Download - CONTOH RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2.docx
RANCANGAN PELAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA
Tarikh13 Oktober 2014
Tahun2 Bestari
Mata pelajaranBahasa Malaysia
Bilangan Murid35 orang murid
Masa8.15 9.15 am ( 1 jam )
TemaPetani Moden
TajukKebun Sekolahku
Standard Kandungan2.3.1:Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Standard Pembelajaran5.3.1:Memahami dan membina ayat dengan menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA, FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks
ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :i. Membaca teks .ii. Membaca dan melengkapkan teks.
Pengisian KurikulumIlmu : Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan.
Nilai Murni : Menghargai alam sekitar.
Elemen Nilai Tambah :
Belajar Cara Belajar ( BCB )
Kemahiran berfikir : Rumusan, penyelesaian masalah.
Kecerdasan Pelbagai ; verbal-linguistik dan kinestatik.
Konstruktivisme-Pemahaman dan pengetahuan baru.
Kontekstual: Kaitan dengan pengalaman murid
Kreativiti dan Inovatif: Menghargai Alam
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Keusahawanan: Jual Beli
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berhadapan dengan pencemaran alam. Murid mempunyai pengetahuan asas berkaitan cara menghadapi pencemaran.
Sistem BahasaTatabahasa: Sintaksis : Ayat PenyataSebutan dan Intonasi
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP )Gambar sayur-sayuran dan buah-buahan
Penilaian: Murid-murid dapat melengkapkan ayat
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
Set Induksi
( 5 )Soalan:- Gambar apakah ini?-Sayur-sayuran- Buah-buahan-Tanah terbiar-Lirik lagu
1. Murid diminta menjawab berkaitan gambar.2. Murid menyanyikan lagu berpandukan lirik guruBBB:1. Gambar2. Lirik lagu
Nilai:- Prihatin- Menghargai Alam
Langkah 1
( 15 m )Petikan cerita
Kebun Tembikai
(Lihat lampiran 2)1. Murid membaca kuat petikan guru.2. Beberapa orang murid dipilih secara rawak membaca petikan guru.3. Guru membimbing bacaan murid dari sudut kelancaran, sebutan, intonasi dan jeda.BBB:Petikan Kebun Tembikai
Bacaan Mekanis
Nilai:- Kerjasama- kesyukuran
Langkah2
( 10 m )Kad Frasa Nama
(Lihat lampiran 3)1. Guru membentuk beberapa kumplan murid. 2. Setiap wakil kumpulan akan berdiri lalu membaca kad frasa nama dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Strategi:- Direktif kontekstual
Kaedah:Oral
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
3. Murid-murid memilih wakil kumpulan yang terbaik dalam bacaan.4. Murid menyatakan kawasan yang boleh digunakan untuk bercucuk tanam.
Teknik:Soal jawab
BBB:Kad ayat
KB:Penyelesaian masalah
EMK:Perniagaan
Langkah3
( 15 m )KadFrasa Nama
(Lihat lampiran 4)
Pentaksiran1. Guru melekatkan kad frasa nama pada papan tulis secara2. Wakil kumpulan akan menyambungkan ayat dalam frasa nama bagi membentuk ayat lengkap.3. Guru menyemak jawapan murid.4. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberikanPenilaian guru terhadap memadan dan membina ayat menggunakan orang yang sesuai sesuai.KBT:
KB:Menghubungkaitkan.
Konstruktivisme:Menghubungkaitkan.
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
Langkah 4
( 10 m )Pengayaan
PemulihanMurid arus perdana mencatat nama-nama buah buahan dan sayur- sayur mengikut urutan abjad.
Murid arus mengeja dan membaca perkataan berdasarkan gambar buah-buah dan sayur-sayuran.
Penutup
( 5 m ) Kognitif: Kebaikan berkebun.
Sosial : Lagu Anak Ikan
(Lihat lampiran 5)
1. Guru melakukan rumusan tentang kebaikan berkebun.
2. Murid menyanyikan lagu Buah-buahan Tempatan dengan iringan muzik. Nilai Murni:Menjaga kebersihan alam sekitar
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN INOVASIBAHASA MALAYSIA
Tarikh13 Oktober 2014
Tahun2 Bestari
Mata pelajaranBahasa Malaysia
Bilangan Murid35 orang murid
Masa8.15 9.15 am ( 1 jam )
TemaPetani Moden
TajukKebun Sekolahku
Standard Kandungan2.3.1:Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Standard Pembelajaran5.3.1:Memahami dan membina ayat dengan menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA, FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks
ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :i. Membaca teks .ii. Membaca dan melengkapkan teks.
Pengisian KurikulumIlmu : Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan.
Nilai Murni : Menghargai alam sekitar.
Elemen Nilai Tambah :
Belajar Cara Belajar ( BCB )
Kemahiran berfikir : Rumusan, penyelesaian masalah.
Kecerdasan Pelbagai ; verbal-linguistik dan kinestatik.
Konstruktivisme-Pemahaman dan pengetahuan baru.
Kontekstual: Kaitan dengan pengalaman murid
Kreativiti dan Inovatif: Menghargai Alam
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Keusahawanan: Jual Beli
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berhadapan dengan pencemaran alam. Murid mempunyai pengetahuan asas berkaitan cara menghadapi pencemaran.
Sistem BahasaTatabahasa: Sintaksis : Ayat PenyataSebutan dan Intonasi
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP )Gambar sayur-sayuran dan buah-buahan
Penilaian: Murid-murid dapat melengkapkan ayat
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
Set Induksi
( 5 )Soalan:- Gambar apakah ini?-Sayur-sayuran- Buah-buahan-Tanah terbiar-Lirik lagu(Lihat lampiran 1)1. Murid menonton video lagu Buah- buahanTempatan2. Murid menyanyikan lagu berpandukan video lagu BBB:1. Laptop2. LCD
Nilai:- Prihatin- Menghargai Alam
Langkah 1
( 15 m )Petikan cerita
Kebun Tembikai
1. Murid membaca kuat Petikan yang terdapat di slaid powerpoint..2. Beberapa orang murid dipilih secara rawak membaca petikan .3. Guru membimbing bacaan murid dari sudut kelancaran, sebutan, intonasi dan jeda.BBB:Petikan Kebun Tembikai
Bacaan Mekanis
Nilai:- Kerjasama- kesyukuran
Langkah2
( 10 m )Kad Frasa Nama
(Lihat lampiran 3)1. Guru membentuk beberapa kumplan murid. 2. Setiap wakil kumpulan akan berdiri lalu membaca kad frasa nama dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Strategi:- Direktif kontekstual
Kaedah:Oral
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
3. Murid-murid memilih wakil kumpulan yang terbaik dalam bacaan.4. Murid menyatakan kawasan yang boleh digunakan untuk bercucuk tanam.
Teknik:Soal jawab
BBB:Kad ayat
KB:Penyelesaian masalah
EMK:Perniagaan
Langkah3
( 15 m )KadFrasa Nama
(Lihat lampiran 4)
Pentaksiran1.Guru menayangkan frasa nama pada slide powerpoint.2. Wakil kumpulan akan menyambungkan ayat dalam frasa nama bagi membentuk ayat lengkap secara lisan.3. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberi.4. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberikanPenilaian guru terhadap memadan dan membina ayat menggunakan orang yang sesuai sesuai.KBT:
KB:Menghubungkaitkan.
Konstruktivisme:Menghubungkaitkan.
Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan
Langkah 4
( 10 m )Pengayaan
PemulihanMurid arus perdana mencatat nama-nama buah buahan dan sayur- sayur yang terdapat dalam slide powerpoint mengikut urutan abjad.
Murid arus mengeja dan membaca perkataan berdasarkan gambar buah-buah dan sayur-sayuran.
Penutup
( 5 m ) Kognitif: Kebaikan berkebun.
Sosial : Lagu Anak Ikan
(Lihat lampiran 5)
1. Guru melakukan rumusan tentang kebaikan berkebun.
2. Murid menyanyikan lagu Buah-buahan Tempatan dengan iringan muzik. Nilai Murni:Menjaga kebersihan alam sekitar