ECTS FICHES SLO
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Didactische Competentie algemeen (DCa)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO-opleiding
Aantal studiepunten Totaal: 6 studiepunten
Theorie: 5 studiepunten
Opleidingsparaktijk: 0,4 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 0,6 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module heeft de cursist volgende
opleidingsdoelstellingen verworven:
- Didactische vaardigheden bezitten;
- Vermogen tot kritische reflectie;
- Maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
Leerinhouden Aan de hand van het model van didactische analyse worden alle
componenten van het didactisch gebeuren verkend en geanalyseerd. De
klemtoon komt achtereenvolgens te liggen op beginsituatie,
doelstellingen, leerprocessen en evaluatie.
Deze theoretische basis geeft je de tools om een didactisch
verantwoorde les te plannen en voor te bereiden onder de vorm van een
lesvoorbereiding binnen je eigen vakbekwaamheid.
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- Traject SLO@home : startcompetenties SLO en
studievaardigheden en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar worden binnen de opleidingsonderdelen geëvalueerd:
1. De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2. De leraar als opvoeder
3. De leraar als inhoudelijk expert
4. De leraar als organisator
5. De leraar als innovator/onderzoeker
Attitudes: beslissingsvermogen, kritische ingesteldheid, relationele
gerichtheid, leergierigheid, organisatievermogen, zin voor
samenwerking, verantwoordelijkheidszin, flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Afstandsonderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen: doceren, onderwijsgesprek,
discussie, debat, stellingenspel, groepswerk, individuele opdrachten.
Traject slo@home: zelfstandig werk, online begeleiding.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Eindevaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Gespreide evaluatie Ja
Preservice Praktijk (PP) Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- Eigen cursus
- Leerplatform op Smartschool (hand-outs van de lessen en
extra documenten)
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Gent
Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Communicatie en overleg (POCc)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 3 studiepunten
Opleidingspraktijk: 1,8 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 1,2 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module :
- beschikt de cursist over het vermogen tot kritische reflectie.
- kan de cursist teamgericht en oplossingsgericht werken.
- kan de cursist maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
Leerinhouden Algemene communicatietheorie (communicatiemodel, verbale, non-
verbale, paraverbale communicatie, axioma’s van Watzlawick).
Communicatie met partners in onderwijs
- Gespreksvaardigheden (actief luisteren, feedback geven,
slechtnieuwsgesprek, diversiteit, vergaderen).
- Schriftelijke vaardigheden (nota, rapportcommentaar, brief, e-
mail).
Taalvaardigheid
- Spreekvaardigheid
- Schrijfvaardigheid
- Expressie
- Stem
Ondersteunende inhouden
- ICT
- Onderzoekscompetentie
- Reflectieve vaardigheden
- Taalbeleid
- Diversiteit en interculturele communicatie
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- Traject SLO@home : startcompetenties SLO en
studievaardigheden en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar worden binnen de opleidingsonderdelen geëvalueerd:
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit.
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Gecombineerd onderwijs: 7 contactsessies van 4 lesuren.
X Afstandsonderwijs: 1 contactmoment voor tussentijdse feedback en 1
contactmoment voor evaluatie.
Werkvormen - Contactsessies: doceren; onderwijsgesprek; discussie, debat,
stellingenspel; groepswerk; workshops; rollenspel en/of
simulatiespel; presentaties aan medecursisten
- Afstandsonderwijs: zelfstandig werk, begeleide oefeningen
- Traject slo@home: zefstandig werk, begeleide oefeningen,
oefeningen met autocorrectie, oefeningen met feedback,
mogelijkheid tot vraagstelling via mail, skype....
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede
examenkans
Theorie (T) Eindevaluatie Ja
Opleidingspraktijk
(OP)
Permanente
evaluatie
Nee
Preservice Praktijk
(PP)
Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen - Cursus uitgegeven door de vakgroep Communicatie en overleg
(2013). - Hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het
elektronisch leerplatform.
- Situatieschetsen, audiovisueel materiaal, online materiaal.
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Gent en volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Didactische Competentie praktijkinitiatie (Dcp)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding Specifieke Lerarenopleiding
Aantal studiepunten Totaal: 10
Theorie: 3
Opleidingspraktijk: 5,1
Pre-servicepraktijk: 1,9
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module heeft de cursist inzichten uit het vak
didactische competentie algemeen op een praktische wijze ingeoefend
en verder uitgediept.
Concreet kan de cursist korte lesmomenten voorbereiden, geven en
erover reflecteren. Dit betekent dat de cursist een variatie van
activerende werkvormen kan inzetten en (vernieuwende) media en
evaluatie-instrumenten kan ontwikkelen en realiseren binnen een
begeleide context.
Verder krijgt de cursist inzicht in en kan hij/zij reflecteren over het
vakspecifieke leerplan, vakspecifieke methodieken en media en actuele
vakspecifieke bronnen.
Leerinhouden Inhoudelijke thema’s die aan bod komen zijn:
- visies op leren en instructie en vormgeving aan een krachtige
leeromgeving;
- werkvormen voorbereiden en realiseren;
- media ontwikkelen en toepassen;
- evaluatie-instrumenten ontwikkelen;
- reflecteren over het eigen didactisch-pedagogisch handelen en
taakopvatting;
- didactisch-pedagogische analyse van vakspecifieke bronnen;
- studie van vakspecifieke methodieken en media;
- verticale leerplanstudie.
- Studie van vakspecifieke methodieken en media
- vakdidactiek 1: de thema’s visie op het vak vanuit
vakdidactisch onderzoek, eindtermen en leerplannen, en een
introductie op vakspecifieke werkvormen en methodieken
worden via afstandsonderwijs aangereikt door de
vakdidacticus. Hier zijn per cluster een aantal portfolio-
opdrachten voorzien die onder meer een assistent-stage of
uitgewerkte methodiek bevatten.
Begincompetenties Volgtijdelijkheid didactische competentie algemeen:
Inzicht in:
1. Als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen:
1.1 De beginsituatie van de leerlingen en de leerlingengroep
achterhalen.
1.2 Doelstellingen kiezen en formuleren.
1.3 De leerinhouden selecteren/leerervaringen selecteren.
1.4 De leerinhouden/leerervaringen structureren en vertalen in
leeractiviteiten.
1.5 Een aangepaste methodische aanpak en groeperingsvormen
bepalen.
1.6 In teamverband leermiddelen kiezen en aanpassen.
1.7 Een adequate leeromgeving realiseren met aandacht voor
de heterogeniteit binnen de leergroep.
1.8 Observatie/evaluatie voorbereiden individueel en indien
nodig in team.
1.9 Proces en product evalueren met het oog op bijsturing,
remediëring en differentiatie.
1.11 Het leer- en ontwikkelingsproces adequaat begeleiden in
Standaardnederlands en daarbij rekening houden met het
taalbeheersingsniveau van de leerlingen.
1.12 Omgaan met de diversiteit van de leergroep.
1.13 Leer- en ontwikkelingsprocessen opzetten vanuit een
vakoverschrijdende invalshoek.
2. Als opvoeder:
2.1 Een positief leefklimaat creëren voor de leerlingen in
klasverband en op school.
2.2 De emancipatie van de leerlingen bevorderen.
2.3 Door attitudevorming leerlingen op individuele ontplooiing
en maatschappelijke participatie voorbereiden.
2.4 Actuele maatschappelijke ontwikkelingen hanteren in een
pedagogische context.
2.6 Het fysieke en geestelijke welzijn van de leerlingen
bevorderen.
3. Als inhoudelijk expert:
3.1 Domeinspecifieke kennis en vaardigheden beheersen,
verbreden en verdiepen.
3.2 De verworven domeinspecifieke kennis en vaardigheid
aanwenden.
4. Als organisator:
4.1 Een gestructureerd werkklimaat bevorderen.
4.2 Een soepel en efficiënt les- en/of dagverloop creëren,
passend in een tijdsplanning vanuit het oogpunt van de
leerkracht en de leerlingen.
4.3 Op correcte wijze administratieve taken uitvoeren.
4.4 Een stimulerende en werkbare klasruimte creëren, rekening
houdend met de veiligheid van de leerlingen.
5. Als innovator/onderzoeker:
5.1 Vernieuwende elementen aanwenden en aanbrengen.
5.3 Het eigen functioneren ter discussie stellen en bijsturen.
7. Als partner van een schoolteam:
7.3 De eigen pedagogisch-didactische opdracht en aanpak in
teamverband bespreekbaar maken.
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Waar in de module didactische competentie algemeen vooral inzicht in
deze competenties wordt nagestreefd, worden de inhouden en
competenties in de praktijkinitiatie ingeoefend in een begeleide
context.
Basiscompetenties Basiscompetenties die binnen deze module geëvalueerd worden:
Inoefenen van:
1. Als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen:
1.1 De beginsituatie van de leerlingen en de leerlingengroep
achterhalen.
1.2 Doelstellingen kiezen en formuleren.
1.3 De leerinhouden selecteren/leerervaringen selecteren.
1.4 De leerinhouden/leerervaringen structureren en vertalen in
leeractiviteiten.
1.5 Een aangepaste methodische aanpak en groeperingsvormen
bepalen.
1.6 In teamverband leermiddelen kiezen en aanpassen.
1.7 Een adequate leeromgeving realiseren met aandacht voor
de heterogeniteit binnen de leergroep.
1.8 Observatie/evaluatie voorbereiden individueel en indien
nodig in team.
1.9 Proces en product evalueren met het oog op bijsturing,
remediëring en differentiatie.
1.11 Het leer- en ontwikkelingsproces adequaat begeleiden in
Standaardnederlands en daarbij rekening houden met het
taalbeheersingsniveau van de leerlingen.
1.12 Omgaan met de diversiteit van de leergroep.
1.13 Leer- en ontwikkelingsprocessen opzetten vanuit een
vakoverschrijdende invalshoek.
2. Als opvoeder:
2.1 Een positief leefklimaat creëren voor de leerlingen in
klasverband en op school.
2.2 De emancipatie van de leerlingen bevorderen.
2.3 Door attitudevorming leerlingen op individuele ontplooiing
en maatschappelijke participatie voorbereiden.
2.4 Actuele maatschappelijke ontwikkelingen hanteren in een
pedagogische context.
2.6 Het fysieke en geestelijke welzijn van de leerlingen
bevorderen.
3. Als inhoudelijk expert:
3.1 Domeinspecifieke kennis en vaardigheden beheersen,
verbreden en verdiepen.
3.2 De verworven domeinspecifieke kennis en vaardigheid
aanwenden.
4. Als organisator:
4.1 Een gestructureerd werkklimaat bevorderen.
4.2 Een soepel en efficiënt les- en/of dagverloop creëren,
passend in een tijdsplanning vanuit het oogpunt van de
leerkracht en de leerlingen.
4.3 Op correcte wijze administratieve taken uitvoeren.
4.4 Een stimulerende en werkbare klasruimte creëren, rekening
houdend met de veiligheid van de leerlingen.
5. Als innovator/onderzoeker:
5.1 Vernieuwende elementen aanwenden en aanbrengen.
5.3 Het eigen functioneren ter discussie stellen en bijsturen.
7. Als partner van een schoolteam:
7.3 De eigen pedagogisch-didactische opdracht en aanpak in
teamverband bespreekbaar maken.
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Afstandsonderwijs via DCp@Home
Werkvormen - Contactonderwijs: onderwijsgesprek; discussie; groepswerk;
presentaties aan medecursisten; zelfstandig te verwerken
opdrachten; workshops; oefenlesmomenten; intervisie;
individuele assessmentgesprekken.
- Traject SLO@home: zelfstandig werk, online begeleiding,
oefenlesmoment, assessment.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
DCp regulier traject:
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Permanente
evaluatie
Nee
Opleidingspraktijk
(OP)
Permanente
evaluatie
Nee
Preservice Praktijk
(PP)
Gespreide evaluatie Ja
DCap eenjarig traject:
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Gespreide evaluatie Ja
Opleidingspraktijk
(OP)
Permanente
evaluatie
Nee
Preservice Praktijk
(PP)
Gespreide evaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- cursus uitgegeven door de vakgroep Didactische competentie praktijkinitiatie (2015);
- hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het elektronisch leerplatform Smartschool.
Aanbevolen:
- aanvullende bundels, artikels en elektronische bronnen beschikbaar op het elektronisch leerplatform Smartschool.
Organiserend centrum
Volwassenenonderwijs Kisp Gent
Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst
Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: pedagogisch-organisatorische competentie begeleiding (POCB)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 2.5 studiepunten
Opleidingspraktijk: 0.9 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 0,6 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen op het einde van deze module :
- Beschikt de cursist over pedagogische vaardigheden.
- Beschkt de cursist over het Vermogen tot kritische reflectie.
- Kan de cursist teamgericht en oplossingsgericht werken.
Leerinhouden Referentiekader voor leerlingenbegeleiding
- Begeleiden van leerlingen, wat houdt dat concreet in voor de
leraar.
De pedagogische opdracht van elke leerkracht
- De rol van de school als partner in de opvoeding.
- De emancipatorische onderwijsvisie.
- Gevolgen van deze visie op de taak van de leerkracht.
- Concrete toepassing op onderwerp kansarmoede.
Leerlingenbegeleiding
- Wat verstaan we onder leerlingenbegeleiding?
- Welbevinden als rode draad.
- Zorgcontinuüm l (schoolinterne en schoolexterne actoren)
Handelingsgericht werken
- Uitgangspunten handelingsgericht werken
- Concrete documenten bij handelingsgericht werken
- Handelingsgericht werken en de rol van de leerkracht
Enkel uitdagingen voor leerkrachten : spijbelen, pesten, rouw en
verliesverwerking , nieuwe gezinssituaties, tienerzwangerschappen,…
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- Traject SLO@home : startcompetenties SLO en
studievaardigheden en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar (zie bijlage) worden binnen de opleidingsonderdelen
geëvalueerd:
2 De leraar als opvoeder
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit.
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Gecombineerd onderwijs: 4 contactsessies van 4 lesuren.
X Afstandsonderwijs: 1 contactmoment voor evaluatie
Werkvormen Contactonderwijs:
- Doceren, onderwijsgesprek, discussie, debat en stellingenspel,
groepswerk, workshops, intervisie, coöperatief groepswerk
Gecombineerd onderwijs:
- Contactsessies: doceren, onderwijsgesprek, discussie,
groepsoefeningen
- Afstandsonderwijs: zelfstandig werk, begeleide oefeningen
Traject SLO@home traject:
- Zefstandig werk begeleide oefeningen, oefeningen met
autocorrectie, oefeningen met feedback, mogelijkheid tot
vraagstelling via mail, skype,…
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Gespreide evaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Eindevaluatie Ja
Preservice Praktijk (PP) Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- Cursus uitgegeven door de vakgroep Begeleiding (2013)
- Werkbundel geïntegreerd in cursus
- Hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het
elektronisch leerplatform
- Actuele artikels en videofragmenten beschikbaar op het
leerplatform
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst
Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Didactische Competentie oefenlessen (DCo)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Totaal: 10
Theorie (T): 3
Opleidingspraktijk (OP): 5,1
Pre-servicepraktijk (PP): 1,9
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 5 september 2015
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen - Didactische vaardigheden ontwikkelen op een verdiepend niveau.
- Pedagogische vaardigheden ontwikkelen op een verdiepend niveau.
- Vakdidactische kennis verbreden en toepassen.
- Vermogen tot kritische reflectie ontwikkelen op een verdiepend
niveau.
- Maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
- Teamgericht en oplossingsgericht kunnen werken.
Leerinhouden - Alle didactisch-pedagogische elementen van de klaspraktijk:
lesvoorbereidingen, lesrealisaties en reflecteren op lesmomenten.
- Specifieke thema’s: de krachtige leeromgeving; coöperatief leren,
onderzoekend leren, competentie-ontwikkelend onderwijs, anders
evalueren, de leerkracht als taalcoach, differentiëren en nieuwe
media.
- Vakdidactiek deel 2: Binnen het luik gecombineerd onderwijs wordt
gewerkt rond de specifieke vakdidactiek van jouw bekwaamheid. De
thema’s lesvoorbereiding en –realisatie en vakspecifieke evaluatie
worden verwerkt aan de hand van een vakdidactische stage. Tijdens
het terugkommoment vakdidactisch ontwikkelaar wordt er
gereflecteerd over het vakdidactisch traject.
Begincompetenties Geslaagd voor de module DCp en de minimale eindcompetenties van
deze module.
Basiscompetenties 1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
3 De leraar als inhoudelijk expert
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs T en OP
X Afstandsonderwijs PP (SVD 2)
Werkvormen Contactonderwijs
Gespreksvormen, discussie, micro-teaching, zelfstandig werk,
groepsoefeningen (werken in peergroepen / intervisie), didactische ateliers.
Afstandsonderwijs:
Afstandsonderwijs: zelfstandig werk, stage en intervisie/supervisie
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Permanente evaluatie nee
Opleidingspraktijk (OP) Permanenten evaluatie nee
Preservice Praktijk (PP) Gespreide evaluatie ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk
- Cursus DCo
Aanbevolen
- leermateriaal op de elektronische leeromgeving Smartschool.
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Psycho-pedagogische competentie ( PPC)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 5 studiepunten
Opleidingspraktijk: 0,4 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 0,6 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen op het einde van deze module
- Bezit de cursist pedagogische vaardigheden.
- Bezit de cursist het vermogen tot kritische reflectie.
- Kan de cursist maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
- Kan de cursist teamgericht en oplossingsgericht werken.
Leerinhouden - De wetenschappelijke basis en betekenis van de psychologie;
- algemeen begrippenkader;
- wetenschappelijk onderzoek;
- verschillende psychologische stromingen zoals gedragspsychologie,
cognitieve psychologie, humanistische psychologie, kritische
psychologie, biologische psychologie, contextuele,...;
- waarnemen en observeren;
- het geheugen;
- intelligentie, emotionele en meervoudige intelligentie en implicaties
voor de praktijk;
- leren leren en leerstijlen.
- motivatie;
- ontwikkelingspsychologie met nadruk op de adolescentieperiode;
- ontwikkelingsproblematieken en leerstoornissen zoals autisme,
ADHD,dyslexie, dyscalculie, hoogbegaafdheid, faalangst,...
Bij al deze inhouden wordt expliciet ingegaan op de waarde ervan voor
de toekomstige leerkracht, de implicaties voor de klaspraktijk en
bevindingen vanuit het wetenschappelijk onderzoek.
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- traject@home : startcompetenties SLO en studievaardigheden
en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar worden binnen de opleidingsonderdelen geëvalueerd:
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Gecombineerd onderwijs: 5 contactsessies van 4 lesuren
X Afstandsonderwijs : 1 contactmoment voor evaluatie
Werkvormen Contactonderwijs:
Doceren, onderwijsgesprek, discussie, debat, stellingenspel, groepswerk, intervisie, opdrachten
Gecombineerd onderwijs:
- Contactsessies: doceren, onderwijsgesprek, discussie, groepsoefeningen
- Voorbereiding contactsessies: zelfstandig werk, begeleide oefeningen
Afstandsonderwijs:
Zefstandig werk, begeleide oefeningen, oefeningen met autocorrectie, oefeningen met feedback, mogelijkheid tot vraagstelling via mail, skype,
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede
examenkans
Theorie (T) Gespreide evaluatie Ja
Opleidingspraktijk
(OP)
Eindevaluatie Ja
Preservice Praktijk
(PP)
Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- Cursus uitgegeven door de vakgroep Psycho-pedagogische competentie (2013)
- Hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het elektronisch leerplatform
- Artikels ter beschikking via het leerplatform
- Elektronische bronnen ter beschikking via het leerplatform
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Didactische Competentie stage (DCs) – Campus Gent
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Pre-servicepraktijk (PP): 7
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 5 september 2015.
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Binnen de module DCs dient men de inzichten, vaardigheden en
attitudes tot dan toe verworven doorheen de opleiding, toe te passen in
het werkveld. Daarbij krijgen ook de niet-lesactiviteiten die spelen op
een school extra aandacht (lid van een schoolteam, klassenraden, extra-
murosactiviteiten, ...)
- Didactische vaardigheden toepassen.
- Pedagogische vaardigheden toepassen.
- Vakdidactische kennis toepassen.
- Reflecteren in functie van optimaliseren van de eigen onderwijspraktijk.
- Maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
- Teamgericht en oplossingsgericht werken.
Leerinhouden
- Collegiaal samenwerken door observaties en
(vakgroep)vergaderingen, klassenraden, …
- Spontaan de opgedane didactische en pedagogische vaardigheden
toepassen in de eigen onderwijscontext.
- Variëren en differentiëren in de lesaanpak.
Begincompetenties Geslaagd voor de module DCo en de minimale eindcompetenties van
deze module.
Basiscompetenties 1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
3 De leraar als inhoudelijk expert
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Gecombineerd onderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
Stage, supervisie, portfolio, zelfstandig te verwerken opdrachten,
observaties, niet-lesactiviteiten op schoolniveau.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) /
Opleidingspraktijk (OP) /
Preservice Praktijk (PP) Permanente evaluatie Nee
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
Cursus DCp en DCo als basis.
Aanbevolen:
Leermateriaal op de elektronische leeromgeving Smartschool.
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Gent
En vanaf 2016 ook:
Volwassenenonderwijs Kisp VTI Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
En vanaf 2016 ook:
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Didactische Competentie Stage (Campus Aalst) (vanaf 2016 zie ECTs fiche stage campus Gent)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding Specifieke Lerarenopleiding
Aantal studiepunten Pre-servicepraktijk (PP): 7
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen - Leer - en ontwikkelingsprocessen voorbereiden en uitvoeren volgens de in de opleiding aangereikte inzichten/vaardigheden en attitudes.
- Tijdens de stage zich waarmaken als vakdeskundige, organisatie - en klassenmanager en opvoeder, daarbij
inspelend op de veranderende maatschappelijke tendensen. - De opgezette activiteiten reflectief benaderen met het oog op
professionele groei. - Via een aantal stageactiviteiten zich bewust worden van het
verruimde takenpakket van de leraar. - Blijk geven van volgende attitudes: Is correct qua stiptheid,
omgang, afspraken; Bezit verantwoordelijkheidszin; Is
leerbereid; Bezit teamgeest; Is flexibel; Is zelfkritisch.
Leerinhouden Integratie van kenniscomponenten van de verschillende aangehaalde
functiegehelen.
Begincompetenties Cursisten die het normtraject volgen, worden tot de stage toegelaten
indien ze DCA, DCP en DCO gunstig hebben afgelegd.
Basiscompetenties Typefunctie 1: de leraar als begeleider van leer- en
ontwikkelingsprocessen
1.1 de beginsituatie van de leerlingen en de groep achterhalen;
1.2 doelstellingen kiezen en formuleren;
1.3 de leerinhouden of leerervaringen selecteren;
1.4 de leerinhouden of leerervaringen structureren en vertalen in een
samenhangend onderwijsaanbod;
1.5 een aangepaste methodische aanpak en groeperingsvorm bepalen;
1.6 in team leermiddelen kiezen, aanpassen en ontwikkelen;
1.7 een adequate leeromgeving creëren met aandacht voor de
heterogeniteit binnen de leergroep;
1.8 observatie of evaluatie voorbereiden;
1.9 observeren of het proces en product evalueren;
1.10 in overleg met het team zorgverbredinginitiatieven uitvoeren en
laten aansluiten bij de totaalbenadering van de school;
1.11 het leer- en ontwikkelingsproces begeleiden in het
Standaardnederlands.
Typefunctie 2: de leraar als opvoeder
De leraar kan:
2.1 samen met het team een positief leefklimaat creëren voor de
leerlingen in klasverband en op school;
2.2 de emancipatie van de leerlingen bevorderen;
2.3 door attitudevorming leerlingen op individuele ontplooiing en
maatschappelijke participatie voorbereiden;
2.4 actuele maatschappelijke ontwikkelingen hanteren in een
pedagogische context;
2.5 adequaat omgaan met leerlingen in sociaal-emotionele
probleemsituaties en met leerlingen met
gedragsmoeilijkheden;
2.6 het fysieke en geestelijke welzijn van de leerlingen bevorderen;
2.7 strategieën inzetten om te communiceren met anderstalige
leerlingen.
Typefunctie 3: de leraar als inhoudelijke expert
De leraar kan:
3.1 de basiskennis van de leerinhouden, waaronder ten minste de
ontwikkelingsdoelen en eindtermen, verbreden en verdiepen;
3.2 recente ontwikkelingen over inhouden en vaardigheden uit de
leergebieden of vakgebieden volgen en onderzoeken;
3.3 de verworven kennis en vaardigheid met betrekking tot leergebieden
en vakgebieden aanwenden;
3.4 het eigen vormingsaanbod situeren in het geheel van het
onderwijsaanbod met het oog op de begeleiding en oriëntering van
leerlingen.
Typefunctie 4: de leraar als organisator
De leraar kan:
4.1 een gestructureerd werkklimaat bevorderen;
4.2 een soepel en efficiënt les- of dagverloop creëren, dat past in een
korte- en lange termijnplanning;
4.3 op correcte wijze administratieve taken uitvoeren;
4.4 een stimulerende en werkbare klasruimte creëren, rekening
houdend met de veiligheid van de leerlingen.
Typefunctie 5: de leraar als innovator – de leraar als onderzoeker
De leraar kan:
5.1 vernieuwende elementen aanwenden en aanbrengen;
5.2 kennisnemen van de resultaten van onderwijsonderzoek;
5.3 het eigen functioneren in vraag stellen en bijsturen.
Typefunctie 6: de leraar als partner van de ouders of verzorgers 1
De leraar kan:
6.1 zich op de hoogte stellen van en discreet omgaan met de gegevens
over de leerling;
6.2 op basis van overleg met ouders of verzorgers hen informatie en
advies verschaffen over hun kind in de school;
6.3 in overleg met het team de ouders of verzorgers informeren over en
betrekken bij het klas- en
schoolgebeuren, rekening houdend met de diversiteit van de ouders;
6.4 met ouders of verzorgers een gesprek voeren over opvoeding en
onderwijs;
6.5 strategieën ontwikkelen om te communiceren met anderstalige
ouders.
Typefunctie 7: de leraar als lid van een schoolteam
De leraar kan:
7.1 participeren in de ontwikkeling van het schoolwerkplan;
7.2 participeren in samenwerkingsstructuren;
7.3 binnen het team over een taakverdeling overleggen en die naleven;
7.4 de eigen pedagogische en didactische opdracht en aanpak in het
team bespreekbaar maken;
7.5 zich documenteren over de eigen rechtszekerheid en die van de
leerling.
Typefunctie 8: de leraar als partner van externen
De leraar kan:
8.1 contacten leggen, communiceren en samenwerken met externe
instanties die onderwijsbetrokken initiatieven aanbieden.
Onderwijsorganisatie x Gecombineerd onderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen: zelfstandig te verwerken
opdrachten; observaties op de werkplek; participatieve stage op de
werkplek; supervisie en gesprekken.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) /
Opleidingspraktijk (OP) /
Preservice Praktijk (PP) permanent neen
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
stagehandleiding en bijlagen via Smartschool.
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats Campus VTI Aalst
Sinte Annalaan 99, Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Groepsmanagement (POCg) – via gecombineerd onderwijs
Te volgen in combinatie met DCs.
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 2,5 studiepunten
Opleidingspraktijk: 0,9 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 0,6 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module :
- beschikt de cursist over pedagogische vaardigheden.
- beschikt de cursist over het Vermogen tot kritische reflectie.
- kan de cursist teamgericht en oplossingsgericht werken.
Leerinhouden POCg of groepsmanagement richt zich voornamelijk op de kennis, inzichten en competenties die de leraar als klasmanager en begeleider van groepen nodig heeft.
Om je te helpen deze competenties te verwerven worden binnen het vak
de theoretische kaders en modellen aangereikt rond volgende thema’s:
- leiderschapsstijlen;
- het groepsvormingsproces en de rol van de leraar hierbinnen;
- de algemene principes van goed klasmanagement;
- de voorwaarden voor het nastreven van een positief klasklimaat;
- omgaan met normoverschrijdend gedrag;
- gerichte interveniërings- en remediëringstechnieken om efficiënt en constructief op ordeverstorend gedrag te reageren;
- roos van leary.
POCg wordt verplicht gevolgd in combinatie met de didactische stage
(DCs) zodat de competenties onmiddellijk kunnen toegepast worden in
de beroepscontext. Deze realiteitstoets is de basis voor je reflectie op je
eigen functioneren in het omgaan met groepen en hoe dit indien nodig
bij te sturen, ondersteund door de lector en medecursisten.
Het vak groepsmanagement wordt aangeboden in gecombineerd
onderwijs. Er zijn 4 contactmomenten die verplicht bij te wonen zijn. De
inhouden en opdrachten verwerk je zelfstandig en op eigen tempo via
afstandsonderwijs.
Begincompetenties Startcompetenties SLO / ICT-vaardigheden.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar (zie bijlage) worden binnen de opleidingsonderdelen
geëvalueerd:
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
7 De leraar als partner van een schoolteam
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Gecombineerd onderwijs: 4 sessies van 4 lesuren.
X Afstandsonderwijs
Werkvormen Contactsessies: doceren, onderwijsgesprek, discussie, debat,
stellingenspel, groepsoefeningen, rollenspel, intervisie Afstandsonderwijs: zelfstandig werk, begeleide oefeningen
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Eindevaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Eindevaluatie Ja
Preservice Praktijk (PP) Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen - Cursus uitgegeven door de vakgroep Groepsmanagement
- Hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het elektronisch
leerplatform.
- Actuele artikels en videofragmenten beschikbaar op het
leerplatform.
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Gent
Volwassenenonderwijs Kisp VTI Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst
Sinte Annelaan 99 9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Maatschappelijk en beroepsgerichte competentie onderwijs en maatschappij (MBCo)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 2,5 studiepunten
Opleidingspraktijk: 0,2 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 0,3 studiepunten
Totaal: 3 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module heeft de cursist inzicht in het beleid, het
wettelijk kader en de organisatie van het onderwijs.
Leerinhouden - Kan iedereen zomaar onderwijs inrichten?
- Moeten alle minderjarigen verplicht naar school?
- Welke impact heeft de Europese Unie op het Vlaamse
onderwijs?
- Hoe wordt het secundair onderwijs georganiseerd?
- Wat zijn bachelors en masters?
- Welke alternatieven bestaan er binnen het onderwijs voor
jongeren met een handicap?
- Wie neemt de beslissingen wat betreft onderwijs in
Vlaanderen?
Het opleidingsonderdeel Maatschappelijke en Beroepsgerichte
Competentie – onderwijs en maatschappij (MBCo) wil de cursist onder
meer op deze vragen een antwoord aanreiken. Op deze manier wordt
de cursist gemotiveerd voor deelname aan onderwijskundige debatten
en kan hij/zij met grondige kennis van het gevarieerde
onderwijslandschap, functioneel studieadvies geven aan toekomstige
leerlingen.
Volgende hoofdstukken komen aan bod:
Hoofdstuk 1: onderwijs in België
Hoofdstuk 2: onderwijsbeleid
Hoofdstuk 3: basis – en secundair onderwijs
Hoofdstuk 4: buitengewoon onderwijs
Hoofdstuk 5: hoger onderwijs
Hoofdstuk 6: volwassenenonderwijs
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- traject@home : startcompetenties SLO en studievaardigheden
en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties 1.1 De beginsituatie van de leerlingen en de leerlingengroep
achterhalen. 1.10 In overleg met collega's deelnemen aan zorgverbredingsinitiatieven en die laten aansluiten bij de totaalbenadering van de school.
3.3 Het eigen onderwijsaanbod situeren en integreren in het geheel van het onderwijsaanbod met het oog op de begeleiding en oriëntering van de leerlingen.
4.3 Op correcte wijze administratieve taken uitvoeren.
5.1 Vernieuwende elementen aanwenden en aanbrengen.
5.2 Kennis nemen van toegankelijke resultaten van onderwijsonderzoek die relevant zijn voor de eigen praktijk
6.1 Zich informeren over en discreet omgaan met gegevens over de leerling.
7.4 Zich documenteren over de eigen rechtspositie en die van de leerlingen.
8.1 Met hulp van collega's contacten leggen, communiceren en samenwerken met externe instanties die onderwijsbetrokken initiatieven aanbieden.
9.1 Deelnemen aan het maatschappelijk debat over onderwijskundige thema’s
9.2 Dialogeren over het beroep van leraar en de plaats ervan in de samenleving.
10.1 Actuele thema’s en ontwikkelingen onderscheiden en kritische
benaderen rond de volgende domeinen: sociaal politiek, sociaal – economisch, levensbeschouwelijk, cultureel – esthetisch, cultureel – wetenschappelijk.
Onderwijsorganisatie x Contactonderwijs
x Gecombineerd onderwijs: 3 contactmomenten van 4 lesuren.
x Afstandsonderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
- Contactonderwijs + gecombineerd onderwijs: doceren,
onderwijsgesprek, doceren, groepswerk, zelfstandig te
verwerken opdrachten, discussie
- Afstandsonderwijs: zelfstandig te verwerken opdrachten,
begeleide oefeningen
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Eindevaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Eindevaluatie Ja
Preservice Praktijk (PP) Eindevaluatie Ja
*Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk: cursus uitgegeven door de vakgroep Onderwijs en
Maatschappij (2015)
Aanbevolen: Artikels en videofragmenten die ter verdieping van de
inhouden bestudeerd worden.
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Kisp Gent Holstraat 62 9000 Gent
- Campus Kisp VTI Aalst Sinte Annelaan 99
9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Maatschappelijk en beroepsgerichte competentie Leerkracht en verantwoordelijkheden (MBCl)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO-opleiding
Aantal studiepunten - Theorie: 3,5 studiepunten
- Opleidingspraktijk: 0,2 studiepunten
- Pre-servicepraktijk: 0,3 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module kan de cursist:
- maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
- teamgericht en oplossingsgericht werken.
- inzicht in het beleid en het wettelijk kader en de organisatie
van het onderwijs aantonen.
Leerinhouden De onderwijsinhouden voor dit vak kan je opsplitsen in 2 grotere
gehelen:
Inhouden MBCl
1. Rechtspositie van de leerkracht:
bronnen van verantwoordelijkheden voor leerkrachten,
Zorgvuldig Bestuur en verboden praktijken, bepalingen en
reglementeringen omtrent een loopbaan in het onderwijs:
aanstellingsvoorwaarden, bekwaamheid, anciënniteiten,
weddenschalen, statutaire stappen in een onderwijsloopbaan,
…, ambtsgeheim, aansprakelijkheid, tuchtregeling,
klassenraden, functioneringscyclus
2. Rechtspositie van de leerling
3. Solliciteren in het onderwijs
Inhouden EHBO: basisprincipes van EHBO, vier stappen van EHBO,
rautektechniek, bepalen van de toestand van het slachtoffer, alarmeren
van hulpdiensten, toepassen van technieken van EHBO
Begincompetenties - Startcompetenties SLO
- Traject@home : startcompetenties SLO en studievaardigheden
en ruime ICT-competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar worden binnen de opleidingsonderdelen geëvalueerd:
2 De leraar als opvoeder
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7. De leraar als partner van een schoolteam
8. De leraar als partner van externen
9. De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Contactonderwijs
X Afstandsonderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
- Doceren, onderwijsgesprek, discussie, debat en stellingenspel,
groepswerk, rollenspel en/of simulatiespel
- @home traject: zelfstandig werk, online begeleiding
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Gespreide evaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Eindevaluatie Ja
Preservice Praktijk (PP) Eindevaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- cursus uitgegeven door de vakgroep MBCl
- artikels, wetteksten die ter verdieping van de inhouden
bestudeerd moeten worden
- leermateriaal EHBO, in samenwerking met het Rode Kruis
Aanbevolen:
- hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het
elektronisch leerplatform
- elektronische bronnen
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Gent Holstraat
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Aalst VTI
Sint-Annalaan 99
9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Leraar-in-opleiding: Communicatie en overleg (POCc)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Theorie: 3 studiepunten
Opleidingspraktijk: 1,8 studiepunten
Pre-servicepraktijk: 1,2 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 12/09/15
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module :
- beschikt de cursist over het vermogen tot kritische reflectie.
- kan de cursist teamgericht en oplossingsgericht werken.
- kan de cursist maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen.
Leerinhouden Algemene communicatietheorie (communicatiemodel, verbale, non-
verbale, paraverbale communicatie, axioma’s van Watzlawick)
Communicatie met partners in onderwijs
- Gespreksvaardigheden (actief luisteren, feedback geven,
slechtnieuwsgesprek, diversiteit, vergaderen).
- Schriftelijke vaardigheden (nota, rapportcommentaar, brief, e-
mail).
Taalvaardigheid
- Spreekvaardigheid
- Schrijfvaardigheid
- Expressie
- Stem
Ondersteunende inhouden
- ICT
- Onderzoekscompetentie
- Reflectieve vaardigheden
- Taalbeleid
- Diversiteit en interculturele communicatie
Begincompetenties Startcompetenties SLO en studievaardigheden en ruime ICT-
competenties.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar (zie bijlage) worden binnen de opleidingsonderdelen
geëvalueerd:
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
ECTS-/Modulefiche SLO
Onderwijsorganisatie X Afstandsonderwijs - Werkplekleren
Werkvormen Klasbezoeken, begeleidingsgesprekken, observaties op de werkplek,
persoonlijke reflecties, opdrachten die afgestemd zijn op de eigen
onderwijspraktijk...
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Eindevaluatie Ja
Opleidingspraktijk (OP) Permanente evaluatie Nee
Preservice Praktijk (PP) Eindevalautie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
- Cursus uitgegeven door de vakgroep Communicatie en overleg (2013)
- Hand-outs van de lespresentaties beschikbaar op het elektronisch leerplatform
- Situatieschetsen, audiovisueel materiaal, online materiaal
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Gent Holstraat
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Aalst VTI
Sint-Annalaan 99
9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Leraar-in-opleiding: Didactische competentie praktijkinitiatie (LIODCp)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten - Theorie: 3 studiepunten
- Opleidingspraktijk: 5,1 studiepunten
- Pre-servicepraktijk: 1,9 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 5 september 2015
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module heeft de cursist zijn/haar didactische en
pedagogische vaardigheden verruimd.
Ook de specifieke vakdidactische kennis is een onderdeel van deze
module.
Leerinhouden
- Opmaak van een lesvoorbereiding
- Uitvoeren van een lesvoorbereiding
- Analyse en realisatie van diverse werkvormen zoals
onderwijsgesprek, leergesprek, klasgesprek, demonstratie,
doceren, vertellen, rollenspel, groepswerk, ...
- Reflecteren
- Analyse en opmaak van diversie (nieuwe) media
- Evaluatie-instrumenten: opmaak en correctie
- Didactische analyse van bronnen
- Studie vakspecifieke methodieken en media
- Leerplanstudie
- de thema’s visie op het vak vanuit vakdidactisch onderzoek,
eindtermen en leerplannen, en een introductie op vakspecifieke
werkvormen en methodieken worden via afstandsonderwijs
aangereikt door de vakdidacticus. Hier zijn per cluster een aantal
portfolio-opdrachten voorzien die onder meer een assistentstage of
uitgewerkte methodiek bevatten.
Begincompetenties Geslaagd voor de module DCa en de minimale eindcompetenties van
deze module.
Basiscompetenties Competenties uit volgende functionele gehelen van het beroepsprofiel
van de leraar (zie bijlage) worden binnen de opleidingsonderdelen
geëvalueerd:
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
3 De leraar als inhoudelijk expert
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
7 De leraar als partner van een schoolteam
Onderwijsorganisatie X Gecombineerd onderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
Werkplekleren, begeleide intervisie, supervisie, portfolio, zelfstandig te
verwerken opdrachten, observaties.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) permanente evaluatie nee
Opleidingspraktijk (OP) Permanente evaluatie nee
Preservice Praktijk (PP) Gespreide evaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk:
cursus DCp
Aanbevolen:
leermateriaal op de elektronische leeromgeving Smartschool.
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Gent Holstraat
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Aalst VTI
Sint-Annalaan 99
9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Leraar-in-opleiding: Didactische competentie oefenlessen (LIODCo)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten - Theorie: 3 studiepunten
- Opleidingspraktijk: 5,1 studiepunten
- Pre-servicepraktijk: 1,9 studiepunten
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 5 september 2015
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Op het einde van deze module heeft de cursist zijn/haar didactische en
pedagogische vaardigheden verruimd op een verdiepend niveau.
Ook de specifieke vakdidactische kennis is een onderdeel van deze
module.
Leerinhouden
- (eigen) lesvoorbereidingen
- Lesrealisaties
- Reflecteren in functie van versterken van de onderwijspraktijk
- Specifieke thema’s: coöperatieve werkvormen, anders evalueren,
de leerkracht als taalcoach, diversiteit, onderzoekend leren,
competentie-ontwikkelend leren, differentiëren
- Vakdidactiek deel 2: de thema’s lesvoorbereiding en –realisatie en
vakspecifieke evaluatie worden verwerkt aan de hand van een
vakdidactische stage.
Begincompetenties Geslaagd voor de module DCp en de minimale eindcompetenties van
deze module.
Basiscompetenties
1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
3 De leraar als inhoudelijk expert
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergierigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Gecombineerd onderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
Werkplekleren, begeleide intervisie, supervisie, portfolio, zelfstandig te
verwerken opdrachten, observaties, vakdidactische stage.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) Permanente evaluatie nee
Opleidingspraktijk (OP) Permanente evaluatie nee
Preservice Praktijk (PP) Gespreide evaluatie Ja
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk: cursus DCo
Aanbevolen: leermateriaal op de elektronische leeromgeving
Smartschool.
Organiserend centrum Volwassenenonderwijs Kisp Gent
Volwassenenonderwijs VTI Aalst
Lesplaats - Campus Gent Holstraat
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Aalst VTI
Sint-Annalaan 99
9300 Aalst
ECTS-/Modulefiche SLO
Module: Leraar-in-opleiding: Didactische Competentie stage (LIODCs)
Academiejaar 2015-2016
Opleiding SLO
Aantal studiepunten Pre-servicepraktijk: 7
Studietijd 1 studiepunt komt in Vlaanderen overeen met 25 à 30 studie-uren.
Goedgekeurd door Evelyne Coucke Opleidingsdirecteur SLO/HBO op 5 september 2015
Onderwijstaal Nederlands
Doelstellingen Binnen de module LIODCs dient men de inzichten, vaardigheden en
attitudes tot dan toe verworven doorheen de opleiding, toe te passen in
het werkveld. Daarbij krijgen ook de niet-lesactiviteiten die spelen op
een school extra aandacht (lid van een schoolteam, klassenraden, extra-
murosactiviteiten, ...)
- Didactische vaardigheden toepassen
- Pedagogische vaardigheden toepassen
- Vakdidactische kennis toepassen
- Reflecteren in functie van optimaliseren van de eigen onderwijspraktijk
- Maatschappelijke verantwoordelijkheid opnemen
- Teamgericht en oplossingsgericht werken
Leerinhouden
- Collegiaal samenwerken door observaties en
(vakgroep)vergaderingen, klassenraden, …
- Spontaan de opgedane didactische en pedagogische vaardigheden
toepassen in de eigen onderwijscontext
- Variëren en differentiëren in de lesaanpak
Begincompetenties Geslaagd voor de module DCo en de minimale eindcompetenties van
deze module.
Basiscompetenties 1 De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
2 De leraar als opvoeder
3 De leraar als inhoudelijk expert
4 De leraar als organisator
5 De leraar als innovator/onderzoeker
6 De leraar als partner van ouders/verzorgers
7 De leraar als partner van een schoolteam
8 De leraar als partner van externen
9 De leraar als lid van de onderwijsgemeenschap
10 De leraar als cultuurparticipant
Attitudes
Beslissingsvermogen, Relationele gerichtheid, Kritische ingesteldheid,
Leergerigheid, Organisatievermogen, Zin voor samenwerking,
Verantwoordelijkheidszin, Flexibiliteit
Onderwijsorganisatie X Gecombineerd onderwijs
Werkvormen Opsomming van gehanteerde werkvormen:
Werkplekleren, begeleide intervisie, supervisie, portfolio, zelfstandig te
verwerken opdrachten, observaties, niet-lesactiviteiten op
schoolniveau.
Evaluatiewijze* en
tweede examenkans
Component Soort evaluatie Tweede examenkans
Theorie (T) /
Opleidingspraktijk (OP) /
Preservice Praktijk (PP) Permanente evaluatie Nee
* Voor meer informatie over de evaluatiewijze en –procedure raadpleeg
je het onderwijs- en examenreglement.
Studiematerialen Noodzakelijk: cursus DCp en DCo als basis.
Aanbevolen: leermateriaal op de elektronische leeromgeving
Smartschool.
Organiserend centrum - Volwassenenonderwijs Kisp Gent
- Volwassenenonderwijs Kisp Aalst
Lesplaats - Campus Gent Holstraat
Holstraat 62
9000 Gent
- Campus Aalst VTI
Sint-Annalaan 99
9300 Aalst