Download - 0geografie
PROIECT DIDACTICPropunător: inst. George Savin
Clasa: a IV-a Disciplina: GeografieUnitatea de învăţare: Elemente de geografie a RomânieiConţinut: Caracteristici geografice generaleElement de conţinut: Limite şi veciniTipul lecţiei: predare-învăţare
Obiectiv fundamental: Însuşirea cunoştinţelor despre poziţia geografică a României, hotarele şi vecinii săi
Obiective operaţionale:
A. Cognitive:Obiectiv de actualizare
OC1 – să precizeze organizările administrativ-teritoriale:Nivel minimal – definirea orizontului local;Nivel mediu – încadrarea orizontului local în organizarea administrativ-teritorială corespunzătoare;Nivel maximal – precizarea componentelor unui judeţ şi încadrarea în organizarea administrativ-teritorială corespunzătoare.
Obiectiv de exersareOC2 – să identifice poziţia geografică a României:Nivel minimal – localizarea continentului Europa;Nivel mediu – identificarea României în continentul Europa;Nivel maximal – localizarea precisă a României în continentul Europa.
Obiectiv de performanţăOC3 – să prezinte limitele şi vecinii României:Nivel minimal – identificarea şi enunţarea ţărilor vecine;Nivel mediu – identificarea ţărilor vecine şi a limitelor dintre acestea;Nivel maximal – identificarea ţărilor vecine şi a hotarelor naturale şi convenţionale.
B. Motrice:OM1 – să-şi dirijeze efortul pentru a opera cu volumul de cunoştinţe;OM2 – să-şi reprime tendinţa de a efectua mişcări inutile.
C. Afective:OA1 – vor manifesta interes faţă de oferta didactică;
OA2 – vor conştientiza necesitatea respectării regulilor de igienă;OA3 – se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini date;
Resurse: A. Bibliografice:1. oficiale:
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998;
Adina Albu, Ioan Surdu, Geografie – manual pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Editura Es Print 98, 2006, pp. 14, 15, 16.2. pedagogice:
Elvira Creţu, Psihologia şcolară pentru învăţământul primar, Bacău, Editura „Gheorghe Alexandru”, Craiova, 1999, pp. 130-132;3. metodico-ştiinţifice:
Virginia Todor, Reasilvia Bărbuleanu, Elisabeta Burtea, Metodica predării geografiei la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1981;
B. Metodologice: a. strategia didactică: inductiv-deductivă, algoritmică;b. metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, jocul
didactic, munca independentă;c. forme de organizare: frontală, individuală;d. mijloace didactice: harta lumii, harta Europei, harta Românie, fişe de lucru.
C. Temporale: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC
OBIECTIVEELEMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI/STRATEGIE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUIACTIVITATEA ELEVULUI
OA1
OA2
OM1
I. CAPTAREA ATENŢIEI (1 min.) Asigur o atmosferă propice desfăşurării orei de geografie.
Răspund solicitărilor.
OA1
OM2
II. ENUNŢAREA OBIECTIVELOR (1 min.) Comunic, într-un limbaj accesibil, conţinutul învăţării şi rezultatele aşteptate: identificarea poziţiei geografice a României pe harta lumii şi pe harta Europei, precizarea ţărilor vecine şi a hotarelor.
Urmăresc cu atenţie cele precizate şi aderă la oferta didactică anunţată.
OA2
OC1
III. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR (10 min.) Solicit elevii să răspundă la următoarele cerinţe: Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Ce înseamnă orizont local?
Unde este situată o localitate?
Din ce face parte o localitate?
Din ce sunt formate judeţele?
Unde sunt reprezentate judeţele?
Câte judeţe are ţara noastră?
Unde este reprezentată o ţară?
Răspund solicitărilor.
Am pregătit lecţia „De la orizontul local la ţară”.Orizont local însemnă o tot ce cuprinde o localitate cu împrejurimile ei.O localitate este situată într-o anumită regiune geografică.Ea face parte dintr-o organizare administrativ-teritorială mai mare, numită judeţ.Judeţele sunt formate din comune, oraşe şi reşedinţe de judeţ.Judeţele sunt reprezentate pe harta ţării.Ţara noastră are 42 judeţe, la care se adaugă şi municipiul Bucureşti.O ţară este reprezentată pe harta lumii.
OM1
OA2
OM2
IV. PREZENTAREA OPTIMĂ A CONŢINUTULUI (2 min.) Astăzi vom învăţa despre poziţia geografică a României, limitele şi vecinii săi. Scriu titlul pe tablă.
Receptează informaţiile.Scriu titlul în caiete.
OC2
V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII (25 min.) Prezint harta lumii. Îndemn elevii să o privească cu atenţie.
Privesc cu atenţie harta.
OBIECTIVEELEMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI/STRATEGIE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUIACTIVITATEA ELEVULUI
OA1
OA2
OC2
OM1
OM2
OC3
Ce sunt reprezentate pe harta lumii?
Ce sunt continentele?
Spuneţi numele continentelor reprezentate pe harta lumii din manual!
Cum sunt colorate?
Cum se numeşte continentul colorat cu roz? Localizaţi pe harta lumii continentul
Europa! De ce credeţi că acest continent a fost
colorat altfel decât celelalte? Deci, România face parte din continentul
Europa. Prezint harta Europei. Cer elevilor să o privească cu atenţie. Identificaţi poziţia geografică a României. În
ce parte a continentului este situată ţara noastră?
Comparaţi mărimea ţării noastre cu cea a
Europei. Priviţi harta României! Ce se află în vecinătatea ei? Cine curge prin sudul ţării? Denumiţi munţii de pe hartă! România este o ţară carpato-danubiano-
pontică întrucât este situată în vecinătatea Mării Negre, pe cursul inferior al Dunării şi este străbătută de Munţii Carpaţi. (scriu la tablă)
Privind cu atenţie harta, să descoperim împreună ţările vecine! O ţară este delimitată de alta prin hotare (graniţe). Hotarele (graniţele) sunt fâşii de teren care despart, delimitează o ţară de alta. Hotarele pot fi: naturale (acestea se întind de-a lungul unor ape) şi convenţionale (sunt stabilite de om)
Precizaţi: ţările vecine, apele care formează hotarele naturale ale ţării noastre.
Menţionez limitele pentru fiecare ţară vecină. Scriu la tablă.
Mai precizez că suprafaţa ţării noastre este de 238391 km pătraţi. Comparativ cu alte
Pe harta lumii sunt reprezentate oceane, mări, ţări, continente.Continentele reprezintă mai multe ţări la un loc.Enumeră continentele.
Sunt colorate cu galben şi unul cu roz.Europa
Aici se află şi România.
Privesc cu atenţie harta.
România se află în partea centrală a continentului Europa. (notează în caiete, iar un elev la tablă)
Marea NeagrăFluviul DunăreaMunţii CarpaţiNotează în caiete cele menţionate.
Sunt atenţi la explicaţii şi notează în caiete.
Răspund solicitărilor.
Notează în caiete.
OBIECTIVEELEMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI/STRATEGIE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUIACTIVITATEA ELEVULUI
ţări, România este o ţară de mărime mijlocie.
OC3
OA3
OM2
VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI ( 3 min.) Cer elevilor să traseze după şablon conturul ţării, să coloreze corespunzător graniţele şi să scrie ţările vecine.
Răspund solicitărilor.
OC3
OM1
OM2
VII. FEEDBACK-UL ( 1 min.) Solicit elevilor să localizeze pe hartă unele obiective geografice: Marea Neagră, Delta Dunării, Prutul, Dunărea.
Receptează informaţiile.
OC2
OC3
VIII. EVALUAREA (5 min.) Solicit elevilor să rezolve sarcinile de exersare din manual, pagina 16. Fac aprecieri verbale, colective şi individuale, asupra modului cum s-au implicat în desfăşurarea lecţiei.
Rezolvă sarcinile de exersare. Îşi manifestă satisfacţia asupra performanţelor realizate.
OA2
IX. RETENŢIA ( 1 min.) Propun elevilor să citească curiozităţile prezentate în manual.
Răspund solicitărilor.
X. TRANSFERUL (1 min.) Recomand elevilor tema pentru acasă.
Îşi notează tema.
Numele si prenumele:_______________________________________________
FIŞĂ DE EVALUARE
1. România este situată în continentul ……………………2. Hotare de apă avem la: nord est
sud vest 3. Aceste ape curgătoare sunt: …………………………………………………...
4. Completează tabelul următor:Puncte
cardinaleŢări vecine Localităţi / zone de frontieră
N(nord) ……………… De la Păltiniş până la...........V(vest) Ungaria
………………De la Halmeu până la........De la...........…………până la Pristol
S(sud) ……………… De la............până la Vama VecheSud-est
(Marea Neagră)
Ucraina
De la............……..până la vărsarea Dunăriiîn Marea NeagrăDe la vărsarea Dunării în MareaNeagră până la vărsarea Prutului înDunăre
E(est) Moldova De la vărsarea..........……..în. .…………..până la Păltiniş
5. Poziţionează şi scrie pe harta de mai jos vecinii României, în funcţie de punctele cardinale. Colorează cu culoarea corespunzătoare hotarele naturale ale României si formele de relief hasurate.