dnevna priprema za vjeronauĈni sat i. opĆi podaci o...
TRANSCRIPT
-
DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUĈNI SAT
I. OPĆI PODACI O VJERONAUĈNOM SATU
Škola: OŠ IVANA KOZARACA, ŢUPANJA
Razred: 2.
Trajanje vjeronauĉnog sata: 45 minuta
Tip sata: obrada
Vjerouĉiteljica: Jasna Pejić
Nastavna cjelina: Izborne teme
Nastavna tema: Naša zahvalnost Bogu i ljudima
Nastavna jedinica: Naša zahvalnost Bogu i ljudima
Kljuĉni pojmovi: otac, dijete
CILJ: Naučiti da trebamo biti zahvalni Bogu što nas je stvorio i što nam je dao roditelje kojima
trebamo isto tako biti zahvalni što nas uče i vode kroz ţivot.
ISHODI UĈENJA:
Obrazovni: naučiti što je zahvalnost i kako ju trebamo pokazivati prema Bogu i ljudima
Funkcionalni: biti spremni poštivati Boga i ljude oko sebe i pokazivati im zahvalnost
Odgojni: potaknuti učenike da poštuju svoje roditelje i starije, da budu zahvalni Bogu na daru
ţivota
Metodiĉki sustav: kombinirani – stvaralački sa elementima interpretacijsko - analitičkog
Oblici rada: frontalni, individualni, rad u parovima
-
Aktivnosti uĉenika: slušanje, pisanje, razgovor, izrada plakata
Nastavne metode: razgovor, usmeno i pismeno izraţavanje, čitanje, slušanje, rad na tekstu
Nastavna sredstva i pomagala: ploča i kreda, biljeţnica i olovka, udţbenik iz vjeronauka za 2.
razred osnovne škole, hamer papir, škare, ljepilo
Suodnos: Hrvatski jezik, Likovna kultura, GraĊanski odgoj
Izvori za pripremanje nastavnika: Biblija, udţbenik za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “ ,
radna biljeţnica za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “
Izvori za pripremanje uĉenika: udţbenik za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “ , radna
biljeţnica za 2. razred „ Rastimo u zahvalnosti “
Plan ploĉe:
PLAN PLOĈE
NAŠA ZAHVALNOST BOGU I LJUDIMA
ZAHVALNOST
Možemo biti zahvalni Bogu tako da: se molimo, idemo na vjeronauk, idemo nedjeljom na
sv. Misu.
Možemo biti zahvalni roditeljima tako da: pomažemo, slušamo, volimo, poštujemo.
-
Pitanja/zadatci za provjeru ostvarenosti ishoda:
- što je to zahvalnost?
- na koji naĉin možemo biti zahvalni svojim roditeljima?
- kako sve možemo zahvaljivati Bogu?
II. GLOBALNA STRUKTURA SATA
1. Meditativno – molitveni poĉetak
2. Motivacija
3. Najava teme
4. Interpretativno ĉitanje teksta
5. Emocionalno – intelektualna stanka
6. Rad u parovima
7. Iznošenje rezultata rada u parovima
8. Sinteza
9. Aktualizacija
10. Molitveni završetak
-
ARTIKULACIJA METODIĈKE ( NASTAVNE ) JEDINICE
1. Meditativno – molitveni poĉetak
Ulazim u razred i pozdravljam uĉenika sa „ Hvaljen Isus i Marija “. Nakon što su se
uĉenici pripremili za nastavu zapoĉinjemo sa molitvom „ Oĉe naš! “
2. Motivacija
Za motivaciju uĉenika uzimam igru kolo sreće. Na ploĉu stavljam deset praznih crtica i
prozivam uĉenike da pogaĊaju slova. Svako pogoĊeno slovo upisujem na praznu crtu sve
dok ne dobijemo konaĉno rješenje ZAHVALNOST! Nakon što smo dobili konaĉno rješenje
postavljam uĉenicima nekoliko pitanja vezano uz današnju temu.
- što bi za tebe bila zahvalnost?
- kome sve možemo biti zahvalni i zašto?
- kome trebamo biti najviše zahvalni?
- kako mi možemo pokazati svoju zahvalnost Bogu i roditeljima?
Pišem naslov na ploĉu a uĉenici ga prepisuju u svoje bilježnice.
3. Najava teme
Nakon što sam uĉenike kroz pitanja i odgovore uvela u današnju temu otvaramo udžbenik
na stranicama 86., 87. i 88. i ĉitam im dio teksta o kojem nam Biblija govori o Tobiji. ( Tob
1- 12 )
Prilog br. 1 ( tekst iz udžbenika na stranicama 86., 87. I 88. )
-
4. Interpretativno ĉitanje teksta
5. Emocionalno – intelektualna stanka
Nakon što smo proĉitali tekst napravimo kratku pauzu kako bi uĉenici malo razmislili o
onome što su upravo ĉuli. Pitam ih da iznesu svoje dojmove u vezi proĉitanog teksta!
6. Rad u parovima
Uĉenike dijelim u parove. Svaki par ima za zadatak proĉitati još jednom tekst o Tobiji iz
udžbenika na stranicama 87 i 88. Nakon što je svaki par proĉitao tekst otvaraju radnu
bilježnicu na stranici 59, gdje se nalaze 4 slike o ovom dogaĊaju iz Biblije i ispod svake
slike na crtice moraju napisati rijeĉi koje nedostaju i o kojima govori crtež.
Vidi prilog br. 2
7. Iznošenje rezultata rada u parovima
Svaki par nakon što ga prozovem izaći pred ploĉu i proĉitati cijelom razredu što su trebali
napraviti i kako su riješili zadatak iz radne bilježnice. I nakon što su iznijeli ono što su
napisali postavljam im pitanje: Na ĉemu Tobija treba biti zahvalan Bogu?
8. Sinteza
Djeco nakon što smo vidjeli kako je to Bog i na koji naĉin pomogao Tobiji i kako je Tobija
bio zahvalan Bogu što mu je posao anĊela ta ga ĉuva i štiti zajedno ćemo na ploĉu napisati
kome sve to mi trebamo biti zahvalni i na koje naĉine možemo biti zahvalni prema
roditeljima i prema Bogu.
-
9. Aktualizacija
Nakon što smo prepisali sve s ploĉe uĉenicima dijelim papiriće na kojima će napisati
kratku molitvu zahvale. ( kome i na ĉemu su oni zahvalni u svom životu )
Nakon 5 minuta što su napisali svoje molitve zahvale, svatko ĉita i donosi svoju molitvu i
lijepi je na hamer papir koji je postavljen na ploĉi.
Prilog 2
MOLITVA ZAHVALNOSTI
Na papir djeca lijepe svoje molitve zahvalnosti i taj hamer papir stavljamo na pano u
uĉionici.
-
10. Molitveni završetak
Nakon što su djeca svoje molitve nalijepila na ploĉu zajedno molimo molitvu „ AnĊele
ĉuvaru “ koje sam im prethodno na papirićima podijelila da nam se bude lakše pomoliti.
Molitva anĊelu ĉuvaru
AnĊele ĉuvaru mili
svojom snagom me zakrili.
Prema Božjem obećanju
ĉuvaj mene noću, danju.
Osobito pak me brani
da mi dušu grijeh ne rani.
A kad s ovog svijeta poĊem
sretno da u nebo doĊem,
da se ondje s Tobom mogu
vijekom klanjat dragom Bogu.
( prilog br. 4 )
Prilog br. 1
-
Prilog br. 2
-
Prilog br. 3
MOLITVA ZAHVALNOSTI
Na papir djeca lijepe svoje molitve zahvalnosti i taj hamer papir stavljamo na pano u
uĉionici.
-
Prilog br. 4
Molitva anĊelu ĉuvaru
AnĊele ĉuvaru mili
svojom snagom me zakrili.
Prema Božjem obećanju
ĉuvaj mene noću, danju.
Osobito pak me brani
da mi dušu grijeh ne rani.
A kad s ovog svijeta poĊem
sretno da u nebo doĊem,
da se ondje s Tobom mogu
vijekom klanjat dragom Bogu.