dos coliba iepurasului

Upload: diana-tanasoaie

Post on 17-Oct-2015

116 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC Data: 25.02.2014Grupa: mijlocie Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?Tema sptmnal: TimpulEducatoare: Diana Gabriela TnsoaieActivitatea: Educaie pentru societate Opional

Tema activitii: Coliba iepuraului de O. Capia

Mijloc de realizare: Povestirea copiilor cu dezbatereTipul activitii: de nsuire de cunotineForma de organizare: activitate cu ntreaga grup de copiiDurata: 25 30 min.

Scopul activitii: Cunoaterea i respectarea unor norme de comportare moral i estetic din viaa cotidian;

Formarea i cultivarea sentimentelor de prietenie i ajutor fa de cei neajutorai i comportamentului moral, tolerant, cu respect fa de ceilali; Cunoaterea unor nsuiri i caliti morale : isteime,vitejie, curaj, spirit de ntrajutorare (cocoul); buntate, sinceritate (iepuraul); fric, laitate (lupul, ursul, cinii); isteime ireat, lcomie (vulpea).Obiective operaionale:

O1. s povesteasc utiliznd calitile expresive ale limbajului oral i ale celui corporal n transmiterea unor idei i sentimente;

O2. s scoat n eviden caracteristicile personajelor din poveste;

O3. s dezaprobe frica, laitatea;

O4. s ia atitudine fa de cei necinstii i mincinoi;

O5. s dovedeasc o atitudine prietenoas fa de cei istei, curajoi i viteji;

O6. s manifeste o atitudine de acceptare fa de diversitatea de opinii i atitudini.

Strategii didactice:

Metode i procedee:

expunerea

observaia

explicaia

conversaia instructajul oral

problematizarea

Material didactic: Textul povestirii: Coliba iepuraului de O. Capia, imagini reprezentnd aspecte din poveste n succesiune logic.Material bibliografic:

1. Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii, M.E.C., Bucureti, 2005

2. Revista nvmntul Precolar nr. 3 4 / 1999 pag. 1153. Viorica Preda, Grdinia altfel ed. Integral, Bucureti, 20034. Maria Bizdun, Alexandrina Neagu, Texte pentru educaia limbajului la precolari, Bucureti, 1999

Scenariul didacticEvenimentul didactic CONINUTUL TIINIFICStrategii didacticeEvaluare

Momentul organizatoricCaptarea ateniei

Reactualizarea cunotinelor

Anunarea temei i enunarea obiectivelor

Dirijarea nvrii

Atingerea performaneincheierea activitiiSe va pregti sala de grup i materialul necesar .Voi aranja scunelele n semicerc mpreun cu copiii.

Introducerea n activitate o voi realiza prezentnd imaginile din poveste amestecate, cernd copiilor s le aeze n ordinea desfurrii momentelor povetii.Voi cere copiilor s recunoasc i s spun din ce poveste fac parte aceste imagini.

- Cum se numete povestea?

- Care sunt personajele principale?

- Ce fel de colib a avut vulpea?

- Dar iepuraul?

Copii, pentru c am vzut ce mult v-a plcut aceast poveste, astzi m-am gndit ca voi s fii povestitori, s povestii povestea, apoi s discutm despre fiecare personaj n parte. S spunem ce a fcut vulpea dup ce i s-a topit coliba, cum l-a pclit pe iepura , cine a reuit s o scoat afar i cum.

Am s v rog s fii foarte ateni i respectuoi cu cei care povestesc pentru ca s putei lua parte la discuii.

n timpul povestiri trebuie s vorbii i s v micai frumos, s folosii cuvinte i expresii din poveste, s avei grij s nu uitai vreo ntmplare.

Povestea va fi povestit astfel: un copil povestete prima secven, un alt copil secvena urmtoare i aa mai departe. n timpul povestirii voi ndruma copiii s apeleze la gesturi i la mimic, la vorbirea dialogat i monologat.Voi cere copiilor s scoat n eviden caracteristicile personajelor din poveste:

- Ce fel de animal este vulpea?

- Ce s-a ntmplat cu iepuraul dup ce a primit-o pe vulpe n coliba lui?

- Ce fel de animal este iepuraul ?- Cine a vrut s-l ajute pe iepura_?

- Cum au fost : Lupul, Ursul i Cinii?

- Cine a reuit s-o scoat pe vulpe din coliba iepuraului i cum?- Ce putei spune despre Cocoel, cum era el?

n ncheiere voi face aprecieri individuale i colective asupra modului de participare la activitate oferind copiilor stimulente.

problematizarea

conversaia

Explicaia

Instructajul oral

Expunerea narativ

Conversaia

Problematizarea

Conversaia de ncheiereImpuls emoional

Prin participare activ

Oral - prin impuls emoional

oralMedalioane cu iepuraul