cusaturi decorative
DESCRIPTION
proiectTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 26.03.2015Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic „ Spiru Haret”, BuzauStudent: Gheorghe MirunaClasa: a IV-a AAria curriculară: TehnologiiDisciplina: Educatie tehnologica
Unitatea de învățare: Fire si materiale textileTema : Cusaturi decorativeSubiectul: Punctul oblic spre dreapta și spre stângaTipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective operationale:
O1.să aplice corect tehnica cusăturii în realizarea modelului propus;O2.să realizeze cusături cu punctul oblic spre dreapta și spre stânga ; O3.să intuiasca materialele si instrumentele folosite .
Strategii didactice:
Metode și procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, demonstratia, observatia, modelul, analiza, turul galeriei .
Mijloace de învățământ : modelul,costum național- ia, diverse cusături: fata de perna,traistute,coperta , etamina, ac, ață, foarfece.
Forme de organizare: frontal, individual .
MOMENTELE LECȚIEI
OB. OP.
CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
Metode și procedee
Resurse materiale
Forme de organizare
Evaluare
MOMENT ORGANIZATORIC
Se pregătesc materialele necesare desfășurării lectiei : ac, ață, etamină .
Conversa-ția
AcAță
Etamină
Frontal
CAPTAREA ȘI ORIENTAREA
ATENTIEI
Se prezintă diverse obiecte și se observă tipurile de cusături ce s-au folosit la ornamentarea lor .
Observa-ția
IeTraistuteFata de perna
Frontal Orală
ANUNTAREA SCOPULUI ȘI A OBIECTIVELOR
Elevii sunt anunțați că vor învăța să realizeze punctul oblic spre stânga și spre dreapta(punct principal de cusătură decorativă).
Conver-sația
Frontal
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
O.3.
O.1.
Se discută utilitatea deprinderii cusăturilor decorative, observându-se ca puncte decorative pe diferite obiecte: mileuri , fețe de masă, stergare, etc.
Se identifică materialele necesare: fire în culorile curcubeului , ace mari și etamină .
Se prezintă etapele de realizare a Punctului de cusatura.-Pregatirea acului si a atei de culoare potrivita;-stabilirea locului de coasere si
Obser-vația
Explicația
Analiza
Fețe de masă
Mileuri
Fire în culorile
curcube-ului
Etamină
Ac
Frontal
Individual
Orală
Practică
scoaterea acului de pe dos pe fata materialului;-Se scoate acul pe fata la locul fixat, apoi se infige dupa 3-4 fire spre dreapta jos, scotandu-l pe fata in linie dreapta dupa ce am luat pe el acelasi numar de fire.-In timpul lucrului trebuie ca oblicele sa aiba aceeasi directie si sa fie executate pe acelasi numar de fire pe toata intinderea modelului. -repetarea operatiei pana la
realizarea modelului propus. Elevii realizează concomitent cu
explicatiile derulate punctul de cusătură, pas cu pas.
Se realizează puncte oblice spre dreapta și spre stânga.
Se observă modul în care se realizează cusătura, dacă se respectă indicațiile metodice.Elevii care nu au deprins tehnica sunt sprijiniți și îndrumați.
Demons-trația
Exercițiul
Ață
OBȚINEREA PERFORMANȚEI
O.2. Elevii au de realizat o cusătură -să demonstreze însușirea punctului oblic urmărind un contur trasat(un semn de carte) .
Se prezintă modelul și se prezintă
Exercițiul
Explicația
Observa-
Etamină cu un contur trasat
Individual Practică
oral etapele de parcurs, dat fiind că este mai dificil de realizat acest traseu, față de cel în linie dreaptă.
Trec la executarea lucrării în tehnica învățată.
Sunt ajutați acolo unde întâmpină dificultăți.
ția Model
REALIZAREA FEED-BACK-
ULUI
O.2. Se vor expune lucrările realizate pe un panou din zăpadă artificială, apoi elevii vor face turul galeriei pentru a aprecia lucrările colegilor și a-și autoevalua activitatea.
Se prezintă oral constatările.
Turul galeriei
Conversa-ția
Cusăturile realizate
Pe grupe Orală
APRECIERI ȘI RECOMANDĂRI
Se apreciază activitatea elevilor pe parcursul orei, fiind recompensați cei care au realizat cusături deosebite.
Se recomandă exersarea acasă a punctului oblic pentru a putea fi învățate și alte puncte de cusătură în orele următoare : punctul de cruciuliță și punctul de rămurică.
Conversa-ția
Frontal Orală