të kompetencave
kyçe
4 . Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave
të fushës për çdo tematikë
5 . Planet 3 --mujore shtator –dhjetor
janar ---mars
prill ----qershor
Planifikimi kurrikular
• Bëhet nga mësuesi
• Është tremujor dhe vjetor
• Bëhet sipas formateve të
sugjeruara, por duke ruajtur
fleksibilitetin dhe lirshmërinë e
mësuesit
Lidhja e fushave të të nxënit me
temat ndërkurrikulare
• Temat ndërkurrikulare janë tema madhore,
me të cilat përballet shoqëria tani dhe në të
ardhmen.
• Ato integrojnë fushat e të nxënit, të cilat
ndihmojnë nxënësit të interpretojnë botën
dhe të lidhin dijet e marra në shkollë me jetën
dhe me interesat e tyre.
• Në Kornizën Kurrikulare dhe në Kurrikulat
Bërthamë janë përcaktuar temat
ndërkurrikulare të cilat janë:
TEMAT NDËRKURRIKULARE
• identiteti kombëtar,
• qytetaria aktive,
• çështjet gjinore,
• siguria dhe shëndeti mendor e
fizik,
• zhvillimi i qëndrueshëm etj.
Planifikimi vjetor i lëndës
Kompetencat /
Tematikat
Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës
Shtator – Dhjetor
Orët _____
Janar – Mars
Orët _____
Prill–Qershor
Orët ______
Shkruhen emërtimet e tematikave/ kompetencave dhe orët
që do të realizohen në raport me orët e parashikuara në
program.
Nëpër kolona vendoset përmbajtja e lëndës (temat mësimore) që do të
zhvillohet në secilën periudhë për çdo tematikë ose kompetencë.
Gjuha shqipe – 280 orë
(klasa e pare )
Të
dëgjuarit
Të
folurit
Të
lexuarit
Të
shkruarit
Përdorimi i
drejtë i
gjuhës
10 10 160 70 30
Kompetencat/te
matika
Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë
vitit Shtator - dhjetor 94 orë Janar - mars 93 ore Prill -qershor 93 ore
Periudha pergatitore 4 jave x 8 ore = 32 ore Periudha abetare Periudha abetare
+ pasabetare
D,F,L, & SH Shqiptimi i tingujve te shqipes.
Shkrimi i shkronjave. A - Zh
D & F
Zhvillimi i te folurit
Pasurimi i fjalorit
L Leximi global dhe shkrim i fjalëve dhe fjalive.
SH
Shkrim i elementeve të shkronjave dhe i
fjaleve e fjalive të thjeshta në mënyrë
globale.
.Periudha abetare 59 orë
D,F,L, & SH Shkronjat A,I,M,N, E, Ë.
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te para.
D,F,L, & SH Veprimtari me shkrim.
D,F,L, & SH
ShkronjatR,U,L,K,O,
Testim (tremujori parë)
Kompetencat
/tematika
Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë vitit
Shtator - dhjetor 94 orë Janar - mars 9 3 ore
Tremujori i dztë abetare
Prill -qershor 93 ore
D,F,L, & SH Shkronjat P,
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te dyta.
L, & SH Veprimtari me shkrim .
D,F,L, & SH Shkronjat B,H,T,S,SH,F
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te treta.
L, & SH Veprimtari me shkrim
D,F,L, & SH Shkronjat Rr,J,V,Q ,D, DH
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave te
katërta.
L, & SH
Veprimtari me shkrim
D,F,L, & SH
Shkronja G, Gj
Testim (tremujori dyte )
Kompetencat/
tematika
Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave gjatë vitit
Shtator - dhjetor 93 orë Janar - mars 92 ore Prill -qershor 95 ore
Abetare ,pasabetare
D,F,L, & SH Shkronjat Th,C,Ç
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave të pesta.
D,F,L, & SH Shkronjat Nj, Y, Z X, Xh, Zh
D,F,L, & SH Rimarrje e 6 shkronjave të gjashta
L, & SH Veprimtari lexim –shkrimi
L, & SH 3orë
SH diktim
SH diktim
SH diktim
D,F,L, & SH Pasabetare 36 orë
D,F,L, & SH Lexime ,tregim,vjersha
5 orë
Panairi i dosjeve
Panairi i dosjeve
Testim (tremujori i tretë
N
r
Kompetencat
/tematika
Temat mësimore
për cdo ore
Situatat e te
nxenit
Metodologjia
&veprimtaritë e
nx
Vlerësimi Burimet materiale
didaktike
1 Prezantimi Prezantimi Diskutim mbi
përvojat e nx
Metoda
ndërvepruese,bashk
ëvepruese
gjithpërfshirese
Vlerësim i vazhduar
nx me goje,me
shprehje,për diskutim
Libri i nx,
fletore,vizatime
Tabela plastike
Pazëll etj
2 D,F,L & SH
Tingulli dhe
shkronja A
Pune individuale
,bashkëbisedim
vizatim,pune
dyshe
lexim global,lojë,
Lojra,vizatime,
plotësim modeli, p.
pavarur
Interpretimi
grafikut të
shkronjës,
diskutim,krahasim
punë individuale
Vlerësim i vazhduar,
me goje,me simbole,
me shprehje
per diskutim,për
vizatime
Libri i nx, fleto
CD,figura,lodra
Shkronja,lapsa
me ngjyra
etiketa
3
D,F,L, & SH
Tingulli dhe
shkronjaI
Punë në grup
Punë dyshe,
Dramatizim,
bashkëbisedim
Lojra,vizatime,
plotësim modeli, p.
pavarur
Interpretimi
grafikut të
shkronjës,
diskutim,krahasim
punë individuale
Vlerësim për lexim
global të fjalëve
shkrim fjalësh,për
vizatime,ngjyrosje,pë
r shqiptim të
shkronjave
Libri i nx, fleto
CD,figura,lodra
Shkronja,lapsa
me ngjyra
etiketa
PLANIFIKIMI PËR LËNDËN ABETARE
Tremujori i parë (shtator -dhjetor 2015 )
NR KOMPETENCAT NR.I OREVE
1 Te degjuarit e teksteve te ndryshme 3
2 Te folurit dhe te komunikuarit per te mesuar 4
3 Te lexuarit e teksteve letrare dhe joletrare 21
4 Te shkruarit per qellime personale e
funksionale
7
5 Perdorimi drejte gjuhes 23
GJITHSEJ 58
Fusha:Gjuha dhe komunikimi
Lënda: GJUHË SHQIPE
Shkalla: III
Klasa: VI (Shtator - Dhjetor)
Plani sintetik
Planifikimi 3 mujor I lëndës
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe
…
…
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës
…
…
Nr. Kompetenca/
Tematika
(____orë)
Temat mësimore Situatat e
parashikuara
të të nxënit
Metodologjia dhe
veprimtaritë
e nxënësve
Për çfarë
do të
vlerësohen
nxënësit
Burimet dhe
materialet
didaktike
NR
.
Kompetencat Nr/Kom Tema mesimore Situata e parashikuar Burimet
1 Të folurit për të
komunikuar dhe për të
mësuar.
F1 Komunikimi dhe
rëndësia e tij.
Situata të ndryshme komunikimi,
për të dalluar qëllimin e
komunikimit; si transmetohet
mesazhi ndërmjet dhënësit
dhe marrësit
Teksti mësimor
2 Të folurit për të
komunikuar dhe për të
mësuar.
F2 Gjuha dhe teksti Njohja me tekste letrare dhe
joletrare për të dalluar llojet e
ndryshme të teksteve. si vjen
mesazhi nëpërmjet tyre.
Teksti mësimor
3 Të lexuarit e teksteve
letrare e joletrare.
L1 Liqeni I Prespës. Situata lidhet me imagjinaren dhe
botën e fantazisë .
Teksti
mësimor,biblioteka
,bibloteka
dixhitale.
4 Përdorimi I drejtë I
gjuhës.(Fonetikë)
P.d1 Theksi I fjalës. Situata e të nxënit lidhet me
dallimin e theksit të fjalës dhe
ndryshimin e kuptimit të saj në
varësi të tij.
Teksti mësimor dhe
materialendih
mëse.
Tematikat Shpërndarja e përmbajtjes lëndore për realizimin e kompetencave Shtator – Dhjetor
55 orë Janar – Mars
48 orë Prill – Qershor
37 orë Numri + Algjebra dhe
Funksioni
Numri dhe vendvlera (sistemi numerik, vendvlera, numrat e
thjeshtë, krahasimi i numrave; përafrimi dhe rrumbullakimi,
vargjet numerike)
Thyesat dhe numrat dhjetorë (thyesat e barabarta, thyesat
dhe numrat dhjetorë, mbledhja me çiftim, numrat e përzierë,
raporti dhe përpjesëtimi, përqindja)
Veprime me mend (Strategji të veprimeve me mend për
mbledhjen, zbritjen, shumëzimin dhe pjesëtimin, dyfishi dhe
gjysma) 55 ore
Mbledhja dhe zbritja (numrat treshifrorë,
mbledhja dhe zbritja e parave, numrat
negativë
Shumëzimi dhe pjesëtimi (Shumëzimi i
numrave dy-, tre- dhe katërshifrorë,
pjesëtimi i numrave treshifrorë me numra
Dyshifrorë, pjesëtimi me mbetje, vetitë e
Shumëzimit dhe të pjesëtimit)
25ore
Matja Njësitë e gjatësisë, të masës dhe të vëllimit
(njësitë e matjes, këmbimi i njësive, mjete të
shkallëzuara)
Koha (njësitë e kohës, këmbimi i njësive,
sistemi 24-orësh, koha zonale) 19 orë
Gjeometria Figurat dhe trupat gjeometrikë (klasifikimi
i shumëkëndëshave, vetitë e trupave, hapja e
trupave, ndërtimi i këndeve dhe këndet e një
trekëndëshi)
Pozicioni dhe zhvendosja koordinatat,
simetria dhe rrotullimi) 23 orë
Sipërfaqja dhe perimetri (sipërfaqja dhe
perimetri i figurave drejtkëndore, sipërfaqja
e figurave të parregullta, sipërfaqja e
figurave të përbëra)
(9orë)
Statistika dhe
Probabiliteti Grumbullimi, organizimi, interpretimi
dhe përpunimi i të dhënave (mbledhja e të
dhënave nëpërmjet anketave të thjeshta nga
mjedise të njohura për nxënësin, paraqitja e
të dhënave në tabela statistikore e diagrame
me shtylla, interpretimi i tyre)
Probabiliteti (kuptimi për probabilitetin,
përdorimi i shprehjeve: ka mundësi, nuk
ka mundësi, mbase)
(9 orë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe : Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit: Shpreh mendimin e vet për një temë të caktuar me gojë ose me
shkrim, si dhe në forma të tjera të komunikimit.
Kompetenca e të menduarit: Zgjidh një problem matematikor dhe arsyeton përzgjedhjen e teknikave përkatëse
Përzgjedh dhe demonstron strategji të ndryshme për zgjidhjen e një problemi matematikor duke paraqitur rezultate të
njëjtë.
Kompetenca e të nxënit: Përzgjedh të dhëna nga burime të ndryshme ( libra, revista, udhëzues, fjalorë, enciklopedi
ose internet), të cilat i shfrytëzon për realizimin e temës/detyrës së dhënë dhe i klasifikon ato burime sipas rëndësisë
që kanë për temën. Shfrytëzon të dhënat për të demonstruar të kuptuarit e koncepteve numerike, simboleve, formulave
në matematikë, duke i sqaruar nëpërmjet formave të ndryshme të të shprehurit.
Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin: Bashkëvepron në mënyrë aktive me moshatarët dhe të tjerët
(pavarësisht statusit të tyre social, etnik etj.) Për realizimin e një aktiviteti të përbashkët (projekti/aktiviteti në bazë
klase/shkolle apo jashtë saj).
Kompetenca qytetare: Zbaton dhe respekton rregullat e mirësjelljes në klasë, shkollë etj. Dhe mban qëndrim aktiv
ndaj personave, të cilët nuk i respektojnë ato, duke shpjeguar pasojat për veten dhe për grupin ku bën pjesë.
PLANIFIKIMI TREMUJOR (SHTATOR – DHJETOR)
FUSHA: MATEMATIKA
LËNDA: MATEMATIKA
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave matematikore Zgjidhja problemore:
Përdor simbole dhe fakte për zgjidhjen problemore që lidhen me numra natyrorë,
dhjetorë dhe thyesorë. Përzgjedh dhe zbaton teknika të përshtatshme për zgjidhjen e
problemave.
Arsyetimi dhe vërtetimi matematik:
Klasifikon numrat natyrorë, dhjetorë dhe thyesorë.
Të menduarit dhe komunikimi matematik: Demonstron zbatimin e numrave natyrorë, të plotë dhe thyesorë; Komunikon të
menduarin e tij matematik (nëpërmjet të lexuarit, të shkruarit, diskutimit, të dëgjuarit,
të pyeturit) duke përdorur: gjuhën e përditshme, fjalorin fillestar matematik, paraqitje
të ndryshme. Mendon matematikën si pjesë e kulturës njerëzore.
Lidhja konceptuale:
Bën lidhje ndërmjet koncepteve e procedurave matematikore. Integron njohuritë e
shprehitë matematike me situata ose dukuritë e marra nga kontekste të tjera (jeta e
përditshme, lëndët e tjera, sportet etj.). Integron/lidh koncepte të ndryshme matematike
në mënyrë që të zgjidhë problema të ndryshme.
Përdorimi i teknologjisë në matematikë:
Përdor makina llogaritëse për verifikimin dhe zgjidhjen e problemeve matematikore.
DITURI NATYRE (35 ORE )
Shkalla
Diversiteti
Ciklet
Ndërveprimi
Sistemet dhe
energjia
Shkallëzimi dhe
matja
Totali i
orëve
Shk / 1
Dituri
natyre 1
17 5 7 6 35
Kompetencat
kyçe
Kompetencat
e fushës Nr. Tematikat Kapitulli
Shtator -
Dhjetor
Janar -
Mars
Prill -
Qershor
Orë
gjithsej
1. K. e
komuniki
mit dhe e
të
shprehurit
2. K.e të
menduarit
3. K e të
mësuarit
për të
nxënë
4. K. për
jetën,
sipërmarrj
en dhe
mjedisin
5. K.
personale
6. K
qytetare
7.Kompetenca
digjitale
1. Identifiki
mi i
probleme
ve dhe
zgjidhja e
tyre
2. Përdorimi
i mjeteve,
objekteve
dhe
procedura
ve
shkencor
e
3. Komuniki
mi në
gjuhën
dhe në
terminolo
gjinë e
shkencës.
1 Diversiteti
Diversiteti dhe
klasifikimi i
gjallesave
12
Diversiteti i
materialeve 5
2 Ciklet
Ciklet te bimët,
kafshët dhe
njeriu
5
3 Ndërveprimet Ndërveprimi i
trupave 7
4 Energjia Energjia 6
Orë gjithsej 12 12 11 35
PLANIFIKIMI VJETOR I LËNDËS Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës DITURI NATYRE
Kompetencat/Tem
atikat
Shpërndarja e përmbajtjes së lëndës
Nr. Shtator Dhjetor 12 orë
Janar- Mars 12 orë Prill qershor 11ore
Diversiteti
dhe klasifikimi gjallesave
12 orë
1 Gjallesat
2 Gjërat që nuk kanë qenë kurrë të gjalla
3 Bimët dhe kafshët në mjedisin e tyre
jetësor
4 Pjesët e bimës
5 Çfarë u nevojitet bimëve për t`u rritur?
6 Të gjithë jemi të ndryshëm, por edhe të ngjashëm
7 Pjesët e trupit
8 Përpunimi i njohurive:
Pjesët e trupit
9 Shëndeti dhe ushqimi
10 Përpunimi i njohurive:
Shëndeti dhe ushqimi
11 Shqisat
12 Përpunimi i njohurive: (Vlerësim përmbledhës)
Planifikimi vjetor i lëndës Dituri Natyre 1
Ciklet 5 orë
1 Rritja e bimëve
2 Përpunim njohurish: Rritja e bimëve
3 Prindër dhe të vegjël
4 Përpunim njohurish: Projekt “Prindër dhe të vegjël”
5 Përpunim njohurish: Projekt “Prindër dhe të vegjël”
Diversiteti
Diversiteti i
materialeve 6 (5+1 orë e 10%)
6 Nga se përbëhen gjërat?
7 Vetitë e materialeve
8 Emërtimi i materialeve
9 Grupimi i materialeve
10 Përpunim njohurish Grupimi i materialeve
11 (Vlerësim përmbledhës)
Ndërveprimet
6 (7-1 orë e 10%)
1 Lëvizja
2 Shtytja dhe tërheqja
3 Përpunim njohurish: Shtytja dhe tërheqja
4 Përpunim njohurish: shtydhe terheqja
5 Ndryshimet në lëvizje
Energjia 6 orë
6 Përpunim njohurish Ndryshimet në lëvizje
7 Burimet e tingujve
8 Përpunim njohurish: Burimet e tingujve
9 Tingulli dhe largësia
10 Dëgjimi i tingujve
11 Përpunim njohurish: Dëgjimi i tingujve
12 (Vlerësim përmbledhës)
Planifikimi ditor
Lënda: Data_____________________
Tema mësimore: Rezultatet e të nxënit
…
Situata e të nxënit: Fjalët kyçe:
Burimet: Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare (nëse ka):
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
(Etapat e orës së mësimit, procedurat që ndjek mësimi në secilën prej tyre
dhe veprimtaritë që kryejnë nxënësit)
Shënimet vlerësuese/ instrumentet e përdorura
(Shënimet që hedh mësuesi në evidencat e tij për ecurinë dhe rezultatet e
punës që dhanë nxënësit)
Detyra/ puna e pavarur e nxënësve në shtëpi
(Mësuesi parashikon të japë disa detyra, në mënyrë që nxënësi të zgjedhë
se cilën prej tyre është në gjendje apo ka dëshirë të bëjë)
Mësimdhënia në kurrikulën e re
Situata e të nxënit është në qendër të qasjes me bazë
kompetencat.
‘’Situata e të nxënit është një rrethanë ose
bashkësi rrethanash reale dhe didaktike në të
cilat ndodh procesi i të nxënit, gjatë të cilit
nxënësi e ndërton vetë njohurinë.’’
Në ciklin fillor një situatë e krijuar të nxëni mund të përdoret
në më shumë se një lëndë.
Zhvillim i mësimit u referohet të gjitha aktiviteteve
që mësuesit bëjnë dhe krijojnë për të ndërtuar
dije dhe për të vlerësuar nxënësit nëse i kanë
përvetësuar këto dije.
Zhvillimi i mësim përfshin vendimet e mësuesit rreth
tri elementeve të ndërlidhura të
mësimdhënies/mesimnxënies: •1Përmbajtja akademike
(çfarë duhet të mësojnë nxënësit)
•2Qëllimet mësimore
(rezultatet e të nxënit), metodat dhe procedurat (se si ta
japim përmbajtjen akademike)
•3Vlerësimi i rezultateve të të nxënit
(si ta dimë se çfarë nxënësit kanë përvetësuar)
Përmbajtja mësimore/akademike (Çfarë të japësh mësim?) Për çdo orë mësimi mësuesit zgjedhin përmbajtjen mësimore/akademike – faktet,
konceptet, idetë, dijet dhe aftësitë që ata duan të transmetojnë e ndajnë me nxënësit.
korniza kurrikulare ,kurrikula bërthamë ,kurrikulat lëndore (programet) përkufizojnë
dhe udhëzojnë “çka duhet mësuar”
Teknologjia luan një rol kryesor në ndihmë të mësuesit për t’iu përgjigjur pyetjes se
" Çfarë duhet të japin mësim?", për të përzgjedhur materialin mësimor/akademik dhe
për të zgjeruar përmbajtjen mësimore/akademike. Përmbajtja digjitale e disponueshme
në internet përfshin një koleksion të gjerë burimesh informacioni për çdo kurrrikul
lëndore.
Rezultatet e të nxënit, metodologjia dhe procedurat
(Si ta japësh mësimin?) Pasi mësuesit i përgjigjen pyetjes se " Çfarë duhet të japin mësim? " mësuesit
vendosin për mënyrën se “Si do ta japin mësimin?”.
Ata përcaktojnë
rezultatet e të nxënit që duhet të arrijnë gjatë orës së mësimit,
metodat dhe procedurat që do t'i përdorin në orët e tyre mësimore për arritjen e
rezultateve të nxënit.
“R ezultatet e të nxënit janë arsyeja pse një mësim po mësohet.””
Metodat
janë strategji të ndryshme mësimore për grupe të vogla apo të mëdha nxënësish
që mësuesit përdorin për të përcjellë përmbajtjen/mësimore akademike për nxënësit.
Procedurat janë aktivitete të planifikuara nga ana e mësuesit për t’u zhvilluar gjatë një ore
mësimi, Mësuesit kombinojnë rezultatet e të nxënit, metodat, dhe procedurat në formatet e tyre të planifikimit ditor.
Vlerësimi i të nxënit (Të dish cfarë kanë mësuar nxënësit)
Vlerësimi i mësimdhënies/nxënies (rezultateve të të nxënit) ndodh
para, gjatë, dhe pas mësimdhënies/nxënies
Vlerësimi mund të jetë përmbledhës (përmbledh atë që nxënësit kanë mësuar në fund të një ore mësimi),
formues (ndodh gjatë gjithë kohës)
diagnostikues
(i paraprin një mësimi si një mënyrë për të matur atë që nxënësi paraprakisht di)
Mjetet/instrumentet e vlerësimit përfshijnë pyetjet me zgjidhje të shumëfishta,
mini- teste, ese,
detyra me shkrim,
diskutime,
vëzhgimet e mësuesit,
aktivizimin e nxënësit në klasë,
projekte,
portofolin e nxënësit
performancën e nxënësit.
Këto instrumente vlerësimi sigurojnë të dhënat mbi atë çka nxënësit
dinë dhe janë në gjendje të bëjnë si rezultat i mësimdhënies/nxënies.
Të nxënit me situata
• Në kurrikulën e re nxënësi vihet vazhdimisht në situata të nxëni,
ku mund të vëzhgojë,
të eksperimentojë,
të zbulojë,
të mendojë në mënyrë kritike,
të mbajë përgjegjësi,
të udhëheqë një proces etj.,
nxënësi eksploron, zbaton dhe integron
njohuritë dhe aftësitë gjuhësore,
fiton aftësi inteletuale të nevojshme për të
zhvilluar të menduarit krijues dhe kritik.
Formati i situatës së të nxënit Në planifikimin e një situate të nxëni me bazë TIK-un,
mësuesi merr parasysh:
•Rezultatet e të nxënit
•Emërtimin e situatës (titulli i situatës).
•Përshkrimin kontekstual të situatës
(përmbajtja e situatës në kontekstin e realizimit të
rezultateve të të nxënit).
•Veprimet e kryera për trajtimin e situatës
•Burimet
(mjete, pajisje, burime të ndryshme, linqet e përdorura,
njohuritë dhe aftësitë paraprake të nxënësve).
•Vlerësimin (kur situata quhet e realizuar).
CFARE
VLERESOJME
STANDARTET DHE
PRITSHMERITE
ASPEKTET E TE NXENIT
VLERESIMI I PERPARIMIT
DHE ARRITJEVE
AFTESITE GJUHESORE DHE MATEMATIKORE
VLERESIMII
SHTRIRJES ,I
SFIDAVE DHE I
ZBATIMIT TE TE
NXENIT
KUPTIMI PËR VLERËSIMIN
• Vlerësimi në arsim është procesi gjatë të cilit
mblidhen të dhëna dhe gjykohet për vlerën e
arritjes së një rezultati arsimor, mbi bazën e një
kriteri të caktuar.
• Qellimi kryesor eshte te mbeshtese te nxenet
dhe perparimin e nxenesit me ane te :
• Vlerësimi për të nxëne (VpN). Formues
• Vlerësimi i të nxënit (ViN). Permbledhes
Vlerësimi për të nxëne (VpN).
Synimi kryesor i këtij vlerësimi është të mbikëqyrë
përparimin e nxënësit gjatë procesit të të nxënit dhe të
mbledhë informacion për të lehtësuar dhe për të ndihmuar
marrjen e vendimeve për të përmirësuar këtë proces.
I. Vleresimi i vazhduar
II. Vleresimi me test /detyre
permbledhese
III. Vleresim te portofolit te
nxenesit
Vleresimi i vazhduar
Vleresimi me test
/detyre permbledhese
Vleresim te portofolit te
nxenesit
1.Motivon perparimin e nx ne
te gjitha aspektet
2.Bazohet ne gjykimete dhe
vezhgimet e mesuesit mbi
pergjigjet me goje ,shkrim
Punet ne grup
Diskutimet mes-nx,nx-nx
Vetevleresimin e nx
Vleresimin e nx nga nx
Pjesmarrjen ne aktivitete
Vleresimin e detyrave
(kl,shp)
3. Mesuesi mban shenim ne
evidenca per cdo nx ne
lidhje me rezultatet e te nx
4.Pershtat modelin e
evidences ne varesi te
specifikave te lendes
5.Shenimet ne evdience
mund te jene me note
,simbole ,komente
1.Ka per qellim te mate
niveline arritjeve te nx
per nje gr rezultatesh
te nx ne fund te
tremujorit
2.Ky vleresim e
orienton mesuesin per
te permiresuar
procesin e te nx
1.Ka per qellim vezhgimin
dhe vleresimin e nx ne nje
kontekst te gjere
2. Portofoli i nx ka :
Pune dhe detyra te
pavarura (kl ,jashte saj)
Projekte indivd ,grup
Detyra dhe kontribute te
nx ,deshmi e talentit
,hulumtimeve praktike
,puneve tematike
(shkrim, audio –vizuale )
Vetevleresimin e nx
Reflektime te prinderit
ndaj ecurise se femijes
Vlerësimi i të nxënit (ViN).
Synimi kryesor i këtij vlerësimi është të përcaktojë
arritjet
në përfundim të një detyre të caktuar, të kapitullit,
të vitit shkollor etj., për të vendosur notat dhe për të
certifikuar nxënësit për nxënie të mëtejshme. A
i përdoret edhe për të gjykuar efektivitetin e të nxënit
ose të programit mësimor.
.VLERESIMI PERIODIK
.VLERESIMI PERFUNDIMTAR
Vlerësimi i nxënësit
Në klasat I-III, nxënësi vlerësohet :
• me vlerësim përshkrues për rezultatet e të
nxënit të kompetencave të fushës. Ky
vlerësim realizohet 1 herë në tre muaj
• me vlerësim përmbledhës për rezultatet e të
nxënit të kompetencave të fushës në fund të
vitit shkollor
• me vlerësim vjetor duke marrë vlerësim për
lëndën dhe për kompetencat kyçe.
Vlerësimi I nxënësit
Vlerësimi përshkrues dhe përmbledhës
bëhet me 5 shkallë:
• Shkalla 1. “Arritje të pakënaqshme”
• Shkalla 2. “Arritje që kanë nevojë për
përmirësim”
• Shkalla 3. “Arritje të kënaqshme”
• Shkalla 4. “Arritje shumë të kënaqshme”
• Shkalla 5. “Arritje të shkëlqyera”
Vlerësimi i nxënësit
Vlerësimi i nxënësit mbështetet në
portofolin e të nxënit. Ai përmban
shumëllojshmëri punimesh dhe detyrash
të zgjedhura nga vetë nxënësi.
Rubrikat e portofolit janë 4:
• Detyrat dhe punimet në shtëpi (15%)
• Detyrat dhe punimet në klasë (30%)
• Projektet dhe punimet tematike (25%)
• Testet dhe detyrat e kontrollit (30%)